Erken menopoz belirtileri

Merhaba,
Öncelikle o üst üste sık adet olma durumunu 3-4 sene önce yaşamıştım defalarca(bekardim o zaman) fakat ben sağ yumurtaligimin alındığı bir ameliyat geçirmiştim ona bağlamıştım. Korkmama rağmen de doktora gitmemiştim keşke gitseydim diyorum en azından hormonlarimi öğrenip bebek için acele ederdim ama nasip:))
Evlendikten sonra da eşimle ayrı şehirlerdeydik korunmadik olmadı
1 sene önce doktora gittim dünyam başıma yıkıldı sizin gibi fsh 25 amh 0.01 di
Tup bebeğe başladık neredeyse 6 ay sürdü yumurta oluştu 4 tane fakat erken catladilar olmadı.
Bir kaç ay ara verdim Ekim ayında gittim tekrar bu kez fsh 53 amh 0.01 in de altında çıktı
Yine bir yıkım

Hayit içmeye başladım kapsül
C-life kullandım
Akdeniz beslenmeye gayret ettim
Ve en önemlisi yoga yaptım
Sakral cakra yogasi 21 güne tamamladım

Kasım ayında gittim doktora tekrar

Fsh 6

Ama yumurta değil kist görünüyor dedi doktorum artık özele git vakit kaybetme dedi

Hemen Berfu hocaya randevu aldım en erken 5 Aralık
Gittim

Önce değerlerime baktı ümitsiz konuştu biraz
Yakın takip edicez dedi
Bir de muayene etti
*Sağlıklı yumurta gelişimi
*Rahim duvarı normal
Rahmin gebeliğe hazırlanıyor dedi
Senin doğal yoldan olur dedi
Takviye ilaclar verdi
...

Yani eğer menopoza girilecek olsaydı ben yıllaaaar önce girerdim
Doktorlar en kötü senaryoyu yazıyorlar

Sizin amh 0.15 daha uzuun yıllarınız var
YOGA YAPIN
Beslenmeye dikkat
Bol su Ve takviyelerle hamile de kalırsınız neden olmasın:KK200:

Selam kızlar.. yaklaşık 7 ay önce hersey yolundayken birden bire adetlerimin arası 2 ay üstüste sıklaştı 22. Gün oldum bu arada TSH ilacına başladım değerim yüksek cıktığı için ve sonuncu erken gelen adeti 20. Oldum randevu almıştım tesadüfen adete denk geldi 3. Günü yaptırdığım hormon tahlilleriyle erken menapoz tehşisi koyuldu başka bir doktora gittim oda amh bakalım dedi baktık oda düşük 0.15 bende üzülüp yeniden doktora gitmedim sonucu gördükten sonra 20. Olan adetten sonraki adet 30. Gün geldi ve bugün 34. Gündeyim hala ne adet belirtisi var ne gebelik 3 gün önce yaptırdığım kan da gebelik negatif... nolduğunu anlayamıyorum böyle bir teşhisle hemen adetten kesilen var mı aranızda 🥺
Dr. Hasan Hüsnü Eren'i takip edin, videolarını da mutlaka izleyin. Bu konuda çok yazan olmuştu, hikayelerinde okumuştum. Ben de lugol kullanmaya başlayınca hamile kaldım, tesadüf müdür bilemem

Öncelikle iyi bir diyetisyenle iş birliği yapıp kilo almaya çalışın. Belki sorun sadece kilodadır. Çünkü kilolu insanlarında çoğunun hormonları bozuk onlarada kilo ver diyorlar mesela. Sende bu yönde ağırlık ver biraz kilo alınca normale dönebilme şansın varsa değerlendir. 30 yaş kendini menapoza nasıl yakıştırırsın ya doktorlarında yakıştırmaması lazım. Menapozun erken tedavisi var zaten yıllardır. Diğer konular hakkında bilgim yok ama günümüzde evlenme yaşı 30 zaten kendinizi buna layık görmeyin lütfen.

