Eşimin aileme olan soğukluğu

Eşinizin soğukluğu değil bu eşinizin terbiyesizliği.

Anlamadığım siz hepiniz neden bu adamdan korkuyorsunuz?
Cidden bende bunu düsunmeye basladim. Hepimiz kelimelerimizi secerek konusuyoruz onunla.
Kardeslerim desen oyle, asla seslerini bile yukseltmezler.

Fazla verilmis yüz olsa gerek..!

Bobrek nakilli bir lohusaya annesinin yardim etmesi ve bunu istemesi cok normal. Eşinizi hakli bulamadim.

Konunun altinda baska bir sebep olabilir mi? Bu arada Allah anali babali buyutmek nasip etsin💕
Babamla 4 yildir ortak dukkanlari var.
Is yapamiyorlar ve para kazanamiyor. Babami sucladigi zamanlar oluyor anlasamiyorlar artik. En son babam bize geldiginde hic konusmadi bile onunla...

Kendisiyle konustugumda boyle birsey yapmadigini soyluyor. Yani kabullenmiyor.

Yani sizin tavrınız belirleyici rol olucaktır ama anladığım pasif ve sessiz kalmanız bi aksiyon alamamanız iletişim kuramamanız ve eşinizinde otoriter baskın bi eş figürü olduğunu hissettim. Bi sıkıntı var bunu bence eşinle konuşmalısınız benim fikrim ise eşim bana bunu ima bile edemez ne münasebet benim yedi aylık ikizlerim var canım annem olmazsa ben hiç toparlanamazdım bu süreçte yardım istemeniz gayet normal
Kendisine hic bahsetmedim annem bizde kalsin diye. Hep annemi baskiladim.
Birde premature dogdugu icin doktorumuz biraz korumamiz gerektigini soyledi.

Bende dedimki anne daha cocugum gucsuz doktor uzak tutmalisin kalabaliktan felan dedim.

Annenize gidip gitmeyeceğinize eşiniz mi karar verecek? Gitmek istiyorsanız gidersiniz. 12 yıllık kocaniza, anneme gidelim ya da gideceğim diyemiyorsunuz nesi normal yaşadıklarınızın?
Ben hamile olmadan once ve sonra her 2 haftada 4-5 gun kalirdim annemin yaninda. Bunu kendiside isterdi ve gotururdu.
Nasil hamileligimin sonuna yaklastim, dedimki annem kizimiza yatak alacakmis gittgimizde oglen uykusuna felan yatar dedim orda dogduktan sonra kizindan ayri kalmak istemedigini felan soyledi. Git ama kalma demisti.

Selam kızlar

Size bir süredir içinde bulundugum bir sıkıntımdan bahsetmek istiyorum.

Benim 12.06.24 sezeryanla bir kızım oldu, çok sükür. Bu arada bebeğim prematüre doğdu (34+1).
33 haftalikken plasentadan kanama oldugu icin 1 hafta boyunca hastanede sırt üstü yattim ve tekrar kanamam oldugu icin sezeryana girmek zorunda kaldim. Dogumdan sonrada 3 hafta hastanede kaldik, cocugum kuvezde oldugu icin ve benim tansiyon problemim oldugu icin. Yani toplan 1 ay sonra ciktik.

