Eşim ve para konusundaki anlaşmazlıklarımız

Atlas_seli

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Ocak 2021
370
1.100
Herkese merhabalar, içinden çıkamadığım ve kendim de bir yanlış yapıyorsam anlamak istediğim için ilk konumu açıyorum..

Eşimle yaklaşık 1 sene önce çok aşık olarak evlendik. Bu konu haricinde açıkçası aramızda büyük bir problem yok. İlk günden beri beraber yer içer, beraber gezer, beraber sohbet eder ve birbirimize alışmaya çalışırız. Ancak son dönemdeki tartışmalarımızın en büyük sebebi para.. Ben evlenmeden önce başka bir şehirde yaşıyorken hem eşimin şehrini sevdiğim hem de onun buradaki işi yerleşik ve kendi işi olduğundan, daha kolay iş bulacağımı düşünüp il değiştirdim. Nitekim öyle de oldu, şartları ve maddi olanakları çok güzel bir iş bularak evlilik süreçlerimizi benim de iş değişikliğimi zora sokmayacak şekilde hızlıca tamamladık. Ben iyi bir üniversiteden mezun, yabancı şirketlerde çalışmış, kariyerine önem veren biriyim ve buradaki işim de tam bu yönde oldu. Açıkçası bugüne kadar hiç problem olacağını düşünmemekle beraber aksine bize çok faydası olacağını düşündüğüm sabit ve dolgun bir maaşım var.

Evlendiğimiz günden beri masrafları üstlenme adına hiç tereddüt etmedim, benim gelirim sabit, eşiminki ise serbest meslek olmasından dolayı değişken. Bununla beraber belki de ilerleyen dönemlerde de ben hep daha fazla kazanacağım. Bu nedenle evlendikten 2-3 ay sonra aldığımız arabanın kredi taksidi dahil sabit ödemeleri (kira, kredi, taksitler vs) ben üstlendim. Ve malesef ki eşimin geliri dönemsel olarak düşerek onu biraz dara soktu. Ben bunu hiç önemsemeden gereken her yerde harcalamarı yöneterek fazlaca idare ettim diyebiliriz. Aramızda bununla ilgili hiçbir tartışma geçmezken son dönemde biraz da harcamaların üst üste gelmesiyle parayla ilgili sıkışmaktan ötürü birkaç kere bu konu hakkında tartıştık. İşte ben o zaman asıl düşüncelerini görmüş oldum.

Eşim benim her türlü harcamayı hallederim diyerek öne çıkmamdan, evin geçiminde onu ekarte edip para idaresini kendim yapmamdan, bir harcama, ek bir masraf, alınacak bir şey çıktığında nasıl olsa bende var diye düşünüp kendim ödememden, işin özü evin ortak geçimi diye düşünüp danışarak ilerlemektense kendi kazancıma göre planlayarak rahat davranmamdan çok rahatsızmış. Ödemelerine şu anda onun katılamayacağı, işler toplayana kadar minimumda götürmek isteyeceği bir dönemde ben kendi kafama göre harcamalar yapıyormuşum. Yanlış anlaşılma olmasın kendi kafama göre derken evin giderleri, gidilecek gezilecek yerler, alınacak hediye, ağırlanacak misafir vs gibi yine bizim ailemizin masraflarından bahsediyorum.

Şimdi size sormak istiyorum, ben yanlış mı yapıyordum? 18 yaşından beri üniversite de dahil olmak üzere hep kendim çalışıp ev geçimimi sağladım, zaten memur çocuğuyum, ailemin öyle bana yağdıracak bir durumu olmadığından hep masraflarımı kendim planlayıp harcadım. O nedenle evlendikten sonra da kimde varsa o harcar şimdi bende var ben harcıyorum diyerek hiç bunun erkeklik gururunu incitecek taraflarını düşünmeden mi hareket ettim? Yoksa eşim bu dönemdeki az kazancının hırsını benden alıp bana kendimi kötü hissettirerek deşarj mı olmaya çalışıyor. Açıkçası şu günden sonra nasıl ilerleyeceğimi bilmiyorum..

