Eş Kişisi Telefon Meselesi(para konusu icerir)

Kardeşinize yapılacak bütün yardımları yapmışsınız. Ama telefon alayım demek biraz saçma olmuş. Atanır maaşıyla kendine zaten güzel bir telefon alır. Elzem bir ihtiyaç değil telefon.

Çok fazla sorular sorulmus yorumlar yapilmis. İste oldugum icin hemen cevap veremiyorum. Yorumlari tek tek okudum. Tek tek aciklayayim;
Annem ve babam biraz umursuz insanlar. Zaten biz evlenirkende sorun cikardilar. Ama esim ve ben cok israr ettik.
Esimin ailesine gelince onlar etliye sütlüye karismayan insanlar. Dugunlerini yaptilar bize masraf falan ettirmediler dogru duzgun ve evlendik.
Biz esimle tanistigimizda kardesim 2 yiligi bitirmisti. (bu arada kardesim bayan erkek degil)
Dort yillik egitim fakultesini kazandi. 2 sene sonrada biz evlendik. Ve ben bu ayda olmak uzere o kardesime toplam 3 yil ayda 500 tl gonderdim.
Eviminizin gecimini esim tamamen maasiyla karsiliyor. Kalan parayi ya benim birikim hesabima yollar ya da genellikle gram altin alir. Eve koyar. Tabi masraflardan dolayi her ay yapamiyor bunu. Bana gelince de bende maasimdan kendime cep harcligi alirim. Kalan paraninda 500 tlsini kardesime yollarim. Ve kalaninida birikime atarim. Burdski yorumlar ve arkadaslarimin geneli(nerdeyse tamami) beni haksiz buldu bende esimle tartismak kusmek taraftari degilim konuyu daha fazla uzatmamak adina gonulunu almaya karar verdim.
Çok fazla yüz vermişsiniz bence. Bir insan ünv okurken bile kendine bakabilir. Ben okurken bile sürekli çalıştım harçlığımı kendim kazandım. Kardeşiniz okulunu bitirdiği halde ona telefon almak istemeniz eşinizin sabrını taşıran son damla olmuş.

Etraftan aldığınız tepkileri tahmin edebiliyorum. İki maaşlısınız eviniz arabanız yok herkesten eleştiri alıyordur eşiniz. Kaç yaşına gelmiş o da ister arabası olsun.

kusura bakmayın ama kardeşiniz de part tıme falan bir işte çalışabilirdi üni bitirmiş iş bulamamış tekrar girmiş okumuş o ara yollanan paralar da az değildir anne babanız da var telefon da lüks değil mi iyi birşey almak istemeseniz tepki vermezdi eşinizde haklı üstelik öbürüne de yardım etmişsiniz erkekler aileye yardım edince kadınlar kıyameti koparıyor ama

Herkes kendi birikimini kendine yapıyor gibi görünüyor.
Etrafımda parasını ayıran çiftler pek bişey sahıbı olamıyor yıllarca. Ortak hesapta tutanlar evi barkı olup bolluk içinde yaşıyor çogu. Biz olabilmeyi maddi anlamda da başarmak lazım evlilikte

Eğer şuan karşı taraf için bunları yazmış olsaydınız eşini boşa diyen bile çıkardı buna eminim. Yani eşiniz kardeşine yardım etseydi taşlamışlardı. Kusura bakmayın ama küçük yer diye okuyanlar iş aramıyor iş yok diyor tabi onlara göre iş olmaz çünkü iş beğenmiyor çoğu . Bi de siz yardım ediyorsunuz ailedeki herkese kardeşinizde niye çalışayım diye düşünmüştür bence. Ayrıca KPSS ye yıllarca girip atanamayan insanlar varken belki atanamadı yine mi yardım etmeye devam edeceksiniz bırakın artık böyle şeyleri. Tamam kardeşim canım ama bir yere kadar kendi evimden kısıp sürekli kardeşime para aktarmak eşinize karşı da haksızlık . Sizde çalışıyorsunuz ne güzel artık ailenizi kendi kendilerine bırakın eviniz kapınız ayrı artık eşinize varsa çocuğunuza para ayırın herkes başının çaresine baksın . Hesaplamama göre zaten 6 yıl para aktarmışsınız bence eşinizde haklı . Verdiğiniz desteği yavaş yavaş çekmelisiniz kardeşinizi de kırmadan. eşinizle kötü olmaya gerek yok. Ben hayatta öyle kardeşime telefon almam niye alayım ki telefon temel ihtiyaç mı kıyafeti kötü olur alırım ekmeği olmaz alırım ama sizin telefon alma fikriniz biraz abartı olmuş kusura bakmayın . Gün geliyor o iyilikler öyle unutuluyor ki siz eşinizle kötü olmakla kalırsınız bu kadar iyi niyetli olmayın

