Eşim benden gizli annesine pahalı hediye almış ortaya çıktı

Ben sizi haklı buldum. Sizden saklaması yanlış olmuş belli ki tepkinizden çekinmiş eşiniz. Benim anne,babam çok ince düşünceli insanlardır. Aile butcemi zora sokup onlara hediye alsam teşekkür edip bir şekilde o parayı bana geri verirler. Ya bir hediye gelir bu evimin eksiği olur ya da o parayı babam doğrudan hesabıma atar. Bu nedenle ben kendi yasanmisligim ile eşinizin annesinin tavrını da doğru bulmadım. Ev gecindirmek için anne babadan para istememeli yetişkin insanlar veya eşya almak için de istememeli. Ama düğün yapılırken anne ve baba katkı vermeli. Çünkü düğünü onların eş dost akrabası gelsin diye yapıyoruz. Gerçekten anne baba isteği dışında kendisi seve isteye düğün yapan çiftler çok azdır bence. Anne baba düğün istiyor diye onca borcu daha yeni ev kuracak insanlara yıkmak doğru değil. Kv düğün için masrafa ortak olmadıysa keşke düğün yapmasaydınız. Sizin konunuzda asıl mesele esinizin çocuk gibi sizden saklaması. Ayrıca eşiniz belli ki annesinin maddi olarak destek olmamasından rahatsız değil. Bu konuda kendinizi daha fazla doldurmayın kimseyi degistiremezsiniz. Siz de kendi annenize daha pahalı hediye alıp içinizi rahatlatın konuyu da kapatın bence.

Para ortaktır da o para hep erkekten giriyorsa illa ki bir üstünlüğü oluyor. İster beğenin ister beğenmeyin.
İlla ki üstünlüğü olur tabii ama imparatorluğunu ilan edemez, alırım kendi paramla diyemez. İster beğen ister beğenme mutfak masrafıydı deterjan masrafıydı bunları evlerde kadınlar düşünüyor

Ben anneme 2 yıl önce en iyisinden buzdolabı almıştım benimkini çok beğenmişti cunku memleketteki o marka bayiye gitmis burda yok demisler ben alip göndermistim.Bu senede en iyisinden airfryer aldım teknosanin sitesinden. Üstelik eşimin kredi kartıyla aldim 🙈🙈(Benimkinin limiti çok yüksek olduğu için online alışverişlerde kopyalanmaya karşı kullanmiyoruz(sağlık harcamaları için tutuyorum))Ama benim avantajım hem yıllardır çalışıyorum hemde annem 2 yıldır çocuklarımın herturlu maddi manevi ihtiyaçlarını karsiliyor servis ve harçlık kıyafetleri gb canı oyle istiyormuş .Hatta eşim diyor annen ne beğeniyorsa biz alalım (babam öldü annem yalniz ve kredi kartı kullanmayı bilmiyor ama ne zaman anama gitsem elimi cebime sokturmaz.Bende onun anlamadigi yada bulamadığı beceremediği herseyi burdan alıp gonderiyorum )Geçen yıl kombisi bozuldu eşim yaptırdı üstüne 2 yıl ilave garanti yaptırdı 3bin liraya yakin para ödedi(aksam vakti kadinin cebinde nakit 3 bin yoktu cok para tutmuyor evde genelde hesapta tutar hirsizliklara karsi).Kendi annesine de istediği ne varsa alabilir biz sıkıntı yapmıyoruz cunku bizim aramız iyi (bu arada biz kaçarak evlendik o zaman kimse bir çöp bile almamıştı bize kızdılar cunku, herseyi kendimiz yapmistik sizinki yine 1 bilezik takmış.) Sizin sorun cıkaracaginizi biliyorsa o yüzden söylememiştir. Anneme airfryer aldım kayinvalidemin dograyicisi eskiydi ona da geçen hafta dograyici aldım.(Bu arada 100 bine yakın borcum var toki arsada çıktı birde ona bedel çıkınca gö.üme girecek borçlar 🤣🤣)Biz onlara onlar bize kimde varsa o verir ardını da aramaz çok mu zenginim asgari ücretin bir tık üstüne çalışıyorum 🤣🤣🙈

Buradaki yorumların hepsini okuyamasamda birçoğunu okudum. Anlayışla karşılayanlar da olmuş, karşı çıkanlarda.

