Eşimle garip bir haldeyiz

Ya bu kadıncağızın genel tarzı bu benim gördüğüm.
Hep kendini suçluyor ve konularını açarken bile başta esas derdini yazmıyor. Çünkü eşinin gerçeğinin farkında aslında için için.
Ama yüzleşmek istemiyor.
O nedenle konuyu anlatım tarzında kocasını savunuyor bir nevi.
Sonra üyeler, e adam iyiymiş, şeklinde yaklaşınca esas kısmı dökülüyor.
Esas ise şu, adam evde canının istediğini yapıyor, sorumluluk değil görev alıyor aslında. Görevini yapıp kaçıyor, o yaptığı şeyleri de Spizella için nimet gibi yansıtıyor.
Manipülasyon ustasına bak sen.

Kadın işte çırpınıyor, evde çırpınıyor, belki de çocuğuna tahammülsüz, belki de kocanın üstü kapalı bağı koparmasının bedelini çocuk ödüyor, bilemiyoruz.
Üstüne geçim kadında, stresli iş kadında, cinsellik belki bitmeye yaklaştı ya da adam böyle tavuk gibi uyuyorsa o konu da muamma. Sonra da adam utanmadan kontratağa geçiyor.

Ama benim anladığım yine Spizella bunu dert ediyor, adam da profil resmi vs ayağına dert ediyor numarası yapıyor ve umarım başka bir durumun manipülesi değildir bu.

S Spizella Bak güzel arkadaşım, sen çok dürüst, çalışkan ve entelektüel bir kadınsın, başta bunu bi hatırlat kendine. Bu adama harcadığın enerjiyle kimbilir neler yapardın bugüne kadar.
Adam kepçeyle alıp kaşıkla sunan bir tip.
Ve artık onun annesi pozisyonuna gelmişin o ilişkide, sana ergen evlat nazı yapıyor.

Kendine dön, çok acil kendine dön. Kendine kendin için yatırım yap. Kaynaklarını hatırla maddi manevi, gücünü hatırla. Adamdan elde ettiğin gizli duygusal kazancın (ilgi görme, değerli hissetme) hürmetine çekiyorsun sen bu adamı. İşte o duygusal ihtiyaçlarını kendin kendine ver.
Sınırlarını çiz.
O zaman her şeyi çözmezsen ben de Revna değilim.
19- 20 senelik bir ilişki.Kültür farkı ,aile farkı,eğitim farkı, iş farkı,gelir farkı vb bir sürü farklılığa ve zorluğa rağmen

Tam herşey yoluna girmeye başlamış ,eşi memur olmuş ,evini arabasını almış ,çocuklarını büyütüyorlar vb..

Okyanusu geçip derede boğulurlarsa üzülürüm gerçekten.Spizellanın Zeytinli diye nici vardı o zamandan beri yazdığı yazılardan birbirlerine karşı karşı ortada büyük bir sevgi ve güven varki bu farklılıkları tolare ediyorlar diye düşünürdüm.Birlikte büyüdüler geliştiler.Tam rahat edecekleri zaman.

Çocuktan sonra bir monotonlaşma başlamış gibi biraz çabayla düzelmeyecek birşey değil.

Niye her zaman çocuğu dinlemek öncelşkli olsun ya bu ne bilmeden ahkam kesmek. Çocuk dediğin şey vakitli vakitsiz sürekli konuşan bir canlı değil mi ? Gerçek hayatta sürekli çocuğu bırakıp dinlemek diye bir şey olabilir mi vakitli vakitsiz. Allah yeni nesil annelere yardım etsin sürekli bilenden de bilmeyenden de analık dersi alıp duruyorsunuz.
Cocuk için biraz tuhaf cümle kurmuşsunuz fakat demek istediginizi anladım. Katılıyorum, tümden babaerkil düzenden tümden cocukerkil düzene geçildi, tatile giderken cocuga sorulacak, kardes yapmak için cocuga sorulacak, bunlar bence de abartı. Ortayı bulamıyoruz bir türlü:)
Sahsen cocuklarımı gözlemleyerek, ihtiyaclarını bilerek hareket ettim fakat birebir onlara göre hareket etmedim, ne munasebet, ailede anne benim:))

