Esim istemedigi icin mi anne olamadim yoksa ben mi hata yaptim?

Çocuk olmamasında da vardır bir hayır. Bence ortada bir suçlu yok. Allah nasip etmemiş.
Kalan ömrünüzü bunları düşünerek heba etmeyin.
Her kadın anne olmak zorunda diye birşey yok.
Yumurta donasyonu ile hamile kalsaniz biyolojik olarak sizinle hic bir bagi olmayacak oyleyse neden evlatlik veya koruyucu aile gibi birsey dusunmuyorsunz??? Bence Anne olmak icin illa dogurmak gerekmiyor..
Koruyucu anne ya da evlatlik edinmeyi dusunmeye basladim. Ona da soyluyorum arada, tabii orali olmuyor, ama istemezse kendim evlat edinecegim.

bu kadar önemli bir konu da nasıl olur da evlenmeden önce konuşulup anlaşmaya varılmaz anlamıyorum
Biliyorum, daha ilk bastan, henuz evlilik bile yasamadan, acikcasi ustune gitmeyim dedim, hic acmadim konuyu, ister diye dusundum, cocuk istemese neden evlensin ki diye dusundum. Evlilik illa cocuk yapmak degil diye dusunebilirsiniz ama 40 yasindan sonra, o eksikligi hissediyorsunuz. hep bir sey sanki yarim iliskide, sessizlik, ve cocuklu ailelerin yanindayken yasadiklarim cok degisik. bunu boyle hissedecegimi ben asla beklemezdim 30 lu yaslarimda, belki 50 yasima geldigimde farkli hissedip, hic uzulmeyecegim ama su an hissettigim sey, cocuk yoksa o evde hep bir sessizlik, bir yarim bir sey var.

Koruyucu anne ya da evlatlik edinmeyi dusunmeye basladim. Ona da soyluyorum arada, tabii orali olmuyor, ama istemezse kendim evlat edinecegim.
Ya ne guzel insallah en kisa surede ozlemini duydugunuz anneligi tadarsiniz.. binlerce yavrucakda Anne sicakligina hasret.. ama esinizin rizasinda cok onemli.. insallah bi orta yol bulursunuz... Evlat edinmeye yanasmasa bile koruyucu aileye sicak bakar belki..

Hiç mi konuşmadınız evlenmeden çocuk meselesini?
Bana göre bu mesele evliliğin bitme sebebidir.
Kimsenin anne/baba olma hakkı elinden alınmasın
Ve de
Kimse zorla anne/baba olmasın.
Boşanmalı yada çocuk meselesini unutmalıydınız.
Her şeye rağmen denemişsiniz olmamış.
Eşinizi suçlamayın daha fazla.
Ve başka şekilde mutlu olmaya çalışın.

Eşinizin engelli bir kardeşi/kuzeni falan mı var? Yada vefat etmiş?
Sebebi bu da olabilir...
Maalesef, ben cekingenim, o da cok dusuncelidir. Evlilik istedigine gore cocuk da ister diye dusundum. yegenlerini tapar gibi sever, cocuklari cok sever. daha evlenmeden cocuk isini konusmak istemedim, nasil olsa olur dedim.
dogal yollarla olmayinca, doktora gittim bende, tup bebek denemeleri oldu, onun yapmasi gereken seyler vardi pek istekli degildi yapmadi. tek basima bu islerle ugrasmak cok agrima gitti. bende kahredip, biraktim. ama olan bana oldu, o neseli, keyifli hayatina devam ediyor. benimde bu isi icime atip, defteri kapamam lazim, ama defteri kapatamiyorum iste.

kendisi kucukken disleksiya diye bir sendromu varmis, yani duzgun yazamiyor, carpik yaziyor, duzelmemis, hala da oyle, ben yazarim yazilarini. bir tek bu eger korkusu buysa.