Asıl gelelim meseleye...
Ben hastaneye yattigimda annem yanimda kalmak istedi, esimin pek gönlu olmadi, annem vazgecti. Annem ve kardeslerim (3 kisi) hastaneye her ziyarete geldiklerinde esimin surati hep asıktı.
Annemle dogumdan once hep diyorduk, dogumdan sonra yanimda kalirsin biraz diye.. buda gerceklesmedi. Yani hastaneden ciktigimizda ne annem kalmak istiyorum diyebildi, nede ben esime annem gelsin biraz kalsin diyebildim.
Bu arada esimle ben hastanede kaldigimiz muddetce bircok sey ogrendik. Kisaca acemiligimiz gitmisti.
Esim cok iyi bir baba, 12 yil sonra cocugumuz oldu ve kizindan hic ayri kalmak istemiyor. Nerdeyse ișe gitmeyecek, o derece!
Sonradan kiz kardesimden duydum ki, annem hastaneden ciktigimizda birkac gun aglamis ve kirilmis, cunku cok heves etmis kizima ve torunuma bakacam, hic birsey olmasada yemegini yapardim diye.
Yalan degil 3-4 gun annemi aramadim degil, yemegimi yapsaydi hic yoktan yükümu alirdi azda olsa.
Esimin ailesi turkiyede yasiyor, biz avrupada yasiyoruz. Kendi ailesi goremediginden dolayi mi boyle davraniyor bilemedim.
Esim surekli dogdugundan beri her saniye ailesine tek tek resim gonderiyor. Buda en dogal hakki tabiki. Ama bilemedim cok sogukkanli aileme karsi.

Suan kizim 2 aylik oldu, annem bize gelmeyecekmisiniz artik dedi birsey diyemedim, cunku esim bu konuda hic yorum dahi yapmiyor. Ne gidelim diyor ne goturelim diyor, suan tek plani turkiyeye ailesinin yanina goturmek.

Annem ve kardeslerim kizimi gormeye esimin ise gittigi saatte geliyorlar ve gelmeden gidiyorlar, babasi gelince kizini sevsin biz rahatsizlik vermeyelim diye.
Yani resmen kaciyorlar gibi hissediyorum.
3-4 günde bir geliyorlar ve ben esime soyluyorum bugun burdalardi diye.
Ve gecen yine geldiklerinde birsey demedim ama farkettigi an morali bozuldu gibi. Sessizlesti ve konusmadi fazla.

Yani arkadaslar bilemiyorum...
Bana bir akil verin. Sizce annem abartmis mi kalmak istemekle ve esim hakli mi? Yoksa esimin yaptigi yanlis, annemin gelmek istemesi normal mi?

Bu arada ben bobrek nakilliyim, bu yuzden dogumdan sonra kendime gelmem biraz zaman aldi.
Anladigim kadariyla bir meslek sahibi degil ve esinizin parasi ve imkanlari olmadan yasayacak durumda degilsiniz. Aklima baska birsey gelmiyor cunku.o iyir bir babaysa karsinizdaki de anneniz belli ki bir bir anne ve anneanne. Ama esinizden emin olamadim onda var bir sıkıntı. İki kuma arasinda kocayi paylasamayan kadinlarin tribi var adamda. Neyi cekemiyosun bu surayin ne bu molozlarini niye doktun yine diyemiyormusunuz

Ben hamile olmadan once ve sonra her 2 haftada 4-5 gun kalirdim annemin yaninda. Bunu kendiside isterdi ve gotururdu.
Nasil hamileligimin sonuna yaklastim, dedimki annem kizimiza yatak alacakmis gittgimizde oglen uykusuna felan yatar dedim orda dogduktan sonra kizindan ayri kalmak istemedigini felan soyledi. Git ama kalma demisti.

Git ama kalma demişti.
Sonra siz ne dediniz?
Sustunuz mu?
Bunlar kavga sebebi.
Neden bu kadar sessizsiniz 😔

Eşiniz annenlerin bebeğinizi görmesine kızıyor ve bebeğinizi Türkiye’ye götürecek öyle mi? Asla izin vermezdim. Açık açık da söylerdim. Böyle davranırsan annenlere de götüremeyiz diye. BENCE DE KENDİ AİLESİ GÖREMEDİĞİ İÇİN YAPIYOR. Allah bilir nasıl dolduruyorlar arkadan….
Annesiyle konustugumda annemin adi gectiginde hep bi gecistiriyor kadin.
Anlam veremedigim bi konu buda.
Inanirmisin daha annemi arayip gozun aydin torunumuz oldu bile dememis.

