Eşimin fotograf sosyal medya düşmanlığı😶

eşinde fazlasıyla özgüven problemi var sende yıllarca bunu bastırmışsın üzgünüm ama

Eşinizin uslubu yanlis. Ama çocuğunuzun fotoğrafını paylaşma demesi doğru. Sonuçta onun da çocuğu söz hakkı var. Mesela bn hic paylaşmam foto fln zten kendi adına hesabim da yok. Eşimin hesabı var her hafta çocuğumuzu paylaşsa hoşlanmam gerekirse sert çıkarım.
Bir de siz öyle değilsinizdir belki ama bana ev hanimi olup da sosyal medyaya sürekli bsy atanlar yapacak işi olmayan boş kişiler olarak geliyor. Yanı çocuğunun ilk bidi bidisi eşiyle bilmem ne günü evde x keyfi bilmem ne. Ev hanımı yaptığı şeyleri paylaşacak tabi de bana çok boş gereksiz geliyor.
Bir de corona testinizi sosyal medyada paylaşmışsınız ne alaka. Nolur benimle ilgilenin bakın hastayım mi demek istediniz.

Gerçekten 20 yaşında mısın?Eğer öyleyse eşin sana kocalık değil babalık,otorite kurma derdinde.Kimine göre evet fotoğraf paylaşma saçmadır kimine göre normaldir.Ama tartışma konusu bu olmamalı.Zevklere saygı olmalı ve bu eşinde yok.Baştan beri izin vermemeliydin diyeceğim ama çocukken evlenmişsin.Onun bu hareketleri eminim sana önce beni sahipleniyor diye seni mutlu etmiş bile olabilir..

Eşinizin uslubu yanlis. Ama çocuğunuzun fotoğrafını paylaşma demesi doğru. Sonuçta onun da çocuğu söz hakkı var. Mesela bn hic paylaşmam foto fln zten kendi adına hesabim da yok. Eşimin hesabı var her hafta çocuğumuzu paylaşsa hoşlanmam gerekirse sert çıkarım.
Bir de siz öyle değilsinizdir belki ama bana ev hanimi olup da sosyal medyaya sürekli bsy atanlar yapacak işi olmayan boş kişiler olarak geliyor. Yanı çocuğunun ilk bidi bidisi eşiyle bilmem ne günü evde x keyfi bilmem ne. Ev hanımı yaptığı şeyleri paylaşacak tabi de bana çok boş gereksiz geliyor.
Bir de corona testinizi sosyal medyada paylaşmışsınız ne alaka. Nolur benimle ilgilenin bakın hastayım mi demek istediniz.
Önemli olan doğru olup olmaması değil.Adamın saygısızlığı.Boşarım ne demek?Lütfen sanki kadın yanlış bir şeyler yapıyormuş gibi eleştirip de kadına kocan haklı imajı vermeyelim.Kimse kimsenin üstünde bu kadar hak sahibi olamaz.Konuda yanlışlık bu.Konu sahibi zaten çocuk yaşta evlenmiş.Olgunlaşınca kendisi anlar zaten neyin gerekli gereksiz olduğunu.Ama kocasının buna hakkı yok.

eşinize böyle bir hakkı olmadığını söyleyin bence. size bu kadar karışmasına ve karışırken de kırıcı olmasına neden izin veriyorsunuz? ayrılır mıymış, buyursun çıksın gitsin, ben de senden ayrılırım, tek taraflı bir hak değil bu deyin, otursun o düşünsün gerisini.

sosyal medya artık hayatın büyük kısmını kapsayan önemli bir yer oldu, bunu yadsımanın, reddetmenin de bir alemi yok, hele sevdiğiniz bir şeyse neden paylaşmayasınız? eşiniz kendisini istemiyor mu, tamam ona saygı gösterin ve ama diğer şeylere karışamaz. çocuğunuz konusunda da ortak karar almanız lazım, istemiyorsa yüzünü falan göstermeden paylaşın, etkinlik yaparken bunu paylaşmak istiyorsanız sadece elleri olsun vs şeklinde çözümler bulunabilir. bazı anneler görüyorum çocuğu anlayabilecek yaşa gelmişse, izinlerini alıp öyle paylaşıyorlar mesela, ilerde öyle yapabilirsiniz.

ama kendinize değer verin, eşiniz olacak kişi lütfen size, siz sevdiğiniz bir şeyi yapıyorsunuz ve o sevmiyor diye boşarım seni diyemesin. gitsin okusun, destek alsın, insana nasıl değer verilir, nasıl iletişim kurulur öğrensin.

Kendisi çekilmek istemeyebilir bunu anlıyorum ama sizin paylaşmanızı kısıtlaması çok hödükçe. Tek fotoğraf atmanın nesi uygun değilmiş? Hey Allahım kafalara bak.