Ya ne guzel insallah en kisa surede ozlemini duydugunuz anneligi tadarsiniz.. binlerce yavrucakda Anne sicakligina hasret.. ama esinizin rizasinda cok onemli.. insallah bi orta yol bulursunuz... Evlat edinmeye yanasmasa bile koruyucu aileye sicak bakar belki..
cok sagol canim ya, bazi arkadaslar aman bosver diyor, bazi evliliklerde cocuk olmasa da olur diyor, ama bir 10 seneden sonra, o evlilikte bir sessizlik basliyor, ozellikle yaslarda 40 yasina gelince, sadece kendini dusunmekten oeye gecmedigin icin bencil olmaya basliyorsun. arkadaslarinin cocuklarini dinlerken hep kafan alip baska diyarlara gidiyor, yolda, otobuste, sinema da cocuklara rastgeldiginde kendine benzetiyorsun, acaba boyle mi olurdu olsaydi, gozleri boyle olurdu diyorsun. paran varsa, alacak gucun, magazaya girdiginde, keske olsaydi ona bunu olsaydim diyorsun. cocuk kitaplarina bakip, olsaydi kesin bu kiabi alirdim ona diyorsun. yani gitmiyor iste, eminim yas 60 i bulunca boyle dusunmeyecegim ama simdi boyle dusunuyorum iradem disinda bu.
olmazsa koruyu anne olup, cocuk okutmak istiyorum.

Esinizle ayni hisleri paylasan biri olarak, bu israriniza devam etmek yerine bosanmanizin daha iyi olacagini dusunuyorum. Belli siz eninde sonunda istemeyen bir adamdan cocuk yapacaksiniz ve istemedigi halde onca maddi ve manevi yukumluluge maruz kalacak.

cok sagol canim ya, bazi arkadaslar aman bosver diyor, bazi evliliklerde cocuk olmasa da olur diyor, ama bir 10 seneden sonra, o evlilikte bir sessizlik basliyor, ozellikle yaslarda 40 yasina gelince, sadece kendini dusunmekten oeye gecmedigin icin bencil olmaya basliyorsun. arkadaslarinin cocuklarini dinlerken hep kafan alip baska diyarlara gidiyor, yolda, otobuste, sinema da cocuklara rastgeldiginde kendine benzetiyorsun, acaba boyle mi olurdu olsaydi, gozleri boyle olurdu diyorsun. paran varsa, alacak gucun, magazaya girdiginde, keske olsaydi ona bunu olsaydim diyorsun. cocuk kitaplarina bakip, olsaydi kesin bu kiabi alirdim ona diyorsun. yani gitmiyor iste, eminim yas 60 i bulunca boyle dusunmeyecegim ama simdi boyle dusunuyorum iradem disinda bu.
olmazsa koruyu anne olup, cocuk okutmak istiyorum.
Ben gercekten anlayabiliyorum bu hislerinizi.. cok degil daha bir yil once cocuk sahibi olmaya karar verdik ama esimde benimle ayni duygulari paylasiyor.. bir yildir olmayinca ister istemez insanin aklina ya hic olmasza diye geliyor.. bi diyoruzya olmazsa olmasin herkesin cocucgu olacak diye bi kural yok, bi hayirsiz cocugu olsnlari gordukce boyle olacagina hic olmamasimi daha iyi diyorz, bi diyorz belki evlat ediniriz.. zaman gosterecek ama benimde hep istedigim bir seydir bir cocuk okutmak..

Icimi dokmezsem buraya icimde buyuyen bir kin, aci ve uzuntu gittikce buyuyecek gibi hissediyorum...

Esime asik degildim evlenirken, 35 yasindaydim, o da bana onem veren iyi biriydi. Zamanla sevdim. Hala da seviyorum. Belki ondan iyisi yoktur, o olmasa baska biriyle mutlu olur muydum, olmazdim diye dusunurum. Taa ki, cocuk konusu acilana kadar.
Cocuk konusu acildiginda, ta en basindan beri buz kesilir, hic konusmaz, kalkar, baska yere gider, ben anlattikca anlatirim, heveslensin diye, ama bir tek kelime bile cikmaz agzindan taa ki ben koseye sikistirip, ben istiyorum, yapmamiz lazim diye zorlayana kadar, ancak o zaman, yarim bir agizla, e o zaman yapalim der, ve bir daha asla bahsini acmaz.

Simdi belki problemi vardir diye dusunursunuz, hayir yok, daha once yine benim zorumla doktora gittik, tup bebek icin, sperm testi vs yaptirdi, herseyi normal. peki neden istemiyor? hayati seviyor, rahati seviyor, keyifli yasamayi seviyor. cocuk hasta, ya da problemli olur, onu ugrastirir, para yetmez diye korkuyor belki ama isimiz var, ailesi de yardimci olabilecek kadar varlikli da. ama yok. Cocuk konusu acildiginda, esim sagir, kor, beton duvar oluyor.

