Eşimin ailesine karşı kılıçları çektim, politik mi davranmalıydım?

Ya ben çok aşırı pasif bulmadım eşini.
En azından madem öyle bundan sonra biz yokuz, demiş. Görüşmemiş vs.
Direkt eşine söylenen ya da eşi varken söylenen laflara, tavırlara eşin sessiz kaldığı bir örnek vermeli konu sahibi.

Yani tek bir örnek kilo örneği var.
Konu sahibi, eşinin yanında cereyan eden ve eşinin tepkisiz kaldığı bir örnek verebilirsen eşinin durumunu daha iyi anlarız.
Mesela bir keresinde (o zamanlar nişanlıydık) eşimin kuzeni bana şey demişti ablacım biraz fazlalığın yok mu senin bu yaşta, dikkat etmek lazım kiloya daha şimdiden balıketliysen yarın bir gün çocuk doğunca yuvarlanır gidersin gibi bir laf etmişti ben neye uğradığımı şaşırdım tabi ve bu kuzenleri eşimin ailesiyle yedikleri içtikleri de ayrı gitmez ve eşimin ablasıyla yaşıt ve arkadaştır çok yakınlar. Onların kendi aralarında benim dedikodumu yaptıklarını düşündüm açıkçası. Önce bir kaldım hiçbir şey diyemedim eşime dönüp bogazını biraz kes bence nişanlının dedi eşim hala susuyor.
Bende senin gibi kuru kuru dolaşacağıma etli olurum daha iyi dedim. İyi bari en azından çocuklarının boğazından kısmamışsın da kiloları normal dedim. Ondan sonra işte yok ben senin iyiliğini istedim ablacım niye sinirleniyorsun biraz agresif galiba gelin filan dedi. Sinirimden tuvalete kalktım döndüğümde eşimin ablası eşime niye bu kadar alıngan böyle olmaz hiçbir şey söylenmiyor gibi birşeyler söylüyordu eşim de bugün canı başka şeylere sıkkın düğün stresi filan dedi.
İçeri girdim abla duydum söylediklerini dedim. Attık rahatsız oluyorumdur belki de herkesin beni incelemesinden, bende insanım size ne benim boğazımdan filan dedim. İşte biz bir şaka da mı yapamicaz sana filan dedi.
Bu olaydan sonra tabi eşimle ettiğim kavgadan bahsetmek bile istemiyorum ve bana verdiği cevap ben laf soktuklarını bile anlamadım diyor.
Tabi eşimde yol katetti katetmedi diyemem o zamandan bu zamana ama beni kime karşı korudu bu olaylar olurken diye sorarsanız hiç..
çok fazla ailesiyle vakit geçirmedik birkaç kez aynı ortamda bulunduk ama her defasında birilerinin bana laf söylemesi kendi aralarında beni çekiştirmelerinden bu yüzü bulduklarını da düşündürdü

Ben bunun çok nokta atışı olduğunu düşünüyorum ama burda öyle de olmamış.
Hiç tepki vermemişler gibi anladım ben.
Birkaç ay görüşmemişler sonra misafirliğe gelince dahi laf sokuşturmalar olmuş ama öfkelenip kalkıp gitmemişler.
Normalde kızıp küsüp gitmelilerdi bence.

Demek ki aslında saygı duymaya başlamışlar konu sahibi bence için artık rahat olsun.
Çok doğru bunları düşünmeniz. Ben zaten ailesini anlamadım. Yani küsmek de yok benimle. Ben cevap verdiğimde susuyorlar benimle tartışmaya hiç girmiyor zaten kayınvalide ama birkaç saat sonra tekrar cahilce bir yorum yapıp sinirimi bozuyorlar.
Eşim annem çok cahil bir kadın kötü niyetinden söylemiyor nerede ne konuşacağını bilmez seni çok seviyor gibi şeyler çok dedi zamanında ama ben inanmıyorum. Cahil bir kadınsa ve konuşma tarzı böyleyse o zaman herkesle böyle konuşsun çocukları dahil, neden bir tek benimle ailemle veya başkalarıyla bilmiyorum.
Bazen kıskandıklarını da düşünüyorum çünkü inanılmaz kıskanç bir kadın. Eltilerinin maddi durumu kendisinden iyi, sürekli onların malından mülkünden durumundan bahseder. Hayata bakış açısı çok tuhaf mutsuz ve kıskanç bir kadın.
Akrabalarıyla alakalı böyle bir zihniyeti olan bir kadın bana saygı duysa şaşırırdım zaten

