Eşim çalışmazsan ayrılırız diyor

Eşiniz hayat şartlarına yetişemiyor ve strese giriyorsa sizden bunu talep etmesi bence gayet normal. Cümleleri, davranışları belki çok kaba ama ben işin özünde haklı olabileceğini düşünüyorum.
Ben çalışmanızı tavsiye ederim, umarım içinize sinen güzel bir iş bulursunuz.

Anneniz ne kadar da kendi ayakları üzerinde duran ve tebrik edilesi bir insanmış. Yaptığı da övülmeye gerçekten değerken sizin bunu tam tersi değerlendirmeniz gerçekten çok ilginç olmuş asıl.

Muhtemelen sonrasında anne kız ilişkinizde bir problem var diye kadının doğru yaptığı şeyi de kendinize göre anlamış bir de acimissiniz. Farkında mısınız bilmiyorum ama böyle devam ederseniz asıl yazık olacak olan sizin hayatınız olacak.

Bunu da pek umursadiginizi düşünmüyorum gerçi. O nedenle size doğru bildiğiniz yolda başarılar dilerim.

Konu sahibinin o kocadan kurtulmak için çalışmak zorunda olduğu konusunda hemfikiriz de annesi bebekken bırakıp işe gitmiş diye niye övülmeli? Bebekleri bırakıp çalışmaya gitmek övünülecek bir şey mi? Gerçekten artık anlayamıyorum yazılanları. Yani çalışmak istemeyi, para kazanmanın önemini falan anlıyorum, empati de yapıyorum bazı insanlar çalışmak için doğmuş da bebeği bırakıp işe gitmek niye övünülecek bir şey olsun ki?

Kadıncağızın paraya ihtiyacı vardır bebeğini bırakıp işe gider. Bebek bakmak yerine çalışmayı tercih eder işe gider. Bebek bakmak ister ama işe dönemeyeceği için çalışmak zorundadır gider hepsini anlarım. Ama hiçbiri “övgüyü” gerektirecek davranış değil yapmayın Allah aşkına artık. Normal insan davranışı. Tıpkı bebeğini bırakmayıp kendi bakmaya karar veren kadınınki gibi. “Yerilecek” bir durum değil, tercihi/mecburiyeti/isteği.

Kariyeri düzgün bir şekilde ilerleyen bir kadının çocuğunun da kendisinin de geleceğini düşünerek iş hayatından aşırı uzak kalmaması gerektiğinin bilincinde olması tabii ki övünülecek bir şey.

3 5 sene evde oturmak üstüne evde oturmak için 2.cocugu yapip buna devam eden zihniyetlerin bunu anlamaması çok normal tabii ki. Çünkü çocuk büyütmeyi bitki yetiştirmekle bir tutup bir oyuncak dahi almadan, hiçbir ekonomik gücü olmadan baba parası, es parası ile geçirmeyi marifet ve normal sanan kişiler için kariyer yapmak sadece erkeklere özgü bir zihniyet olduğundan bu derece karşı çıkılması normal tabii.

İs hayatında ilerlemek, kariyer geliştirmek, çocuğa bunun daha yararlı olacağının zihniyetinde olmak ancak gelişmiş bir beyin ister haklısınız. Bu zihniyet anca gelip eş kötülemek için konu açsın işte. Madem bu taktikler çok başarılı bu kadar ağlanmasin o zaman, normal olan buysa eğer.

Yahu hanımefendi, dediğiniz aynen şu: herkes bebeğini bıraksın çalışsın bu da övülecek bir şey, evde ben çocuğuma bakacağım diyeb herkesin çocuğu aç, oyuncaksız hele de 2.çocuğu yaptıysa eziğin önde gideni (çalışmamak için çocuk yapıyor çünkü ) çocuğa tek iyilik maddi durumunu sağlamak, yetiştirmek ikinci planda. Para varsa nasılsa yetişir vs. Bir de kariyerde ilerlemek ileri beyin istiyor

Yeminle yanlış anladım ya da siz yanlış anlattınız da düzelteceksiniz sandım :) inanılmazsınız gerçekten :)

Bu arada benim “koca parasına mahkum ezik” annem arka arkaya 2 yıl arayla çocuk doğurmuş (iki çocuk istediğinden falan değil tabi sırf çalışmasın diye ) bizi ortaokula yollayınca tam 40 yaşında daha önce 1 yıl bile çalışmamışken öğretmenlik yapmaya başlayıp 65 yaşında emeklilikle ayrıldı geçen sene ezikmiş ama 40ından sonra ileri beyin yüklenmiş ilginç :)

Ben de ezik biri olarak hekimlik yapmama rağmen işi bıraktım :) bebeğime bakıyorum ve “yerilecek” bir durumla ya babasının işten çıkıp ona bakacağı zamana ya da işten çıkmayacaksa 2 yaşına kadar kendim bakacağım. İnşallah 2.çocuğum da olur ama yaş artık 37, ilki tüp bebek çok umudum yok.