Arkadaşlar ben sadece kendi yaşadıklarım adına yazayım

Eşim her özel günlerde anne, baba ve kardeşine hediye yerine para verirdi benden gizli. Bilirdim ama karışmazdım kendi parası diye öyle küçük miktarlarda değil sonradan anlattığına göre

Tabiki versin ama gizli saklı değil. Bu onlara karşı beni adam yerine koymadığını gösterir, ben buna kırıldım yıllarca içimde.

Sonuç eşime ne yaptınki.dendi, eşim vermeyi kesti en kötü insan oldu hiç karışmadım, sadece izledim.

Henüz oğlum evlenmedi, kazancıda güzel, şu anda dahi hiçbir şey aldırmıyorum.

Benden götürmesinde ben kimsenin birşeyini istemem. Hele hele evlendikten sonra benim yüzümden kimseyle kötü olmasın.

Geçen benim komşum da kayınvalidesine 15 bine bilezik almış kayınvalidemi çok severim hiç acımam her bayramda bir bilezik alırım falan diyemedim iki çoçuğuna bedava bakıcı bulmuşsun bakıcıya iki ayda bir bilezik alacağına kayınvalidene senede iki kere almışsın çok değil kadının emeğinin karşılığı:) Benim kayınvalidede hamileyim bana güvenmeyin ben çocuk bakmam diyo ama komşu kdının bilezikleri ağzında neyse öyle bi yazayım dedim. Ayrıca bütçenize göre pahalı hediyeler eşlerden karşı tarafı çok hoşnut etmez genelde hele birde gizli yapılmış sonradan ortaya çıkmışsa.

Geçen benim komşum da kayınvalidesine 15 bine bilezik almış kayınvalidemi çok severim hiç acımam her bayramda bir bilezik alırım falan diyemedim iki çoçuğuna bedava bakıcı bulmuşsun bakıcıya iki ayda bir bilezik alacağına kayınvalidene senede iki kere almışsın çok değil kadının emeğinin karşılığı:) Benim kayınvalidede hamileyim bana güvenmeyin ben çocuk bakmam diyo ama komşu kdının bilezikleri ağzında neyse öyle bi yazayım dedim. Ayrıca bütçenize göre pahalı hediyeler eşlerden karşı tarafı çok hoşnut etmez genelde hele birde gizli yapılmış sonradan ortaya çıkmışsa.

Kayınvalidemin kanepesi eskiydi gecen yıl biyerde beğenmiş gidip ben aldim ,klima,buzdolabı,çamaşır makinesi,buzdolabı,ocak,televizyon hersene 1ürün aldık esimle beraber (bu arada 17 yılı devirdik geçen ay) kredi kartına taksit yaptim peşin fiyatına).Neyi eskiyse neye ihtiyacı varsa artık.Anneme de alıyorum ama annemde mesela ev alırken gönlünden kopmuş 40 bin nakit verdi 2018de.Sıfır araba aldim gecen yıl 50 bin verdi.Kayinvalidemde 15 yıldır cocuklarima bakıyor ben ise giderken gözüm arkada kalmıyor.

Kayınvalidemin kanepesi eskiydi gecen yıl biyerde beğenmiş gidip ben aldim ,klima,buzdolabı,çamaşır makinesi,buzdolabı,ocak,televizyon hersene 1ürün aldık esimle beraber (bu arada 17 yılı devirdik geçen ay) kredi kartına taksit yaptim peşin fiyatına).Neyi eskiyse neye ihtiyacı varsa artık.Anneme de alıyorum ama annemde mesela ev alırken gönlünden kopmuş 40 bin nakit verdi 2018de.Sıfır araba aldim gecen yıl 50 bin verdi.Kayinvalidemde 15 yıldır cocuklarima bakıyor ben ise giderken gözüm arkada kalmıyor.
Benim de çoçuklarıma baksa bende alırım gönlü olsun daha iyi baksın gözüm arkada kalmasın. Bir ata sözü vardır kaz gelen yerden tavuk esirgenmez.

