Eşim ve para konusundaki anlaşmazlıklarımız

Çok saçma ne yani paran varken kendine alışveriş yapamayacakmisin ? Neymiş pasamizin erkeklik gururu....ben de eşimden fazla kazanıyorum, aslında hep de öyleydi ve senin dediğin gibi harcamaları ben yönetim hesaplari vs ve inan 8 yıllık evliyuz bir kez öyle saçma bir sebepten kavga etmemisizdir, çocuğumuz var mesela her harcamasını genelde ben yaparım, şimdi diyecekleridr maaşını neden eve harciyorsun diye ama eşimin benden beklentisi yok aslında ben yapıyorum harcamaları bana göre eve giren para ortaktır, kendime istediğimi alırım zor dönemde bile eşim asla neden rahat harciyorsun vs demez...bence dikkat et paranın yönetimine göz dikmesin hiç belli olmaz, konuşarak hallet, istersen senin kartlarından ek kart vs çıkar eşine, dışarda harcamaları oordan yapsın beraber çıktığınizda, eğer kendini daha iyi hissetmek istiyorsa
İnanın ben de ne sizin ne benim durumumda hiçbir yanlışlık görmezdim keza ben kazandığımı bizim hayat standartlarımıza harcamayacaksam, bir tek kendime biriktireceksem bu bana tuhaf gelirdi ama görüyorum ki biz eşimle aynı fikirde değilmişiz bu konuda.. Biraz sular durulsun ben de oturup bir plan yapmayı teklif edeceğim, biraz da ben ona onun kattığı kadar göndereyim arkadaşların dediği gibi, o yönetsin idare etsin bakalım yapabiliyor mu :halay:

En doğrusunu yapıyorsunuz.
Sanki milyon dolarları var da sizin harcama yapmanızdan ona fırsat kalmıyor gibi davranmasın eşiniz hiç.
Evlilikte parası daha çok olan daha çok harcar, alınan gitsin fazlasını kazansın.
Hiç kendinizi suçlu hissedip eşinizin manipüle etmesine izin vermeyin.
Kendi ayakları üzerinde duran bir kadının standardı olmalı, o standardı düşürecek adam bir zahmet ezik hissetmesin.

Evlilik içinde fazla sorumluluk almışsınız maddiyat olarak. Eve katkısı olacaksa bırakın o sizden fazla çaba göstersin.
sizden az kazanıp birde sizin paranızı yönetmek istiyorsa izin vermeyin.

İnanın ben de ne sizin ne benim durumumda hiçbir yanlışlık görmezdim keza ben kazandığımı bizim hayat standartlarımıza harcamayacaksam, bir tek kendime biriktireceksem bu bana tuhaf gelirdi ama görüyorum ki biz eşimle aynı fikirde değilmişiz bu konuda.. Biraz sular durulsun ben de oturup bir plan yapmayı teklif edeceğim, biraz da ben ona onun kattığı kadar göndereyim arkadaşların dediği gibi, o yönetsin idare etsin bakalım yapabiliyor mu :halay:
Hangi ödemeleri kim yapacak diye plan yapın ama paranız hakkında söz hakkı vermeyin.

Anladığım kadarıyla örnek veriyorum; diyelim ki onun kazancı şu anda kira faturalar market masrafı vb yetiyor ben de taksitleri ödüyorum. Bunun haricinde benim kazancımdan hayli hayli artsa da yetse dahi onun elinde ek bir para kalmadığından bir dışarda yemek yemek, eve yeni bir şey almak, üstümüze başımıza gereken bir ihtiyacımızı görmek gibi konularda herhalde askıya alacağız, onda da olduğunda yapacağız bunları. Bendeki para öylece duracak hani kendime de almayacağım nasıl olsa var diye, o onda olunca bana alacak diye anladım ben laf aralarından
dolar al sen de valla bi dolar hesabı aç uygulamadan o zaman

Herkese merhabalar, içinden çıkamadığım ve kendim de bir yanlış yapıyorsam anlamak istediğim için ilk konumu açıyorum..