Ben bunu kendim yapmaliyim, istemese istemesin dedim. Tup bebek icin doktora tek basima gittim. Gelmek bile istemedi, haftalarca geldim, gittim, tahliller yaptirdim. Hic sormadi bile. Merak bile etmedi. Doktordan ciktigimda telefon ettim. Sanki hic doktora gitmemisim gibi, oylesine siradan seyler konustu ki telefonda, sokakta agladim, kapattim telefonu. Eve geldim. Sormadi...
Sanki kendi basima cocuk sahibi olur gibiydim, velhasil yumurta olusmadi, cok uzuldum. Bana destek oldu, hani benim istedigim birsey olmamis gibi bana teselli verdi. biliyorum hic uzulmedigini. Ona, doktorun bir kere daha deneyin son sansiniz dedigini soyledim. Tv seyrederken bana donup bakmadan, " tabii, olur. istiyorsan yapariz" diyip tv yi izlemeye devam etti. Gittim odaya agladim. gozlerimi gordu. agladigimi anladi. sarildi. ve hadi film izleyelim dedi.
Aradan 5 sene gecti, her sene kendi cabalarimla birseyler yapmaya calistim. Tek basima yapamadim. olmadi. biraktim. ve ona dedim ki bak son bu senemiz artik olmayacak, ve ben bunun acisini hep yasayacagim, ben cocuk gordugumde hep uzulecegim. yine...hic konusmadi. sarildi, teselli verdi. sonra geldi, bu yaz yunanistan'a gidelim hadi bilet alalim dedi. sanki az once o konusmayi hic yapmamisiz gibi.
2 sene yine boyle gecti simdi yasim 44. artik sadece yumurta bagisi ile hamile olabilecegim, bu sefer ister iste, isteme dedim, actim konuyu, olmaz istemem baskasinin cocugunu dedi. direttim. dusuneyim dedi. bu arada ben kibrisa basvurdum. gorusmeye gitmek icin bilet alacagim dedim. hic ilgilenmedi. iyi dedi sadece.doktor tahlil istiyor, birde vitaminler aldim sana, simdiden baslayalim dedim. vitaminlere elini bile surmedi, gunlerce tezgahta durdu. kaldirmadim, o da ellemedi. sonra sinir krizi gecirip attim hepsini. sormadi bile niye attigimi. kibrisa gitmeyecegim dedim. peki dedi, eline kumandasini aldi, hadi gel film basladi dedi.
Bana göre ikinizde haklısınız o istememek de sende istemekte ama sorun şu adamla önceden bunu hiç konuşmamış olman veya seni bu kadar oyalarken bunu görmezden gelmen adam başından beri gönülsüz zaten

Bana göre ikinizde haklısınız o istememek de sende istemekte ama sorun şu adamla önceden bunu hiç konuşmamış olman veya seni bu kadar oyalarken bunu görmezden gelmen adam başından beri gönülsüz zaten
Cok haklisin. aslinda ikimizinde degil bu suc. ne o bastan illa ki cocuk sahibi olmak istiyorum dedi, ne de ben sordum. tut ki sorsaydim sanmiyorum ki hayir istemiyorum desin, olabilir, neden olmasin, tabii isterim vs gibi deyip de gecistirebilirdi belki kimbilir. ama bir gercek var ki, dedigin gibi, o gonulsuzluk, ben tatli bebekleri gosterdigim de ki o yorumsuz halleri, aslinda bunlar hep birer isaretti ve ben bunlari hissediyordum. onu suclayamiyorum, keske suclayip, bagirsam, kizabilseydim, icimden atardim.

Bunda da vardır bir hayır üzülme. Senin canından olan bir bebeği istemezken esin , tanimadiginiz başka kadının canindan olan bebeği hiç kabul edip sevmez. Senin huzurun mutluluğun bozulur yavrucak mutsuz olur.Belkide boşanmaya gider durum. Vardır bunda da bir hayir

Maalesef, ben cekingenim, o da cok dusuncelidir. Evlilik istedigine gore cocuk da ister diye dusundum. yegenlerini tapar gibi sever, cocuklari cok sever. daha evlenmeden cocuk isini konusmak istemedim, nasil olsa olur dedim.
dogal yollarla olmayinca, doktora gittim bende, tup bebek denemeleri oldu, onun yapmasi gereken seyler vardi pek istekli degildi yapmadi. tek basima bu islerle ugrasmak cok agrima gitti. bende kahredip, biraktim. ama olan bana oldu, o neseli, keyifli hayatina devam ediyor. benimde bu isi icime atip, defteri kapamam lazim, ama defteri kapatamiyorum iste.

kendisi kucukken disleksiya diye bir sendromu varmis, yani duzgun yazamiyor, carpik yaziyor, duzelmemis, hala da oyle, ben yazarim yazilarini. bir tek bu eger korkusu buysa.

