Eşimin ailesine olan kızgınlığımı yenemiyorum

yok canm ben sizi baz alarak söylemedim.siz doğru söylüorsunuz tabiki.çok haklısınız.bu tarz konularda okuduğm kadarıyla "ne dye bişey bekliorsun okutmuş büyütmüşler daha da bişey yapmak zorunda değiller "filan dye yazan bir iki arkadaş çkıyor ben onun için söledim....

Hayatım kımse dana yan gelıp yattın demıyorkı
Bak karıyer de yapmıssın, ben de mühendisim, iş bulamamanın sıkıntısını ben de yaşadım. Biz evlendiğimizde 25 bıntl borc vardı, elimde bir tek altn kalmadı, utancımdan anneme çaktırmamaya çalıştım, 1 yıl iş bulamadım

ama sonra ne oldu, gece 10lara kadar çalıştıgım mesaili bir iş buldum, kredi borcunu önden önden ödedim, kımseye muhtaç olmadık. Evet belkı çocuk yapamadık nerdeyse 30 yasındayız ama borcumuzu ödedik. Her ay maaşımın tamamına yakınıyla bankaya ödeme yaptım. günde 3,4 saat yol giitim geldim iş için.

Senin yapman gereken eşinle konuşmak. bu böyle olmaz bu işyeriyle bu devran dönmez diyeceksin. Çocuk da biraz büyüdüyse hem sen hem eşin ayrı yerlerde çalışırsanız ki sen çalışıyormuşsun ev araba herşeyiniz olur. ailesini boşver düşünme, kafana takma. ben taktım da ne oldu kendime zarar verdim. Eşini seviyorsan beraber mücadele edin ve sonunda herşeyi kendimiz yaptık diyin. Bak ne güzel kira derdiniz de yok

Teşekkürler,güzel özetlemişsiniz, evet kendi ailem gibi olmaların bekledim belki yada herhangi normal bir Türk ailesi gibi..Bu duruma düşmemizde her zaman dediğim gibi en başta eşim sonra ben suçluyuz. Benim de salaklığım eşimi evlenmeden önce yanlış ölçmem,durumunu yeterince kurcalamamış olmam..Ailemle de bu konuu çok konuştuk,nasıl bu durumu anlayamadık diye çünkü 2 sene görüştük,aileme de tanıttım kendisini..Ailemin onayını da aldım evlenirken gerçi bazı teredütler oldu ama bu derece vahim boyuta geleceğini kimse bilemedi.Sonra şöyle dedik aramızda, anlayamadık çünkü bugüne kadar karşımıza bu kadar böyle gerçeği çarpıtarak anlatan kimse çıkmamıştı,böyle bir insan görmemiştik ve iyi yüzüne güven duyduk.Bir de gerek ben gerek ailem insanlarla para konuşmayı sevmeyiz, hep mütevazılıktan yanayız,kendimizi övmeyiz vs. Nezaketimizi,birşeyleri kurcalamayışımızı,güvenimizi karşı taraf suistimal etti,bu kadar işte.

Hayatım o aidatı sen ailenden isteme ödenmesin eve icra gelsin de görsün. Senin arkanda ailen var onun kimi var. Bence o çok şanssız biri, zeki ama akılsız ve de aileden yana şanssız. aile kol kanat germemiş, sorumluluk duygusu vermemiş. Gerekirse ayrılmak istiyorum diye gözdağı ver. Sein ailenin günahı ne. Belliki nasılsa bunun ailesi yardım ediyo diye hem eşin hem ailesi geri çekilmiş. İnsan hiç mi utanmaz karısının ailesindne yardım almaktan

Beni kastediyorsan benim fikrim aynen boyle.. Bogazicinde cocuk okutmak bedava mi? Belki ailenin de bir erkek evlat olarak ondan beklentisi vardi? Bu kadar okutup adam ettikleri bu evlat ne verdi ki onlara? Okulu bitirmis, evlenmis, hala kaynatasinin eline bakiyor. Dediklerinize katilmiyorum. Ailenin destek olmasi baska sey, 6 yil boyunca bakmasi baska.. adam islere burun kivirip aidati bile kaynatasina odetiyormus, konu sahibi de esin ailesinden destek bekliyor hala.. Destek de oyle dediginiz gibi "arkanizdayiz" manevi destekleri filan degil, 60 yasindan sonra evlerini satmalari.. ? Boyle adama es de gerekmez, cocuk da.. Kendine bakmaktan aciz daha.. Ben hala konu sahibinin sucluyu yanlis yerde aradigini dusunuyorum. Bir emekli maasi ve iki evi olan insan zengin degildir, evin duvarlari yenmez. Haline sukretmeli ki onlar daha oglum bize hic bakmiyor, bu yasa getirdik bir faydasini gormedik diye hayiflanmiyorlar. Konu sahibi onlar olsa idi simdi tam tersi yorumlar gorurduk burda..