Benim de çoçuklarıma baksa bende alırım gönlü olsun daha iyi baksın gözüm arkada kalmasın. Bir ata sözü vardır kaz gelen yerden tavuk esirgenmez.
Biz alt üst oturuyoruz kayinpeder ekmeğimi alır günlük, pazar ihtiyacım varsa liste veririm kayinvalide kayinpeder alırlar,eğer eczane veya başka bir ihtiyacım varsa kayinpeder alır gelir (en basiti mesela mandal bile alır kayinpeder 🙈🤣)Kayinvalidem günlük yemeğimi yapar (eltim onlarla yediği için haksızlık olmasın diyor bana da yapiyor)ben çıkarken alıp tenceremi çıkıyorum (dun barbunyayla bulgur pilavi vardi menude 🙈)Ama şöyle de birsey var mesela 2-3 yıl önce kalçasıni düşüp kırdı protez takıldı 14 gün hastanede ben kaldım(kapanmadaydi ulke koronada) Altını bile temizledim, ondan önce 2 kere kalbi durdu farklı zamanlarda 1er hafta hep ben izin alıp kaldım hastanede.O zamanlarda da yine kalkıp kendini yormak istemedi yine hep temizledim(eltimin midesi kaldirmiyormus hastabakici tutulsunmuş olabilir midesi bulaniyordur insanlik hali, bende her hasta vs olduklarinda basucundayim).Onlar bana yapıyor ama bende onlara yapıyorum.Napayim çocuğuma iyi baksın yeter bana.

Konu sahibi gayet haklı. Gizli gizli 12bin lira harcamak diye bir şey olabilir mi?

Çiftlerde bütçe ortak olur. Ev arkadaşlığı değil bu yani senin maaşın sana, benim maaşım bana ne harcadığım seni ilgilendirmez gibi bir anlayış olamaz. Zaten konu sahibi çalışmıyormuş bu dönem. Adam istediği gibi savursun madem parayı "kendi parası" olduğu için. Bu işin doğrusu nasıl olmalıydı onu da anlatayım. Eşiniz gelirdi size derdi ki "hayatım, annemin telefonu çok kötü ben de üzülüyorum anneler gününde ona güzel bir telefon almak istiyorum". Hatta seçmesine bile yardımcı olurdunuz alırdınız telefonu. Büyük hediyeler alınmadan önce birbirinize sormanız lazım bu kadar basit.

3-4 ay önce babamın doğum günüydü. Doğum günü için aklımda bir hediye vardı çok almak istiyordum ama bütçemizi aşıyordu. Açık açık dedim "ben babama şunu almak istiyorum doğum gününde ama bütçemizi aşıyor biliyorum sen ne düşünüyorsun". O da tabii ki dedi ki "baban en iyisini hak ediyor paramız var zaten al gitsin" (hayır paramız yok kredi kartıyla aldım hala taksit ödüyorum adkasd)

Anneye babaya hepimiz hediye almak istiyoruz zaten Allah uzun sağlıklı ömürler versin onlara, biz de güzel hediyeler alıp mutlu edelim minnoşlarımızı :KK68: Ama konu bu değil ki. Böyle harcamalardan önce eşine danışırsın. Eşin de vicdansız değil ya zaten tamam der konu kapanır.

Gizli yapılan işler çok sinirimi bozuyor.

Para ortaktır da o para hep erkekten giriyorsa illa ki bir üstünlüğü oluyor. İster beğenin ister beğenmeyin.
O ustunluk sizin toplumsal alginizdan kaynakli. Kadin ev isini yapmasa adam eve tam zamanli bir calisan tutup asgari ucret veya en az ona yakin bir ucret odemek zorunda kalacakti. Yani kadin da evde yan gelip yatmiyor. Bu alginizi degistirmezseniz ve evli misiniz bilmiyorum ama kocaniza yansitirsaniz yarin bir gun calisamaz duruma gelirseniz kocaniz bunu size karsi bilincli ya da bilincsiz kullanir. Evlendikten sonra bence senin paran benim param degil ailemizin parasi vardir. Birinin disarida calisip is gorme edimi karsiligi almis olmasi parayi onun kazandigi anlamina gelmez. Evde birileri ev islerini halledebiliyor ki o adam da cikip disarida calisabiliyor. Bunun bir de cocuklu versiyonu var. Cocugunuzun sorumlulugunu ustlenirken birinin evde cocuga belli bir sure bakmasi esinin disarida ise gitmesi yonunde anlasirlarsa simdi parayi kazanan sirf adam mi olmus oluyor sizce? Toplumsal kaliplari asmanin vakti geldi.

Annwyl Annwyl konu sahibi kayınvalidesinden pek hoşlanmıyor izlenimi aldim ben .Eşinin o değerde haberli bile almasını istemiyor.Cunku kayinvalidesi zamanında 1 bilezik takmış öyle dedi.Adam eğer danışsaydı yine huzursuzluk çıkaracaktı büyük ihtimalle.Bende alıyorum hem anneme hem kayinvalideme ben seçiyorum eşim ödüyor ama burada durum konu sahibi kayinvalideden hoşnut değil. Eside almayı kafaya koymuş kavga çıkmasın diye gizli hesap açıp almis.Yani haber verse de evde zaten problem olacakmış istemeyecekti kavga edeceklerdi zaten.