Çekinecek mesele bunu mu buldunuz allah aşkına? Adamla evleniyorsunuz... daha konuşulası ne olabilir ki?
Doğal yollarla olsa, itirazı yokmuş. Belki de uğraşacak kadar istemiyordur..
Benim eşim evlenmeden once söylemişti,
olur da çocuğumuz olmazsa tüp bebek vs gibi süreçlerin ona göre olmadığını, hayırlısı diyip çokta zorlamamak gerektiğini düşündüğünü...
ki bu adam çocukları da çok sever, kendi çocugu olsun da çok istedi.
Bence eşinize kızmayın, onu da suçlamayın.
Ki Zaten denemeleriniz olmuş. Nasıl değilmiş.
O zor süreçlerde sizi yalnız bırakarak aşırı düşüncesiz davranmış, ve bence siz de onu zorlayarak aynı dusuncesizliği göstermişsiniz.
Artık önünüze bakın...

Adam çocuk istemiyor
Neden evlenmeden önce konuşmadınız
Ya da istemediğini anladığınızda ayrılmadınız
İstemiyor işte
Ayrılıp yumurta donasyonu sperm bankasından hamile kalın
Ya da evlat edinin
Koruyucu aile olun

Sizin şu an normal şekilde hamile kalarak çocuğunuz olsa bile eşiniz yine istemeyecek
Zorlamanın ailemi var mı?

Adam cocuk istemiyor. Bu durumu bu kadar görmezden gelmeniz anlamsiz degil mi?
Sanki eve esya aliyormus gibi niye zorluyorsunuz? Bir ömür sorumlulugu var. Reddetme sansi yok. Reddetse cocuk icin travma. Istemiyormus iste.
Siz de bu denli istiyorsaniz ayrilip oyle çaresine bakmalisiniz. Ama yok o da zor. Bekar bir kadin olarak evlat edinmek ya da spermle hamile kalmak herkesin yapabileceği bir durum degil.
Kendi kendime yaptim ettim ağladım diyorsunuz da adam istemiyor zaten. Siz kendiniz yine de denemeyi tercih etmissiniz, sonucuna da kendiniz katlanacaksınız tabii ki. Yaninizda olacak olsa olurdu.
Bence ya boşanıp yolunuza kendiniz devam edin ya da bu konuyu kapatin.

Bu konulari evlenmeden once konusmuyor musunuz?
Yani adam istemeyebilir. Istemek zorunda da degil zaten. Ama o zaman kendi gibi istemeyen biri ile evlenmeli.
Istemeyen birini zorla baba yapamazsiniz. Olmaz da zaten baba.

Bu şekilde boşanan bir tanıdığım var. Hayatının en doğru kararıydı bence. Anne olmayı bu kadar çok isteyen bir kadından bunu esirgeyen biri olmayıversin hayatınızda. Çok sabretmişsiniz. Hemde gereksiz yere sabretmişsiniz. Evlat edinin. Koruyucu aile olun. Daha seçenekleriniz var hemen vazgeçmeyin.

Biri çocuk özlemiyle yanıp tutuşurken diğer taraf bu kadar sakin olursa insan çileden çıkar anlıyorum sizi. Istediğiniz oluyorsa 1 olmuyorsa 1000 hayır arayın derler bilirmisiniz. Bunda da vardır bir hayır. Peki son umut olarak evlat edinseniz olur mu?

