Eşim temizlik hastası ve ben çok dağnığım;(

Canım söyledim bi kere dedim bidaha bu evde bardak bile yıkamıyorum geldi özür diledi. Benimde hastalığım böyle dedi. Ama bi türlü kabul etmiyor psikiyatri'ye gitmeyi. Delimiyim ben diyor hayır diyorum bir sürü açıklama yapıyorum ama nafile. Artık kendim temiz olmaya karar verdim hatta piskoloğa hep temizlik yaptıran ilaç varmı diye sormak istiyorum.
Sen temiz ol tabii ama o ayıp ediyor. Hastalığım bu diyen insan ya doktora gitsin ya da kimseyi rahatsız etmesin. Açık ve net yani :KK51:

Siz değil eşiniz tedavi görmeli takıntı seviyesine ulaşmış temizlik,hem çocuk,hem ev işi kendinize ayıracak zamanınız olmaz hayatınız dar olur,işte o zmana psikiyatriklik olmazsınız umarımçocuk içinde sıkıcı ya,çocuk dediğin dağıtır,pisletir.lekeler e o zaman ne olcak yapma,etme,pisletmelerle mi büyücek o çocuk.Ayrıca,Eşiniz, evliliğin iki ayrı insanın ortak bir düzende birleşip hayatlarını devam ettikleri bir yapı olduğunun farkına varmalı,Eşiniz ev sahibi,iş veren, sizde evde yatılı ev işleriyle ilgilenen çalışan olmuşsunuz..

Allah kolaylık versin can işin zor.Eşin çok takıntılı.Dikkat etmesi gereken o.Sende bir sıkıntı yok.Uyarılarından denetlemesinden bunaldığını ona belli et konuş onunla.

Siz değil eşiniz tedavi görmeli
Hasta kim.jpg

Su erkeklerin bir ortasi yok mu ya:KK14:ya çok pisler ya çok titiz. ..
Bizim bir komşu vardı.Hanımın eşi sehpaların tozunu eliyle kontrol edermiş,birde elini sehanın altına sürer kontrol edermiş.
Sonra hanım kanser.Bizim ordan taşındı gittiler.Kanser olduktan sonra hanımın göğsü alındı ve aldatıldı,ayrıldığını duyduk

Canlarım benim merhaba,
Sizden bi kaç şey hakkında yardım istemek istiyorum belki benim durumda olanlar vardır.
Şimdi kızlar eşim çok acayip derecede temiz 2 yıla yakondır asla ayağı kokmamıştır. Ter kokmamıştır. Hergün banyosunu yapar, sabah işe gitmeden önce mutlaka ellerini yüzünü kremler dirsekleri çatlamasın diye kremler. Bende kişisel temizliğime çok önem veririm ama fazla bakım yapmam hele kızım doğduğundan beri makyajla uyuduğum bile olmuştur eskiden asla böyle olmazdı. Eşim eve gelince saçım başım dağnık. Eşim şimdiye kadar hiç ter kokmadığımı söyler ama çok dağnığım işte ev işindede öyle çok dağnığım temizliyorum ama dağıtıyorumda, tembelim biraz. Yani çok:KK53:çok tembelim:cry:bi türlü kendimi toparlayamıyorum yapamıyorum işte acayip derecede tembelim. Eşimde evde bir yastık yamuksa kızıyor, birazcık toz varsa kızıyor, ben evi süpürdükten sonra heryeri kontrol ediyor. Bir yerde küçücük kalem ucu kadar bir leke veya toz varsa gözünden kaçmıyor küplere biniyor bana demediğini bırakmıyor:KK43:asla evde yemek kokusuna tahammül etmiyor sürekli oda parfümleri alıyor çeşit çeşit çok hoşuna gidiyor. Az önce saydım tam 34 tane parfümü var. Parfüm masasında biraz toz varsa çok kızıyor parfümlerinin hepsini tek tek temizlemekten bıktım. Dolabın hepsi onun elbiseleri benimkiler bir köşede duruyor. Ütüsü bitmiyor:KK43: ayakkabılığın hepsi onun ayakkabılar hep temiz olmasını istiyor. Temizlemiyorum ama arada işim yoksa temizleyincede çok mutlu oluyor. En son ki kavgamızda ev temizse ben hızurluyum değilse huzurlu değilim diyor. Çok değişik takıntıları var mesala musluğu sıkıca kapatmak gibi defalarca "muslukları böyle sıkıca kapatma açamıyorum" diyorum yine aynı. Herşeyi sıkıca kapatıyor. Yardım istediğimde de yardım ediyor evi süpürüyor, toz alıyor, camları temizliyor,balkonu yıkıyor, ama sonrada minnet ediyor saatlerce. bende yardım istemiyorum. Allah aşkına kızlar bana bi akıl verin nasıl daha çok temiz olurum. Bi psikiyatrist'emi gitsem acaba? çünkü hep temizlik yüzünden kavga ediyoruz tamam düzeltecem kendimi diyorum. Ama yok düzelmiyorum bir türlü.
Kusura bakmayın da gülümsedim.okuyunca normal olan sensin canım kocan bence gitsin doktora.Birde ben çok sevmiyorum ya erkeklerin ev işine karışmasıni yardımda istemem yaptığım ise eleştirisinide