O ustunluk sizin toplumsal alginizdan kaynakli. Kadin ev isini yapmasa adam eve tam zamanli bir calisan tutup asgari ucret veya en az ona yakin bir ucret odemek zorunda kalacakti. Yani kadin da evde yan gelip yatmiyor. Bu alginizi degistirmezseniz ve evli misiniz bilmiyorum ama kocaniza yansitirsaniz yarin bir gun calisamaz duruma gelirseniz kocaniz bunu size karsi bilincli ya da bilincsiz kullanir. Evlendikten sonra bence senin paran benim param degil ailemizin parasi vardir. Birinin disarida calisip is gorme edimi karsiligi almis olmasi parayi onun kazandigi anlamina gelmez. Evde birileri ev islerini halledebiliyor ki o adam da cikip disarida calisabiliyor. Bunun bir de cocuklu versiyonu var. Cocugunuzun sorumlulugunu ustlenirken birinin evde cocuga belli bir sure bakmasi esinin disarida ise gitmesi yonunde anlasirlarsa simdi parayi kazanan sirf adam mi olmus oluyor sizce? Toplumsal kaliplari asmanin vakti geldi.
Evde birileri işleri hallediyor ki o kişi dışarıda çalışabiliyor mu? Ne alakası var bilmiyorum ama bekarlar da dışarıda çalışıyor. Toplumsal kalıpları aşma vakti geldi deyip ev hanımlığından bahsetmek de ayrı komik. Ev hanımlığı toplumun kabullenmediği bir şey değil zaten. Sizin teorik bakış açılarınızda hayat toz pembe olabilir ama bugün değilse yarın adam çıkıp yüzünüze vurur parayı eve getirenin o olduğunu. Bu devirde para konuşuyor çünkü. Paran varsa ayda bir temizlikçi tutarsın, istediğin yemeği de yersin. Ev işleri cidden o kadar önem teşkil etmiyor.
Bu konu özelinde konu sahibi zaten haksız. Eve para getirmemesinin dışında anneye alınan hediyeye laf edip bir de hesap soruyor. Hani çalışan biri olsa dersin ki ortak birikimlerinden mi aldı parayı ondan mı kızdı ama burda öyle bir durum da yok.
Bu arada eve biri para getirmezse o sürekli bahsettiğiniz ev işlerini yapacak ne bir eviniz olur ne de temizlik malzemesi alabilirsiniz.

Ev hanımlığı süper bi şey olsaydı nenelerimiz oku oku diye başımızın etini yemezdi. Sürekli ev hanımlığı savunuculuğunu da bir bu sitede gördüm.

İlla ki üstünlüğü olur tabii ama imparatorluğunu ilan edemez, alırım kendi paramla diyemez. İster beğen ister beğenme mutfak masrafıydı deterjan masrafıydı bunları evlerde kadınlar düşünüyor
Para eve girdikten sonra düşünmekte ne var? Para girmezse neyi düşüneceksiniz? Çalışan insan bütçesini ve piyasa şartlarını bilir zaten. 12 bin tl öyle eve haciz getirtecek insanı yıllarca dara sokacak bir meblağ da değil.

benim ailem eşya çeyiz vs ne gerekiyorsa yaptı. olabilir o oğluna maddi durumu olmasına rağmen yapmadıysa bizden de bi maddiyat ona gitmemeli. zaten iki emekli maaşı var memurdan fazla geliri kirası vs yok durumu iyi. sorun bu hediyenin gereksiz ve habersiz olması benim için.
Ben sizi sonuna kadar haklı buluyorum genç kız değil neyine gerekli 12 binlik telefon...onun yerine daha uyguna bir telefon alınır geri kalanlada ya size bir eksiginizi alır yada 2 günlük bir tatil ayarlayabilirdi... kadıninda işine gelmiş tabi beleşe telefon gelmiş niye sesini çıkarsın hoşuna gitmiştir çok bencil bir kayinvalide ve çok saf bir koca var Allah yardımcınız olsun arkadaşım