Simdi konunuz beni cok etkiledi benzer seyleri yasadim ama tam tersi bizdede esim istedi ve bende cok direnemedim ..
Birini cok seviyosan mutuysan huzurluysan biz artik aile olmak istiyorz diyosan cok normal cocuk istemen hemen hemen her kadin ister annelik duygusunu tatmayi bu ne kadar dogal bi olay degil mi ama toplumda yagirganan sey istemek kadar bunu istememek te dogal
Seni hakli buldum uzuldum okurken ama esinide anladim bazi insanlarin tabiatinda o duygu o istek olmuyor yani olusmuyor sen ne yapmaliydin baktin yillarca adam hic heves etmiyor istemiyor seninde bu istegin agir basiyor yasamak istiyosun anneligi ayrilabilirdin israr etmek baski kurmak gibi biseyle olmazdiki bu is
Belki cok zorlayinca cocuk olurdu ama o hissiyat isteklilik caba emek bi cocugun varligi onu senin kadar mutlu etmeyebilirdi olan olmus zamani geri alamazsin belki ama surekli bu dusuncenin hayatin akisini engellemesinede izin verme sonucta seni anlamamis destek olmamis uzuntunu bile yasamamis senin duygularini gormezden gelmis belki bencillik etmis ama vazgecmemissin ondan
e simdi olan olmus ve o yaninda bazen hayirlisi bu demek lazim surekli neden diye sorgulama bu tarz insanlarin cocugu olsada mutsuz ve depresif olup birlikte yasadigi insanida mutsuz ediyolar suan esin bencillik etmis ve sen eksik kalmissin onun yuzunden oysa hersey cok guzel olabilirdi gibi geliyordur sana ama oyle degil ben diger secenegi yasadim ve bende senin kadar zor zamanlar yasiyorum ..
Birde sunu ekleyim adam acik net istemiyor ve yillardir anne olmak istedigin gibi onuda baba yapmak istiyorsun ama o istemiyor hic ayrilmayi , secim yapmak zorunda kalmayi dusundun mu cunku sen hamile kalsanda bu adam baba olmayacak sen tek basina anne oldugunla kalacaksin muhtemelen
Cabani istegini pes etmeden yillardir ugrasmani taktir ediyorum tek yanlis buldugum yillardir bu adama israr etmen o istemiyor buda zorla yasancak bi duygu degil bence en basindan ya ayrilip mucadelene devam etmeli yada onunla kalip vazgecmeliydin

hata sende.
evlenmeden önce konuşmalıydın bu hayati mevzuyu.
çekinmek bahane.

tüp bebek sürecinde de duyguları gayet net kocanın. o seni daha çok kırmamak için susarak, davranışlarıyla anlatmış ama umursamamışsın.
boşanmalıydın geç kalmadan önce.

ama sen ne yardan geçebildin ne serden. bazen hayallerimiz için birilerinden, bir şeylerden vazgeçmek gerekir.

şu an tek çözüm gönüllü annelik bence. kurumlarda bakıma, anneye muhtaç nice bebek, çocuk var.

evlatlık almamalısın çünkü eşin hala istemiyor.
o çocuk istenmediğini hissederse ruhu daha da yaralanır.

Yani siz anne olmak istiyorsunuz ama o baba olmak istrmiyor. Bunu da sizi kirmadan vurmadan dokmeden gayet kibarca soyluyor. Yani cocuk olunca hayatiniz degisecek ve esiniz o hayati asla istemiyor. Siz onu o hayata mahkum etmeye calisiyorsunjz. Ya esinizden vazgecip vocugu yapip ayrilacaksiniz ya da cocuktan vazgecip esinizle mutlu mesut yasayacaksinjz.

En merak ettigim seyi sormak istiyorum
Tum yorumlari okudum cevap goremedim neden adami yillardir istemedigini bildiginiz halde zorluyosunuz?
mesela neden bu surecte bu kadar cok cocuk isterken ve adam hic istemezken israr etmek yerine ayrilmayi dusunmediniz ?
Bi cocuk olsa bile bu karari tek basina vermis olacaksiniz ondan babalik nasil bekliceksiniz ben istemiyodun deyip cikar kenara diye akliniza gelmiyormu?
Bastan istemedim dedim hep.. biktim ne halin varsa gor 10 yildir beynimi yedin bi tek senin istemen mi onemli dediginde yalnizlik onsuzluk etkilemezmi sizi
Hani diyosunuz ya 40 yasindan sonra insana koyuya evlat istiyor diye ayni sekilde bi hayat arkadasida aranan istenen birsey degil mi
Cocuk buyutmek sonu olmayan bi deniz..uzun bi yolculuk sonsuz sorunluluk fedakarlik ve insanin guc alcagini destegini hissetcegi yanindayim diyecek birine ihtiyac duydugu bi yol cocuk icinde anne kadar baba figurude olmali hayatin yoksa oda eksik kaliyor con yonden e bu sartlarda bence herkese haksizlik..
Seni anlardim adam istemiyorum deyince yolunu ayirip baska biriyle bi aile kurardim belki zamaninda..ama vazgecmedin ayrilmadin okey iyi hos ama yaklasik on yildir istemeyen birine bu istetmeye calismak hic saglikli degil

X