Eşim çalışmazsan ayrılırız diyor

Konu iyice çalışan kadın isteyen erkeğin erkekliğini sorgulamaya evrildi. Çalışmak erkeğin göreviyse, ev içindeki tüm hizmetler de kadının oluyor. Erkek su içtiği bardağı bile makineye koymak zorunda değil bu durumda, niye çünkü dışarısı erkeğin çalışma alanıyken ev de kadının çalışma alanı. Bu alanda sigorta, maaş yok. Eğer erkek kadından vazgeçerse tek güvencesi 3 kuruş nafaka. Boşanmış hanımlar zar zor aldıkları nafaka miktarlarını yazsın ds görün “güvence”nizi. Belli bir yaşın üzerinde iş bulamama vs saymıyorum bile.

Karısının çalışmasını istemek de erkeğin hakkıdır. Bu konular birlikte oturulur konuşulur. Konu sahibinin eşi üslup açısından sıkıntılı. Ama eşinin çalışmasını beklemesi normal. Nasıl bizler ev işi çocuk bakımı ortaktır dersek, para getirme görevi de ortaktır.
Çoğunlukla katılıyorum ama erkeğin doğurma, süt verme gibi bir fonksiyonu yok hali hazırda malesef yani ahahahah. 2 yıl idare edemeyecek adamın çocuk neyine ya.

Ben çocuğunuz olmadığı izlenimi aldım :p ama varsa acilen size önereceğim kitaplar, sayfalar olur. Bir kere çocuk 2 yaşına kadar bir şey izlemez :p yapılan çalışmalar ekrandan hiçbir şey öğrenmediğini ortaya koymuş. Çinde yapılan bir çalışmada bebeklere bir canlı insan tarafımdan bir de ekrandan bir lehçe öğretilmiş. 6 ay sonunda insandan dinleyenlerin öğrendiği, ekrandan dinleyenlerin öğrenmediği ortaya çıkmış. Yani belli yaşa kadar ekran, çocuklara hiçbir şey öğretmiyor. 2 yaşından sonra da yaşx10 dakika ekrana bakabilir. Yani 3 yaşında çocuğunuz varsa 30 dakika tüm gün ekrana bakma süresi.

Anne ev işi yaparken de çocuğa bir şey öğretir. Ben yemek yapıyorum çocuğumla ve yaparken adım adım anlatıyorum. Sıkılınca müzik açıyorum birlikte dans ede ede yemek yapıyoruz. Yemekten başka hiç iş yapmıyorum. Haftada 1 yardımcı gelir ayrıntılı temizlik yapar. Robot süpürge de günde 1 süpürüyor sağolsun :). Ama iş yaparken de çocuğunu gayet eğitebilirsin.

İlk 1 yıl çocuğun ana gıdası anne sütü. Zaten 2-3 saatte 1 emziriyorsunuz. Çıcuğun ilk 1 yıl bol bol anne sütü alması çocukluk çağı kanserlerinden, ileride diyabet, hipertansiyon gibi hastalıklardan çocuğu koruyor. ıQ nun da anne sütüyle arttığı gösterilmiş çalışmalarda. Her çocuk belli IQ düzeyiyle doğuyor. Mesela 120 de olabilir 140 da. Bu genetik ama 140 a yaklaştırmak bakım, ilgi ve sevgiyle mümkün. Dolayısıyla işte süt içmesi azalacağı içim çocuk anne sütünü anne evde olmasına göre daha az alabiliyor.