Eşimle yaklaşık 1 sene önce çok aşık olarak evlendik. Bu konu haricinde açıkçası aramızda büyük bir problem yok. İlk günden beri beraber yer içer, beraber gezer, beraber sohbet eder ve birbirimize alışmaya çalışırız. Ancak son dönemdeki tartışmalarımızın en büyük sebebi para.. Ben evlenmeden önce başka bir şehirde yaşıyorken hem eşimin şehrini sevdiğim hem de onun buradaki işi yerleşik ve kendi işi olduğundan, daha kolay iş bulacağımı düşünüp il değiştirdim. Nitekim öyle de oldu, şartları ve maddi olanakları çok güzel bir iş bularak evlilik süreçlerimizi benim de iş değişikliğimi zora sokmayacak şekilde hızlıca tamamladık. Ben iyi bir üniversiteden mezun, yabancı şirketlerde çalışmış, kariyerine önem veren biriyim ve buradaki işim de tam bu yönde oldu. Açıkçası bugüne kadar hiç problem olacağını düşünmemekle beraber aksine bize çok faydası olacağını düşündüğüm sabit ve dolgun bir maaşım var.

Evlendiğimiz günden beri masrafları üstlenme adına hiç tereddüt etmedim, benim gelirim sabit, eşiminki ise serbest meslek olmasından dolayı değişken. Bununla beraber belki de ilerleyen dönemlerde de ben hep daha fazla kazanacağım. Bu nedenle evlendikten 2-3 ay sonra aldığımız arabanın kredi taksidi dahil sabit ödemeleri (kira, kredi, taksitler vs) ben üstlendim. Ve malesef ki eşimin geliri dönemsel olarak düşerek onu biraz dara soktu. Ben bunu hiç önemsemeden gereken her yerde harcalamarı yöneterek fazlaca idare ettim diyebiliriz. Aramızda bununla ilgili hiçbir tartışma geçmezken son dönemde biraz da harcamaların üst üste gelmesiyle parayla ilgili sıkışmaktan ötürü birkaç kere bu konu hakkında tartıştık. İşte ben o zaman asıl düşüncelerini görmüş oldum.

Eşim benim her türlü harcamayı hallederim diyerek öne çıkmamdan, evin geçiminde onu ekarte edip para idaresini kendim yapmamdan, bir harcama, ek bir masraf, alınacak bir şey çıktığında nasıl olsa bende var diye düşünüp kendim ödememden, işin özü evin ortak geçimi diye düşünüp danışarak ilerlemektense kendi kazancıma göre planlayarak rahat davranmamdan çok rahatsızmış. Ödemelerine şu anda onun katılamayacağı, işler toplayana kadar minimumda götürmek isteyeceği bir dönemde ben kendi kafama göre harcamalar yapıyormuşum. Yanlış anlaşılma olmasın kendi kafama göre derken evin giderleri, gidilecek gezilecek yerler, alınacak hediye, ağırlanacak misafir vs gibi yine bizim ailemizin masraflarından bahsediyorum.

Şimdi size sormak istiyorum, ben yanlış mı yapıyordum? 18 yaşından beri üniversite de dahil olmak üzere hep kendim çalışıp ev geçimimi sağladım, zaten memur çocuğuyum, ailemin öyle bana yağdıracak bir durumu olmadığından hep masraflarımı kendim planlayıp harcadım. O nedenle evlendikten sonra da kimde varsa o harcar şimdi bende var ben harcıyorum diyerek hiç bunun erkeklik gururunu incitecek taraflarını düşünmeden mi hareket ettim? Yoksa eşim bu dönemdeki az kazancının hırsını benden alıp bana kendimi kötü hissettirerek deşarj mı olmaya çalışıyor. Açıkçası şu günden sonra nasıl ilerleyeceğimi bilmiyorum..
Evliliğin maddi manevi sorumluluğunu bence bir kadın tek başına almamalı. Kadın tüm sorumluluğu alınca adama alacağı sorumluluk kalmıyor. Ev kiraysa kira ve faturaları eşiniz ödesin. Bu sorumluluğu alıncıda hiç sormayın ödeyebiliyor musun diye bırakın başa çıksın geri kalan mutfak masrafı vb giderlerin yarısını da o ödesin yarısını da siz ödeyin. Başkada eve harcama yapmayın. Hatta siz ve eşiniz eve ne harcadı bir yere yazın yarın Birgün sen ne yapıtınki demesin.