Adam diyeceğini demiş ailesine, gerekeni yapmış. Daha ne yapmasını bekliyorsunuz? Siz neden sürekli eşim beni savunsun diye geziyorsunuz ki, siz kendinizi savunuyorsunuz zaten. Sürekli eşinize bunun baskısını yaparsanız bir süre sonra ters teper ve evliliğiniz zedelenir. Geçen bayram eşimin eniştesi bana ; "Oo gelin hanım, rahatın yerinde galiba, çok kilo almışsın. " demişti. Ben de kocam iyi bakıyor sağ olsun deyip geçtim. İnsanlar çok hadsiz olabiliyor ama kimsenin beni savunmasını falan beklemem, gereken cevabı veririm ve susarlar.

Maalesef hiç uyanık gelin olamamışsın bu şekilde evinde gram huzur kalmaz cevaplarını da gülerek şakayla karışık vermen gerekirdi o da eşin olmadığı zamanlar yani hiç tecrübeli değilsin pat pat cevaplarını Keskin bir şekilde verdiğin zaman ki eşin de ailesine düşkün bir adam belli ki Bir susar iki susar üçüncüde çok kötü patlar ben de kayın aileme her lafı söylüyorum ama gülerek şakayla karışık ne onlar alınıp küsüyor ne de ben . Politik davranman lazım şimdi burada sana diyecekler ki ver cevaplarını ver ağızlarının payını diyecekler Ama öyle huzur olmuyor maalesef

Yani ben 31 yasımdayım bu kadar akıllıca dusunemem. Duygularım benı ordan oraya surukler olay anında hep. 🤭
Inanin ben de mecburen böyle davranıyorum. Diyorum ya eltim olsun cevremdeki birkaç dostum olsun teyzem halam vs hepsinde gördüğüm şu politik olan kazanıyor. Bizim gibi lafını esirgemeyen sevilmiyor. Ben birkaç defa duymamış gibi yaptım mesela ay görseniz bir evde gram ses yok gezmemize gittik denize tatile bunu gören kayinvalidem tabiki morardı bir amacına ulaşamadı ya

Maalesef hiç uyanık gelin olamamışsın bu şekilde evinde gram huzur kalmaz cevaplarını da gülerek şakayla karışık vermen gerekirdi o da eşin olmadığı zamanlar yani hiç tecrübeli değilsin pat pat cevaplarını Keskin bir şekilde verdiğin zaman ki eşin de ailesine düşkün bir adam belli ki Bir susar iki susar üçüncüde çok kötü patlar ben de kayın aileme her lafı söylüyorum ama gülerek şakayla karışık ne onlar alınıp küsüyor ne de ben . Politik davranman lazım şimdi burada sana diyecekler ki ver cevaplarını ver ağızlarının payını diyecekler Ama öyle huzur olmuyor maalesef
Haklisin çok haklısın