Eve giren gelir ortaktir ve kadin da söz sahibidir bana göre ve calişmayan kadinlarin yerden yere vurulmasini desteklemem ama ev işlerini çok buyutmemek lazim diyorum ben hep.
Kadin ev işi yapiyor diye adam disarda calisabiliyor demeniz mesela... Ev işi yapmaktan işe gidemeyen gormedim ben.
Bekar ve yalniz yaşayan calisan insanlar var bir suru. Herkeste tutup yatili tam zamanli calisan almiyor evine bunun için, gerekte yok zaten. Deterjan düşünmeyi bile bir iş olarak yaziyorsunuz 8 bucuk yillik evliyim genelde çalismadim ama deterjan dusunmek diye bir sey hiç aklima gelmedi. 🙄

Ev işi yapmak calişmak degildir, bir tutulamaz ve size hiç bir guvence sağlamaz. Kadinin, kocasinin gelirinden başka guvenecegi bir şeyi yoksa ev hanimliği ileride üzebilir kimse de ama sen deterjan dusunmustun demez.

Ben kizim olsa o duruma düşsün istemem, kendi cocugumuzu o durumda istemiyorsak ev hanimliğini desteklememek lazim.

Kadin ev işi yapiyor diye adam disarda calisabiliyor demeniz mesela... Ev işi yapmaktan işe gidemeyen gormedim ben.
Çocuklu çalışan bir kadın olarak burada bir şerh koymak istiyorum. Eşimin yoğun çalıştığı ve benden çok kazandığı bir mesleği var. İki çocuğun okulu, giyim kuşamı, beslenmesi, kursları,evin alışverişi vs vs hepsi ile ben ilgileniyorum. Hizmetçi tutarsın falan diyenler mabadından sallıyor, kimse bir evi o evin hanımı gibi düşünmez. Bir de hizmetçiyi yönlendirmen gerekiyor ki dışarda meslek icra eden için bu bildiğin kafa şişirici… Zaten hangi birini yapacak. Ben bu kadar çalışmasaydım eşim de o kadar çalışamazdı. Ailelerden uzakta iki çocuk büyüten çalışan kadınlar beni anlar.

Çocuklu çalışan bir kadın olarak burada bir şerh koymak istiyorum. Eşimin yoğun çalıştığı ve benden çok kazandığı bir mesleği var. İki çocuğun okulu, giyim kuşamı, beslenmesi, kursları,evin alışverişi vs vs hepsi ile ben ilgileniyorum. Hizmetçi tutarsın falan diyenler mabadından sallıyor, kimse bir evi o evin hanımı gibi düşünmez. Bir de hizmetçiyi yönlendirmen gerekiyor ki dışarda meslek icra eden için bu bildiğin kafa şişirici… Zaten hangi birini yapacak. Ben bu kadar çalışmasaydım eşim de o kadar çalışamazdı. Ailelerden uzakta iki çocuk büyüten çalışan kadınlar beni anlar.

Daha çok ev işlerinden bahsedilmiş ona yorum yaptim ama cocuklarin belli bir yaşa kadar sorumluluklari buyuk oluyor o konuda haklisiniz kim daha az yogunsa digerinden yukleri almaya calisir zaten ve calisan bir kadin olarak siz bu tur şeylerle de ilgileniyorsunuz, demek ki illa ev hanimi olmak gerekmiyor. 🤷 Paylaşilinca yuruyor işler bir sekilde.

Annemin evde oturdugu bir donemi hatirlamiyorum, hep calisiyordu ve evde 7/24 hizmetli yoktu bizim. Oluyor yani...

merhaba hanımlar. Bu anneler gününde ben anneme hediye almadım bu sene. anneme sordum annem gerek yok dedi almadım kaldı normalde hediye alırım ama 300- 500 tl lik hediyeler alırım yani.
Benim hiç haberim olmadan eşim annesine 12.000 tl ye cep telefonu hediyesi almış. Bana hiç söylemedi ben hediye almadı sanıyorum. Rastgele yakaladım aldığını gizli bi alışveriş hesabı açmış ordan almış faturasını gördüm. kaynana da aramızı bozcağını bile bile benim haberim olmadığını bilerek kabul etmiş bi güzel.
Sana söylesem tepki verirdin o yüzden söylemedim alırım annem felan gibi konuştu.
Beni sinir eden durum hem eşinden gizli yapmış olması hem de miktarının fazla bir hediye olması. Bana normal gelmiyor bu eşin arkasından iş çevirip annem vs demesi çok soğudum.
Sizin eşleriniz böyle şeyler yapıyor mu ? bu normal mi sizce
Sırf gizli yaptığı için artık hiç acımaz hesap kitap düşünmezdim

X