Jinekoloji Endometriozis ● Adenemyozis ● Çikolata Kisti

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba ca125 degerinden bahsediyorsaniz endometriozis hastalığı dolayisiyla o deger yükselebiliyor

Merhaba bende kendi endometriozis hikayemi paylaşmak istiyorum. 29 yaşındayım 2 senelik evliyim. Evliligimin ilk yılında bebek düşünmüyorduk fakat bir süre sonra istedik. Ben öncelikle kadın doğum uzmanına görünmek istedim. İlk evlendigimde gittigim doktor bana adetlerin düzenli mi regl ağrısı ceker misin vs sorular sormustu evet duzenli agrim oluyor ama katlanabilir duzeyde demistim bunun üzerine doktor bana korunmazsam hemen hamile kalacağımı mutlaka korunmam gerektiğini söyledi. Ben sürekli hamile kalmaktan korkuyordum çünkü hemen olacağı bana söylenmişti. Herhangi bir kist vs yoktu. Tam bir sene sonra gittim kontrole bu defa hamile kalmak istedigim icin. Doktorun bana söylediği oo kocaman bi kist var sol yumurtaliginda neredeyse rahmin kadar. Ama endise etme adetle atılır basit kist bu önümüzdeki aya gecer hamile kalmana da engel değil dedi. Hastaneden bacaklarım titreyerek ağlayarak ama bir yandan da nasilsa gececekmis diye icim rahat bir sekilde çıktım. O sirada internetten yaptığım araştırmalar sonucu kist geciren bi masaj olduğunu öğrendim üç gun boyunca sogan suyu ictim ve bu masaji uyguladim. Sonuc olarak malesef kistim patladı. Şiddetli bir ağrı başladı normal regl sancısı ile kiyaslanamayacak kadar siddetli bir agriydi. Sicak su torbasi koydum ama agri gittikçe dahada şiddetleniyordu. En sonunda hastaneye gitmeye karar verdik ambulansla hastaneye kaldirildim. Acilen ameliyata alındım. Ameliyat öncesinde mr ve usg cekildi. Saat başı kan aliyorlardi ve kan degerlerim hizla düşüyordu. Doktorlar bekleyecek vaktim ve secenegim olmadığını bu ameliyati olmak zorunda olduğumu, kistin yumurtaliklarin etrafında dönmüş olabilecegini bu nedenle hemen mudahale ederek yumurtaligimi kurtarmalari gerektigini soylediler. Caresizce kendimi Allah'a teslim ederek kabul ettim ve girdim ameliyata. Kendime geldigimde siddetli agrilarim vardi, ameliyatı laparoskopik yapamamislardi sezeryan kesisi kadar dikislerim vardı. Ameliyata beni doğumhanede aldılar, o kapıda insanlar bebeklerini beklerken benim o ameliyathanede bir yumurtalığımı ve tüpümü aldılar. Ca 125 degerim çok yüksekti. Yumurtalik kanserinden supheleniyorlardi bu nedenle de kisti yumurtalikla beraber bütün halinde almislardi. 10 gün boyunca patoloji sonucunu bekledim şükürler olsun ki temiz çıkmıştı cok sevinmistim, ama doktorum gülmüyordu malesef endometriozis dedi. hayatimda ilk defa duymustum ne demekti bu endometriozis. Doktorum bana hastalığı anlattı, östrojen hormonuna bagli olarak ilerledigini, rahim icinde bulunmasi gereken dokunun rahim disina yerlestigini bu nedenle de her adet oldugumda bu odakların büyüdüğünü, tekrarlama ihtimalinin cok yüksek olduğunu, hemen gebelik düşünmem gerektigini ama ameliyatim açık oldugu icin 6 ay beklemek zorunda olduğumu anlattı. Bunada şükür vardır bir hayır dedim, ameliyat sonrasi ilac tedavisini bebek istedigim icin kabul etmedim. Ameliyat üzerinden 6 ay gectikten sonra hsg cektirdim diger tüpüm açık çıktı, şimdilik kistimde yok çok şükür ca125 degerimde yarı yarıya azalmış. Bu hastalık zor evet ama Rabbime şükürler olsun ki caresiz değiliz, rabbim kaldiramayacagimiz yükler yüklemesin omuzlarimiza. İnşallah hepimiz evlat sahibi olabiliriz, rabbim kimseyi sağlığıyla ve evlat hasretiyle sinamasin ağlaya ağlaya anlattığım bu hikayeye bir gün gelip alintilayarak çok şükür zor günlerdi ama geçti şimdi bir bebeğim oldu diyeceğim günler de gelir inşallah