Bence esiniz hakli. Siz maaşım dolgun diyip artistlik yapmissiniz. Ortak harcama dediginiz seyler sizin karariniz dogrultusunda yapilan seyler belli ki. Ne bilim, maddi olarak esiniz darda iken sizin maasiniz sabit giderlere giderken, yani ev butcesi boyle belirlenmisken, ortak bir sekilde giderlerinizi karsiliyorken, sirf maasiniz eşinizden yuksek diye istediginiz harcamayi yapip, benim maasim karışamazsın diyemezsiniz. Mesela normale gore dar bi doneme girildiginde kafaniza gore tatil plani yapip benim param var bu da ortak gider diyemezsiniz.

eşiniz kendini rencide oluyormuş gibi hissetmiş olabilir çünkü evin hesabını kitabını döndüren sizsiniz. o kendini daha yüce hissedecek diye size bu konuda da yüklenmesine gerek yok. anlamıyorum ya gerçekten bu erkekleri parayı harcasan 'çok harcama yapıyosun ödemelerimiz var' harcamasan 'rahatsızım bu durumdan da şu da bu da ay amaan yaranamazsın bunlara

Valla cano Türk erkeği eşitlikçi kadını kaldıramaz. Yazdıkların bana gayet normal geldi, kimin parası varsa yenir bana göre de, kimin ne kadar koyduğu önemsiz. Lakin Türk erkeği bunu erkekliğine! yediremez.

Yapacak tek şey var, tamam de kendisi kendisi geliriyle ev giderlerini karşılasın , o ne kadar koyuyorsa sen de ayda kendisine o miktarı gönder gerisine karışma. Kalan paranla da kendi isteklerini alırsın. Eşşek kafa oğlanı da varlık içinde yokluk çekip debelenir ne yapalım aklı o kadar. Debelenmek istiyorsa birak debelensin istegi bu yonde.

Kendi kazancı ile karşılayabilecekse buyursun planlamayı yapsın. Sizin kazancınızı yönetmekten bahsediyorsa orada bir dursun.

Asla kazancınızın yönetimini başkasına bırakmayın. Hayatın müşterek olduğuna ve evlilikteki her türlü sorumluluğun ortak olması gerektiğine inanıyorum. Ama eşinizinki bunun ötesinde bir talebe benziyor.

Bana yanlış gelmedi yaklaşımınız. Zaten evlilik budur kimde o an varsa o harcar, diğerine destek olur. Maaşım sabit demişsiniz ama olur da bir sorun olur ileride bu kez eşiniz size destek çıkar yani evlilikte bunun konuşulması garip geliyor bana. Ha adam sizi sömürür kendisi çalışmaz öyle bir durumunuz da yokmuş. Eşiniz gereksiz gurur yapmış ne olacak daha mı erkek olacak siz para harcamayınca?

Benim dünya görüşüme göre de evi erkek çekip çevirir maddi anlamda. Bu topraklarda kültür biraz böyle. Eşiniz de cebinde kısıtlı parası varken rahat davranılınca sanki eşine yaslanmış gibi hissetmiş ve rahatsız olmuş belli ki.
Bu işin çözümü yapılan tasarrufların sizin üzerinize olması. Eşiniz faturaları marketi vs üzerine alsın. Siz de kendi paranızı harcayın ama kendi maasınızın artınını kenara atın.

Bence esiniz hakli. Siz maaşım dolgun diyip artistlik yapmissiniz. Ortak harcama dediginiz seyler sizin karariniz dogrultusunda yapilan seyler belli ki. Ne bilim, maddi olarak esiniz darda iken sizin maasiniz sabit giderlere giderken, yani ev butcesi boyle belirlenmisken, ortak bir sekilde giderlerinizi karsiliyorken, sirf maasiniz eşinizden yuksek diye istediginiz harcamayi yapip, benim maasim karışamazsın diyemezsiniz. Mesela normale gore dar bi doneme girildiginde kafaniza gore tatil plani yapip benim param var bu da ortak gider diyemezsiniz.
Kadın kazandığı parayı rahat harcayamayacak mı? Bunun nesi artistlik. Ha kadın harcamayıp biriktirse eşi maaşını bilmiyor mu bu sefer de benden para kıskanıyorsun vay para saklıyorsun der. Bence burda erkeğin amacı kadının parasını yönetmek istemesi.

Eşiniz haklı. Evlilikte evin giderleri bölüşülür siz her şeyi kendiniz yaparak adamıda eziyorsunuz
Faturayı bile ödemiyor adam siz evin erkeği o kadını gibi sanki

Ne alakası var cidden anlaymadım, parayı yönetmek erkeğin işi mi, para yönetince erkek mi olunuyor :kızgın: Kimin kafası daha çok çallışıyorsa maddi konullarda bu işi o yapar. Aynı şekilde daha çok parası olan taraf olunca erkek mi olunuyor, benim de kazancım yüksek ben şimdi erkek mi oldum:deli:

Her konuya yazıyorumi kadınlar da insan evladı biliyorsunuz değil mi, fatura falan ödeyebiliyorllar, para hesabı tutabiliyorlar, 1923ten beri kadınlar eşit vatandaş sayılıyor???

