Eş ve aile arasında denge kuramayan kardeş

tynkerbell

Üye
Kayıtlı Üye
12 Aralık 2022
418
655
34
Günaydın öncelikle hepinize güzel bir pazartesi sabahı diliyorum. Kardeşim ve eşiyle ile yaşadığımız sorunlar ile ilgili bir kaç kez konu açmıştım burda. Kısaca özetleyip, güncel durumu yazıp sizden öneriler almak istiyorum. Kardeşim anne babamın onaylamadığı bir evlilik yaptı ama anne babam seviyorlar diye kabullendiler, evlendirdiler. Anne babam kardeşlerim ben hepimiz ayrı şehirlerde yaşıyoruz. Birbirimizi sene de ya bir ya da iki kez görüyoruz. Eşimin kardeşi onda bile sorun çıkarıyor; yalnız zaten görüşemiyoruz, evine gidince de bir şekilde huzursuzluk çıkarıp bizi gitmek zorunda bırakıyor. En son yeğenimle birlikte banyoda yanlışlıkla traş losyonunu devirdik diye olay çıkarmıştı. O bahane zaten ne zaman gitsek surat asıyor ve bizi istemediğini belli ediyor. Mesela dışarda yemek yemeye gideriz, kendisi yemeğini yer masadan kalkar, daha biz yerken hadi kalkalım artık diye tutturur (kardeşim bu durumlarda sesini hiç çıkarmıyor)

Neyse güncel soruna geleyim. Annem kısa bir süre önce çok ciddi bir hastalık atlattı, daha tam toparlanamadan, kardeşim annemi yeğenime bakmaya çağırdı. Farklı şehirlerde yaşadıkları için annem komple düzenini bıraktı onların yanına gitti. Ben bunu onaylamadım; çocuk bakmak zor bir olay ve annem daha yeni bir hastalıktan çıktı, daha toparlanamadan bir de bu yükün altına girsin istemedim. Hem de evladın da olsa onların evinde kalmasının sorunlara yol açacağını biliyordum ama annem dinlemedi gitti. Maalesef orda çok zor günler geçirdi, 6 kilo verdi. Hem çocuk hem de kardeşimin eşi onu çok strese soktu. Sürekli her şeye karışan didikleyen biri, annemin orda babamla telefon etmesine bile karışıyor. Burası benim evim, benim kurallarım; çok telefonla konuşulmasını istemiyorum gibi. Annemle en sonunda tartışmışlar ve anneme sen en iyisi git burdan demiş. Kardeşim bu durumlarda yine hiç sesini çıkarmıyor; kocam da kocam diyor. Annem çıktı geldi; o günden beri de kardeşim ne beni ne annemleri bir daha aramadı. Bayramda babalar gününde bile telefon etmedi. Kusura bakmayın çok uzun olmasın diye mümkün olduğunca kısaltmaya çalışıyorum. Sorularınız olursa cevaplarım. Kısacası eş ve aile arasında denge kuramayan, yanlışta olsa o benim kocam diyen ve bize tamamen sırtını dönen bir kardeşim var. Anne babam bu duruma çok üzülüyorlar, kırgın oldukları için de aramak istemiyorlar, o da aramıyor. Ben de ne yapacağımı şaşırdım, size danışmak istedim. Siz bu durumda ne yapardınız? Şimdiden teşekkürler.

İnsanların içlerin de ne biriktirdiklerini bilemeyiz. Sizin anlattıklarınıza göre kardeşiniz bayağı haksız görünüyor. Durumlar tam olarak böyle ise bence siz samimi bir şekilde işin içini iyice öğrenip, gerekiyorsa yanlış yaptığını söyleyebilirsiniz. Ama hala bu şekilde devam ediyorsa da koskoca insanlar yapacakta pek birşey yok. Kendisi kendi hatasını anlayıp dönmediği sürece kendi haline bırakacaksınız malesef.