Selam kızlar.. yaklaşık 7 ay önce hersey yolundayken birden bire adetlerimin arası 2 ay üstüste sıklaştı 22. Gün oldum bu arada TSH ilacına başladım değerim yüksek cıktığı için ve sonuncu erken gelen adeti 20. Oldum randevu almıştım tesadüfen adete denk geldi 3. Günü yaptırdığım hormon tahlilleriyle erken menapoz tehşisi koyuldu başka bir doktora gittim oda amh bakalım dedi baktık oda düşük 0.15 bende üzülüp yeniden doktora gitmedim sonucu gördükten sonra 20. Olan adetten sonraki adet 30. Gün geldi ve bugün 34. Gündeyim hala ne adet belirtisi var ne gebelik 3 gün önce yaptırdığım kan da gebelik negatif... nolduğunu anlayamıyorum böyle bir teşhisle hemen adetten kesilen var mı aranızda 🥺
Merhabalar bende 26 yaşındayım amh 0.58 çıktı, 0.01 bile insanlar hamile kalabiliyor tüp bebeğe başvurun eğer bebek düşünüyorsaniz.. bana gelecek olursak bende tüp bebeğe başladım hiç çocugum yok buardaa... Çok şükür ki Rabbim tedavisiz nasip etti hamileyim.. arı sütü bal polen yedim tavsiye.ederim birde eczaneden protime woman ve protime Man aldık eşim.de bende kullandık çok şükür ki faydasını gördük. Tüp bebeğe de doğumdan sonra bakacak inşallah ha birde stresten uzak durun gibi klâsik bir şey söyleyecem ama cidden stres çok büyük dert sorun yoksa bile soruna davetiye yollayor kendisi,,,😌😌

• Beğen
Reactions: Dei
Cok şükür 🤲🏻♥️ Üzüldüm düşük yapmanıza 😢 benimde bir düşük bir kimyasal gebeliğim var 🥺 cok geçmiş olsun Rabbim sağlıklı gebelik sağlıklı evlat nasip etsin inşallah 🥰🤲🏻 mfk yı 1 aydır kullanıyorum siz hangilerini kullanıyorsunuz?
Eş paketi ve ek olarak adendo aldım canım

• Beğen
Canim banada erken menapoz baslangici dedi doktorum adetlerim duzenli ama kisaldi 7 gun surerken 3-4 gune indi amh bundan 7 au once kadar 1.9 cikmisti az dedi simdi tup bebek tedavisondeyim yas 31 cocuk yok bence bir merkezle gorus burda cok daha dusuk amh la bebek sahibi olanlarda var bende tup benek sonrasinda nasil bir tedavi gerekiyorsa deniycem bu yaslar cok erken
Bende tüp bebek tedavisi goruyorum ama yasınıza gore amh düşük degıl bence. Kaç adet yumurta gorunuyor ultrasonda?

Umarım düzelir de oğlumuza kardeş gelir Rabbim sağlık sıhhat versin size bağışlasın inşallah 🤲🏻❤️ geçen ay 30. Gün olduğumda 8 gün sürmüştü normalde 6 gün geciktikçe kanama süreside uzuyo sanırım
Kanama değilde lekelenme şeklinde uzun sürüyor aktif kanama 2 gün sürüyor Allah razı olsun rabbim kimin ne duası varsa kabul etsin🤲

Canım ben 30 yaşındayım 160 boy 37 kilo 🙈
Bir kızım var ona da hamile kalırken böyleydim ama enfeksiyon vs denmedi zaten sonucları görünce anladım doktor da hemen attı başından sağolsun başka doktora gittim oda bi tahlil daha istedi işte o normal cıkarsa bizim için iyi demişti. Sen herseyine baktırdın mı olabilir evet ama hep mi enfeksiyon var yani Rabbim en kısa zamanda sağlıkla nasip etsin bebeğini inşallah canım ♥️🥰🤲🏻
çok zayıf olduğunuz için üreme sistemi iyi çalışmamaış olabilir, vücut kendi sağlığını düşünüyor.