Bizim bir komşu vardı.Hanımın eşi sehpaların tozunu eliyle kontrol edermiş,birde elini sehanın altına sürer kontrol edermiş.
Sonra hanım kanser.Bizim ordan taşındı gittiler.Kanser olduktan sonra hanımın göğsü alındı ve aldatıldı,ayrıldığını duyduk
Hepsi bir ilginç gercekten. Ama kadın bari bundan sonra normal bir hayat surer

Canlarım benim merhaba,
Sizden bi kaç şey hakkında yardım istemek istiyorum belki benim durumda olanlar vardır.
Şimdi kızlar eşim çok acayip derecede temiz 2 yıla yakondır asla ayağı kokmamıştır. Ter kokmamıştır. Hergün banyosunu yapar, sabah işe gitmeden önce mutlaka ellerini yüzünü kremler dirsekleri çatlamasın diye kremler. Bende kişisel temizliğime çok önem veririm ama fazla bakım yapmam hele kızım doğduğundan beri makyajla uyuduğum bile olmuştur eskiden asla böyle olmazdı. Eşim eve gelince saçım başım dağnık. Eşim şimdiye kadar hiç ter kokmadığımı söyler ama çok dağnığım işte ev işindede öyle çok dağnığım temizliyorum ama dağıtıyorumda, tembelim biraz. Yani çok:KK53:çok tembelim:cry:bi türlü kendimi toparlayamıyorum yapamıyorum işte acayip derecede tembelim. Eşimde evde bir yastık yamuksa kızıyor, birazcık toz varsa kızıyor, ben evi süpürdükten sonra heryeri kontrol ediyor. Bir yerde küçücük kalem ucu kadar bir leke veya toz varsa gözünden kaçmıyor küplere biniyor bana demediğini bırakmıyor:KK43:asla evde yemek kokusuna tahammül etmiyor sürekli oda parfümleri alıyor çeşit çeşit çok hoşuna gidiyor. Az önce saydım tam 34 tane parfümü var. Parfüm masasında biraz toz varsa çok kızıyor parfümlerinin hepsini tek tek temizlemekten bıktım. Dolabın hepsi onun elbiseleri benimkiler bir köşede duruyor. Ütüsü bitmiyor:KK43: ayakkabılığın hepsi onun ayakkabılar hep temiz olmasını istiyor. Temizlemiyorum ama arada işim yoksa temizleyincede çok mutlu oluyor. En son ki kavgamızda ev temizse ben hızurluyum değilse huzurlu değilim diyor. Çok değişik takıntıları var mesala musluğu sıkıca kapatmak gibi defalarca "muslukları böyle sıkıca kapatma açamıyorum" diyorum yine aynı. Herşeyi sıkıca kapatıyor. Yardım istediğimde de yardım ediyor evi süpürüyor, toz alıyor, camları temizliyor,balkonu yıkıyor, ama sonrada minnet ediyor saatlerce. bende yardım istemiyorum. Allah aşkına kızlar bana bi akıl verin nasıl daha çok temiz olurum. Bi psikiyatrist'emi gitsem acaba? çünkü hep temizlik yüzünden kavga ediyoruz tamam düzeltecem kendimi diyorum. Ama yok düzelmiyorum bir türlü.
Eşiniz sizi ev temizlemek sorunda olan biri olarak görüyorsa zaten sorun ondadır. Siz kendi saygınlığınız sınırlarında temizliğe ve hijyene dikkat ediyorsanız daha fazlasını ancak para karşılığında bir profesyonelden talep edebilir eşiniz. Ayrıca obssesif takıntılı halinin altında ciddi ruhi zafiyetler olabilir bence siz onu bir hekime götürün. Aslına bakarsanız siz evde çok iş yapıyorsunuz çocuklu bir bayan olarak.