Çocuklarda güvenli bağlanmanın ileride psikolojik olarak çok etkilediği de gösterilmiş. Güvenli bağlanma için primer bakıcısının (anne sütü annede olduğu için en iyi seçenek annedir) çocuğun her ihtiyacında yanında olması, sonsuz sevgi, ilgi göstermesi öneriliyor. Yani çocuk oyuncaklarıyla oynuyor diyelim. Dikkatleri çok az olduğu için bu maximum 10 dakika sürsün. Sonra size bakacak. Siz de onunla oynayacaksınız. Oyun oynamanın da yaş yaş yöntemleri var. Belli yaşta belli oyunları belli şekilde oynuyorsunuz. Onları daha önce okuyup bilgilenmiş olmanız lazım. Sonra günde mutlaka bol bol kitap okunması gerekiyor. Birçok “dokun hisset” kitabı var mesela benim kızım şimdi o dönemde. Dokulu kitaplarla saatler geçiriyoruz parça parça. Bulduğunuz bakıcı çok donanımlıysa bunları bilir yapar. Ama Türkiyede böyle bir bakıcı çok zor bulunur ve çok pahalıdır. Genelde komşu tezyzeler oluyor bakıcı. Onların da dünya görüşü, konuşma tarzı vs çocuğunuzda çok görmek isteyeceğiniz şey değil ama çocuk birincil bakıcısını aynen taklit ediyor.

Çocuk bazen durup dururken huysuzlanır. Anne derdini anlar (ya da baba) ama yabancı bakıcı için bu zor ve anne kadar sevgi dolu ve sabırlı yaklaşması da zor. Sonuçta benim çocuğum onun için para kazanma aracı, iş. Benim için dinyanın en mükemmel canlısı, canımdan değerli. Doğal olarak aynı sevgiyi gösterebilmesi mümkün değil.

Yani yapılan çalışmalar mümkünse çocuğun ilk 2 yıl güvenli bağlanması için ebeveynleriyle büyümesini öneriyor. Hepimiz doğanın bir parçasıyız. Doğada memeli hayvanların yavrularına ebeveynleri belli yaşa kadar (kendini idare edecek yaş) bakar büyütür. İnsan olarak da böyle evrildik. Yani bu yeni ortaya çıkmış çok ilginç değişik bir durum da değil. Memeliler yavrularına bakıyor yani :p dolayısıyla bebeklerin mümkünse ve ebeveynler de istekliyse ebeveynlerinin gözetiminde gelişip büyümesi, 3 yaştan sonra da kreşe giderek yaşıtlarıyla oynamaya başlaması ideal olan.

Konu sahibi valla kusura bakma ama çok garip sorular geliyor :p ne gerek var anne bebekle zaman geçirmesine kadar geldik :p ona cevap verdim ama konunuzun dağılmasından rahatsızsınız bir önceki mesajlarda belirtmişsiniz. O yüzden susuyorum :)

Kesinlikle. Her dönem kadına şöyle yapacaksın böyle yapacaksın dayatmasıdır gidiyor. Bir podcast var gularsız entellik diye. Orada bundan bahsedildi. Eskiden kadına evde otur baskısı varken şimdi son dalga feministler çocuk bakmak isteyen kadınkara saldırıyor diye :) avrupada da birçok kadın çocuk için kariyerine ara vermek istiyor diye çıldıran feminist varmış :p millet ruh hastası. Bir şeyi bu kadar hararetle “benim dediğim olacak” diye bastırıyorsan bence içinde seni rahatsız eden bir durum vardır. Yoksa elaleme bu kadar karışmak normal ruh sağlığıyla olamaz geliyor bana.
Emeğine sağlık 😄 ekran görüntüsü aldım valla.

Siz peki iyi kazanan adamla evlenip rahat yaşamak istemez misiniz… ben erkeklerin de aynı şeyi istemesini çok görmüyorum. Konu sahibi de kariyer isteğim vardı yazmış hatta. Şimdi oturup eksileri artıları konuşup işe girmesi hakkında karar vermeliler.

kendi adıma çalışan çalışmayan kavgası gibi bir amacım yok
bana kalırsa erkekler de çalışmamalı :KK70: özellikle günün 10 saatini bir patrona satmak hayat mı be. bence kimse çalışmasın.

ama dünya öyle bir yer değil.
kimseye de çalışmak zorundasın değilsin demem çünkü bana ne.

ancak evli olsam, erkek olsam ben çalışsam hatun evde müge anlı izlese ben de bozulurum. arıza da çıkarırım net.
kadınlara da yarın bir gün başınıza bir iş gelir, ayrılırsınız, eşiniz ölür ortada kalmayın diye çalışın deniyor. yoksa kimse çalışıp da kuş kondurduğundan değil. kendi adıma çalışmayı sevyorum. çalışmasam boş bir hayatım olur disiplinle başka bir düzen kuramam çünkü. çalışma etrafında şekillendi yaşamım. bu ülkede çalışmasan, AVM kafe trafik dışı ama sosyal ve aktif bir hayatın olabilmesi içinse milyonların olması gerekiyor -o bende yok, ben elendim.