İnsanların içlerin de ne biriktirdiklerini bilemeyiz. Sizin anlattıklarınıza göre kardeşiniz bayağı haksız görünüyor. Durumlar tam olarak böyle ise bence siz samimi bir şekilde işin içini iyice öğrenip, gerekiyorsa yanlış yaptığını söyleyebilirsiniz. Ama hala bu şekilde devam ediyorsa da koskoca insanlar yapacakta pek birşey yok. Kendisi kendi hatasını anlayıp dönmediği sürece kendi haline bırakacaksınız malesef.
İçinde biriktirdiklerini anlatsa daha iyi olmaz mı? Komple sırtını dönmek neden ben bunu anlamıyorum. Annemlerin de içinde biriktirdikleri şeyler var ama küslük kırgınlık olmasın diye bunları hep içlerine attılar. Kardeşimle bir kere bu konuda konuştuğumuzda onun yapısı, tarzı bu ne yapayım diyor. Bizim de zaten kendi aramızda biraz sorunlarımız var diyor. Tam ne olduğunu da bilmiyoruz, kardeşim bu konularda ketum biridir.

Böyle durumlarin genelde hep iki tarafi vardir. Kardesinizin evliligi de huzurlu oldugunu zannetmiyorum. Herkes durumu da kendi acidan görüyor su anda. Mesela dün annem kalbimi baya kirdi. Simdi ona sorsaniz iyiligim icin konustugunu söyler elestiri yagmuruna tutarken.

Böyle durumlarin genelde hep iki tarafi vardir. Kardesinizin evliligi de huzurlu oldugunu zannetmiyorum. Herkes durumu da kendi acidan görüyor su anda. Mesela dün annem kalbimi baya kirdi. Simdi ona sorsaniz iyiligim icin konustugunu söyler elestiri yagmuruna tutarken.
Ben de iki taraflı olduğuna inanırım hep ama bu sefer kardeşim de daha fazla kabahat buluyorum. Evliliği her şeyi alttan almak, idare etmek, susarak yürüyebilecek bir kurum gibi görüyor. Bizi bile eşinin yanında arayamaz, aşağı iner ya da bir yere gidip öyle arar. Umarım annenizle sorununuz bir an önce düzelir.

Ben de iki taraflı olduğuna inanırım hep ama bu sefer kardeşim de daha fazla kabahat buluyorum. Evliliği her şeyi alttan almak, idare etmek, susarak yürüyebilecek bir kurum gibi görüyor. Bizi bile eşinin yanında arayamaz, aşağı iner ya da bir yere gidip öyle arar. Umarım annenizle sorununuz bir an önce düzelir.

Insallah. Maalsef bazi insanlar kendilerini bile koruyamiyorlar evliliklerinde, kaldi ki ailelerini. Esi resmen nankörlük yapmis orda.

Evlenince koca delisi olan hayırsız evlatlardan işte benim annemi strese sokacak onu germekten beter ederim.

Bence kardeşinizle görüşmeyin ailecek.

Bırakın öyle sanmaya devam etsin. En kral kocaya max bi 3-5 yılda doyuluyor. Burnu sürtüp kendini atacağı kapı da sizsiniz sonuçta. Bırakın doysun kocasına.

Bırakın öyle sanmaya devam etsin. En kral kocaya max bi 3-5 yılda doyuluyor. Burnu sürtüp kendini atacağı kapı da sizsiniz sonuçta. Bırakın doysun kocasına.
Öyle mi dersiniz? 3,5 yıldır evliler:) Dönerse bizim kapımız her zaman açık sonuçta. Annemler ömür boyu küs kalacaklar diye korkuyorlar işte. Bir de torun var.

Benim kız kardeşimde , bizden çok farklı kültürden biri ile evlendi . Doğumunda annem gitti , kadın hasta döndü , zayıfladı . Kocası ile aileme geldi yine huzursuzluk çıkardı . Benim ailemin yanında farklı damat , karısının yanında farklı . Kız kardeşimi ikna ediyor adam bir şekilde . Sosyal bir insan değil kardeşim , çoğunlukla gördüğü kocası. Kız kardeşimin ailemle olan ilişkisine katılmıyorum . Anlatacak çok şey varda . Kesinlikle başka kültürü önermiyorum . İki. Taraf birbirini sevsede asla önermiyorum .