Tebrik ederim canım, ne güzel böyle olumlu hikayeler duymak :) Ben kendimi senelerdir çok yırttım mahvettim,iş bulmak hamileysen ve küçük bebeğin varsa öyle bir zorlasiyor ki, neyse bu ise cok sukur,hic olmazsa asgari ihtiyaclari karsiliyor. Esimle konusuyorum konusmaz olurmuyum, ama asla ve asla bir firmaya girmeye ikna edemiyorum.Zaten belli bir yasi artik gecti,hicbir firma tecrubesi yok,hep serbest calismis,istese de girmesi zor ama kabul etse gene de bir ihtimal.simdi bu isi de acinca iyice guclendi,kesinlikle kabul etmiyor, beni dinlemiyor dahi konuyu kesip atiyor,asla konusturmuyor..zaten bu isi de tutmazsa sanirim ayrilacagim artik dayanamam bu sekilde..Cunku benim fikirlerime onem vermiyor..

İyi de canım şu saatten sonra neyi değiştirebilrsin ki ? Şunu bilmenizi isterim çoğu kişi evlenmeden eşine isteyerek veya istemeyerek farklı gösterebiliyor kendini.Ben sizin yerinizde olsam ne şamın şekeri ne arabın yüzü derdim . Ve ayrıca eşinin evlilikten önce sana söylediklerinden dolayı ailesini sorumlu tutuyorsun canım kimse sana aslın da haksızsın demiyor hepimiz kendi veya eşimizin ailesinden destek bekliyoruz.Evlerini satması gerektiğini falan söyleyince insanlar garipsiyor tabi insan niye mal mülk yapar ki evladına vermeyecekse diye ama öle değil işte.Geçen eşimin ananesi diyor ki bana neden babandan araba istemiyorsun ,içimden ne alaka dedim şimdi ya ben nasıl tutupda babamdan her hangi birşey isteyeyim ki ben ayrı bir insan olmuşum artık her ne kadar evladı olsam da çekinirim utanırım.Şunu demek istiyorum verirlerse duanızı alırlar ama vermedikleri için kızmayın yada kendinizi sıkmayın desem daha doğru olacak.

Evlenırken bır çöp bile almadıkları ogulları nedne onlara baksın ki??

Benım esım de amcasının destegyle okudu, belkı eşi de burs vs ıle okumustur. Sadece maddı olarak degılkı soguk olmalarından da şikayetçi. Bence aile hayıflanmayı hakedecek durumda değil ama dıger dedıklerınıze katılıyorum.

arkadaşlar ben herhangi birini hedef alarak yazmadım yorumumu tek tek beni mi kastediorsun şeklinde cevaplarınıza hem şaşırıyorum hem üzülüorum.çünkü ben yorumları okumadan yazdım hatta okumadığımı baştaki cümlemden anlayabilirsiniz( GELEBİLECEK yorumlara katılmadğmı belirtiorum dye yazmıştım) herks aynı fikirde olmak zorunda değil tabiki.ben kendi düşüncemi belirttm sadece

Bogazicinde cocuk okutmak bedava tabi,ozel universite mi, bir harc oduyorsun o kadar..Ayrica esim o donemlerde ders verip kendi parasini da cikarmis,ailesinin destek beklemesine makul bakarim ama kendisi de cocugunu evlendirirken gorevini yapacak, dugunune katki yada bir beyaz esya gibi..Benim ablamin esi yabanci, hemde kuzey avrupa ulkelerinden ve 40 yasinda evlenmesine evi arabasi herseyi olmasina karsin onlarda bile anne baba cocuklari evlenirken dugunune katki olsun diye her cocuklarina 1000 euro para vermisler,koskocaman enistemede cikardi verdiler hemde enistem istemem dedigi halde..Yakin bir erkek arkadasim uluslararasi firmada mudur, evlenirken babasi 50 milyar harcamis,simdide ev aliyor, yine babasi yari parasini odemis..Tamam durum meselesi bunlarda boyle yapsin demiyorum ama kendi durumu yettigince birsey yapabilirlerdi. Kimse kendisine baksin diye cocuk yapip da boyle ortalara atmasin bence, cocuk yapmanin amaci kendisine bakilmasi olmamali.Ayrica kizlarini evlendirirken esimin durumu iyimis,kendileri yapmis gibi esime 30 bin dolarlik masraf yaptirmislar kizlarinin zengin dünürleriyle yarismak icin,kizlarina yapmayi bilmisler..Gecende sevdigim modern bir hoca bile Tv'de anne babalik gorevi cocugumu okuttum bitti diye birsey yok,evlendirecek,evlenmesine,esyasina yardim edecek,evlenince bile bitmez,sikintisi olunca da yardim edecek dedi.Esim birsey istemiyor zaten, bende artik bosanma durumlarina gelince sinirleneye basladim duyarsizliklarina..