• Beğen
39 yaşındayım, bu ay bn de 15. Gunde regl oldum, bazen stres üzüntü kafayi herseye fazla takma sebebiyle oluyor ben de böyle, sonra normale dönüyor, sonuçta regl durumu hormonların uyarilmasiyla alakali bi sey erken menopoz olduğunu sanmıyorum acikcasi... biraz bedeninizi rahat bırakın ileriki aylari takip edin

Doğum sonrası döngü de bir terslik fark ettim ama üstünde durmadım çünkü yeni doğum yapmıştım bir de benim döngüm bir tuhaftır zaten doktorum da doğumdan sonra muayene de durum normal demişti. 2020'ye geldik pandemi de döngümde ki tuhalık dikkatimi çekti çocuk var ben unutkanım falan bir de ateş basması, sinir vs başka herhangi bir belirtim yoktu yanlış hatırlıyorum diye düşündüm, stres dedim geçer dedim. Sonrasında yine 3 ay hasta olmayınca doktora gittim herhangi bir fiziksel sorun bulunamadı, yumurta rezervi var ama kan tahlilimde tsh 23 lh 30 (ilk yapılan tahlil) çıktı ve erken menopoz teşhisi kondu. Stres dedi, sakinleş dedi ama... Bu teşhis konulduğunda 34 yaşımdaydım aslında bu teşhisin kesin olarak konulabilmesi için son gün bir de daha sonrasında kan tahlili yapılması gerekiyormuş. 1.doktor Hormon tedavisine başlayabilmek için adet söktürücü ilaç verdi, hormon tedavisinden sonraysa tamamen bitti. Yani son iki döngü tamamen ilaçlarla oldu. 2. Doktora da hormon tedavisi bittikten bir ay sonra düzelme olmadığı için gittim, kan tahlili yapıldı tsh seviyem 75 civarında çıktı. Endokrine sevk edildim tsh 99 çıktı. Arada düşüyor çıkıyor ama sonuç 3 yıldır menopozdayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Olabilir ancak bir ay sonra ye test yaptırın
Artık menopoz yaşı bayağı düştü
39 gün sınırdır
Söktürücü kullanın

Canım ben 30 yaşındayım 160 boy 37 kilo 🙈
Bir kızım var ona da hamile kalırken böyleydim ama enfeksiyon vs denmedi zaten sonucları görünce anladım doktor da hemen attı başından sağolsun başka doktora gittim oda bi tahlil daha istedi işte o normal cıkarsa bizim için iyi demişti. Sen herseyine baktırdın mı olabilir evet ama hep mi enfeksiyon var yani Rabbim en kısa zamanda sağlıkla nasip etsin bebeğini inşallah canım ♥️🥰🤲🏻

Sifa olur inşallah 🥰🤲🏻 suan takviye kullanıyorum ama onları da duydum tekrar bakayım oturduğumuz yerde aktar vs olmadığı için bulamıyorum aradığımı dediğiniz yeri ilk kez duydum araştırayım teşekkür ederim♥️
Teşekkür ederim inşallah bebişine kavuşmak için kim nasıl tedavi uyguluyırsa rabbim herkese şafi ismiyle şifa versin .internetten de getirtebilirsiniz

Merhaba lütfen stres yapmayın vücut stressden erteler adeti ayrıca yaşınızda bir faktör TSH malesef bazen engel oluyor kendim Tiroid hastasıyım 1in altında olursa gebelik olabilir diyer etkenlerede göz atmak lazım takip şart sizin söyledikleriniz bana çok tanıdık geldi kendimden biliyorum sanki sizde pko olma olasılığı var gibi bende var mesela ilk benim adetlerimin arasında ki günler uzadı sonra TSH hep 4,5 lardaydı daha sonra rahat 10 ay adet görmedim bununla birlikte kilo aldım 20 kiloya yakın.. herkeste pko farklı sadece ihtimal ben sizin yerinizde olsam bir tüp bebek uzmanından yardım isterim muayene olup gerekli ilaçları kullanırsınız daha kontrollü ilerlersiniz jinekolog doktorlar bana çok yüzeysel geliyor artık çok ilgi yok eskisi kadar kan tahlili ve ultrason bitti gitti halbuki okadar ilaç varki bu duruma yardımcı olan.. 3 sene böyle neler çektim hiç gebede kalamadım açıkcası çünkü doktorlar ilgilenmedi..S
Tiroidim evet yüksekti hatta ilk erken olduğumda 3 gün sürdü hatta o yüzden diye düşündüm ama sonraki ayda cok erken gelince tesadüfen randevuya denk geldi ve öğrendim. Tiroidlerimde düzensizlik var bi cok yavaş çalışıyor bi normal 😕 hiç bir doktor ilac vermedi en son başka bi doktora yazıp ilaç ismi alarak aldım tiroid ilacımı
Doktorlar cok tuhaf. Ben bekarım troıd sorunum var kac doktora gıttım ozelde dahıl sankı zorla ınsan muayene edıyorlar. Dınlemıyorlar bıle. Arastırma hastanesı ıse ayrı olay zaten. Troıd ınsanı mahveden bısey cunku her organa etkınedıyor domıno tası gıbı. Benımde dengesız troıdler 25 mg ıcıyorum ama adetlerım duzensız. Kadın doguma gıdıyorum hıc sorun yok ama yumurtalarım catlamıyor. Sanırım doz yukeltmem gerek. Cok yıpratıcı. Allah herkese yardım etsın.