Aynen tam çocuğu uyutup başbaşa vakit geçirecekleri zaman halbuki
Tabiki de öyle eğer ben eşimle öyle zaman geçirmiyorsam o zaman niye evliyim ? Ev arkadaşı mıyız bende onun bedava temizlikçi bakıcı aşçı 💆🏼‍♀️
Niye her zaman çocuğu dinlemek öncelşkli olsun ya bu ne bilmeden ahkam kesmek. Çocuk dediğin şey vakitli vakitsiz sürekli konuşan bir canlı değil mi ? Gerçek hayatta sürekli çocuğu bırakıp dinlemek diye bir şey olabilir mi vakitli vakitsiz. Allah yeni nesil annelere yardım etsin sürekli bilenden de bilmeyenden de analık dersi alıp duruyorsunuz.
Benim oğlum 5 saniye susmadan sürekli soru soruyor cvp beklemeden aynı şeyi yeniden soruyor tüm gün böyle devam ediyor

Merhaba yeniden.:KK51:
Burada konu açtıktan sonraki gece gene akşamı gergin gergin geçirdikten sonra uyurken bir kalktım eşim salonda gecenin 3 ünde öylece oturuyordu ve bana karşı çok tepkiliydi.
Sorun "gerçekten" nedir? Konuşmadan nasıl çözeceğiz dedim.
O da bana:

"Neden egonu yenip şu whatsapp fotoğrafını değiştirmedin, ne kaybederdin?" dedi.
"whatsapp gruplarında (1000 kişilik bir meslek grubuydu) yazdığında numaran fotoğrafın çıkacak, güzel kadınsın (hiç de sayılmam da neyse) sana özelden bir şeyler yazarlar diye tedirgin oldum ama sen tek bir isteğimi yapmadın" dedi.

En son sakinleşip dinleyebilecek duruma geldiğinde dedim ki
İYİ DE BENİM FOTOĞRAFIM ZATEN SADECE REHBERİMDEKİ KİŞİLERE AÇIK.o_O
yani zaten gruplarda göremiyorlar.
üstelik fotoğrafımı da değiştirdim dedim.
(Fotoğrafıma hiç bakmamış bile, o gün baktım değiştirmemiştin dedi, ertesi gün değiştirmiştim,, onu görünce bi naptım ben bakışı attı)

sonra özür diledi ben üzülmedim mi sanıyorsun iki gündür neden benim dediğimin kıymeti yok diye düşünüyorum, ben ne bileyim senin fotoğrafın kime görünüyor anlamıyorum ki whatsapptan o kadar dedi.
Ben de "nasıl böyle şeylerin önlemini almayacak kadar düşüncesiz davranacağımı düşünebildin ki" dedim.

neyse böyle böyle eski modumuza döndük.
Ertesi sabah kızımın odasını ayırdık
2 gecedir çocuk kendi odasında yatıyor.:KK51:
eşim de 5 seneden sonra yatağına komple geri döndü.

temel olarak bir kıskançlık krizi yaşanmış aslında, ben çok daha derin düşünmüştüm.
bu arada yemek işini de ben daha çok yapayım dedim ama "o zaman aç kalırız, aman gözünü seveyim sen elleme" dediği için o kısma valla hiç dokunmayacağım :KK53:

teşekkür ederim yorumlarınız için.
dediklerinizi dinledim
2 gündür telefonla, işle özellikle akşam saatleri ilgilenmiyorum. birlikte kütüphaneye gittik, kitap falan aldık okuyalım diye, playstationa 2 kişilik bir oyun indirdik (it takes two adı ve evli bir çift var oyunca çok eğlenceli tavsiye ederim) onu oynamaya başladık. çocuğumuzu da alıp dışarı gezmeye çıktık falan. yani kısacası iyiyiz, yorumlarınızı göz ardı etmedim. sağolun tekrar :)