Yanlış anlaşılma olmuş sanırım,bir oğulları daha yok,bir oğulları,bir kızları var, kızları abisinden yani esimden once evlenmis,o zaman da esimin durumu iyi diye 30 bin dolar parasini harcatmislar kizlarina yapacaklari seylere,kendileri yapiyor gibi,kendi adlarina..

Canım maddiyat için ayrılacaksan yazık açıkçası.İnsanların iyi günleri kötü günleri de olur.Siz böyle hamuru yoğurulmuş pişirilmiş önünüze sunulmasını beklemiş gibi konuşuyorsunuz şu an gerginsiniz o yüzden öyle yazıyorsunuz yada.Erkeği adam yapan biraz da hanımıdır ,annesidir.
Annesi beceremediyse bu işi siz yapın. Bize deyin ki eşimi sevmiyorum amenna. Eşinin ailesine kızıp boşanma fikirleri yapma kardeşim yavrunun ne günahı var.

Peki size sorayim,bir oğlunuz varsa, evlenirken ortaya cikip dediyse sizi zor duruma koymamak icin ben yapacagim herseyimi,siz de normal bir masraf bile yani sadece bir beyaz esya falan onu bile almadan evlendirdiniz oglunuzu,sonra isleri dusundugu gibi gitmedi,borclarla basa cikamadi,gitti daha yeni evlendigi,1-2 aylik esinin babasindan 10 bin lira borc aldi,sonra gitti diger zengin dunurunuzden yani kizinizin babasindan da bir on bin dolar aldi. Sizin de kari koca 2 tane emekli maasiniz var, kendi evinizde oturuyorsunuz,bir de orada bos duran kimsenin gitmedigi ve saglik durumundan kendinizden bir daha gidemeyeceginiz yazlik eviniz var,bir de aidatini oduyorsunuz surekli, iki dunurunuzun bu parayi odemis olmasindan utanmazmisiniz,6 senedir bir dunure 10 bin dolar,digerine 10 bin tl oglunuz borc yapmis siz de babasisiniz ve hayattasiniz,oglunuzda gecimini bile saglayamayacak duruma gelmis is kuracagim diye ugrasiyor,belliki odeyemeyecek o paralari.Utanip da bu borcu o bombos duran ve evinizi satip icinden 20 bin tl alip odemezmisiniz? Insan da biraz onur varsa yapar hemde olume bu kadar yakin bir yasa gelmisse,ama vermesinler,Allah'da reva gorurse eger,kendilerine hastane parasi yaparlar ancak..Zaten bu kadar ah alarak baska birsey yapamazlar..Benim annemin babamin sucu gunahi ne,benim babam esimin babasindan sadece 3 yas kucuk adam hala calisiyor,biz miraz yedi degiliz, benim annem de babam da senelerce calisti kazandi o paralari,kendilerinin gorevlerini ustlenmek zorunda degiller..

Bu düğün borçları evliliği daha yeni başlamışken yıpratıyor. çünkü düğün yapacağız diye erkek tarafının parası olmadığı olsa da almayacağı halde aman o, bu, şu, eksik var demesin diye zaten cebi boş olan damata gerekli gereksiz bi sürü eşya aldırıyoruz sanki evlenince karı-koca hep beraber ödemicekmiş gibi. Sonra yıllarca öde dur. biraz da bu bkmüş belinizi ve bir türlü doğrultamamışsınız.