Bu arada paramız da var çok şükür. Evde bir süri oyuncağı, kitabı da var aç da değiliz :) çocuğuma “annesi bakacak” diye acımayın yani.

Yuh gerçekten inanılmaz işte insanlara artık aşırı baskı var çalışma konusunda derken bunu kastediyordum. Bir annenin kendi öz çocuğuna belli yaşa gelinceye kadar bakması bile toplumda baskı unsuru oldu inanılmaz bir şey.

Ben 15 senedir çalışan biri olarak ayrıca çalışmak için ölen biri olarak 3ay evdeydim,biray çalıştım dünden beri yine evdeyim.kocam çalış dese inadına otururum evde vallahi.Ona mi sorcam?
Çıkarken kapıyı ört neden denmiyor bu tiplere?

Annenizin 40 yaşından sonra iş bulması tamamen geçmiş dönemin şansı. Bu zamanda bir de aynısı denesin insanlar bakalım değil öğretmenlik başka bir iş bulabiliyorlar mi.

Aynı şekilde sizin de elinizde bir şekilde mesleğiniz varmış ya da içinizde bir yerde iş hayatına devam etme isteği diyelim.

Devam etme isteği olmayan insanlar ile bir mi sizin yaptığınız? Ben burada bu niyete sahip olmayan kişilerden bahsediyorum evet kaçırmışsınız ve aynı zamanda annenizden de örnek vererek sene hala 25 sene öncesi sanıyorsunuz.

Aynı şekilde bebeğe kendiniz bakmayı siz de içten içe ayrı marifet ve ovulenecek bir şey sandığınızın farkında bile değilsiniz.

Bu işler çok kişisel ve memur olmayıp özel sektörde kariyer yapan kişilerin ise geri dönmesi öyle ha diyince olan şeyler değildir. Tuzu kuru olmayan yerlerden konuşulsa bu konu anlasilirdi da neyse asıl siz beni anlayabilecek bir konumda değilsiniz. Size hayatınızda başarılar dilerim :)

Hay ağzına sağlık.şuradaki kadınların yüzde yüzü çalışmayan erkekle evlenmeyi aklının ucundan bile geçirmez ama kadın olunca kendi tercihi oluyor. Eee çalışan adamla evlenmek de maaş için oluyor o zaman dediğin gibi.sırf vajinamız var diye çalışmama hakkını savunuyor hemcinserim şaka gibi.dediğin gibi adamın yanında nefes aldıkları için maddi kazanım elde etmeleri gerektiğini düşünüyorlar.daha da ilerisi bilinçaltlarında erkeğe seks sundukları için bakımı hakettiklerini düşünüyorlar, Bu kadar rezil ve ilkel bir düşünce ki. Üstelik hemcinseleri de bu altmetinli düşünceyi savunuyor. Sonra da neden kadınla erkek toplumda eşit görülmüyor diye cırlıyorsunuz.işine gelince pozitif ayrımcılık işine gelince eşitlik yok ya.bizim kadınlar da işini biliyor haa.sen ben gibi kral çıplak diyenleri de erkek üye diye şikayet ediyorlar. Şimdi yine bu üye erkek diye bir sürü şikayet alacağım.ama sorun yok.site yönetimi kaç defa habersiz aradı hepsine de cevap veriyorum has be has kadın sesimle.
Sırf cinsiyeti için bu kadar pişkinlik yapan başka bir canlı daha yoktur heralde.bir yorumda arkadaş çalışmak istemediği gibi sana mı soracağım demeyi kendinde hak buluyor kocişine.bir de arkadan kapıyı çarpacakmış.neden ? Vajinası olduğu için.başka bir açıklamanız varsa söyleyin?
Ne meraklısınız be bomboş ve bağımlı bir hayata.