Konuya nereden başlasam bilmiyorum, açmak konusunda da çok kararsız kalmıştım ama tecrübeli akıllı abla ve kız kardeşlerimden yorum bekliyorum.
Henüz yeni evli sayılırım 1 buçuk sene oldu. Eşimin ailesi cahil, dedikoducu, sürekli laf sokan, kıskanç bir aile diyebilirim. Başlarda beni sevsinler zaten ayda yılda bir görüşeceğiz gibi bir derdim olduğu için güler yüzümü eksik etmez, bir laf soktuklarında da cevabını vermezdim. Onlarda tabi bana sürekli laf sokmazlardı, iyi şeyler söyledikleri de çok olurdu.
Ben yapı gereği haksızlığa gelemeyen, insanların yaptıklarını kolayca unutmayan, sinirli ve hazırcevap biriyimdir. Eşimi çok sevdiğim ve dediğim gibi ayda yılda bir görüşücez zaten diye düşündüğüm için alttan almaya çalıştım.
Fakat eşimin annesi beni fiziksel olarak başka gelinlerle kıyaslamaya başlayınca, kilo ver gibi hadsizce cümleler kurmaya başlayınca ve benim ailemle ilgili bana bile saçma sapan cümleler söyleyince düğün sürecinde, iyice koptum ve eşim tarafından kadını uyardım. Ben uyarırsam kötü olur sen düzgün bir dille söyle dedim.
Eşimde çok pısırık biridir malesef. Beni çogu zaman haklı bulsa da olaylara karışmaz, beni savunmaz kimseye, çoğu zaman laf sokulduğunu farketmediğini söyler.
Ben bu süreçte eşime bir şeyleri kabul ettirmeye çalışırken çok yoruldum.
Devam ediyorum eşimin ailesini bile daha sevimiyorken komşularının ve kızlarının bile gittiğimde patavatsızca kiloma yorum yapmaları kayınvalidemden bu yüzü aldıklarını düşündürdü bana ve dayanamayıp kavga ettim.
Siz aynaya bakmıyorsunuz heralde, siz kimsiniz de daha yeni tanıştığınız biriyle böyle patavatsızca konuşuyorsunuz diye
bu arada kızlar ben 60 kiloyum boyum da 1.63 :)
Bu tartışmalar sonrasında eşimin beni savunmadığı yetmezmiş gibi ‘ne gerek vardı ortamı germeye’ cümlesinden sonra ben bir daha kayınvalidemlere gitmedim.
Yaklaşık 5-6 ay oldu. Çünkü anladım ki ben ağzımla kuş tutsam bu aile eleştirecek bir şeyimi bulacak en iyisi ben kötü gelin olayım dedim. Eşimde bu olaydan sonra ailesiyle kavga etti, onun için de milat oldu bu olay, çünkü beni kaybedeceğini gördü bence. Ya ailenle beni görüştürmezsin ya da arkamda durursun ya da boşanırız dedim.
Eşimde ailesine ne zaman gelsek eşimi eleştirip duruyorsunuz kız ne yapsa size yaranamıyor, siz bittiniz komşularınız başladı, bu yüzü nerden kimden buluyorlarsa artık demiş ve gelmiyoruz bir süre bizi unutun demiş.
Kızlar bu arada kim olduğum anlaşılmasın diye pek ayrıntı yazmıyorum ama meseleler bu 3-4 laftan çıkmadı. Neler yaşadım ne laflar duydum neler çok detaya girip deşifre olmamak adına geçiyorum.
Ondan sonra kayınvalidemler oğullarının hasretine dayanamayıp geldiler kayınpederle birlikte.
Hiçbir işin ucundan tutmayıp o 4 günde hizmetçileriymişim gibi davranmaları yetmezmiş gibi aileme laf soktular ağzıma geleni söyledim. Bu sefer çok farklı davrandım onlar bir laf soktuysa benden 10 laf duydular. Hiçbir iş yapmamasına da laf soktum. Çünkü kendi evlerindeyken de bana yaptırmaya meyilli olduğunu görmüştüm.Bundan böyle bende sizin evinize elimi hiçbir işe sürmicem dedim. Herkes kendi evinde misafirini ağırlamayı bilsin o zaman dedim. Yani neye sinir olduysam lafımı soktum. Eşimde izledi ağzını açıp hiçbir şey diyemedi, diyemez. Kayınvalide de pıstı kaldı ama o da şaşırdı eskiden laf sokmazdım çünkü. Her defasında da yok kızım sen yanlış anladın ben niye öyle söyleyeyim tarzında saf ayağına yattı lafı duyunca
Bu arada eşimin ablasıyla da başka bir nedenden kavga edip küstüm ve eşimde konuşmuyor. Bunlar da o komşu tartışmasının olduğu zamanlarda oldu. Tabi böyle şeyler de olduğu için kv benden nefret ediyor ama iki yüzlülük yapıyor biliyorum.