Bazı noktalarda haklı olabilirsiniz ama eşinizin ailesini yardım etmiyor diye de suçlayamazsınız. Etrafa bakıp yardımcı olan aileleri gördüğünüzde canınınz sıkılıyor neden bunlarda böyle değil diye üzülüyor olabilirsiniz ama sonuçta evlnen siz ve eşinizsiniz. borçta sizin. onların yapmak gibi yükümlülükleri yok ama tabi yapsalar oğullarının biraz daha düze çıkmasını sağlarlar o başka.

anladığım kadarıyla bence sorun eşinizde. uzun süre sigortasız kaldı vs. demişsiniz. pek dikiş tutturan biri değil sanırım. Burda karar verecek sizsiniz. Eşinize şans verin; yıllarca bu şansı kullanamazsa çocuk içinde çekilmez. anladığım kadarıyla arkanızda dimdik duran aileniz var; bu konuda şanslısınız. seçiminiz boşanma olacaksa onlar arkanızda olacaktır...

İnanın ben düğün istemedim,nikah kokteyl istedim,eşim yok olmaz benim ailem düğün ister dedi, bende sanıyorumki ailesi destek olacak düğüne..Sonra eşyalarda da ben gidip beyaz eşyada en basitlerine bakarken gitti,ben ödeyeceğim karışma diye ankastre seçti ve onu da haciz getirtti sonra. Dediğinize aynen katılıyorum,sorunun büyüğü eşim,yüksekten attı,yapamayacağı vaatlere girdi hemde kendinden kimse beklemezken, altından kalkamayacağı borçlara bulaştı vs. vs. ama şimdi toparlanmaya çalışıyor,insan anne baba olarak biraz elinden tutar..Aslında buradaki herkes beni tam anlamadı,benim bu kızgınlığım kendimden çok anne ve babama yapılan haksızlığa..İnanın onlarda yaşlı ve ömürlerinden ömür gidiyor,paralarıyla rezil oluyorlar ben engel olmaya çalışıyorum,aidatı ödemeyin şunu yapmayın bunu yapmayın burnu sürtülsün diye ama içleri elvermiyor.Onlar rahat yaşaycak diye benim annem babam hergün mutsuz,hergün sorunların dibinde,onların oğullarının borçlarıyla yüzyüze,kendileri ise orada evlerinde korunup duruyorlar..Ama en başta kendime kızıyorum, bu belayı annemin babamın başına sardığım için..

Hayatta hicbirsey bedava degildir jezebel. Ne universitede okumak, ne de baska birsey. Sokaga cikmak bile parayla bu zamanda.. Sen de buyutuyorsun, bugun olmazsa bile yarin ne demek istedigimi anlayacaksin. Esin ders vermekle belki cep harcligini cikartmistir. Yukarda verdigin orneklerden yuzlercesini buradaki herkes verebilir. Bu demek degildir ki herkes boyle yapacak.. Esin zaten seni iki sene boyunca onlarla tanistirmadiysa, ben herseyi kendim yapacagim dediyse vardir bir bildigi.. Herkesin aile iliskileri farkli. Ablasinin dugununde 30 bin dolar harcamis birinin kendi nikahina borc batagi icinde girmesi ve 6 yildir da belini dogrultamamasi bir yerde birseylerin yanlis oldugunu gosteriyor. Yani kusura bakma ama pek inandirici degil. Her neyse.. Ailelerin gorevi evlatlarina destek olmaktir elbette, ama bu demek onlarin butun borclarini odemek, 6 sene ve kimbilir daha kac sene boyunca evlendikten sonra bile bakmak, is kurmak icin emekli olduktan sonra ev satmak degildir. Kaldi ki hala akari varken evlatlarina ev alan, esit sekilde bolusturen aileler varken emekli olmus bir ailenin de daha once is batirmis bir ogluna diger oglunun da hakkina dusebilecek bir evi sirf tekrar is kursun diye sattigi pek nadirdir. Ornekleri de gordum, is batmis, surunuyorlar kiralarda 65 yasindan sonra. Evlenirken bir iki esya da onlar alsaydi tabi iyiydi, ama almadilarsa vardir bir sebebi ki esiniz de pek hevesli degilmis o zamanlar onlardan yardim almaya... Kimbilir sizin bile bilmediginiz ne var aralarinda.
Onun icin birakin ailesinin soguk durmasini, destek olmamasini filan, sirtiniza bir kambur da onlar olmadigi icin sukredin halinize diyorum. Neler okuyoruz bu sayfalarda..