Burada konu açtıktan sonraki gece gene akşamı gergin gergin geçirdikten sonra uyurken bir kalktım eşim salonda gecenin 3 ünde öylece oturuyordu ve bana karşı çok tepkiliydi.
O da bana:

"Neden egonu yenip şu whatsapp fotoğrafını değiştirmedin, ne kaybederdin?" dedi.
"whatsapp gruplarında (1000 kişilik bir meslek grubuydu) yazdığında numaran fotoğrafın çıkacak, güzel kadınsın (hiç de sayılmam da neyse) sana özelden bir şeyler yazarlar diye tedirgin oldum ama sen tek bir isteğimi yapmadın" dedi.

(Fotoğrafıma hiç bakmamış bile, o gün baktım değiştirmemiştin dedi, ertesi gün değiştirmiştim,, onu görünce bi naptım ben bakışı attı)

sonra özür diledi ben üzülmedim mi sanıyorsun iki gündür neden benim dediğimin kıymeti yok diye düşünüyorum, ben ne bileyim senin fotoğrafın kime görünüyor anlamıyorum ki whatsapptan o kadar dedi.
Ben de "nasıl böyle şeylerin önlemini almayacak kadar düşüncesiz davranacağımı düşünebildin ki" dedim.

temel olarak bir kıskançlık krizi yaşanmış aslında, ben çok daha derin düşünmüştüm.
bu arada yemek işini de ben daha çok yapayım dedim ama "o zaman aç kalırız, aman gözünü seveyim sen elleme" dediği için o kısma valla hiç dokunmayacağım :KK53:

dediklerinizi dinledim
2 gündür telefonla, işle özellikle akşam saatleri ilgilenmiyorum. birlikte kütüphaneye gittik, kitap falan aldık okuyalım diye, playstationa 2 kişilik bir oyun indirdik (it takes two adı ve evli bir çift var oyunca çok eğlenceli tavsiye ederim) onu oynamaya başladık. çocuğumuzu da alıp dışarı gezmeye çıktık falan. yani kısacası iyiyiz, yorumlarınızı göz ardı etmedim. sağolun tekrar :)
çok sevindim🥰🧿🧿🧿

O da bana:

dediklerinizi dinledim
Çok sevindim.
Seni eskiden bilirim ve severim.
Eşinle çok emek verdiğinizi çok çabaladığınızı biliyorum. Bu nedenle ekstra sevindim.
Bence bir müsait zamanda uykusunu en azından bir saat ertelemesini de rica etmelisin.
Çocuktan sonra eş olarak geçireceğimiz gerçek saatler ne yazık ki sadece çocuklar uyuduktan sonra oluyor. O saatler geçirilmezse de bence ilişki yıpranıyor. Beraber bir şeyler yapmanız size de çok iyi gelecek oyun bulmanız da iyi olmuş.

valla akşam saati iş iş diye çırpınan insanlardan ben hiç hazzetmiyorum
zaten bütün gün işle ilgileniyorsun, akşam vakti şart mı tekrar ilgilenmen?
ayda alemde bir acil durumlar olur onu anlarım ama sürekli böyleysen bu çok kötü
hiçbir iş sen o an mesaja cevap vermedin diye tıkanmaz merak etme. parmaklarının ucunda insan hayatı yoksa yani mesleğin çok kritik değilse hiçbir aciliyet yok bana göre
zamanında yenGEnC yenGEnC 'in bir yorumunu görmüştüm
"şirket yansa bile bana akşam (iş saati dışında) yazmasınlar, ertesi gün gittiğimde şirketin yandığını görürüm zaten" gibi muzip bişeydi :KK70:
sözün özü kendine ve ailene ayırdığın zamandan çalmamalısın bence
eski sevgilimden nefret etme sebebimdi yani akşam akşam whatsapptan bilmem neyin fiyat teklifi hakkında beraber çalıştığı kişiyle konuşurdu
bi keresinde kavga etti whatsapptan. ay nasıl sinir oldum anlatamam
bi de karşısındaki de susmayan bi tipti en sonunda onun mesajlarını sessize almıştı ahaha
güldüğüme bakmayın yani sinir bozucu şeyler bunlar
ay şeytan görsün yüzünü bak yine hatırladım ve sinirlendim