Amin canim suan nasilsinen son ne zaman gittin doktora

İnşallah o gün gelir o mesaji atarsin
Keşke o denli büyük kiste masaj ve sogan suyu denemeseymissin hep derim doktora sormadan yapilmamasi gerektigini bu kürlerin falan keske herkes okusa şu yazdıklarını.
Çok talihsiz bir olay olmuş aciliyeti olmasa iyi bir doktora denk gelir yumurtaligini almadan müdahale edilirdi üzüldüm adina umarım hersey gönlünce olur rabbim bu acilarimizin emeklerimizin mükafatini verir inşallah
Eşinde sperm testi yapsin varsa bi sorun ona gore tedaviye odaklanirsiniz. Hiçbirseyi gözardı etmeyin bunun erkeni geci yok anne baba olmak istiyorsaniz tedavi görün aksatmayin.

Teşekkür ederim iyi dilekleriniz icin, eşime sperm testi yapıldı sperm sayisi 35 milyon çıktı çok düşük degilmis ama cokta iyi degilmis. Bir sene normal gebelik deneyin daha sonra tedaviye baslayin olmazsa,çünkü tedavi ile de olacaginin garantisi yok denildi. Bugune kadar hep herseyi planlı yapmaya çalıştım artık biraz tevekkül edip sonucunu Allah'a bırakmak istiyorum. Nasibimizde varsa olur, yoksa zaten elden ne gelir. Masaj konusunda cok haklısınız benim hatamdi. Ama ameliyat sonrası cok doktora göründüm hepsinin söylediği yumurtaligimda saglam doku kalmadigi yönünde yani ameliyatı kim yapsa alacakti mecburen, yanlış bir islem yapıldığını düşünmüyorum. Yinede bunu yazdım ki benim durumuma gelmeden belki birileri okur korkar ve bu tarz bir hata yapmaktan vazgecer. Birine iyi gelen bir baskasinin hayatini kaydirabiliyor

Emin olmamakla beraber geçmez diye düşünüyoeum gebelik kisti de yok etmiyor demişti doktorum odakların yayılmasını ve kistlern varsa büyümesini durduruyor

Ben sadece tüp bebek Annesi olarak yazmak istedim reklam falan değil ama gerçekten bu işte çok iyiler bahçesi fulya ya gitmenizi öneririm çocuğu olmayan ark gittiler ve çoğu şükür evladına kavuştu boşuna iş bilmeyen insanlarla hem umutlarınızı hem de paranızı heba etmeyin

Allah şifalar versin, ve Allah isteyen herkese nasip etsin, o kadar çok iyi anlıyorum ki.

Hayır bağırsak sorunum yok.
Anladım canım. Bu konuda canan karatayı dinlemeni tavsiye ederim. Gluteni, sekeri hayatından tamamen çıkarmalısın
Çikolata kistinin en önemli nedeni beyaz undur diyor. D vitaminini 80lere çıkarmaya çalış. Çinko takviyesi al, iyot kullan mutlaka. Bunları bir süre düzenli kullan. Ve hatta ağır metal testi yaptirsan çok iyi olur. Hem tüm vitaminlere hem de minerallere bakıyorlar. Hastanalerdeki tam detayli değil. Özel laboratuvarlar yapıyorlar. Genelde kadinlarda d vit, çinko eksik çıkıyor. Iyot zaten herkeste düşük. Yaz aylarındayız güneşten faydalan. Ve en önemlisi stres yapma. Allah bir insan yaratacağı zaman bize sormuyor. Vakti saati, nasibi olunca geliyor. Ve çocuğunun olmamasi dünyanın sonu değil. Sen bu kistti temizlemeye bak. Ha bir de imkanin varsa, ozon tedavisi al. Çok iyi gelecektir. Rahime sülük uygulayan doktorlar var, ben dişime ve hemoroid bölgeme yaptırmiştim ama rahimi bilmiyorum.

Benim de çikolata kistim var ve bende hiç ağrıya neden olmuyordu. Varlığından hamile kalamadığımda haberdar oldum. Doktorum da şaşırmıştı adet döneminde sancı olmuyor mu Ya da ilişki sırasında diye sormuştu ama olmuyordu 5 cm idi sonrasında 2.9 cm e kadar geriledi tam da o dönemde tüp bebeğe gittim ama tabiki olmadı eşim kaynaklı. Şuan son durumu bilmiyorum offf ne olursa olsun diye bırakıverdim 2 senedir gitmedim kadın doğum uzmanına. 3 aydır takviye kullanıyoruz eşim ve ben önümüzdeki ay gideyim bari doktora son durumu öğrenmeye. 2019 dan beri uğraşıyoruz biz de. Yüce Rabbim bilir zamanını tedbir bizden takdir ondan.. güzel neşeli sevinçli günlerimiz olsun Haberleşelim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…