Başka oğulları yok toplamda bir oğul bir kızları var,ayrıca ben evi satıp tüm parasını vermelerini istemedim, sadece annemlere ve diğer dünürlerine 20 bin tl borcunu ödeyebilirler, iş yerini yaptırmak için de 1-2 milyar bir yardım eder gerisini bankaya koyarlar, hastalık falan için. Yanlış anlaşılma olmuş ben evin tüm parasını versinler demiyorum ama haklısınız 30 bin dolar vermiş olmasına bende şüpheyle bakıyorum,dediğiniz gibi eşimin anlatmadığı başka şeyler olabilir. İş batırdığı için güvenmeyedebilirler,o yüzden zaten tüm parasını vermesinler diyorum.Eşim daha büyük sorun zaten bunu kabul ediyorum.

Maddiyat için boşanılır niye boşanılmasın ama ha tabi adam elinden geleni yapıyordur eşek gibi çalışıyordur ama şanssızdır para kazanamıyordur yada arıyordur elinden geleni yapıyordur iş bulamıyordur yinede bana göre bir erkek taş taşır limon satar yinede ailesini kimseye muhtaç etmez.Benim gördüğüm kadarıyla arkadaşın eşi önemli bir üniversite mezunu olmasına yabancı dil bilmesine rağmen yani kolaylıkla iş bulabilecek kapasitede olmasına rağmen başkalarının emrinde çalışmak yerine kayınpederine yük olmayı tercih etmiş.Bizim toplumumuzda hayat hernekadar müşterekde olsa evin esas geçim kaynağını sağlamak erkeğe verilmişdir erkekde bu görevi yerine getiremiyorsa aileside bu durumu görmemezlikden geliyorsa en azından oğullarına ne olursa olsun evlenirken yardım edebilirlerdi zengin yada fakir her ailenin görevidir bence çocuklarını evlendirirken maddi durumlarına göre birşeyler yapmak.Bence arkadaşım yerden göğe haklısın ailenin duyarsızlığı konusundada haklısın.Bekle bakalım bu işinin gidişatına bak buda olmuyorsa değişmeyecekse hala başkasının emrinde çalışamam diye diretirse inan ömür geçmez o kişiylede o duyarsız ailesiylede

anladım canım. demek ki gösteriş meraklıları ama para vermeye gelince ellerini cebine atmıyorlar. ben daha yeni sözlendim ama benden önce ablalarım ve abilerim uzun yıllar evli kaldıkları ve bir çok sorunlarına şahit olduğum için az buçuk durumu anlayabiliyorum. ablamında eşi ve ailesi de böyleydi gösteriş meraklısı ama iş paraya geldimi yok. harçla borçla iş yürütürlerdi keza pek değişen birşey yok uzun yıllar geçmesine rağmen. düğünde ablama takılan bilezikler emanetti mesela. babam hadi kızım muhtaç kalmasın diye aynı senin baban gibi yardım etti; arsa almalarına yardımcı oldu ki ev yapalım el birliği ile onlarıda mülk sahibi yapalım diye.sonra damat bey gitti satttı. bir güzel yedi; neden böyle yaptın bile demedik hadi kırılmasın diye. ya anlatsam roman olur derler ya o mesele. birgün ablamla eniştem kapıştı ve suçlu kim oldu biliyor musun. annem; babam. hemde suçlama sebebi de şu. sen kızıma böyle davranırsan, boşanırsanız da benim kızımdır, kabul ederim, arkasında ben varım dediği için. Ablamda aynı senin gibi üzülüyor; nerden beladan başıma ve başımıza sardım diye. boşanamıyorda bir kaç kez denedi; çocuklar hüngür hüngür ağlayınca vazgeçti. durumlarınızı benzettim; zor durum, tahmin edebiliyorum...

Bende zaten 6 senedir aman maddiyat için ayrılmış olmayalım diye dişimi sıkıyorum canım,yalnız maddiyat sıkıntısı sırasında eşime sevgim azaldı. Bir insan söylediği hiçbir sözü yerine getirmiyorsa,senin babanın sırtından geçinmeyi gidip vasıfsız işte gizlice çalışmaya tercih edecek eder gururu yoksa, senden nereye ne harcadığını ne kadar para aldığını saklıyorsa,işiyle ilgili konuşmaya kalktığında sen benim işimden ne anlarsın karışma diye tersleyip atıyorsa,devamlı başarısızlıklarına şahit olmuşsan, sırf araban var diye devamlı beni şuraya bırak buradan al diye kendi yapacağı arabayla alma bırakma görevlerini bile sana yüklemişse, 6 sene üstünde sadece bozuk para taşıyarak gezmişse,hiçbir zaman eve gelirken üstünde nasılsa alacak parası yoktur diye bir ekmek bile isteyemeyip ufacık çocukla sokağa çıkıp kendin alıyorsan, sevebilirmisin?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…