Tamam sensin.

valla akşam saati iş iş diye çırpınan insanlardan ben hiç hazzetmiyorum
zaten bütün gün işle ilgileniyorsun, akşam vakti şart mı tekrar ilgilenmen?
ayda alemde bir acil durumlar olur onu anlarım ama sürekli böyleysen bu çok kötü
hiçbir iş sen o an mesaja cevap vermedin diye tıkanmaz merak etme. parmaklarının ucunda insan hayatı yoksa yani mesleğin çok kritik değilse hiçbir aciliyet yok bana göre
zamanında yenGEnC yenGEnC 'in bir yorumunu görmüştüm
"şirket yansa bile bana akşam (iş saati dışında) yazmasınlar, ertesi gün gittiğimde şirketin yandığını görürüm zaten" gibi muzip bişeydi :KK70:
sözün özü kendine ve ailene ayırdığın zamandan çalmamalısın bence
eski sevgilimden nefret etme sebebimdi yani akşam akşam whatsapptan bilmem neyin fiyat teklifi hakkında beraber çalıştığı kişiyle konuşurdu
bi keresinde kavga etti whatsapptan. ay nasıl sinir oldum anlatamam
bi de karşısındaki de susmayan bi tipti en sonunda onun mesajlarını sessize almıştı ahaha
güldüğüme bakmayın yani sinir bozucu şeyler bunlar
ay şeytan görsün yüzünü bak yine hatırladım ve sinirlendim
Hani az veya çok toplum biraz ilerliyor ya bilim , sanat vs dallarında bunu işte akşam saati de iş diye çırpınan bilim insanlarına borçluyuz. Konu sahibi gibi akademisyenlere. Bu insanlar bizim bildiğimiz anlamda iş yapmıyor bilim yapıyor bir konuda doktora yapıyor. O sebeple bu insanların işi bizlerin işleri gibi biz olmasak da yürüyecek işlerden değil. Ben olmasam da birileri hukukta benim işimi yapar örneğin bir eksiklik olmaz ama bir Oğuzman olmasa, fikren eren olmasa Türk yargı sistemi büyük sarsılır.

Onun gibi bilim yapan insanların işleri gece telefonumu kapatayım 🥰🥰 tarzı bir iş değil. Allahtan bu insanlar var da medenileşiyoruz. Bu insanlar olmasa mağara devrinde gibi yaşardık.

Hani az veya çok toplum biraz ilerliyor ya bilim , sanat vs dallarında bunu işte akşam saati de iş diye çırpınan bilim insanlarına borçluyuz. Konu sahibi gibi akademisyenlere. Bu insanlar bizim bildiğimiz anlamda iş yapmıyor bilim yapıyor bir konuda doktora yapıyor. O sebeple bu insanların işi bizlerin işleri gibi biz olmasak da yürüyecek işlerden değil. Ben olmasam da birileri hukukta benim işimi yapar örneğin bir eksiklik olmaz ama bir Oğuzman olmasa, fikren eren olmasa Türk yargı sistemi büyük sarsılır.