Merhaba,
Öncelikle o üst üste sık adet olma durumunu 3-4 sene önce yaşamıştım defalarca(bekardim o zaman) fakat ben sağ yumurtaligimin alındığı bir ameliyat geçirmiştim ona bağlamıştım. Korkmama rağmen de doktora gitmemiştim keşke gitseydim diyorum en azından hormonlarimi öğrenip bebek için acele ederdim ama nasip:))
Evlendikten sonra da eşimle ayrı şehirlerdeydik korunmadik olmadı
1 sene önce doktora gittim dünyam başıma yıkıldı sizin gibi fsh 25 amh 0.01 di
Tup bebeğe başladık neredeyse 6 ay sürdü yumurta oluştu 4 tane fakat erken catladilar olmadı.
Bir kaç ay ara verdim Ekim ayında gittim tekrar bu kez fsh 53 amh 0.01 in de altında çıktı
Yine bir yıkım

Hayit içmeye başladım kapsül
C-life kullandım
Akdeniz beslenmeye gayret ettim
Ve en önemlisi yoga yaptım
Sakral cakra yogasi 21 güne tamamladım

Kasım ayında gittim doktora tekrar

Fsh 6

Ama yumurta değil kist görünüyor dedi doktorum artık özele git vakit kaybetme dedi

Hemen Berfu hocaya randevu aldım en erken 5 Aralık
Gittim

Önce değerlerime baktı ümitsiz konuştu biraz
Yakın takip edicez dedi
Bir de muayene etti
*Sağlıklı yumurta gelişimi
*Rahim duvarı normal
Rahmin gebeliğe hazırlanıyor dedi
Senin doğal yoldan olur dedi
Takviye ilaclar verdi
...

Yani eğer menopoza girilecek olsaydı ben yıllaaaar önce girerdim
Doktorlar en kötü senaryoyu yazıyorlar

Sizin amh 0.15 daha uzuun yıllarınız var
YOGA YAPIN
Beslenmeye dikkat
Bol su Ve takviyelerle hamile de kalırsınız neden olmasın:KK200:
Cok teşekkür ederim ♥️ inşallah bebişiniz bu ay geliyordur 🥰🥰🤲🏻🤲🏻🤲🏻 düzelmesine cok sevindim bundan sonrası daha güzel olsun inşallah ♥️♥️🥰🥰🤲🏻🤲🏻

Doktorlar cok tuhaf. Ben bekarım troıd sorunum var kac doktora gıttım ozelde dahıl sankı zorla ınsan muayene edıyorlar. Dınlemıyorlar bıle. Arastırma hastanesı ıse ayrı olay zaten. Troıd ınsanı mahveden bısey cunku her organa etkınedıyor domıno tası gıbı. Benımde dengesız troıdler 25 mg ıcıyorum ama adetlerım duzensız. Kadın doguma gıdıyorum hıc sorun yok ama yumurtalarım catlamıyor. Sanırım doz yukeltmem gerek. Cok yıpratıcı. Allah herkese yardım etsın.
Benimde uzun zamandır tiroid sorunum var hiç bir doktor tiroid ilacı vermedi neden bilmiyorum özellikle istediğim halde verilmedi bir ay normalse diğer ay muhakkak yüksek değerlerim tiroidim 8 küsüre cıkınca mecbur başka doktora danışarak kendim almak zorunda kaldım 75 mg kullanıyorum 7 ay önce gittiğimde de 3.5 gibi bir değerde cıktığında doktor gebelik için sorun oluşturmaz diyip ikaç vermedi araştırmaya en son gittiğimde son doktorumu en azından insanın kalbini kırmadığı için sevdim kaç tane doktora gittim hepsini sanki zorla oturtmuşuz da zorla çalışıyorlar gibi 5 karış suratla muayene bile etmeden dinlemeden kafalarına göre gönderiyorlar insanı 🙄 amiiinnn inşallah Rabbim ne onlara muhtaç etsin ne de onlarsız bıraksın gerçekten doğru düzgün doktor bulmak cok zor 😕