Çok başınızı şişirmek istemiyorum yani durumlar böyle. Eşimin ablasıyla görüşmüyoruz ailesiyle limoniyiz. Sürekli aklıma bana soktukları laflar geliyor ve arkamda durmayan kimseyle kavga etmeyen kocam geliyor. Komşusunu bile susturamayan bir koca..
benim bu süreçte psikolojim bozuldu galiba. Hiç mutlu değilim, 2 günde bir boşanıp bu aileye darbe vurma isteği geliyor, çünkü her ne kadar bana laf sokup dursalar da oğullarına benden daha iyisini bulamazlar kendileri de biliyor. Zaten kıskandıkları için böyle davrandılar en başından beri buna da eminim
Doğru mu yaptım yanlış mı yaptım bilmiyorum
bir arkadaşım daha yeni evlisin politik olman lazımdı sen herkese kılıç çekmişsin diyor.
Ben rahatlamak için en son ne oluyorsa olsun moduna bağladım ama bir türlü rahatlayamıyorum. Ayrıca başlarda cevap vermeye cevap vermeye tepeme çıktılar, aileme şahsiyetime görünüşüme her şeyime laf sokup özgüvenimi zedelediler
Eşimin olayların üzerini kapatmaya çalışmasını hazmedemiyorum. Kimseyle görüşmüyorum niye hergün bu konuyu açıyorsun diyor. O da kendince haklı sonuç olarak geç de olsa yapması gerekeni yaptı, ama bir daha biri laf sokarsa bana, haddinizi bilin karşınızda benim karım var deyip susturur mu emin olamıyorum. Çünkü hep duymamazlıktan gelmişti hep saf ayağına yatarak bana kendimi Kurtlar sofrasında gibi hissettirmişti. Beni sevdiğinden hiç şüphem yok ama karakteri çok pasif. Babasına çekmiş galiba. Ama ben eşimi suçluyorum içten içe o beni savunsaydı kimse karısına laf söylemeye cesaret edemezdi diyorum
Bana bir akıl fikir verin zamanla geçecek mi bu üzüntüm sinirim.
Bence hazır cevap olun herkes haddini bilsin bir süre sonra sizinle iyi geçinmeye çalışacaklardır. Bir de yanyana gelince melankolik sinirli ve durgun olmayın tam tersine gülğn eğlenin olup biteni goy goya alın. Ama size birisinin laf sokuşturduğunu hissettiğin anda kahkaha atarak sen onlara bin beterini söyle

Mesela bir keresinde (o zamanlar nişanlıydık) eşimin kuzeni bana şey demişti ablacım biraz fazlalığın yok mu senin bu yaşta, dikkat etmek lazım kiloya daha şimdiden balıketliysen yarın bir gün çocuk doğunca yuvarlanır gidersin gibi bir laf etmişti ben neye uğradığımı şaşırdım tabi ve bu kuzenleri eşimin ailesiyle yedikleri içtikleri de ayrı gitmez ve eşimin ablasıyla yaşıt ve arkadaştır çok yakınlar. Onların kendi aralarında benim dedikodumu yaptıklarını düşündüm açıkçası. Önce bir kaldım hiçbir şey diyemedim eşime dönüp bogazını biraz kes bence nişanlının dedi eşim hala susuyor.
Bende senin gibi kuru kuru dolaşacağıma etli olurum daha iyi dedim. İyi bari en azından çocuklarının boğazından kısmamışsın da kiloları normal dedim. Ondan sonra işte yok ben senin iyiliğini istedim ablacım niye sinirleniyorsun biraz agresif galiba gelin filan dedi. Sinirimden tuvalete kalktım döndüğümde eşimin ablası eşime niye bu kadar alıngan böyle olmaz hiçbir şey söylenmiyor gibi birşeyler söylüyordu eşim de bugün canı başka şeylere sıkkın düğün stresi filan dedi.
İçeri girdim abla duydum söylediklerini dedim. Attık rahatsız oluyorumdur belki de herkesin beni incelemesinden, bende insanım size ne benim boğazımdan filan dedim. İşte biz bir şaka da mı yapamicaz sana filan dedi.
Bu olaydan sonra tabi eşimle ettiğim kavgadan bahsetmek bile istemiyorum ve bana verdiği cevap ben laf soktuklarını bile anlamadım diyor.
Tabi eşimde yol katetti katetmedi diyemem o zamandan bu zamana ama beni kime karşı korudu bu olaylar olurken diye sorarsanız hiç..
çok fazla ailesiyle vakit geçirmedik birkaç kez aynı ortamda bulunduk ama her defasında birilerinin bana laf söylemesi kendi aralarında beni çekiştirmelerinden bu yüzü bulduklarını da düşündürdü

Evet, burada direkt kendisi size ne nişanlımdan da kilosundan da gibi bir tavırda da olabilirdi.
Bu laf sokmak da değil ki düpedüz kabalık, çirkinlik, ağır eleştiri.
Ama neyse ki eşiniz yol kat etmiş, siz de sinmemişsiniz ve yine neyse ki yılda en fazla birkaç kez görüşüyormuşsunuz.