Benim kardeşim de suan benzer durumda. Yeni evli ve anneme babama karşı çok öfkeli. Sebebide şu, kardeşim evleneceği zaman bizimkiler çok karşı çıktılar, istemediler. Yüzükler takıldıktan sonrada bu isteksizlik devam etti. Sürekli tartıştılar evde. Şimdi kardeşim diyorki ben söz nişan dönemlerini ağlayarak geçirdim sizin yüzünüzden, herşey burnumdan geldi. Millet nişanlısıyla gezdi tozdu ben annemi babamı ikna etmeye çalıştımm... Şuan da o zamanların intikamını alır gibi davranıyor. Annemin damat hakkinda söylediği kırıcı sözler, hakaretlerde var tabi. O yüzden araları çok açık. Belki kardeşinizde öfkelidir, kocası da sürekli bana şunu dediler bana bunu yaptılar diyorsa onu haklı görüyor olabilir.

Evlenince koca delisi olan hayırsız evlatlardan işte benim annemi strese sokacak onu germekten beter ederim.

Bence kardeşinizle görüşmeyin ailecek.
Evet tam olarak öyle oldu. Evlenmeden de öyle olmuştu zaten. Her adımını rapor verirdi sürekli, bir şey alırsa resmini çeker ona gönderir ona göre alırdı; yüzde yüz teslim etti kendisini, kırmızı çizgisi, sınırları bir şeyi yok. Eşi de bazen şakayla söylüyor sağolsun beni çekiyor, başka kadın olsa dayanmaz diye. Görüşmüyoruz zaten ama üzülüyor insan işte.

Benim kız kardeşimde , bizden çok farklı kültürden biri ile evlendi . Doğumunda annem gitti , kadın hasta döndü , zayıfladı . Kocası ile aileme geldi yine huzursuzluk çıkardı . Benim ailemin yanında farklı damat , karısının yanında farklı . Kız kardeşimi ikna ediyor adam bir şekilde . Sosyal bir insan değil kardeşim , çoğunlukla gördüğü kocası. Kız kardeşimin ailemle olan ilişkisine katılmıyorum . Anlatacak çok şey varda . Kesinlikle başka kültürü önermiyorum . İki. Taraf birbirini sevsede asla önermiyorum .
Bizde de aynı işte. Tamamen birbirine zıt kültürler, farklı hayat görüşleri; ailem bu yüzden karşı çıktı ama seviyorum, istiyorum diye tutturdu. Peki sizin ve ailenizin ilişkisi nasıl şimdi kardeşinizle ?

Evet tam olarak öyle oldu. Evlenmeden de öyle olmuştu zaten. Her adımını rapor verirdi sürekli, bir şey alırsa resmini çeker ona gönderir ona göre alırdı; yüzde yüz teslim etti kendisini, kırmızı çizgisi, sınırları bir şeyi yok. Eşi de bazen şakayla söylüyor sağolsun beni çekiyor, başka kadın olsa dayanmaz diye. Görüşmüyoruz zaten ama üzülüyor insan işte.

Üzülmez mi bende anneciğine üzüldüm doğur büyüt eğit sonra bir duruşu bile olmasın ama bir yerden patlak verir anne anne diye gelir kapınıza, eşinden ötürü değil ama kendisinden ötürü patlak verir kim ne kadar katlanır bu şekilde…

Anneciğine sabır diliyorum kendi hayatını sağlığını düşünsün lütfen

Neden onaylmadilar evliliği? Damat ne iş yapıyor?
Tamamen farklı kültürler, mezhepler, yaşam tarzları. Daha evlenmeden bunla ilgili sorunlar çıktı zaten damadın ailesinden. Bizim kültürümüzü hor görüp bir kendileri doğruymuş gibi davranıyorlar. Detay veremiyorum burda pek. İşi, kazancı iyi, büyük bir şirkette çalışıyor.

X