Yani bunu ilk onun yapmasi gerekmiyor mu? Doguran oglu degil, bendim.. insan bi dusunur kizinin basindan neler gecti diye.

Yani annesigil bile bu durumu kiskaniyor. Akli cikiyor annemle icli disli olacagiz veya torunumuzu bizden daha cok sevecekler yanlarindalar diye.

E gayet normal bir tepki. Zaten evli kadınların anne evine gidip 4-5 gün kalmaları bana çok saçma geliyor

Eşinizin tavrına ayrı şaşırdım. Sizin sakinliğinize ayrı şaşırdım. Bir de acaba hangisi haklı diyorsunuz… sonuna kadar annen haklı. Ne olursa olsun. Her kadının doğumdan sonra yanında annesi kalır ekstrem bir şey yoksa tabi… çocuk kaç aylık olmuş hala götürmemişsiniz. Benim ailem başka şehirde. Bebek 10 günlükken de aldım götürdüm. 40 uçurmaya da götürdüm. Her ay illa ki götürdüm yani… belki ben fazla gittim bilmiyorum kalabalık bir ailede büyüdüm ve çocukla tek kalmak kötü hissettirmişti. Ben de fırsat buldukça hep gittim… eşinin ailesi aynı şehirde olsa sence sürekli fotoğraf atan adam, benim annem de gelmesin der miydi ? Kesinlikle demezdi. Bir narşistlik sezdim niyeyse eşinizde. Annenize de çok üzüldüm ayrıca. Yakınken uzak olmak onu gerçekten yıpratmış olmalı
Yani doktorumuz aslinda premature oldugu icin ve gucsuz oldugundan yanimizda kalabalik istemediler.
Hastaneden ciktigimizda zaten 1 aylik olmustu.

Sanki biraz vicdan yaptim gibi hissediyorum. Ne biliyim benim ailem burda onunki uzakta oldugu icin anlayiz goster felan diyordum kendime.. ama mantikli dusununce burdakileri de ailesi olarak gormesi gerekmiyor muydu?

12 yıldır evli olduğunuz adama doğumdan sonra annemi yanımda istiyorum diyemediniz mi gerçekten?
Diyemedim cidden..
1 ay oncesinde kiz kardesim 2 hafta kalmisti yapmadigi surat kalmamisti. Her sordugumda ise onluk birseyin olmadigini ve cok yoruldugunu soylemisti.

Dedimki aynisini anneme de yaparsa yanimda kalmasinin ne anlami olacakki. Kadinin yuzune gulmedikten sonra.

Diyemedim cidden..
1 ay oncesinde kiz kardesim 2 hafta kalmisti yapmadigi surat kalmamisti. Her sordugumda ise onluk birseyin olmadigini ve cok yoruldugunu soylemisti.

Dedimki aynisini anneme de yaparsa yanimda kalmasinin ne anlami olacakki. Kadinin yuzune gulmedikten sonra.
Yav gülmesin siz ona inat daha eğlenceli olun. Adam surat asacak diye kendi isteklerini geri tutuyorsun çok saçma.

Bu evlenen çiftlerin aile düşmanlığı, ön yargısı nedir böyle? Anlamadım gitti. Hani onur kırıcı bir durum olur, yine kendisi görüşmesin ama, sizin aile ilişkinize karışamaz.

Kadın olsun, erkek olsun "Ailesi ile görüşmesin" diyen insanlarla dolu etraf. O zaman, ailesi olmayan birisi ile evlensin bu kişiler.

Eşim beni çok sever ve değer verir. Ailesine bu tavırla yaklaşsam, görüşme desem o, seven adam gider, yerine beni istemeyen birisi gelir ve haklıda. Ben olsam ben de istemem.

Erkek annesi olarak, gelinim doğum yapsa, kendi annesi yanında olsun isterim. Bakmak istemediğim için değil. Hepimiz doğum yaptık, özellikle sezeryanda bacaklar uyuşukkken hasta bezi, iç çamaşırı vs. Giydirilmesi lazım mahremiyet açısından ya oğlum, ya annesinin yapması daha makul. Gelinim utansın istemem. Hı bakacak kimse yoktur, gelinim kabul ederse elbet ilgilenirim.