Ben yine de bu kadar restleşir tarzda değil de o zaman sormuş olsaydınız eşinize dönüp bak x kilolarımdan memnun değillermiş sen ne diyorsun bu duruma gibi bir şeyle de kapatabilirsiniz çenelerini gibi bir tavsiye verebilirdim.

Ama tarzınız buna uygun değilse politiklik konusunda üzülmeyin çünkü onlar da politik davranmadıkları için gayet yerinde olmuş bence.
Siz bu aileye politik davransaydınız onların bunu kibarlık sanmaları ççok yüksekmiş zaten.

Tabii, gıcık olduğunuzu belli ederseniz daha çok üstünüze gelirler, politiklik bu açıdan faydalıdır diye düşünüyorum, sizin için yani.
Yoksa benim de yüzümden her duygum okunur, bu da karşı tarafa bir silah vermek oluyor tabii.

Ay hadsiz terbiyesize bak
Keşke yükselmek yerine gülerek canım benim kocam sizin gibi kuru göt sevmiyor etli butlu seviyor deseydin bide kocana dönüp öyle değil mi kocacım deseydin mal gibi kalsaydı
Bunun gibilere yapılacak en iyi şey gülerek şaka yollu lafları saydırmak

Boşansam benim gibisini bulamazlar demişsin. Valla ikinci gelin öyle kıymetli oluyor ki el üstünde tutuyorlar. Buda boşanırsa elalem bizi kötü bilir diye düşünüyorlar şaşar kalırsın inan
O yüzden eşini seviyorsan yuvana sahip çık kayınvalidenle görüşme yani ama eşinle de bu konuları açıp açıp huzurunu kaçırma hiç yoklarmış gibi davran
Ben de ayni şeyi yazdım hanımefendiye çünkü gerçekten ikinciye çok iyi davranıyorlar. Biraz tuhaf bir örnek olacak ama kizilcik serbetinde görkemin ikinci gelin olarak nasıl el üstünde tutulduğu gösterildi ben dizi pek sevmem ama orda çok doğru sahneler vardi ayrıca birkac akrabamda gördüm bunu amcam dayım boşanıp ikinci eşleri ile evlendikten sonra gördük ki ikinciler ne yaparlarsa yapsınlar kimse laf edemiyor bunda da boşanırsa simdi bize kötü der el alem diye. Hatta amcam ve dayım bana ben ilk eşime bu kadar sabretseydim zaten bosanmazdim dediler

Eltiyi de suçlamamak lazım kim bilir ona ne yaşattıysa vaktinde, size gelince rol yapmasını istememiş gerçek yüzünü görün istemiş olabilir, her ne kadar yöntemi yanlış olsa da
Sizin yerinizde olsam ‘neyse ki kimse sizin nasıl sevdiğinizi sormadı oğlunuz bana aşık başka da kimseye laf söz düşmez’ deseydiniz mort olurdu cahil kadın
Sinir oluyorum böylelerine, sonrasında devam etti mi peki bu cümlelerine. Benimki rahatsız olduğumu hissetmiş olsa gerek ki bilerek yapmaya devam etti tartışana kadar
Devam etmez mi cevap vermediğimi ve rahatsız olduğumu hissettikçe daha fazlasını dedi çok büyük kavga edene kadar devam etti yine ben suçlu oldum ve hâlâ arada söylüyor eskisi kadar olmasada devam ediyor eş çok önemli buna müsade eden ve beni ezdiren eşim

Zayıf olsanda söylüyorlar ben 50 kiloyum 1.70 boyum var boyuma göre çok zayıf duruyorum ve daha ilk kayınvalidemlere tanışmaya geldiğimde kayınvalidem suratıma ben zayıf sevmem demişti daha bismillah yeni tanıştık öyle demişti şok olmuştum ve cevap veremedim ve bunu söylemesi içinde eltim kayınvalideme bana söylediği onada söylesene diyerek o söyleymişti bana bazı şeyler daha baştan kokuyor da biz anlamıyoruz insanlar malesef kötü ve kıskanç
Manken fiziğine sahip birini bile eleştirmek :KK70:

Aslında o an büyük bir tepki verilmesi gerekiyor ki bazı şeyler o zaman bozulursa bozulsun.