Doğum sonrası döngü de bir terslik fark ettim ama üstünde durmadım çünkü yeni doğum yapmıştım bir de benim döngüm bir tuhaftır zaten doktorum da doğumdan sonra muayene de durum normal demişti. 2020'ye geldik pandemi de döngümde ki tuhalık dikkatimi çekti çocuk var ben unutkanım falan bir de ateş basması, sinir vs başka herhangi bir belirtim yoktu yanlış hatırlıyorum diye düşündüm, stres dedim geçer dedim. Sonrasında yine 3 ay hasta olmayınca doktora gittim herhangi bir fiziksel sorun bulunamadı, yumurta rezervi var ama kan tahlilimde tsh 23 lh 30 (ilk yapılan tahlil) çıktı ve erken menopoz teşhisi kondu. Stres dedi, sakinleş dedi ama... Bu teşhis konulduğunda 34 yaşımdaydım aslında bu teşhisin kesin olarak konulabilmesi için son gün bir de daha sonrasında kan tahlili yapılması gerekiyormuş. 1.doktor Hormon tedavisine başlayabilmek için adet söktürücü ilaç verdi, hormon tedavisinden sonraysa tamamen bitti. Yani son iki döngü tamamen ilaçlarla oldu. 2. Doktora da hormon tedavisi bittikten bir ay sonra düzelme olmadığı için gittim, kan tahlili yapıldı tsh seviyem 75 civarında çıktı. Endokrine sevk edildim tsh 99 çıktı. Arada düşüyor çıkıyor ama sonuç 3 yıldır menopozdayım.
Hersey TSH a bağlı yani 🥴 umarım ilaçlar ile yarar da TSH ınız düşer ve hersey yolunada girer Rabbim evladınızı size bağışlasın sağlık sıhhat versin 🤲🏻🤲🏻🥰🥰

Merhaba lütfen stres yapmayın vücut stressden erteler adeti ayrıca yaşınızda bir faktör TSH malesef bazen engel oluyor kendim Tiroid hastasıyım 1in altında olursa gebelik olabilir diyer etkenlerede göz atmak lazım takip şart sizin söyledikleriniz bana çok tanıdık geldi kendimden biliyorum sanki sizde pko olma olasılığı var gibi bende var mesela ilk benim adetlerimin arasında ki günler uzadı sonra TSH hep 4,5 lardaydı daha sonra rahat 10 ay adet görmedim bununla birlikte kilo aldım 20 kiloya yakın.. herkeste pko farklı sadece ihtimal ben sizin yerinizde olsam bir tüp bebek uzmanından yardım isterim muayene olup gerekli ilaçları kullanırsınız daha kontrollü ilerlersiniz jinekolog doktorlar bana çok yüzeysel geliyor artık çok ilgi yok eskisi kadar kan tahlili ve ultrason bitti gitti halbuki okadar ilaç varki bu duruma yardımcı olan.. 3 sene böyle neler çektim hiç gebede kalamadım açıkcası çünkü doktorlar ilgilenmedi..
Umarım cok bekletmeden gelir bebeğiniz 🥰🤲🏻♥️ pko değilim diye biliyorum hiç bir doktor bişey söylemedi bu konuda 🥺 yani bu kadar adetim hiç gecikmemişti ilk kez böyle bişey yaşıyorum 🥺 bi tek genc kızken 5 ay süren bir adet kesilmem oldu o zaman hem şehir değiştirmiştik hemde annemden ayrılmıştık annem geldiği günğn ertesi günü regli olmuştum. Çarşamba günki randevu dan sonra bakacağım birşeyler umarım çarşamba günü doktor ilgilenir 🤲🏻

X