Eşimle garip bir haldeyiz

Aman okula gidince de dert bitmiyor ya en iyisi beşikteki haliydi 🤣 Bence adam bahane uyduruyor biliyor musun 🤦🏻‍♀️
Bencede bahane biraz. Konu sahibi erkenden uyuyosun benimle ilgilen diye atak yapan taraf olsaydı kocası bu ilgi triplerine girmezdi. Taş ocağında çalışmıyodur heralde fiziksel bitik hale gelecek

Merhabalar,
Ben 34 yaşındayım, eşim 39
13 senedir evliyiz
1 tane kızımız var 6 yaşında
Evliliğimde genel olarak problem yaşamadım şimdiye kadar eşimle 19 senedir beraberiz.

Ama son zamanlarda benden memnun olmadığını düşünüyorum. Önce ben stresli bir doktora tez sürecindeydim. O bitti geçen sene. O süreçte bana destek oldu ama o da çok bunaldı.
Eşim sorumluluk alan biridir. Çocuğumuzla benden çok oynayıp ilgilenir, evde yemekleri %90 o yapar. evin alışverişini falan o düşünür yapar.
Hakkını yiyemem.

Ama ben galiba önceliklerimi mi ayarlayamıyorum nedir önce onunla ilgilenmediğimden şikayet etmeye başladı.
Son olay da 2 gün önce tam uykuya geçme hazırlığındaydık. (saat 21.00) O sırada kızım bişey sordu ama ben o sırada "dur bi kızım yazdığım makaleyle ilgili bir gelişme oldu ona bakıyorum" dedim (whatsapp üzerinden 2 çalışma arkadaşımla haberleşiyordum)
araştırmamız için veri topluyoruz ve bir meslek grubundan insanlara çalıştığım için bir sürü kişiyle iletişim halindeyim whatsapp gruplarında bulunuyorum vs..
"Eşim de anlayamadığım şekilde whatsapp ında neden sadece senin resmin var, fotoğrafını değiştirmeni istiyorum bizimle olan fotoğraf koy
bu işi böyle yapmak zorunda mısın?" dedi ben de değiştiririm fotoğrafımı dedim, sonra konuşmayı kesti benle

2 gündür de uzak bir arkadaşıymışım gibi günaydın hoşçakal şeklinde konuşuyor.
Yani anlamıyorum ne yaptım ben?

İşim gereği yaptığım şeyleri mi kıskandı, kıskandıysa neden şimdi? 10 senedir bu işteyim. Çevremi bilir, tavrımı bilir.
Şimdi bişey sorsam anlamıyorsun diyecek, o haklı ben haksız olacağım yine. (az ilgilendiğim konusu gündeme gelecek, sen bizi sevmiyorsun, çocuğunu sevmiyorsun gibi şeyler demişti geçen sene yine benim ilgi azlığımdan şikayet ettiğinde)
Sizce ben gidip özür mü dilemeliyim? (Ne için dileyeceğim onu da bilmiyorum da)
Nerede yanlış yaptığımı tam anlayamıyorum.

Yaşadığınız sürecin bir sonucu bence bu. Doktora tez durumunuz vs biraz daha hafiflediyse eşiniz de daha çok beklentiye girmiş olabilir. Eşimin son 1 yılı ders çalışarak geçti. Evde tek ebeveyndim bu süreçte. İkimiz de çok yorulduk. Açıkçası eşimden benimle daha çok ilgilenmesi yönünde beklentim var, ama ne yazık ki ben de eşiniz gibi karşılık göremiyorum ve serzenişte de bulunuyorum. Ama küsme gibi bir alışkanlığım olmadığı için olsa gerek eşim bu durumun ciddiyetini henüz kavrayamadı. Kısacası eşinizle benzer bir durumdayım diyebilirim. Bence biraz ailenize ağırlık vermeniz eşiniz daha iyi hissettirecektir.

S Spizella sizi senelerdir uzaktan da olsa tanıdığımı düşünüyorum.
Özverili ve eşini fazlaca önemseyen birisiniz bu kolayca anlaşılıyor.
Hatta ben buraya eksik bile yansıttığınızı düşünüyorum.
Bazı şeyleri değil bize, kendinize bile itiraf edemiyorsunuz, yumuşatarak yazıyorsunuz, o nedenle burda abarttığınız ithamında bulunuyorlar, oysa ki gizliyorsunuz.
Ve hatta için için sorunun kaynağını bilseniz bile bununla yüzleşmekten kaçıyorsunuz belki de.
Ben kabaca şunu diyebilirim ki eşiniz size denk değil. Gerek eğitimsel gerek kültürel ve karakter özellikleri olarak, ve siz onun bu ezikliğinin yükünü bile üstleniyorsunuz.

Kendinizden eminseniz, onun duygusal yükünü üstünüze almayın, sizi manipüle etmesine izin vermeyin.
Bir de sanki onca yıl birlikte olduğunuz kişiye karşı doğal değilsiniz gibi.
Hep bir onun haritasına göre yol alma hali var üzerinizde, sürekli ona uyumlanma zorlantısı.
Siz yetişkinsiniz, bunu hatırlayın. Kimseye duygusal ya da fiziksel bağımlı değilsiniz.
Hem profil fotoğrafı kişisel bir alan, olmadı bi de ortak insta açıp yüzüklü emojili ilişki düğün vs. yıllarını falan da bioya koyun, komik değil mi sizce de?

Bununla ilgili dilerseniz bazı uzman videoları paylaşabilirim özelden.
Kolaylıklar diliyorum 🤍

X