Benim kayınpeder de şey demişti, "ya herkes solcu adamın kapalı gelini mi olur diyecek ne deyicem onlara" Oğlu için bir kuruş harcamayan adam kendinde bunu söyleme hakkı buluyor. Ne ilginç değil mi. Bir de eşime sizin evlenmenizi doğru bulmuyorum demiş. O da senden izin almıyorum ki durum bildiriyorum demiş :KK70:

Ama bu basit bir laf sokma değil ki resmen saldırı. Öyle boşboğazlık deyip geçilecek birşey değil. Açık açık düşmanca davranmışlar. Söylemeniz gereken laf soktular değil bana saldırdılar olacaktı. Hani basit laf sokma ne bileyim tontiş gelin gibi bişey olur, eşiniz laf sokulduğunu o zaman anlamaması normal olurdu. Ama yok yuvarlanır gidersin dediği an eşinizin hop dur bakalım noluyor sen bu cüreti nereden aldın demesi gerekiyordu. Sinirli olmakta o kadar haklısınız ki, orada saldırı olduğunu anlamamak mümkün değil. Eşinizin işine gelmemiş resmen aman ben kötü olmayım da eşim ne yaparsa yapsın demiş.

Bu arada kuzen komşu bu cüreti nereden buldu söyliyim, onlar eşinizin ailesinden, eşinizin ailesi de eşinizden. Eminim sürekli konuları kilonuz. Hatta kendi aralarında çok kullandıkları kelimeleri genelde ağızlarından kaçırırlar mesela "şimdiden böyleysen" "yuvarlanırsın" gibi. Ben olsam görüşmem beni kaybetmeden önce düşüneceklerdi.

Çok doğru bunları düşünmeniz. Ben zaten ailesini anlamadım. Yani küsmek de yok benimle. Ben cevap verdiğimde susuyorlar benimle tartışmaya hiç girmiyor zaten kayınvalide ama birkaç saat sonra tekrar cahilce bir yorum yapıp sinirimi bozuyorlar.
Eşim annem çok cahil bir kadın kötü niyetinden söylemiyor nerede ne konuşacağını bilmez seni çok seviyor gibi şeyler çok dedi zamanında ama ben inanmıyorum. Cahil bir kadınsa ve konuşma tarzı böyleyse o zaman herkesle böyle konuşsun çocukları dahil, neden bir tek benimle ailemle veya başkalarıyla bilmiyorum.
Bazen kıskandıklarını da düşünüyorum çünkü inanılmaz kıskanç bir kadın. Eltilerinin maddi durumu kendisinden iyi, sürekli onların malından mülkünden durumundan bahseder. Hayata bakış açısı çok tuhaf mutsuz ve kıskanç bir kadın.
Akrabalarıyla alakalı böyle bir zihniyeti olan bir kadın bana saygı duysa şaşırırdım zaten
Kaynana cahil değil. Laf sokarken kalmıyor o cahillik nedense.

Kaç yaşında kv?
Bazı insanlar gerçekten ne konuşacağını bilemez, bazıları da bunun arkasına sığınır.
Bunu kv'yi gözlemleyerek siz ayırt edeceksiniz gerçekten öyle mi değil mi diye.

Benim gözlemime göre kıskanç insanlar acayip kibirli de oluyorlar.
Ben sizin kayınvalide de öyle bir his sezmedim - en azından size karşı.
Küsmek kırılmak yerine ne dersen amenna modunu açmış.
İlginç.