Kizlar merhabalar araniza yeni katildim. Siteyi takip ederdim ama su zamana kadar uye olma geregi duymadim. Benim bir derdim var sizlerden akil almak istiyorum.
Sorunum esimle ilgili uc yil once esimle evlendik. Evlenirken esime evde bir kardesim var musaden olursa ona biraz para yardimi yapmak istiyorum demistim o da kabul etti. Ben bu kardesime her ay duzenli para yolluyordum kendisi 2 yillik bir okul okudu ve memleket cok.kocuk bir yer oldugu icin orda is bulamadi cok aradi ama kendine uygun bir is bulamadi. Daha sonra okudugum bolumden bisey olmayacak diye sinava girip ogretmen oldu bu yilda okulunu tamamladi sinava girdi. Bunlari anlatiyorum ki kardesimin durumunu bilin diye. Ben bu kardesime destek olurken ablamin bir saglik probemi ortaya cikti ve diger kardeslerimle birlikte babamda dahil ablamin saglik masrafini uslendik. Herkes belli biseyler odedi(ben dahil) gecenlerde memlekete gittim o para yardimi yaptigim kardesimin elindeki telefon adeta rahmetli olmus. Eve geldigimde hattimin uzerine telefon almak istedigimi esime soyledim. Kardesime almak icin. İste butun tartisma bundan cikti. Esim cok sinirlendi. Bu para isi ne zamandir gozume batiyordu dedi. İstemiyorum dedi. Kardesinin okulu bitti kpss ye de girdi. Gitsin gecici ne is buluyorsa yapsin dedi. Ben ev alacam araba alacam ise otobus dolmusla gitmekten biktim falan dedi. Ben cok uzuldum. Tartisma daha da alevlendi. O bana saydi ben ona saydim. İs hakarete gidecekti ki esim daha fazla konusmak istemiyorum diyip evden cikti gitti. Bende defol seni istemiyorum git dedim. Bi kac saat sonra da geri geldi. Ben zaten sonuclar aciklandiktan sonra para gondermeyi birakacaktim zaten. Durumumu iyi cok sukur paraya ihtiyacimiz yok ikimizde memuruz. Esimin evlenmeden once bu durumu bilip simdi boyle yapmasi cok sinirime dokundu verdigi sozu tutmadi. Sonra da soyledigim laflardan biraz utandim acikcasi. Gece boyu konusmadik. İlk kez boyle hararetli tarstisdik. Kizlar sizce cok mu abarttim acaba? Esim konusmuyor benimle.
Daha nereye kadar tutacak adam verdiği sözü .
Sürekli kardesinizi beslemeniz ne kadar hoş acaba

Sizin ilacınız belli.
Krediye gireceksiniz.

Bazı insanlar böyledir, elinde nakit para olunca rahatsız olur, hesapta tutamaz illa ki harcamak ister.

Sizin seçiminiz de aile olmuş, bir ev ve arabanız olmadığı halde kardeşimin telefonu lüks olsun diyorsanız maddi yönetiminiz çok zayıf demektir.

Dediğim gibi, krediye gireceksiniz, hem eşiniz yatırım yapıyoruz diye mutlu olacak, siz de devamlı vicdan azabından kurtulacaksınız zira gerçekten sağa sola verecek paranız olmayacak. Rahatlayacaksınız. 👍

Zaten hali hazırda birikim yapıyoruz demiş kadın ,varsayalım ki o 500 liraya kıyafet alışverişi yaptı ..
Ama adam gözüme batiyordu demiş yani aslinda hiçbir zaman verilmesini istememiş ki ..
Böyle bir adamla ben yapamazdim..
Atıyorum en kötü memur maaşı 5.500 onun 500 lirasını da kime vereceğimi ben bileyim yani.
İster spor salonu ,ister kozmetik ,ister kardeşim ister sokak hayvani ister dilenci ..
Bu kadar müdahale olmamalı
en düşük memur maaşı 4320 tl