çocuk yetiştirmek için kadının evde kalmak istemesini de anlıyorum. iş bulamama gibi bir kaygısı

Sen adam bana bakmak zorunda diye bikbik otersen o adam da kendisini maaşı için tercih eden bir kadına saygı duymaz. Esitlikse esitlik.
Eşitlik diyen kim?
Erkeğin kadının yaradılışı farklıdır.
Ve görevleri de bellidir.
Kimi tercih ettikleri beni ilgilendirmez.
Maaşım için beni tercih etmesi kendi adıma çok üzücü olur
Beni gerçekten sevdiği için tercih etmesini isterim.
Para için evlenen kadın yada adam sevmez .
Bu sevgisizlikte ilerde sorunlar oluşturur.

Yavrum seni hiç sevmediler mi be? Bir tek senin yorumlarında bu his var. Sevgisiz büyümüşsün belli yani hiç yok mok deme.
Yooo valla değil.ailem de çok sevgi doludur, sevgililerim de hep oldu ve onlar da çok sevgi doluydu.neden evliliğe, çocuklu hayata bu kadar gıcığım inanın ben de bir türlü çözemiyorum.kıskanıyorum desem şu yaşa kadar kaç tane ilişkim ben evlenmeye yanaşmadığım için bitti.yani kıskançlık olamaz.neden hiçbir tahminim yok.

Yooo valla değil.ailem de çok sevgi doludur, sevgililerim de hep oldu ve onlar da çok sevgi doluydu.neden evliliğe, çocuklu hayata bu kadar gıcığım inanın ben de bir türlü çözemiyorum.
Yalancıya yaptırım yok ya, devam et bakalım.

o zaman devlet memuru değilsiniz. devlet bankalarında ya iştiraklerinde de yine böyle bir hak yok. devlet memuruyum deyince bilmediğim bir hak mı var diye merak ettim. ben de hamileyim, izne ayrılacağım çünkü. varsa bilmek istemiştim. teşekkür ederim.
Hangi kurumda çalışıyorsunuz bilmiyorum ama daha önce doğum yapan arkadaşlarıma sordum şimdi bizde sağlıklı bir hamilelikse 8 ayda doğum iznine ayrılıyorlar ve evet 1 sene ücretsiz izin var fakat bunu rapor şeklinde iş yeriyle anlaşarak hallediyorlar daha erken izne ayrılmak için de yine rapor almanız gerekiyor hiç doğum yapmadığım için acaba ben mi yanlış biliyorum diye yakınlarda doğum yapan arkadaşıma sordum şimdi kurumunuzun insan kaynaklarıyla görüşürseniz ya da daha önce doğum yapmış birilerinden öğrenebilirsiniz sanırım

Adamın üslup berbat. Ancak aşırı harcamanız mı var acaba? Neyse 2. Çocuk fikriniz olmasın mümkünse bu kişiyle. Uyanık kendini düşünen adamlardan hiç hazetmem

Yooo valla değil.ailem de çok sevgi doludur, sevgililerim de hep oldu ve onlar da çok sevgi doluydu.neden evliliğe, çocuklu hayata bu kadar gıcığım inanın ben de bir türlü çözemiyorum.kıskanıyorum desem şu yaşa kadar kaç tane ilişkim ben evlenmeye yanaşmadığım için bitti.yani kıskançlık olamaz.neden hiçbir tahminim yok.
Ben de evlilikten nefret eden biriydim tipik kova burcu insanıyım ama karşınıza herşeyden önce arkadaş dost olduğunuz biri çıkınca kendinizi evli olarak buluyorsunuz çocuk bakamam yapamam derken şimdi planlama yaptığıma göre ben de epey bir değişiklik var ki benden daha odunu yoktur emin olabilirsiniz

Ben de evlilikten nefret eden biriydim tipik kova burcu insanıyım ama karşınıza herşeyden önce arkadaş dost olduğunuz biri çıkınca kendinizi evli olarak buluyorsunuz çocuk bakamam yapamam derken şimdi planlama yaptığıma göre ben de epey bir değişiklik var ki benden daha odunu yoktur emin olabilirsiniz
Kaç yaşında oldu bu ? Ben 30 a geldim artık.