Konuya nereden başlasam bilmiyorum, açmak konusunda da çok kararsız kalmıştım ama tecrübeli akıllı abla ve kız kardeşlerimden yorum bekliyorum.
Henüz yeni evli sayılırım 1 buçuk sene oldu. Eşimin ailesi cahil, dedikoducu, sürekli laf sokan, kıskanç bir aile diyebilirim. Başlarda beni sevsinler zaten ayda yılda bir görüşeceğiz gibi bir derdim olduğu için güler yüzümü eksik etmez, bir laf soktuklarında da cevabını vermezdim. Onlarda tabi bana sürekli laf sokmazlardı, iyi şeyler söyledikleri de çok olurdu.
Ben yapı gereği haksızlığa gelemeyen, insanların yaptıklarını kolayca unutmayan, sinirli ve hazırcevap biriyimdir. Eşimi çok sevdiğim ve dediğim gibi ayda yılda bir görüşücez zaten diye düşündüğüm için alttan almaya çalıştım.
Fakat eşimin annesi beni fiziksel olarak başka gelinlerle kıyaslamaya başlayınca, kilo ver gibi hadsizce cümleler kurmaya başlayınca ve benim ailemle ilgili bana bile saçma sapan cümleler söyleyince düğün sürecinde, iyice koptum ve eşim tarafından kadını uyardım. Ben uyarırsam kötü olur sen düzgün bir dille söyle dedim.
Eşimde çok pısırık biridir malesef. Beni çogu zaman haklı bulsa da olaylara karışmaz, beni savunmaz kimseye, çoğu zaman laf sokulduğunu farketmediğini söyler.
Devam ediyorum eşimin ailesini bile daha sevimiyorken komşularının ve kızlarının bile gittiğimde patavatsızca kiloma yorum yapmaları kayınvalidemden bu yüzü aldıklarını düşündürdü bana ve dayanamayıp kavga ettim.
Siz aynaya bakmıyorsunuz heralde, siz kimsiniz de daha yeni tanıştığınız biriyle böyle patavatsızca konuşuyorsunuz diye
Bu tartışmalar sonrasında eşimin beni savunmadığı yetmezmiş gibi ‘ne gerek vardı ortamı germeye’ cümlesinden sonra ben bir daha kayınvalidemlere gitmedim.
Yaklaşık 5-6 ay oldu. Çünkü anladım ki ben ağzımla kuş tutsam bu aile eleştirecek bir şeyimi bulacak en iyisi ben kötü gelin olayım dedim. Eşimde bu olaydan sonra ailesiyle kavga etti, onun için de milat oldu bu olay, çünkü beni kaybedeceğini gördü bence. Ya ailenle beni görüştürmezsin ya da arkamda durursun ya da boşanırız dedim.
Eşimde ailesine ne zaman gelsek eşimi eleştirip duruyorsunuz kız ne yapsa size yaranamıyor, siz bittiniz komşularınız başladı, bu yüzü nerden kimden buluyorlarsa artık demiş ve gelmiyoruz bir süre bizi unutun demiş.
Kızlar bu arada kim olduğum anlaşılmasın diye pek ayrıntı yazmıyorum ama meseleler bu 3-4 laftan çıkmadı. Neler yaşadım ne laflar duydum neler çok detaya girip deşifre olmamak adına geçiyorum.
Ondan sonra kayınvalidemler oğullarının hasretine dayanamayıp geldiler kayınpederle birlikte.
Hiçbir işin ucundan tutmayıp o 4 günde hizmetçileriymişim gibi davranmaları yetmezmiş gibi aileme laf soktular ağzıma geleni söyledim. Bu sefer çok farklı davrandım onlar bir laf soktuysa benden 10 laf duydular. Hiçbir iş yapmamasına da laf soktum. Çünkü kendi evlerindeyken de bana yaptırmaya meyilli olduğunu görmüştüm.Bundan böyle bende sizin evinize elimi hiçbir işe sürmicem dedim. Herkes kendi evinde misafirini ağırlamayı bilsin o zaman dedim. Yani neye sinir olduysam lafımı soktum. Eşimde izledi ağzını açıp hiçbir şey diyemedi, diyemez. Kayınvalide de pıstı kaldı ama o da şaşırdı eskiden laf sokmazdım çünkü. Her defasında da yok kızım sen yanlış anladın ben niye öyle söyleyeyim tarzında saf ayağına yattı lafı duyunca
Bu arada eşimin ablasıyla da başka bir nedenden kavga edip küstüm ve eşimde konuşmuyor. Bunlar da o komşu tartışmasının olduğu zamanlarda oldu. Tabi böyle şeyler de olduğu için kv benden nefret ediyor ama iki yüzlülük yapıyor biliyorum.