Herkese açik degil hesabim sadece yakin akrabalarim arkadaşlarom ailem göruyor herkese açik bi hesap olsa dediginde hakli cocugum kucukken bende paylasmadim nazar degmesin diye simdi 1bucuk yasinda parka gittigimizde filan fotografini cekiyorum
Hesabınızı gizlemeniz yetmez ki. Onları açan uygulamalar var. Etraf pedofili kaynıyor, onların da en büyük kaynağı gizli olduğunu sandığımız hesaplarda paylaştığımız çocuklarımızın fotoğrafları oluyor. Ne kadar gizli olursa olsun hesabı, ebeveynlere çocuklarıyla sık gittikleri yerleri, çocuklarının okulunu ya da evlerinin yakınlarındaki yerleri paylaşmamaları önerilir. Paranoyakça gelebilir ancak günümüzde çocuklar bu şekilde kaçırılıyor.

Haftada 1-2 paylaşım bence fazla. Ama ben de aşırı nadir kullanıyorum, senede 1 gibi 😅. Yaşınız küçük olduğu için anlıyorum sosyal medya merakınızı, eşinizin anlayamaması da normal. Siz doğanızın, yaşınızın gerektirdiğinden farklı bir yaşamın içindesiniz. 20 yaşında insanlar, üniden mezun olmak üzere, arkadaşlarıyla sinemaya giderken ne giyeceği, hoşlandığı çocuğun da ondan hoşlanıp hoşlanmadığı gibi konuları dert ediyor genelde, sizinse çocuğunuz, eşiniz, sorumluluklarınız var. Eşiniz sizden ne kadar büyük bilmiyorum ama yaş farkı yüzünden bunları yaşamanız normal.

Bir de, evde öylesine çekilmiş fotoğrafları paylaşmak bence anormal. Biz de çekeriz öylesine ama anı olarak telefonlarımızda kalır, en fazla birbirimize atarız. İlla ki her çekilen fotoğrafı sosyal medyaya yüklemeyiz sonuçta. Ben bir fotoğraf paylaşacaksam dışarı çıkmış süslenmişimdir, iyi vakit geçirirken bir fotoğraf çekelim demişizdir, anca öyle olur. Özellikle sürekli evlerimizde olduğumuz şu dönemde, bu işten para kazanan insanlar dahi haftada 1-2 paylaşım yapmakta zorlanırken sizin nasıl bu kadar paylaşım yapabildiğinizi pek anlayamadım açıkçası. Yemek vs paylaşmıyorum demiştiniz diye diyorum bunu.

Özel gün konusundaysa, bizde de ben önemserim, erkek arkadaşım önemsez. Unutmaz asla ama özel bir çaba göstermezdi. O önemsemediği için ben ona özel bir kutlama yapmıyorum. Ama o bana yapar. Özel günler yaklaşınca ihtiyaçlarımı sorar, hediye bir işe yarasın diye, bir ihtiyacım olmadığında çiçeğimi pastamı eksik etmez. İlk görüşmeye başladığımızda böyle değildi, ben alıştırdım onu. Eşiniz madem önemsemiyor da sizin önemsemenize rağmen sizin özel günlerinizi kutlamıyor da, en iyisi biriktirdiğiniz parayla, ona bir şeyler almak yerine kendinize hediye almanız olur.

Herkese açik degil hesabim sadece yakin akrabalarim arkadaşlarom ailem göruyor herkese açik bi hesap olsa dediginde hakli cocugum kucukken bende paylasmadim nazar degmesin diye simdi 1bucuk yasinda parka gittigimizde filan fotografini cekiyorum
Hesabim herkese açık değil diyorsunuz da bu is icin uygulamalar var. Gizli profilleri gorebilen. Hatta fotograflari indirebilen. Ben çocuğumun fotoğrafını hiçbir yerde paylaşmaya güvenemiyorum ortalık manyak sapık dolu. Eşiniz de bu sebeplerle hoş bakmiyor olabilir. Üslubu çok felaket orası ayrı tabi.