Hangi kurumda çalışıyorsunuz bilmiyorum ama daha önce doğum yapan arkadaşlarıma sordum şimdi bizde sağlıklı bir hamilelikse 8 ayda doğum iznine ayrılıyorlar ve evet 1 sene ücretsiz izin var fakat bunu rapor şeklinde iş yeriyle anlaşarak hallediyorlar daha erken izne ayrılmak için de yine rapor almanız gerekiyor hiç doğum yapmadığım için acaba ben mi yanlış biliyorum diye yakınlarda doğum yapan arkadaşıma sordum şimdi kurumunuzun insan kaynaklarıyla görüşürseniz ya da daha önce doğum yapmış birilerinden öğrenebilirsiniz sanırım
kamuda ücretsiz izin 2 yıl zaten. o konuda bir sıkıntı yok, siz ücretli 1 yıl deyince öyle bir izin hakkımız mı var benim bilmediğim dedim. ilk doğumda 2 yıl ücretsiz iznimi kullandım zaten.

kamuda ücretsiz izin 2 yıl zaten. o konuda bir sıkıntı yok, siz ücretli 1 yıl deyince öyle bir izin hakkımız mı var benim bilmediğim dedim. ilk doğumda 2 yıl ücretsiz iznimi kullandım zaten.
Ama rapor filan alıp 1 seneye kadar uzatılabiliyormuş ücretli izin de benim arkadaşımın eşi hastaydı ona bakmak için ücretli 6 ay ücretsiz 6 ay izin kullandı rapor filan aldı uzatmak için

Eşitlik diyen kim?
Erkeğin kadının yaradılışı farklıdır.
Ve görevleri de bellidir.
Kimi tercih ettikleri beni ilgilendirmez.
Maaşım için beni tercih etmesi kendi adıma çok üzücü olur
Beni gerçekten sevdiği için tercih etmesini isterim.
Para için evlenen kadın yada adam sevmez .
Bu sevgisizlikte ilerde sorunlar oluşturur.
Herkes ister aşk evliliği yapmak, ama burası harikalar diyarı değil, hayatın gerçekleri var. Kafanın uyduğu, tipi düzgün iki insan varsa mesleği iyi olan seçilir elbette

Kk'nın gözde bekarı ferhans arkadaşlar konularından az çok bilen bilir 😍

Annelerimizin zamanında da kadına çalışmayacaksın zorlaması vardı çalışan kadın afedersiniz f.hişe muamelesi görüyordu ikisinin ortası asla yok bizim toplumumuz da ben de devlet memuruyum çalışma şartlarım kadın olarak bana çok iyi cumartesi pazar tatil ücretli 1 yıl ücretsiz 1 yıl izin kullanabiliyorum en az 2 sene çocuğuma ben bakmak istiyorum annem hem yaşlandı kadın 65 yaşında hem türlü türlü rahatsızlıkları var eşimin annesi vefat etti kimse yok bakacak çocuğa en azından bezden kurtulup yürüdüğünde normal yemek yediğinde annem bakabilir bir süre herşeyi ince ince hesaplıyorum çünkü bu kadar emek verdiğim işimi bırakmak istemiyorum eşimin kararlarıma asla karışmaması destek olmasını babamın olmamasından kaynaklanan tramvaya bağlayan çok vicdansız kadınlar var burda biz kendimize değer vermedikten sonra eşlerimiz bize niye değer versin ki eşimin maddi durumu çok çok iyi benim maaşım da iyi ama herşeyden öte yıllardır verdiğim bir emek var çocuk da istiyorum fakat ikisini bir arada yapamam kendimi çok iyi tanıyorum tabiki mecbur kalınca herşeyi yapıyoruz çocuğumuz için ama öyle bir mecburiyetim olmadığı için şartlarımı ona göre düzenliyorum tabi ben çocuk istiyorum da Rabbim verecekmi onu da bilmiyoruz daha
Devlette ücretli 1 yıl izin mi var?