Onun gibi bilim yapan insanların işleri gece telefonumu kapatayım 🥰🥰 tarzı bir iş değil. Allahtan bu insanlar var da medenileşiyoruz. Bu insanlar olmasa mağara devrinde gibi yaşardık.
ben konu sahibinin mesleğini bilmiyorum. ilk mesajında yazmamış, ilk mesajını okuyup ona göre yorum yaptım
aralarda yazdıysa bilemem, ara yorumları okuyacak zamanım yok.
akşamları da bakmak zorundayım bu benim için çok kritik günün her saati önceliğim iş olmak zorunda deseydi ona göre yorum yapardım
müneccim miyim ben?
kadın ilk mesajındaki güncellemesinde, 2 gündür akşamları işle ilgilenmiyorum yazmış
demek ki akşamları bakmasa da olur bir akademisyenmiş kendisi.
laf sokma çaban gülünç şu durumda ve yanlış kişiye oynuyorsun. işim gücüm yok sana yorum mu beğendireceğim burada? benden sana malzeme çıkmaz yani, iyi forumlar.

Konuyu takip ediyorum çok sevindim uzlaşmanıza.😊
İş kolik ve evde çalışmaya devam eden biri olarak yaptığımız doğru değil bence.

Ben de eğitimciyim.
Kansere çare aramıyoruz, atomu parçalamıyoruz.
İlla çalışmak gerekiyorsa evde de süreyi iyi ayarlamak lazım.

Ya konu sahibini herkes neden bu kadar gömmüş?
Yemekleri adam yapıyormuş vah vah ya. Evde yemek yapmaktan başka iş yok mu?

Erkekler mesaiye kalır, çok çalışır, gerekirse sehir dışında, yurtdisinda çalışır kimse da yadirgamaz. Ama bir kadın kariyer odaklı diye vurun abalıya.
Yani zaten 100 evlilikten 70inde erkeklerin işi on planda. 25inde belki denge vardır hem aile hem iş yaşamını iki tarafın da yürüttüğü. Şimdi 3-5 kadın da erkekler kadar iş odaklı olunca herkesten tepki geliyor.
Eş kişisi 9.30-10da uyumasın mesela tavuk gibi. Yarım saat 1 saat eşiyle vakit geçirsin madem.
Ay valla aşırı sinir oldum.
Bu yorumun alnından öpüyorum

19- 20 senelik bir ilişki.Kültür farkı ,aile farkı,eğitim farkı, iş farkı,gelir farkı vb bir sürü farklılığa ve zorluğa rağmen

Tam herşey yoluna girmeye başlamış ,eşi memur olmuş ,evini arabasını almış ,çocuklarını büyütüyorlar vb..

Okyanusu geçip derede boğulurlarsa üzülürüm gerçekten.Spizellanın Zeytinli diye nici vardı o zamandan beri yazdığı yazılardan birbirlerine karşı karşı ortada büyük bir sevgi ve güven varki bu farklılıkları tolare ediyorlar diye düşünürdüm.Birlikte büyüdüler geliştiler.Tam rahat edecekleri zaman.

Çocuktan sonra bir monotonlaşma başlamış gibi biraz çabayla düzelmeyecek birşey değil.

Güzel şeylere değinmişsiniz. Emek vermek gerçekten önemli ilişkilerde ve dediğiniz gibi ortada ciddi bir emek var.

Önceki hesabını ben de hatırlıyorum (Zeytinli değil, içinde zeytin geçen başka bir rumuz ama rızası olmadan paylaşmamız uygun olmaz diye tamamını yazmayacağım.) Ben de erişemediğim hesabımı da sayarsam 15 yıla yakındır bu sitedeyim. O nedenle hikayesine hakimim.

Şu an mevcut krizi çözdükleri için tekrar limon sıkmayacağım, inşallah ben yanılmışımdır.
Ancak düşüncelerimin arkasındayım.
Buna rağmen, yazdıklarımda boşanma tavsiyesi yoktu. Konu sahibinin kendi olamaması ve yıllardır eşine uyumlanmaya çabalarken feda ettiği şeyler dikkatimi çekti yalnızca.

Ama bu işler rıza iledir. Bazen yoğun ihtiyaçlarımızı birinden temin ederken feda ettiklerimiz bizi rahatsız etmeyebilir. Bir nevi alan satan memnun durumu.
Daimi mutluluklar diliyorum💕

X