Canlarım benim merhaba,
Pardon da ev ortak kullanım alanı ve evlilikte ortak hayat arkadaşlığı, sen ona temizlikçi olarak mı geldin o eve? Bunun yanında onda "Obsesif - Kompulsif Bozukluk" var gibi duruyor, sorunlu olan sen değilsin. Tedavi için psikiyatrist'e gidecekse biri, o gitsin...

Merhaba ben 1,5 senelik evliyim ve benim eşim de çok titiz. Bende ev sorumluluğu almadan önce bu işin nasıl yürüdüğünü bilmiyordum ama inan ki korkulacak bir yanı yok. Eşini ve kurduğun aileyi canın kadar seviyorsan yapman gereken birkaç adım var yardımcı olabilirim,daha sonra herşey yoluna giricek. Yeter ki önce derin bir nefes al çaba göstermeye hazır ol zaten yolu yarıladın demek

Ahh cok zor cok. Soyleyeyim sana bu yaradilisla ilgili bir durum psikiyatra gitmekle olunmazki. Benim esimin abisi boyledir cay icilmisse gece kalkar bakar demlik icinde cayin posasi duruyomu hala yoksa eltim dokmus yikamismi. Tatile Otele gideriz orada bile perdeleri duzeltir odayi duzeltir evde hersey simetriktir. Eltim aksama kadar temizlik yapar cocuklari oturdugu yerden kalkamaz mumkun degil iki oyuncak ellerine alip odaya getirip oynayamazlar tek tek alinmali oyincaklar dagitilmamali. Bide her isten anlar kadin isine karisir yemekten temizlige.. ayni sekilde bi utu yapar agzimiz acik kalir valla. Onlarca parfumu ayakkabisi vardir karda kista yolda yurur o ayakkabisina toz dahi bulasmaz. Eltim aksama kadar temizlik yapiyo zavallim ama yine bahane bulur yine bulur abi. Senin oyle olman imkansiz bu karakterle ilgili birsey sen sadece aksama kadar olerek temizlik yaparsin yorgunluktan mahvolursun.
Ha benim esim ise tam ziddidir abisinin. Huy bu yani
Hayır bu saplantı hastalığı sadece kalıtsal değil. Maddi durumu iyi olan birinin evi yandıktan ve maddi sıkıntıya düştükten sonra önüne geçemediği bir temizlik hastalığına yakalandığını dinlemiştim kendisinden. Tedavi olarak kurtulmuştu.
Tv de izlediğim bir başkası ise çocukken annesi tarafından fazla ilgi ve sevgi görmediğinden bu boşluğu zamanla bu şekilde doldurmaya çalıştığını anlatmıştı.