Lohusa iken, bir kap yemek ne kadar makbule geçiyor. Eşiniz, terbiyesizlik etmiş.

Annesiyle konustugumda annemin adi gectiginde hep bi gecistiriyor kadin.
Anlam veremedigim bi konu buda.
Inanirmisin daha annemi arayip gozun aydin torunumuz oldu bile dememis.

Yani bunu ilk onun yapmasi gerekmiyor mu? Doguran oglu degil, bendim.. insan bi dusunur kizinin basindan neler gecti diye.

Yani annesigil bile bu durumu kiskaniyor. Akli cikiyor annemle icli disli olacagiz veya torunumuzu bizden daha cok sevecekler yanlarindalar diye
Kayinvalideniz uzakta olduğu için eşinizi dolduruyor. Çocuk büyüyünce sizin ailenizi çok görünce haliyle daha samimi ve cana yakın olacak. Eşiniz de kusura bakmayın akılsız mis anne ağzına bakıyor. Niye sert konusmuyorusnuz neler oluyor böyle davranamazsin diye .

Sen Türkiye’ye gelsen. Surat etsen, adam üzülüp geri mi dönecek ? Yoooo umrunda bile olmayacak
Yaptigim zamanlar da oldu. O zamanda gittigine pisman oldugunu soyledi felan..

Biz hep 4-5 hafta gideriz genelde. Ve dogal olarak tatil yapalim isterim. Esim her defasinda bi bahane bulur. Yok pahali yok soyle yok boyle.. uzadigi zamanda sinirden aynen su sekilde: " sen avrupada ailenin yanindasin istedigin zaman goruyorsun ama ben goremiyorum. 1 ay goruyorum' gibi seyler soyler.. hep bi vicdan yaptirir bana.
Yani bircok insan tatile gidiyor. Bircok insanin ailesi turkiye yasiyor. Bilemedim...

Selam kızlar

Size bir süredir içinde bulundugum bir sıkıntımdan bahsetmek istiyorum.

Benim 12.06.24 sezeryanla bir kızım oldu, çok sükür. Bu arada bebeğim prematüre doğdu (34+1).
33 haftalikken plasentadan kanama oldugu icin 1 hafta boyunca hastanede sırt üstü yattim ve tekrar kanamam oldugu icin sezeryana girmek zorunda kaldim. Dogumdan sonrada 3 hafta hastanede kaldik, cocugum kuvezde oldugu icin ve benim tansiyon problemim oldugu icin. Yani toplan 1 ay sonra ciktik.

Asıl gelelim meseleye...
Ben hastaneye yattigimda annem yanimda kalmak istedi, esimin pek gönlu olmadi, annem vazgecti. Annem ve kardeslerim (3 kisi) hastaneye her ziyarete geldiklerinde esimin surati hep asıktı.
Annemle dogumdan once hep diyorduk, dogumdan sonra yanimda kalirsin biraz diye.. buda gerceklesmedi. Yani hastaneden ciktigimizda ne annem kalmak istiyorum diyebildi, nede ben esime annem gelsin biraz kalsin diyebildim.
Bu arada esimle ben hastanede kaldigimiz muddetce bircok sey ogrendik. Kisaca acemiligimiz gitmisti.
Esim cok iyi bir baba, 12 yil sonra cocugumuz oldu ve kizindan hic ayri kalmak istemiyor. Nerdeyse ișe gitmeyecek, o derece!
Sonradan kiz kardesimden duydum ki, annem hastaneden ciktigimizda birkac gun aglamis ve kirilmis, cunku cok heves etmis kizima ve torunuma bakacam, hic birsey olmasada yemegini yapardim diye.
Yalan degil 3-4 gun annemi aramadim degil, yemegimi yapsaydi hic yoktan yükümu alirdi azda olsa.
Esimin ailesi turkiyede yasiyor, biz avrupada yasiyoruz. Kendi ailesi goremediginden dolayi mi boyle davraniyor bilemedim.
Esim surekli dogdugundan beri her saniye ailesine tek tek resim gonderiyor. Buda en dogal hakki tabiki. Ama bilemedim cok sogukkanli aileme karsi.