Anladığım kadarıyla eviniz de bütün maddi yük sizin üzerinizde görünüyor (kira, kredi,taksitler, fatura,diğer harcamalar) ,bu kadar yük fazla bence

Eşiniz ne yapıyor bu durumda tamam esnafların parası sabit olmaz ama hiç mi para kazanamıyor eşiniz,benim babamda 30 küsur yıllık esnaf para durumları maaşlı calisina göre olmaz ama işini yapıyorsa planlı programlı çalışıyorsa gerisi hallolur, siz kredi ve taksitleri ödüyorsaniz oda kira ve faturalı ödemeli,sanki hiç para kazanmıyor gibi duruyor eğer öyleyse oda sizin gibi sabit maaşlı bir işe girsin.

Siz her turku odemeyi yapiyorsunuz peki esiniz ne yapiyor? Kira senin kredi benim seklinde bolusun odemeleri maasinizi asla vermeyin o sikisiyosa sizden destek istesin birsey alacakken fikrini sorun birlikte karar verin erkekler boyle malesef bu oara konuaunda kadinin bagimsiz ve guclu olmasini cogu kaldiramiyor sizde gereginden fazla vericisiniz

Biraz öyle dene ama dikkat et, maaş yönetimini ona bırakma, yapıcı bir konuşma yap...tek sorun buysa birbirinizi kırmadan anlayarak bir yol belirleyin, bana da diyorlar bazen eşin senin fazla kazanmani sorun etmiyor mu diye, ben de diyorum ne saçma şey eve giren fazla paradan nden rahatsiz olsun ki eşim hiç sorun etmemiştir yıllarca ama ben para çekmeye usendigim için nakit ihtiyacımı eşimden alırım, yani günlük elime 300 400 nakit bitince ondan alırım, diğer şeyleri ben oderim

Siz her turku odemeyi yapiyorsunuz peki esiniz ne yapiyor? Kira senin kredi benim seklinde bolusun odemeleri maasinizi asla vermeyin o sikisiyosa sizden destek istesin birsey alacakken fikrini sorun birlikte karar verin erkekler boyle malesef bu oara konuaunda kadinin bagimsiz ve guclu olmasini cogu kaldiramiyor sizde gereginden fazla vericisiniz
evet sanırım ben de nasıl olsa var diye fazla vericilik yapmışım şimdi bakınca o da ben ne ödüyorum nasıl ödüyorum hiçbir fikri yok gibi duruyor. Eşim market masraflarımız, arabanın giderleri vb. nakit parayla değişken olarak gelişen ödemeleri hallediyor, bir de son 2 aya kadar arabanın yarı kredisini ödüyordu ancak tarihlerde sıkıntı olunca ben ödeyeyim sen bana ver olduğunda gibi devreye girdim yani görüyorum ki yine gereksiz bir hafifletme peşine düşmüşüm

işte tam bir türk erkeğinden beklenen acıma yetime olayı
adam minnet duyacağına üste çıkıyor
paşamız erkek çünkü hemen aşağılık kompleksi baş gösteriyor
insan şu durumda eşiyle gurur duyar
ama nerdeee
yani allah göstermesin ben burada iş bulamamış olsaydım da tek gelire kalsaydık, çok şükür kazanıyor geçindiriyor dara düşmedik diye mutlu olurdum ben. Bırak neden her şeyi ödüyor, beni ben kazanmadığım halde rahat yaşatmaya çalışıyor diye buhranlara sürüklenmeyi. Erkekleri bunca sene oldu hala anlayamamışım ben

Anladığım kadarıyla eviniz de bütün maddi yük sizin üzerinizde görünüyor (kira, kredi,taksitler, fatura,diğer harcamalar) ,bu kadar yük fazla bence

Eşiniz ne yapıyor bu durumda tamam esnafların parası sabit olmaz ama hiç mi para kazanamıyor eşiniz,benim babamda 30 küsur yıllık esnaf para durumları maaşlı calisina göre olmaz ama işini yapıyorsa planlı programlı çalışıyorsa gerisi hallolur, siz kredi ve taksitleri ödüyorsaniz oda kira ve faturalı ödemeli,sanki hiç para kazanmıyor gibi duruyor eğer öyleyse oda sizin gibi sabit maaşlı bir işe girsin.
Aslında şöyle, onların işi yaz sezonunda düşen kış sezonunda artan bir sektör o nedenle kışın gayet rahattı maddi olarak ama yaz başından beri geliri birden bıçak gibi kesildi. Şimdi tahminimce kışın kazandığının yarısını zor çıkarıyor, birkaç ay daha da böyle olacak gibi. İlk aylarda bu konularda pek sıkıntı yaşamamışken birden her şeyin zamlanması, onun gelirinin azalması benimse maaşımın artması hepsi aynı döneme denk geldi, bu da herhalde zincirleme ego krizlerine yol açtı

