Eşin ailesine anne baba diyememek?

Ben beni salsinlar diye ilk başta söyledim.Simdi çok çok nadir söylerim.Ama bence de çok saçma birşey.Kadinin üstünde güç gösterisi gibi.Erkekler söylemeyince sorun yapmayan aileler kadınlar söylemeyince ağız burun büküyor...

Gelin acısından düşünüyorum, niye elin kadınına ana baba diyeyim.Kv açısından düşünüyorum elin çocuğu bana niye ana baba desin.Sacma saçma şeyler

Ben hiç demedim valla. Eşimle görüşmüyorlar,görüştükleri dönemde de hanım bey diye hitap ettim,sizli bizli konuştum. İnşallah benim gelin de bana öyle yapar ne güzel tertemiz hanım demek. Herkesin sadece bir annesi bir babası olur. Eş anne babası bizim anne babamız değildir.

Bende diyemiyorum hitap etmek için sizli cümleler kullanıyorum eğer bir misafir var ise (kv ismi Ayşe olsun) Ayşe anne diyorum. O size kızım diyor mu eşiniz bu lafları ediyor benimkisi kızım demez ismimi söyler

Vallaha çoğu eş ailesi lafta kızı oğlu gibi görür zaten. İcraata gelince gelini savunan doğruyu yanlışı ayırt edebilen çook nadir oluyor. O yüzden bir kere saçmalık zaten. Ha ben direkt bana karşı ciddi zarar verici eylemleri yoksa anne baba deyiveririm. Ama eşim bunun için inatlaşsa sittin sene demem.

Evlendiğimiz ilk günlerde x anne x baba diye hitap ediyordum. Kv ve kp çok takılıyorlardı bu hitabıma. Biz artık senin anne babanız bize isimlerimizle seslenme hayırdır arkadaşınmıyız senin ki ismimizle hitap ediyorsun dediler. Bende dedimki; hayırdır ben sizdenmi doğdum ki anne baba diyeyim size x bey x hanım. Eşim ailesine karşı ettiğim hiçbir lafa takılmaz aksine ağızlarının payını vermem hoşuna gider. Bıyık altından güler hep. Her kararıma saygılıdır. Kendimi zorlaya zorlaya anne baba demeye başladım. Sonra rezil olaylar yaşattılar bana. Mesafe koyduk onlarla aramıza eşimle birlikte. Denk geldiğimizde x bey x hanım diye hitap ediyorum.

Çok iyi anlıyorum sizi, ben de söyleyemiyorum. Ama bunun konusu aramızda geçmiyor. Sadece benim memlekette teyze ya da dayı da denir, onları söyleyebilirim demiştim eşim bizde o tarz bir şey ayıp karşılanır, o zaman hiçbir şey söyleme dedi. Öyle ortaya konuşuyorum. İşin kötüsü 2-3 aya doğum yapacağım, kayınvalidem gelecek. O zaman mecbur seslenmem gerekecek ve ne diyeceğimi bilmiyorum

Herkesin tek anne babası var. Zaten bu geleneğin ortaya çıkması inanılmaz bir saçmalık. Sizin kayınvalide de epey drama queenmiş ya. Allah sabır versin

Eski iş yerimde biri kvsine x teyze diyordu eşi de onun ailesine öyle diyormus. Bence gayet mantıklı. Tabi benimkiler olsa asla kabul etmez

Söylememek daha zor bence, nasıl seslenir ki insan.Dürtüklüyor ya da hişt filan mı diyorsunuz?
Ben de derim ,eşim de anne baba der.Gayet mutlu mesut yaşıyoruz şükür.

Yani bizim dilimizde kültürümüzde mesela kırk kat yabancıya veya tanımadığımız bir kimseye bile "teyze" " abla" "amca" diye hitap edebiliyoruz. E o kişi senin teyzen amcan vs değil ki. Yine de söylüyoruz. Eşinin annesine anne demenin ne sakıncası var? Elbette ki senin kendi annen değil, annenin yerine koymuş falan da değilsin ama statü olarak o eşinin annesi ya onun için de ona "anne" diyorsun o şekilde düşün, sokaktaki teyzeye teyze dediğin gibi.
Ben kayınvalideme anne diyorum ama kayınbabama baba derken zorlanıyorum sanki laubali gibi oluyor ben de "x baba" diyorum ismiyle hitap ederek. Siz de böyle yapabilirsiniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…