Bence sosyal medya sorunu buz dağının görünen yüzü. eşin seni sevdiğini gösterecek ne yapar senin için ya da eşinin seni sevdiğine eminmisin
Kaç yaş fark vardı aranızda

Bence sosyal medya sorunu buz dağının görünen yüzü. eşin seni sevdiğini gösterecek ne yapar senin için ya da eşinin seni sevdiğine eminmisin
Kaç yaş fark vardı aranızda
Eşim çok işkolik biri tek düşuncesi iş beni seviyo ama arada şakayla karışık gösterir başbaşayken sevdigini hiç duygusal olmadan aramizda 10yaş var ama sevgiliyken genç ruhlu konuşkan çağdaş gezmeyi eğlenmeyi seven duruyodu şimdi 70yaşindakilerden farkimiz yok kendi ailelerimizin yaşi bizden buyuk olmalarina ragmen daha hoş sohbetli vakit geçiriyolar eşime her bu tarz ilgiden sevgiden sohbetten konu açsam kavga ediyo ne istiyosun bnden napiyim sana diye

Sosyal medya konusu biraz karışık aslında. Icerik üretmek isterseniz bunu yapabilirsiniz blogger, vlogger gibi... profiliniz herkese açık değilse, biraz dikkatli olarak istediğinizi yapmakta özgürsünüz. Ben kullanmıyorum, önüme istemedigim içerikler çıkıyor diye kapattım her şeyi.
Özel günleri kutlamak istiyorsanız kutlayın. Bunu seviyorsanız yapın! Küsüp, kızıp kendi zevklerinizden, kendinizden ödün vermeyin. Mesela kendi doğum gününüzü kendiniz organize edip kutlayın. Tüm özel günler için bunu siz istiyorsunuz diye yapın.
Yani size ne iyi hissettiriyorsa onu yapın, bunun için kimseden izin almanıza gerek yok. Kocanız olsa bile.

Eşim çok işkolik biri tek düşuncesi iş beni seviyo ama arada şakayla karışık gösterir başbaşayken sevdigini hiç duygusal olmadan aramizda 10yaş var ama sevgiliyken genç ruhlu konuşkan çağdaş gezmeyi eğlenmeyi seven duruyodu şimdi 70yaşindakilerden farkimiz yok kendi ailelerimizin yaşi bizden buyuk olmalarina ragmen daha hoş sohbetli vakit geçiriyolar eşime her bu tarz ilgiden sevgiden sohbetten konu açsam kavga ediyo ne istiyosun bnden napiyim sana diye
Eşinizin sizce 27 yaşında koskoca adam olarak 17 yaşındaki bir genç kızla evlenmeyi seçmesinin sebebi nedir?

Sosyal medyada fotoğraf paylaşmak herkese bu kadar saçma geliyorsa ailesini çocuğunu paylaşanlar kim o zaman, birisi kuyuya bir taş atıyor herkes de arkasından he evet evet doğru modunda devam ediyor bu sitede nedense. Gayet de herkes paylaşıyor, ben de paylaşıyorum. Seviyorum paylaşmayı, fotoğraf albümü gibi anılar biriktirmek hoşuma gidiyor. Oğlumun doğumundan şimdiye kadar birçok pozu vardır orada, bizim ailecek fotoğraflarımız vardır, özel günlerde çekilen pozlar vardır. Hikaye de atarım, hoşuna gitmeyen sessiz alsın napim yani. İlla fotoğraf paylaşınca bir şeyleri ispat yarışına mı girmiş oluyoruz, çok saçma.

Ah ahhh 17 yaşında evlenip çoluk çocuk yapacak ne acelen vardı? Okuluna gitseydin gerçek manada sosyalleşseydin. Alsaydın bu heveslerini önce, sonra da sana ve zevklerine saygılı bir adamla evlenseydin.
Kesinlikle katılıyorum. Sen 17 yaşındayken bu adama 27 yaşında kocaman insanmış. Neden senden bu kadar büyük biriyle evlendin ki? Hayatta herkes yaşının sırasına göre hayattan aldığı zevkler değişiyor. Ben 26 yaşındayım 10 yıl önceki kafa yapısı ve sevdiğim şeyler değişti. Bunun yaşanmışlıkla ilgisi var. Keşke kendini iyice tanıyıp kendi zevkine göre yaşıtın olan biriyle evlenseydin. Eşin sana eşlik yapmıyor üstünde otorite kurmaya çalışıyor.
Üslup her şeyden önemli ve sosyal medyaya foto koydun diye senden boşanırım diyen adama kapıyı açıp göndermek lazım. Evlilik bu değil.

instagram sanırım 2010 yılında kuruldu, her halde ilk yükleyenlerden biriyim. demin baktım 2900 küsür fotoğrafım var. fotoğraflarımın hepsi anlamsız selfieler vs değil tabi ki.
ben yazmayı ve fikir alışverişini severim. twitter'da kelime kısıtı çok olduğu için instagram üzerinden, açtığım günden beri mikro-blog gibi yazıyorum birşeyler.
paylaşım yapmak-yapmamak, az yada çok olmasının bir doğrusu yok bence.
bugüne dek ne bir sevgilim ne de çevremden başka biri bu nedenle beni eleştirmedi. aksine ara verince neredesin, yazmıyorsun falan diye mesaj atıyorlar. ki bu kişisel hesabım sadece.
bir de astroloji paylaştığım bir sayfam var, orada zaten amacım farklı.
sosyalleşebildiğim tek yer diyorsunuz ya ona ithafen yazdım.
bu anlattıklarımla ben sosyal olabilirim orada, çünkü ben bir fikir üretiyorum ve tartışıyorum insanlarla.
siz sadece anlarınızı paylaşıyorsunuz. bu sosyalleşmek değil.