Kizlar boşuna tartisiyorsunuz. Dogum yapan kadinlarin meslege donmek istememesinin en buyuk sebebi dogum izinlerinin kisa olmasi. 2 yil ucretli izin veriyoruz deseler hanginiz 3 aylik bebeginizi birakip ise donersiniz? Bebekle beraber zaman gecirme istegi duygusal bir karar. Ancak meslekte tecrube yoksa, spesifik bir meslege sahip degilseniz uzun sure ara verdikten sonra is bulmak cok zor.

Kadına çalışın diye diretiyorsunuz ama kreş ücretleri neredeyse asgari ücret tutarına ulaşmış. Üstüne işe gidip gelirkenki ulaşım ücreti var (malum çoğu iş yeri asgari + yemek karşılıyor), giyim kuşam masrafı var. Bu masrafları hesaba katınca çalışmak isterken aslında eve hiç kazanç getirememiş oluyor. Akşam eve 8 de gelip bir de yemek, ütü, çamaşır, bebek bakımını üstlenecek. Eşi ev işlerine yardım etse bile bir yere kadar, bunu gayet iyi biliyosunuz. Bu kadar eksinin üstüne bebek annesinden mahrum kalıyor, anne de bebeğinden… Bence en mantıklısı evde çocuğa bakarken bir yandan homeoffice yapılacak işler araştırmak ve bu tarz bir işe girmek. Sipariş usulüyle evde kendi parasını kazanan bir sürü kadın var. En olmadı kpss ye çalışıp atanma yoluna bakmak bile bir çözümdür.

Çalış diye diretenler; akşam en gec 5 te eve gelip o boşlukta onlarca mesaj yazanlar... Çalış diyenlerin şartlarında iş bulsa bu kadınlar neden çalışmasın? kendileri isten 8 de eve gelecek olsa 2 saat duramaz topuklarini vura vura kacarlar.

Kesinlikle katılıyorum. Özel sektörü bilmesem yazılanlara inanırdım neredeyse ama tr şartları burada yazdıkları gibi değil. Özelde çoğu meslek grubunda akşam 7-8 den önce iş bitmiyor, hatta bazen bu saatlerde çıkmak istesen bazı iş yerleri seni tembel ilan edip işten çıkartmanın yollarını arıyor, üstelik bu tempoyu haftada 6 gün sürdüren iş yerleri var. Henüz 2 yaşında bebeği olan bir kadının kreşlere bunca para döküp elinde maaşı kalmayarak bu tempoyu sürdürmesi insanlık dışı. Konu sahibinin yerinde olsam homeoffice veya kpss yollarına bakardım…

8 de çıkıyorum falan dememiş ki.daha iş yok ortada.

Ben direkt işini gücünü oturtamamiş kişilerin evlenip çocuk yapmasını tasvip etmiyorum ama öyle rezil şartları olan bir ülkedeyiz ki benim kadar sert birinin bile söyleyecek birşeyi olmayabiliyor.

Eşinizin hayat şartlarından dolayı çalışmanızı istemesi aslında çok da anormal değil ama üslubu çok yanlış.Cocugu al git ne demek.Cocuktan sonra ise ara vermek şu şartlarda nasıl olur bilemedim.Ben bebeğim 6 aylıkken ise döndüm.Sut izinli çalışıyorum Çalışma sartlarim bebeğime fazlasıyla zaman ayirmami sagliyor.Aksi zor olurdu.Bakici konusunda size katılıyorum.İnsan çocuğunu kimseye emanet edemiyormus.Bebegim olunca anladım.Sizin fikriniz ne peki.Ne okudunuz,ne iş yapabilirsiniz,bebeğe siz işteyken kim bakicak.

Kimse de bu kadar çileye çocuk yapmayıverelim demiyor.çok mu lazim ya.bence bizim gibi acımasız yorum yapanların ağzındaki bakla tam olarak bu

Konu sizin konunuz ve yprum yazanlar sizin sartlariniza ve anlattığınız duruma göre yorum yazmali onun dışındakileri önemsemeyin. Burada bir kitle var her olayda fikirleri aynı. Çocuğunuz daha bebek ve çalışmaya zorlanmaniz yanlış. Bu demek değil hayat boyu çalışmayacaksınız. Cocuk büyür bu duruma anne ve bebek olarak hazır hissedince çalışırsınız. Her durum kendi şartları içinde değerlendirilir. Ama size naçizane tavsiyem bu adama ikinci bir cocuk asla yapmayın, haketmiyor.

Çalışan kadın baktı sömürülüyor çeker gider sömürüye izin vermez onu diyoruz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…