Obsesif-kompülsif bozukluğa ne neden olur?
Nedeni tam olarak anlaşılmamış olsa da, araştırmalar biyolojik ve çevresel faktörlerin OKB ile ilişkili olabileceğini göstermiştir. Biyolojik faktörler: Beyin karmaşık bir yapıdır. Bedenin normal işleyişi için ihtiyaç duyulan, nöron adı verilen milyarlarca sinir hücresi vardır. Nöronlar elektrik sinyalleri yoluyla iletişim kurar. Nörotransmiter adı verilen kimyasallar bu sinyallerin nörondan nörona iletilmesine yardım eder. Araştırmalar serotonin adı verilen nörotransmiterin seviyesinin düşmesi ile OKB gelişimi arasında bir bağlantı saptamıştır. Serotonin dengesizliğinin ebeveynden çocuğa geçtiğine dair kanıt da vardır. Bu da obsesif-kompülsif bozukluğun genetik olabileceğinin göstergesidir. Ayrıca beynin belirli bölgeleri serotonin dengesizliğinden etkilenir, bu da OKB’ye yol açar. Bu problemin, beynin sağduyu ve planlama ile ilgili bölgeleri ve bedensel hareketleri içeren mesajları süzen bölgeleriyle bağlantılı olan beyin yolaklarıyla alakalı olduğu görülür. Araştırmalar Streptokok bakterisinin neden olduğu belli bir tür enfeksiyon ile OKB arasında bir ilişki de saptamıştır. Eğer bu enfeksiyon nükseder ve tedavi edilmezse, OKB gelişimine ve çocuklarda diğer bozukluklara sebep olabilir. Çevresel faktörler: Bazı çevresel stres yaratıcı faktörler OKB’yi tetikleyebilir. Belirli çevresel faktörler ise kişide var olan bu rahatsızlığı kötüleştirebilir. Bunlar;
  • Taciz
  • Yaşamsal değişiklikler
  • Hastalık
  • Sevilen birinin ölmesi
  • İş veya okulla ilgili değişiklikler veya problemler
  • İlişkiyle ilgili kaygılar
Alıntı: e-psikiyatri