fakat bence eşinizle probleminiz bunun çok ötesinde. ona doğum günü hazırlamışsınız ve bir tek sizinle sarılıp fotoğraf çektirmemiş. yani yetişme tarzı desem, başkalarına sarılmak sıkıntı değil de eşine sarılmak neden sıkıntı ?
yada doğumgününüz için bir pasta bile almaması... o pasta alınsın diye ağlamanız..
asıl problemler bunlar.

bizim bir komşunun kızı da çocuğunun ilk ultrason görüntüsünü profil fotosu yaparak onun adına hesap açmıştı.
yahu çıplak gözle zor seçiyorsun, profil fotosu olarak nasıl görelim.
unisex isim seçmişlerdi zaten, herhalde o yüzden ismi de dert etmedi hesapta.

Hesabınızı gizlemeniz yetmez ki. Onları açan uygulamalar var. Etraf pedofili kaynıyor, onların da en büyük kaynağı gizli olduğunu sandığımız hesaplarda paylaştığımız çocuklarımızın fotoğrafları oluyor. Ne kadar gizli olursa olsun hesabı, ebeveynlere çocuklarıyla sık gittikleri yerleri, çocuklarının okulunu ya da evlerinin yakınlarındaki yerleri paylaşmamaları önerilir. Paranoyakça gelebilir ancak günümüzde çocuklar bu şekilde kaçırılıyor.

Haftada 1-2 paylaşım bence fazla. Ama ben de aşırı nadir kullanıyorum, senede 1 gibi 😅. Yaşınız küçük olduğu için anlıyorum sosyal medya merakınızı, eşinizin anlayamaması da normal. Siz doğanızın, yaşınızın gerektirdiğinden farklı bir yaşamın içindesiniz. 20 yaşında insanlar, üniden mezun olmak üzere, arkadaşlarıyla sinemaya giderken ne giyeceği, hoşlandığı çocuğun da ondan hoşlanıp hoşlanmadığı gibi konuları dert ediyor genelde, sizinse çocuğunuz, eşiniz, sorumluluklarınız var. Eşiniz sizden ne kadar büyük bilmiyorum ama yaş farkı yüzünden bunları yaşamanız normal.

Bir de, evde öylesine çekilmiş fotoğrafları paylaşmak bence anormal. Biz de çekeriz öylesine ama anı olarak telefonlarımızda kalır, en fazla birbirimize atarız. İlla ki her çekilen fotoğrafı sosyal medyaya yüklemeyiz sonuçta. Ben bir fotoğraf paylaşacaksam dışarı çıkmış süslenmişimdir, iyi vakit geçirirken bir fotoğraf çekelim demişizdir, anca öyle olur. Özellikle sürekli evlerimizde olduğumuz şu dönemde, bu işten para kazanan insanlar dahi haftada 1-2 paylaşım yapmakta zorlanırken sizin nasıl bu kadar paylaşım yapabildiğinizi pek anlayamadım açıkçası. Yemek vs paylaşmıyorum demiştiniz diye diyorum bunu.

Özel gün konusundaysa, bizde de ben önemserim, erkek arkadaşım önemsez. Unutmaz asla ama özel bir çaba göstermezdi. O önemsemediği için ben ona özel bir kutlama yapmıyorum. Ama o bana yapar. Özel günler yaklaşınca ihtiyaçlarımı sorar, hediye bir işe yarasın diye, bir ihtiyacım olmadığında çiçeğimi pastamı eksik etmez. İlk görüşmeye başladığımızda böyle değildi, ben alıştırdım onu. Eşiniz madem önemsemiyor da sizin önemsemenize rağmen sizin özel günlerinizi kutlamıyor da, en iyisi biriktirdiğiniz parayla, ona bir şeyler almak yerine kendinize hediye almanız olur.

bu işi yapan insanlar özellikle paylaşım sayılarını azalttılar çünkü artık storyler üzerinden takip ediliyor insanlar. hem algoritma reklamlar da işin içine girince fotoğraf paylaşımlarını alt sıralara düşürüyor hem de story sayısı bir kerede eklenebilecek fotoğraf sayısından daha fazla. böylece daha kesintisiz ve video içerikleri üretmek kolaylaşıyor.

paylaşım sayısının biz normal insanlar içinde bir doğrusu yok bence. orası bir nevi cv'miz gibi. kendimizi nasıl yansıtmak istersek yansıtabiliriz.

X