Ne alakası var cidden anlaymadım, parayı yönetmek erkeğin işi mi, para yönetince erkek mi olunuyor :kızgın: Kimin kafası daha çok çallışıyorsa maddi konullarda bu işi o yapar. Aynı şekilde daha çok parası olan taraf olunca erkek mi olunuyor, benim de kazancım yüksek ben şimdi erkek mi oldum:deli:

Her konuya yazıyorumi kadınlar da insan evladı biliyorsunuz değil mi, fatura falan ödeyebiliyorllar, para hesabı tutabiliyorlar, 1923ten beri kadınlar eşit vatandaş sayılıyor???
Para yönetmek demiyorum ki ödemelerin hepsini kadın kendi maaşıyla yapıyor
Niye evleneceğim ki ben adam ödemelere katılmayacaksa evlenip koca beslemeye ne gerek var ?

Aslında şöyle, onların işi yaz sezonunda düşen kış sezonunda artan bir sektör o nedenle kışın gayet rahattı maddi olarak ama yaz başından beri geliri birden bıçak gibi kesildi. Şimdi tahminimce kışın kazandığının yarısını zor çıkarıyor, birkaç ay daha da böyle olacak gibi. İlk aylarda bu konularda pek sıkıntı yaşamamışken birden her şeyin zamlanması, onun gelirinin azalması benimse maaşımın artması hepsi aynı döneme denk geldi, bu da herhalde zincirleme ego krizlerine yol açtı
Sezonluk gibi birşey ama yinede kazanıyor değil mi en azından kirayı ve faturalari ödeyebilir değil mi kışın 60 kazanıyorsa diyelim yarısı 30 olsun araba ve market masrafı ona aitmiş arabaya hergun masraf yapmadigina göre parasını nereye harcıyor.

Kadın kazandığı parayı rahat harcayamayacak mı? Bunun nesi artistlik. Ha kadın harcamayıp biriktirse eşi maaşını bilmiyor mu bu sefer de benden para kıskanıyorsun vay para saklıyorsun der. Bence burda erkeğin amacı kadının parasını yönetmek istemesi.
Konuyu daha yeni okuyorum ilk okudugumdan beri son cumlenizin dogru çıkmasından korkuyorum. Umarım öyle değildir.

Sezonluk gibi birşey ama yinede kazanıyor değil mi en azından kirayı ve faturalari ödeyebilir değil mi kışın 60 kazanıyorsa diyelim yarısı 30 olsun araba ve market masrafı ona aitmiş arabaya hergun masraf yapmadigina göre parasını nereye harcıyor.
İnanın ben de bilmiyorum şu aşamada. Arabayı biraz eski model aldık ilk arabamız diye, ufak tefek tamiratları değişenleri de oldu oralara gitti desem, son aylara kadar hadi kredinin yarısını da ödüyordu desem yine de içinden çıkamıyorum. Bence benim için en iyisi biraz masrafları ona bırakıp gözlemlemek olacak. Bugüne kadar hiç peşine düşmüyordum ama bir kaba hesapla ne kazandı ne kazanacak kendi kafamda da oturtmalıyım galiba.

Para yönetmek demiyorum ki ödemelerin hepsini kadın kendi maaşıyla yapıyor
Niye evleneceğim ki ben adam ödemelere katılmayacaksa evlenip koca beslemeye ne gerek var ?
Yani bana kalırsa bu açıdan bakınca haklısınız, ben hiç bu açıdan bakmamışım sadece. Tüm ödemeleri ben yapıyorum demek haksızlık olur ama ağırlığı bende diyeyim. Buradaki arkadaşlar sağolsun bana biraz geride durmam gerektiğini, dümeni bırakıp izlemem gerektiğini anlattılar ki sizin de dediğiniz gibi her şeyi ben üstleneceksem ve bu gelip geçici de olmayacaksa ona göre bir hayat çizerim kendime.