Çoğunlukla katılıyorum ama erkeğin doğurma, süt verme gibi bir fonksiyonu yok hali hazırda malesef yani ahahahah. 2 yıl idare edemeyecek adamın çocuk neyine ya.
Doğum 1 gün, lohusalık 40 gün. 2 yıl bebek full emmiyor zaten, kaldı ki emziremeyen anneye gerek yok bu durumda.

Bunların hepsi eşle beraber kararlaştırılması gereken konular. 2 yıl bakacak maddi durumu yoksa kadın da o çocuğu yapmamalı bu durumda. Adamın neyineyse kadının da o kocadan çocuk neyine?

Konuda da çocuk 2 yaşında zaten Bir de bu kadar kötü üsluplu bir kişiye sırt dayanmaz. Onun getirdiği bir lokma batar bana. Bu lafları duyup oturmak gerçekten zor.

Merhaba, 2 yaşında çocuğum var. Bulunduğumuz yerde bakacak kimsem yok. Kreşlere güvenemiyorum. Ayrıca çocuk derdini anlatabilene kadar istemiyorum, neler duyuyoruz. Allah tüm yavruları korusun. Eşimin kazancı artmasa da zaman zaman zorlansak da yetiyor aslında. Ama kendisi daha rahat etmek istediğini söylüyor. Her şey pahalandı malum. Ama sigarasından vazgeçmez. Babası gerektiğinde destek olur sağolsun. Benim mesleğim var, ama çok da alakalı işler yapmadım. Evlendiğimizde çalışıyordum, sonra ara verdim dil öğrendim, sınavlara girdim vs. Tam istediğim gibi bir işe girmiştim covid çıktı. Şimdi evden yapabileceğim işler bakmaya çalışıyorum. Eşim çok baskı yapıyor. Sürekli tarihler veriyor kendi çapında. Bi işe girmezsen çık git al çocuğu da git diyor. Çok soğutuyor kendinden de çalışmak fikrinden de. Kendini benimle bir tutuyor. Biraz sen çalış ben oturayım diyip gülüyor. Galiba en sonunda kalkıp gidicem, madem çalışmak zorundayım sana ne ihtiyacım var diyerek. İnanın ben kariyer insanıydım, ama çalışma şartları gerçekten hiç insancıl değil. Çalışırken de tüm param yola yemeğe kıyafete gidiyordu.
Tamam olur diyip alıp gidin..

Doğum 1 gün, lohusalık 40 gün. 2 yıl bebek full emmiyor zaten, kaldı ki emziremeyen anneye gerek yok bu durumda.

Bunların hepsi eşle beraber kararlaştırılması gereken konular. 2 yıl bakacak maddi durumu yoksa kadın da o çocuğu yapmamalı bu durumda. Adamın neyineyse kadının da o kocadan çocuk neyine?

Konuda da çocuk 2 yaşında zaten Bir de bu kadar kötü üsluplu bir kişiye sırt dayanmaz. Onun getirdiği bir lokma batar bana. Bu lafları duyup oturmak gerçekten zor.
Bu yüzden soruyoruz kadınlara zaten, neden size destek olmayan, utanmasa ekmek yedirmeyecek adamlara ısrar inat çocuk yaparlar, anlamıyorum ben. Konu sahibini bilmiyorum ama KK geçilmiyor böyle örneklerden. Asla baba olmaması gereken adamlar bi yolu bulunup baba yapılıyor. Hamilelik, doğum, minicik bir bebeğe bakmak çok nazik olaylar. Gönüllü adam lazım, yediğin lokmayı boğazına dizen değil.

X