Suan kizim 2 aylik oldu, annem bize gelmeyecekmisiniz artik dedi birsey diyemedim, cunku esim bu konuda hic yorum dahi yapmiyor. Ne gidelim diyor ne goturelim diyor, suan tek plani turkiyeye ailesinin yanina goturmek.

Annem ve kardeslerim kizimi gormeye esimin ise gittigi saatte geliyorlar ve gelmeden gidiyorlar, babasi gelince kizini sevsin biz rahatsizlik vermeyelim diye.
Yani resmen kaciyorlar gibi hissediyorum.
3-4 günde bir geliyorlar ve ben esime soyluyorum bugun burdalardi diye.
Ve gecen yine geldiklerinde birsey demedim ama farkettigi an morali bozuldu gibi. Sessizlesti ve konusmadi fazla.

Yani arkadaslar bilemiyorum...
Bana bir akil verin. Sizce annem abartmis mi kalmak istemekle ve esim hakli mi? Yoksa esimin yaptigi yanlis, annemin gelmek istemesi normal mi?

Bu arada ben bobrek nakilliyim, bu yuzden dogumdan sonra kendime gelmem biraz zaman aldi.
Eşiniz lohusalık sendromuna girmiş hemen bir psikiyatriste görünsün!

Yani, suyunu çıkarıyor kocanız! Lütfen evliliğinizde sizinde sözünüz geçsin. Ne demek surat asıyor, morali bozuluyor..

Konuşun, planlayın gidin annenizin evine onlarda torun sevgisini yaşasınlar.

Eşiniz çok ayıp ediyor. Net olun ve tepkinizi koyun ailenize böyle trip atmasın.

Kayinvalideniz uzakta olduğu için eşinizi dolduruyor. Çocuk büyüyünce sizin ailenizi çok görünce haliyle daha samimi ve cana yakın olacak. Eşiniz de kusura bakmayın akılsız mis anne ağzına bakıyor. Niye sert konusmuyorusnuz neler oluyor böyle davranamazsin diye .
Kac defa cikistim bagirdim cagirdim ama adamin bi kabullenemeyisi var. Yaptigini kabul etmiyor. Yok oyle birsey diyor.

Iyide annem kayinvalideme ne yapmis olabilirki. Annem yinede kayinbabami arayip gozumuz aydin demis sonrada kayinvalidemi sormus, kayinbabamda o balkonda demis. Yani ne telefonu vermis nede kadin istemis.

Yokmu sence bunda bi tuhaflik. Buda bi terbiyesizlik. Yani kolay bi dogum olmadi olsa bile kadinin bi annemi arayip gecmis olsun demesi gerekiyordu bence.

1 aydir benide aramiyor en son konusmamizda tavir yaptigim icin.
Iyide canim hastaneden cikali 2 gun olmus kadin goruntulu konusalim istiyor ben acliktan ölmüssum...

Eşiniz lohusalık sendromuna girmiş hemen bir psikiyatriste görünsün!

Yani, suyunu çıkarıyor kocanız! Lütfen evliliğinizde sizinde sözünüz geçsin. Ne demek surat asıyor, morali bozuluyor..

Konuşun, planlayın gidin annenizin evine onlarda torun sevgisini yaşasınlar.

Eşiniz çok ayıp ediyor. Net olun ve tepkinizi koyun ailenize böyle trip atmasın.
Sirf kendi ailesi goremedi diye yapiyor bunlari.
Bende inat edecem ve sadece kisa sureligine ailesinin yanina gidecem

X