Herkese merhabalar, içinden çıkamadığım ve kendim de bir yanlış yapıyorsam anlamak istediğim için ilk konumu açıyorum..

Eşimle yaklaşık 1 sene önce çok aşık olarak evlendik. Bu konu haricinde açıkçası aramızda büyük bir problem yok. İlk günden beri beraber yer içer, beraber gezer, beraber sohbet eder ve birbirimize alışmaya çalışırız. Ancak son dönemdeki tartışmalarımızın en büyük sebebi para.. Ben evlenmeden önce başka bir şehirde yaşıyorken hem eşimin şehrini sevdiğim hem de onun buradaki işi yerleşik ve kendi işi olduğundan, daha kolay iş bulacağımı düşünüp il değiştirdim. Nitekim öyle de oldu, şartları ve maddi olanakları çok güzel bir iş bularak evlilik süreçlerimizi benim de iş değişikliğimi zora sokmayacak şekilde hızlıca tamamladık. Ben iyi bir üniversiteden mezun, yabancı şirketlerde çalışmış, kariyerine önem veren biriyim ve buradaki işim de tam bu yönde oldu. Açıkçası bugüne kadar hiç problem olacağını düşünmemekle beraber aksine bize çok faydası olacağını düşündüğüm sabit ve dolgun bir maaşım var.

Evlendiğimiz günden beri masrafları üstlenme adına hiç tereddüt etmedim, benim gelirim sabit, eşiminki ise serbest meslek olmasından dolayı değişken. Bununla beraber belki de ilerleyen dönemlerde de ben hep daha fazla kazanacağım. Bu nedenle evlendikten 2-3 ay sonra aldığımız arabanın kredi taksidi dahil sabit ödemeleri (kira, kredi, taksitler vs) ben üstlendim. Ve malesef ki eşimin geliri dönemsel olarak düşerek onu biraz dara soktu. Ben bunu hiç önemsemeden gereken her yerde harcalamarı yöneterek fazlaca idare ettim diyebiliriz. Aramızda bununla ilgili hiçbir tartışma geçmezken son dönemde biraz da harcamaların üst üste gelmesiyle parayla ilgili sıkışmaktan ötürü birkaç kere bu konu hakkında tartıştık. İşte ben o zaman asıl düşüncelerini görmüş oldum.

Eşim benim her türlü harcamayı hallederim diyerek öne çıkmamdan, evin geçiminde onu ekarte edip para idaresini kendim yapmamdan, bir harcama, ek bir masraf, alınacak bir şey çıktığında nasıl olsa bende var diye düşünüp kendim ödememden, işin özü evin ortak geçimi diye düşünüp danışarak ilerlemektense kendi kazancıma göre planlayarak rahat davranmamdan çok rahatsızmış. Ödemelerine şu anda onun katılamayacağı, işler toplayana kadar minimumda götürmek isteyeceği bir dönemde ben kendi kafama göre harcamalar yapıyormuşum. Yanlış anlaşılma olmasın kendi kafama göre derken evin giderleri, gidilecek gezilecek yerler, alınacak hediye, ağırlanacak misafir vs gibi yine bizim ailemizin masraflarından bahsediyorum.

Şimdi size sormak istiyorum, ben yanlış mı yapıyordum? 18 yaşından beri üniversite de dahil olmak üzere hep kendim çalışıp ev geçimimi sağladım, zaten memur çocuğuyum, ailemin öyle bana yağdıracak bir durumu olmadığından hep masraflarımı kendim planlayıp harcadım. O nedenle evlendikten sonra da kimde varsa o harcar şimdi bende var ben harcıyorum diyerek hiç bunun erkeklik gururunu incitecek taraflarını düşünmeden mi hareket ettim? Yoksa eşim bu dönemdeki az kazancının hırsını benden alıp bana kendimi kötü hissettirerek deşarj mı olmaya çalışıyor. Açıkçası şu günden sonra nasıl ilerleyeceğimi bilmiyorum..
Durumu aynen böyle anlatın siz tamamen iyi niyetle yaklaşmışsiniz ama erkeklerde o gurur var ne yazık ki kendini lerini ezik hissediyorlar. Geri kalan hayatınızda sıkıntı yoksa ona böyle hissettirmek istemediginizi şartlara göre aksiyon aldığınizi anlatın.

X