OKB Obsesif Kompülsif Bozukluk - Takıntı Hastalığı
Takıntı Hastalığı - Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB)
Anksiyete türü bir rahatsızlık olan obsesif-kompülsif bozukluk (OKB), insanları tekrarlanan düşünce ve davranışlar döngüsüne hapsederek kısıtlayan bir hastalıktır. Obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişiler, kontrol edemedikleri yinelenen ve stres yaratan düşünceler, korkular veya görüntüler (obsesyonlar) nedeniyle huzursuz olurlar. Bu düşüncelerin yarattığı anksiyete bazı ritüelleri ya da rutinleri acil olarak gerçekleştirme ihtiyacına (kompülsiyonlar) neden olur. Ritüeller takıntılı düşünceleri önleme veya akıldan uzaklaştırma girişimiyle yapılır. Ritüel anksiyeteyi geçici olarak durdurur, obsesif düşünceler tekrar oluştuğunda kişinin ritüeli hemen tekrar etmesi gerekir. Bu OKB döngüsü kişinin gününden saatler çalarak normal günlük işlerini yapmasını engelleyebilir. Obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişiler saplantılarının ve takıntılarının gerçek dışı veya manasız olduğunun farkında olabilirler, fakat kendilerini durduramazlar.
OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) belirtileri nelerdir?
Yaygın obsesyon belirtileri:
  • Pislik veya mikrop bulaşmasından korkma
  • Başkasına zarar vermekten korkma
  • Hata yapmaktan korkma
  • Rezil olmaktan veya sosyal açıdan kabul edilemez bir şekilde davranmaktan korkma
  • Şeytanca veya günahkar düşünmekten korkma
  • Düzen, simetri, kusursuzluk ihtiyacı
  • Aşırı kuşku ve sürekli güvence ihtiyacı
Yaygın kompülsiyon belirtileri:
  • Tekrar tekrar yıkanma, duş alma veya ellerini yıkama
  • El sıkışmayı veya kapı tokmağına dokunmayı reddetme
  • Kilit, ocak gibi şeyleri sürekli kontrol etme
  • Rutin işleri yaparken içinden veya yüksek sesle sürekli sayı sayma
  • Sürekli bir şeyleri belli bir biçimde düzenleme
  • Belirli bir sıraya göre yemek yeme
  • Genellikle rahatsız edici olan, akıldan çıkmayan ve uykuyu bölen kelimelere, görüntülere veya düşüncelere takılıp kalma
  • Belirli kelimeleri, cümleleri veya duaları tekrarlama
  • İşleri belirli bir sayıda yapma ihtiyacı
  • Değeri olmayan şeyleri toplama veya biriktirme
Obsesif-kompülsif bozukluğa ne neden olur?
Nedeni tam olarak anlaşılmamış olsa da, araştırmalar biyolojik ve çevresel faktörlerin OKB ile ilişkili olabileceğini göstermiştir. Biyolojik faktörler: Beyin karmaşık bir yapıdır. Bedenin normal işleyişi için ihtiyaç duyulan, nöron adı verilen milyarlarca sinir hücresi vardır. Nöronlar elektrik sinyalleri yoluyla iletişim kurar. Nörotransmiter adı verilen kimyasallar bu sinyallerin nörondan nörona iletilmesine yardım eder. Araştırmalar serotonin adı verilen nörotransmiterin seviyesinin düşmesi ile OKB gelişimi arasında bir bağlantı saptamıştır. Serotonin dengesizliğinin ebeveynden çocuğa geçtiğine dair kanıt da vardır. Bu da obsesif-kompülsif bozukluğun genetik olabileceğinin göstergesidir. Ayrıca beynin belirli bölgeleri serotonin dengesizliğinden etkilenir, bu da OKB’ye yol açar. Bu problemin, beynin sağduyu ve planlama ile ilgili bölgeleri ve bedensel hareketleri içeren mesajları süzen bölgeleriyle bağlantılı olan beyin yolaklarıyla alakalı olduğu görülür. Araştırmalar Streptokok bakterisinin neden olduğu belli bir tür enfeksiyon ile OKB arasında bir ilişki de saptamıştır. Eğer bu enfeksiyon nükseder ve tedavi edilmezse, OKB gelişimine ve çocuklarda diğer bozukluklara sebep olabilir. Çevresel faktörler: Bazı çevresel stres yaratıcı faktörler OKB’yi tetikleyebilir. Belirli çevresel faktörler ise kişide var olan bu rahatsızlığı kötüleştirebilir. Bunlar;
  • Taciz
  • Yaşamsal değişiklikler
  • Hastalık
  • Sevilen birinin ölmesi
  • İş veya okulla ilgili değişiklikler veya problemler
  • İlişkiyle ilgili kaygılar
OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) ne kadar yaygındır?
OKB ABD’ de 3.3 milyon yetişkini ve 1 milyon çocuk ve genci etkilemektedir. Rahatsızlık ilk olarak çocuklukta, gençlikte ve yetişkinliğin ilk yıllarında ortaya çıkar. Irk ve sosyoekonomik alt yapı fark etmeden tüm kadın ve erkeklerde eşit oranda görülür.
OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) teşhisi nasıl konur?
OKB için laboratuvar testi yapılmaz. Doktor hastanın ritüellere ayırdığı zaman da dahil olmak üzere hastanın belirtilerini değerlendirerek teşhisini koyar.
OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) nasıl tedavi edilir?
OKB kendi kendine geçmez, bu yüzden tedavi edilmesi önemlidir. En iyi tedavi yöntemi ilaç ve bilişsel davranış terapisidir. Bilişsel davranış terapisi: Bilişsel davranış terapisinin hedefi, obsesif-kompülsif bozukluğu olanların ritüellerini gerçekleştirmeden korkularıyla yüz yüze gelmelerini ve anksiyetenin azaltılmasını sağlamaktır. Bu terapi obsesif-kompülsif bozukluğu olanlarda sıkça görülen abartılmış veya felaketler içeren düşünceleri azaltmaya da odaklanılır. İlaç tedavisi: Trisiklik antidepresanlar, selektif serotonin geri alım inhibitörleri OKB tedavisinde yardımcı olabilir. Hastaların ilaç ve bilişsel davranış terapisine cevap vermedikleri şiddetli vakalarda Eloktrokonvulsif Terapi (EKT) veya beyin cerrahisi kullanılabilir. EKT esnasında hastanın başına elektrotlar takılır ve beyne nöbete sebep olan bir dizi elektrik şoku verilir, bu nöbetler beyinde nörotransmitterlerin salınmasına sebep olur. Sürekli tedavi sonucunda hastalar normal veya normale yakın yaşam sürerler. Erken teşhis her zaman tedavi süresini azaltır.* WebMD’den çevrilmiştir.
Alıntı: e-psikiyatri