Çok başınızı şişirmek istemiyorum yani durumlar böyle. Eşimin ablasıyla görüşmüyoruz ailesiyle limoniyiz. Sürekli aklıma bana soktukları laflar geliyor ve arkamda durmayan kimseyle kavga etmeyen kocam geliyor. Komşusunu bile susturamayan bir koca..
benim bu süreçte psikolojim bozuldu galiba. Hiç mutlu değilim, 2 günde bir boşanıp bu aileye darbe vurma isteği geliyor, çünkü her ne kadar bana laf sokup dursalar da oğullarına benden daha iyisini bulamazlar kendileri de biliyor. Zaten kıskandıkları için böyle davrandılar en başından beri buna da eminim
bir arkadaşım daha yeni evlisin politik olman lazımdı sen herkese kılıç çekmişsin diyor.
Ben rahatlamak için en son ne oluyorsa olsun moduna bağladım ama bir türlü rahatlayamıyorum. Ayrıca başlarda cevap vermeye cevap vermeye tepeme çıktılar, aileme şahsiyetime görünüşüme her şeyime laf sokup özgüvenimi zedelediler
Eşimin olayların üzerini kapatmaya çalışmasını hazmedemiyorum. Kimseyle görüşmüyorum niye hergün bu konuyu açıyorsun diyor. O da kendince haklı sonuç olarak geç de olsa yapması gerekeni yaptı, ama bir daha biri laf sokarsa bana, haddinizi bilin karşınızda benim karım var deyip susturur mu emin olamıyorum. Çünkü hep duymamazlıktan gelmişti hep saf ayağına yatarak bana kendimi Kurtlar sofrasında gibi hissettirmişti. Beni sevdiğinden hiç şüphem yok ama karakteri çok pasif. Babasına çekmiş galiba. Ama ben eşimi suçluyorum içten içe o beni savunsaydı kimse karısına laf söylemeye cesaret edemezdi diyorum
Yaa kim ne derse desin bu yüzden linç de yedim ama kaybı aile ile samimi olunmamalı. Damat da gelin de olmamalı çok görüşmemeli bence öyle. Sonra laf sokma dedikodu iftira bitmiyor kendimde yaşadım bizzat yakın zamanda bi kriz sinirle. Dedik ki dün eşimle oturup ,ailelerimiz artık akraba statüsünde onları çok ciddiye almayalım dedik öyle devam . Kafaya takınca çukura düşüyorsun kendimden biliyorum. Eşinizi arkanıza alın gerisi konuşsun dursun

Gerçekten çok rahatsız edici. İnsanın kendi ailesinden biri bile yorum yapmamalı böyle şeylere. Her şeyin bir söyleme uslubu var ki onlara mı kalmış sizin kilonuza laf etmek? Laf sokuyorlarsa karşılık vermekle çok iyi etmişsiniz ama üzülmeden edemiyor insan. Keşke hiç böyle şeyler yaşanmasaydı, eşiniz gerçekten pasif kaldığı için böyle olmuş.. Eşiniz size laf söyletmiyor olsa, uyarıyor olsa insanları onlar yüz bulup yapamaz bunları.

sizi bayağı tahrik etmişler, eşinizin susması da yormuş. savaşmakta yorucu. ama sanırım yerine göre çat çat cevaplar, yeri geldiği zaman umursamamak gerekiyor. her şeyle de mücadele edemezsiniz. kayınvalidenizin evine gittiğiniz zaman da evinizde de sanki gelin olarak siz yapabilirsiniz yemek ve çay ikramını, tabi görümce oturup hep size kalıyorsa orda haklısınız. kişisel sınırlarınıza girmeye hakları yok size ne kilonuzdan, ailenizden onlara ne. evlilikte insanlarda zor. yani laf sokmak, rahatsız etmek hüner gibi geliyor. sanırım iletişim dilleri kavga, eşinize kızamadım. öyle bir ailenin içerisinde belli ki yaşamak için böyle kalmış ona da kızmayın. onun yaşama taktiğini bu, siz kavga edebiliyorsunuz belli ki o çocuk yaşta sindirilmiş, hala çocuk gibi davranıyor. kavga döğüşle uğraşmak yerine mesafe koyup tatlı tatlı görüşmek lazım. eşinizle huzurlu yaşamak için sanırım mesafeli olmanız gerek ailesiyle, hergün kavgayla da geçmez, içinize atınca da olmaz.

X