Benim para bol veya değil . Ben kendi harcadığımdan değil paranın bir hikmeti olmadığından bahsediyorum ..
Yani 500 lira aman aman büyütülecek bir rakam değil ..
2 memur nerdeyse 12000 lira alır ..
Kadın üstüne düşeni yapıyorsa gerisi adamı bu kadar hesapci yapmamalı .
Kadın o parayı kardeşine değil kıyafete de verebilirdi .
ya allah aşkına iki memur 12 bin hangi ülkede alıyor nerede yaşıyorsunuz?
acaba ben mi memur değilim diye kendimi sorguladım yemin ediyorum.

Kizlar merhabalar araniza yeni katildim. Siteyi takip ederdim ama su zamana kadar uye olma geregi duymadim. Benim bir derdim var sizlerden akil almak istiyorum.
Sorunum esimle ilgili uc yil once esimle evlendik. Evlenirken esime evde bir kardesim var musaden olursa ona biraz para yardimi yapmak istiyorum demistim o da kabul etti. Ben bu kardesime her ay duzenli para yolluyordum kendisi 2 yillik bir okul okudu ve memleket cok.kocuk bir yer oldugu icin orda is bulamadi cok aradi ama kendine uygun bir is bulamadi. Daha sonra okudugum bolumden bisey olmayacak diye sinava girip ogretmen oldu bu yilda okulunu tamamladi sinava girdi. Bunlari anlatiyorum ki kardesimin durumunu bilin diye. Ben bu kardesime destek olurken ablamin bir saglik probemi ortaya cikti ve diger kardeslerimle birlikte babamda dahil ablamin saglik masrafini uslendik. Herkes belli biseyler odedi(ben dahil) gecenlerde memlekete gittim o para yardimi yaptigim kardesimin elindeki telefon adeta rahmetli olmus. Eve geldigimde hattimin uzerine telefon almak istedigimi esime soyledim. Kardesime almak icin. İste butun tartisma bundan cikti. Esim cok sinirlendi. Bu para isi ne zamandir gozume batiyordu dedi. İstemiyorum dedi. Kardesinin okulu bitti kpss ye de girdi. Gitsin gecici ne is buluyorsa yapsin dedi. Ben ev alacam araba alacam ise otobus dolmusla gitmekten biktim falan dedi. Ben cok uzuldum. Tartisma daha da alevlendi. O bana saydi ben ona saydim. İs hakarete gidecekti ki esim daha fazla konusmak istemiyorum diyip evden cikti gitti. Bende defol seni istemiyorum git dedim. Bi kac saat sonra da geri geldi. Ben zaten sonuclar aciklandiktan sonra para gondermeyi birakacaktim zaten. Durumumu iyi cok sukur paraya ihtiyacimiz yok ikimizde memuruz. Esimin evlenmeden once bu durumu bilip simdi boyle yapmasi cok sinirime dokundu verdigi sozu tutmadi. Sonra da soyledigim laflardan biraz utandim acikcasi. Gece boyu konusmadik. İlk kez boyle hararetli tarstisdik. Kizlar sizce cok mu abarttim acaba? Esim konusmuyor benimle.
Ikinizin de uslubunda bence hata var. Siz direkt hattımın üzerine kardeşime telefon almak istiyorum diye gitmişsiniz. Bunca zamandır yardımlarınız karşısında eşinizin ne düşündüğünü biraz yoklamaniz gerekiyordu bence.
O da size karşı birden patlamış ve kendini yanlis bir şekilde anlatmış, bu kadar size yüklenmesine gerek yoktu. Karşılıklı ofke halindeyken haliyle siz de defol git demissiniz
Olayi sakince ele alın, birbirinizi kırmadan konuşun. Sanki bütün suç sizinmis gibi hemen özür dileyip af dilemeyin. Kendi hatalarınızın da farkında olduğunuzu, ama birbirinizle bu şekilde konuşarak ikinizin de hata ettiğini söyleyin
Ortak bir noktada bulusabileceginizi düşünüyorum

X