Canlarım benim merhaba,
Bnde psikiyatriye gitmeyi dusunuyorum ama sizinkinin aksine bnde temizlik hastasiyim

Temizlik takıntısı (obsesif kompulsif kişilik bozukluğu) tedavi edilmeli

Halk arasında temizlik hastalığı olarak da bilinen "obsesif kompulsif kişilik bozukluğu" hem kişiyi hem de kişinin aile ve sosyal çevresini olumsuz etkiliyor. Temizlik hastalığı günümüzde genel olarak kadınlarda gözükmektedir. Uzmanlar bu hastalığın tedavi edilmesi gerektiğini söylüyor.

TEMİZLİK HASTALIĞI NEDİR?

Obsesif kompulsif hastalığı olarak adlandırılan temizlik hastalığı takıntılı şekilde temizlik tutkunluğu, her şeyin kirli olduğu hissine inanma ve her şeyi sürekli yıkama, silme gibi eylemlerin sürekli tekrarlanması sonucu olarak ortaya çıkar.

Bunun altında yatan sebep anksiyete bozukluğu, şüphecilik ve emin olamama hissi, saplantılı düşüncelerdir. Kişi bu bozuklukların mantık dışı olduğunu bildiği halde kendi davranışlarını engelleyemez. İstem dışı davranışlarını sürekli tekrarlayarak engellemeye çalışır. Saplantılı düşünceden kurtulmaya ve unutmaya çaba gösterir ancak başarılı olamaz. Fakat tedavi edilmediğinde ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

TEMİZLİK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

-Kişi sürekli ellerini yıkar

-Evi temizler,

-Eve gelen bir misafirin ardından kullandığı her şeyi temizleyebilir.

-Zamanın çoğunu temizlik yaparak harcar.

-Kirli olduğunu düşündüğü her nesneyi yıkar ve temizlemeden kullanamaz.

TEMİZLİK HASTALIĞI OLAN KİŞİLER DE GÖRÜLEN TAKINTILAR

-Dokunduğum her nesne ve cisimden mikrop bulaşmış olabilir mi?

-Banyo ihtiyacını karşılarken acaba tam anlamıyla temizlenmiş olabildim mi?

-Girilen cinsel ilişki sonrasında acaba hastalık çeşitlerinden biri bulaşmış olabilir mi?

-Evi temizlerken aynanın üstünde toz kalmış. Komple tekrar temizlik yapmalı mıyım?

-Simetri ve düzen takıntısı

-Eskiyen eşyaların atılmaması ve biriktirilmesi

TEMİZLİK HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Temizlik hastalığı olan ve bu durumdan bir an önce kurtulmak isteyen kişiler için durum çaresiz değildir. Eğer böyle bir problemiz varsa, bu hastalığın tedavisinin olduğunu bilmelisiniz.

Uzmanlar tedaviye ilk olarak hastalığınızın yersiz ve anlamsız takıntılar olduğunu söyleyerek başlayacaktır. Hatta bu davranışın ağır bir ruhsal bunalıma yol açacağını anlatacak ve hastalığı yenme konusunda bilgiler sunacaktır. 2 yıl kadar sürebilen yüksek dozlarda antidepresan alımı hastalığın iyileşme aşamasında olumlu sonuçlar vermektedir. Temizlik hastalığı durumunun fazla ilerlememiş olması iyileşme sürecini daha da hızlandıracaktır. Ancak hastalık ileri derecelerde ise durum aynı şekilde olmayabilir.

ELELE

Hanımlar eğer dediğiniz gibi okb varsa evet tamam bu var demek çözüm değil ki sorun hala devam ediyor yaşanıyor o evde . Beyfendi kendinin farkında değil kadın üzgün . Çözüm bir tarafın sakinleşip evliliği onarmaya başlayıp elinden geleni yapması lazım. Hanım efendi çözüm arıyorsa evliliğini onarmak istiyor buda bunun başlangıcı . Beyfendinin piskolğa gitmeye razı gelmesi için huzurlu ve güvende hissetmesi gerek diye düşünüyorum

X