Eşiniz bu durumdan rahatsizsa bırakın üstlensin herşeye atilmayin ben yaparım ederim diye malesef evlilik birliğinde güçlü kadınlar bir süre sonra değer görmüyor bu böyle sizin ona ihtiyacınız olduğunu hissetmek istiyor oturup konuşun nasıl bir yol izleneceğine karar verir ama kesinlikle kendinize ait ayrı bir birikiminiz olsun varinizi yoğunuzu evliliginize yatırmayın

Toplu halde yanıt vereyim birden fazla bu konuda yorum gelmiş sanırım. Eşim parayı asla yönetmek istemiyor, ben de buradaki okuduklarımdan yola çıkarak denemek için ilk bunu sordum, ama ne münasebet ben böyle bir şey istemiyorum diyor. Zaten aslında tam tersi o kazancını her geldiğinde çıkarır bana verir ben yönetirim. Ama galiba o da biliyor son dönemde sadece onun verdiğiyle yaptığımız harcamaların mümkün değil dönmeyeceğini.

Valla cano Türk erkeği eşitlikçi kadını kaldıramaz. Yazdıkların bana gayet normal geldi, kimin parası varsa yenir bana göre de, kimin ne kadar koyduğu önemsiz. Lakin Türk erkeği bunu erkekliğine! yediremez.

Yapacak tek şey var, tamam de kendisi kendisi geliriyle ev giderlerini karşılasın , o ne kadar koyuyorsa sen de ayda kendisine o miktarı gönder gerisine karışma. Kalan paranla da kendi isteklerini alırsın. Eşşek kafa oğlanı da varlık içinde yokluk çekip debelenir ne yapalım aklı o kadar. Debelenmek istiyorsa birak debelensin istegi bu yonde.
En iyisi böyle yapmak sanırım, yani varken yok gibi yaşamak ona kendini daha iyi hissettirecekse bu stresin üzerinde bir de ah nasıl yetecek vah nasıl yetecek diye düşünmek istiyorsa ne yapabilirim ki, haklısınız

Eşiniz bu durumdan rahatsizsa bırakın üstlensin herşeye atilmayin ben yaparım ederim diye malesef evlilik birliğinde güçlü kadınlar bir süre sonra değer görmüyor bu böyle sizin ona ihtiyacınız olduğunu hissetmek istiyor oturup konuşun nasıl bir yol izleneceğine karar verir ama kesinlikle kendinize ait ayrı bir birikiminiz olsun varinizi yoğunuzu evliliginize yatırmayın
ayrı ayrı birikimler yatırımlar vs yapıyorum zaten o dahil olmak üzere kimse bilmez, kendi güvencem olarak ayırdığım ve üstüne eklediğim bir kısım mutlaka oluyor

Bana yanlış gelmedi yaklaşımınız. Zaten evlilik budur kimde o an varsa o harcar, diğerine destek olur. Maaşım sabit demişsiniz ama olur da bir sorun olur ileride bu kez eşiniz size destek çıkar yani evlilikte bunun konuşulması garip geliyor bana. Ha adam sizi sömürür kendisi çalışmaz öyle bir durumunuz da yokmuş. Eşiniz gereksiz gurur yapmış ne olacak daha mı erkek olacak siz para harcamayınca?
ne bileyim yani ben de harcamayayım ama istediklerimde aklım kalsın bu sefer vay ben senin istediklerini yapamadım alamadım diye buhrana sürüklenecek

Bir uyenin dedigi gibi bunu firsat olarak gorun ve kendi paranizi eve harcamaktan vazgecin.Kendinize yatirim yapin.Serbest meslek sahibi dediginiz esnafsa eger onlarin hicbir zaman nakit parasi olmaz.Onlara sorsan para malda,musteride alacakta derler.Bence daha fazla alistirmayin,krediyi,evin masraflarini odemeye alissin.Aksi taktirdd rahata alisir.
Hic unutmadigim bir ornek vereyim,benim dayilarimin merkezi yerde buyuk bir dukkanlari vardi,insaat malzemesi ticareti yapiyorlardi.Esleri surekli altinlar,pirlantalar ,giyim kusam Ceslt cesit alirlardi.Dayilarda hep isler kesat,satis yok,nakit yok diye aglardi.Emekli olan babamin memur ikramiyesini cok acil ihtiyacimiz var diye aldilar ,sonra taksit taksit zorla odeyip kusa cevirdiler.O nedenle esnaflar hep aglar,hep isleri kotudur ,kendinizi saglama alin.

Madem rahatsız oluyormuş küçük enişte salıverin kendisi yapsın, ne bekliyordu ben anlayamadım,cebinde parası olan bir kadın fatura ödenecekse öder,markete gidilecekse gider. Kocasından izin ve para mı beklemesi lazımmış bunun için anlayamadım ben.

Yıkın tüm maddi sorumlulukları üzerine,metrelerce alışveriş listesi verin,faturaları otomatik ödeme yap deyin, krediyi de ödettirin, üstüne de kendisinden harçlık isteyin madem. Daha çok errrrrkek olsun paşam.

X