En yakın arkadaşın yüklü miktarda borç istemesi sorunu

Kredi kartları dolu çünkü ev eşyası aldılar arkadaşım ödüyor
Bir söz vardır acırsan acınacak hale düşersin diye.Böyle insanlar kendi ailelerine söz geçiremez, ama başkasını çok güzel kullanır.Daha kendi parasına sahip çıkamıyor, ailesine söz geçiremiyor ama size vicdan yaptırıyor.Kendinize gelin, arkadaşlığında sınırları vardır. dostum dediğimiz insanlar bir anda düşman olabiliyor.Para için size küsecekse küssün, hatta erkenden yüzünü görmüş kurtulmuş olursunuz.Kimseyede paranız olduğunu söylemeyin, en yakınınız olsa bile.

kızı nasıl vermiyorlar o da çok saçma🤦‍♀️
nişan olmuş vermişler işte kızı.
ayrıca arkadaşınız koskoca kadın aynı evde bile yaşamıyorlar kendi ayaklarının üzerinde işi gücü olan biri bastıraınlar davetiyeleri gitsin versin gelen gelir gelmegen kendi bilir.
Nişanı yaptılar ama gönülsüz ayırmaya uğraşıyorlar

Parası heralde annesinin üstüne açılan hesapta o yüzden böyle. Bana demişti 300binim var diye ikimiz de öğretmeniz aynı parayı alıyoruz.
Bir saçmalık daha.Kendi kazandığı parayı neden kendi hesabında biriktirmiyor mesela?öğretmen olmuş bir insan bunu düşünemiyor mu?

Düğünden hemen sonra verecek sadece göstermelik altın için borc ıstıyorsa gitsin ımıtasyon takılar var ..heryerde satılıyor ,zaten 50 bıne 20 şer gram ıkı bılezık ancak eder .
Yanı onu taksa nolur takmasa nolur
Bence borc para ıstemesı mantıksız olmus
İyisini yapmıssınız 50 bın bu devırde kım kıme verebılıyor

Düğün yapıyorlar beş kuruş masraf etcez diye akıllı gidiyor arkadaşımın ailesinin. Nişan yaptılar öyle yalapşap. Çocuğu istemiyoruz diye bahane edip ellerini çektiler arkadaşım da seviyorum diyor katlanıyor hepsine. Annesi bu sıkıntıda kendine eşya falan aldırıyor arkadaşıma. Bi de biz başla şehirdeyiz ailesi buraya geldi kalmaya biletlerini arkadaşıma aldırdılar 5 kişi geliş gidiş. Geldiler kızın kartını aldılar markete gittiler yediler içtiler faturaları bize kitleyip gittiler bunları görünce sinir oldum ama arkadaşım çok iyi birisi bana çok iyiliği oldu o yüzden kestirip atamadım

Burda Arkadaşın ailesine karşı sınır koymayı öğrenmeli senin yapabileceğin bir şey yok.

Durum şöyle, arkadaşın senden borç isteyebilir. Sen de vermeyebilirsin buraya kadar her şey normal. Ama sana trip atması bence psikolojik baskı. Vermeyebilirsin en doğal hakkın paranı nasıl harcayacağın sana kalmış.

Benim bir arkadaşım kocasını aldatmıştı, sonra yakalanınca benim onun telefonundan başka adamla mesajlaştığını söylememi istedi , kabul etmeyince de bana trip attı küstü 😂 yani insanlar her şeyi isteyebilir ve her şeye trip atabilir. Gerçek arkadaşlıklar işin içine çıkar girdiğinde sağlamlığını belli eder. Demek ki şimdiye kadar kızın çıkarlarına karşı bir harekette bulunmamışsın ki trip atmamış. Asıl şimdi gerçek yüzünü görüyorsun.

Dediler ama laftan anlamıyorlar çok geri kafalılar mesela düğün giysilerini bile damattan bekliyorlar
Geri kafalı olsunlar.biz evleniyoruz, ya buyrun gelin düğünümüze yada siz bilirsiniz desinler.altın yok diye izin vermiyorlarsa da hakediyorlar bu tavrı.Ama bence sorun arkadaşınızda size anlatmadığı şeyler var gibi.Yoksa müdür yardımcısı işi gücü olan adamı neden istemesinler.Sahi damadı neden istemiyorlarmış?

Düğünden hemen sonra verecek sadece göstermelik altın için borc ıstıyorsa gitsin ımıtasyon takılar var ..heryerde satılıyor ,zaten 50 bıne 20 şer gram ıkı bılezık ancak eder .
Yanı onu taksa nolur takmasa nolur
Bence borc para ıstemesı mantıksız olmus
İyisini yapmıssınız 50 bın bu devırde kım kıme verebılıyor
Yok ailesi 10 bilezik istedi , çocuk elinden geldikçe alıyormuş ama 50bin açık varmış

Geri kafalı olsunlar.biz evleniyoruz, ya buyrun gelin düğünümüze yada siz bilirsiniz desinler.altın yok diye izin vermiyorlarsa da hakediyorlar bu tavrı.Ama bence sorun arkadaşınızda size anlatmadığı şeyler var gibi.Yoksa müdür yardımcısı işi gücü olan adamı neden istemesinler.Sahi damadı neden istemiyorlarmış?
Kendi kültürlerine çok uzak biri çocuğu küçümsüyorlar çok kardeşi var ailesi köyde yaşıyor diye falan. Çok salak sebepleri var

Yok ailesi 10 bilezik istedi , çocuk elinden geldikçe alıyormuş ama 50bin açık varmış

Çocuk kendi arkadaşlarından borç istesin. Sen de biraz yardımın dokunsun istiyorsan 10 bin 5 bin ver sonra da kusura bakma daha fazla gönderemem vs de ya da ama verirken de geri gelmeme ihtimalini göz önünde bulundur.

merhaba herkese, bugün bu konu yüzünden durduk yere kötü bir gün geçirdim. Şimdi olay şu benim en yakın arkadaşım aynı zamanda 5senelik ev arkadaşım nişanladı ve bir ay sonra düğünü var. Ailesi çocuğu istemiyor ve sürekli sorun çıkarıyorlar. Şimdi de yüklü miktarda altın istemişler çocuk bunu alamıyormuş. Arkadaşım da memur yıllardır biriktirdiği bir parası var ama annesi bu paraya el koymaya çalışıyor evlenmeden o parayı bana vereceksin diye tutturmuş hergün kavga kıyamet arkadaşım saçını başını yoluyor artık. Bu çocukla evlenmeyi çok istiyor ve bana dedi ki 50 bin tl borç verir misin? Ben de şaşırdım bu kadar param var ama açıkçası vermek istemiyorum en yakın arkadaşım ama olay para değil. Kendi parasını annesinden alamadığı için benden istedi çocuğa verecekmiş bilezik alsın diye. Kendi anneme söyledim annem bana çok kızdı ne alaka yani dedi. Arkadaşım da bozuldu hemen tamam al demedim diye. Neyse yaaa boşver gibi şeyler söylüyor. Biliyorum o da zor durumda ama yani çok saçma değil mi? 50bin tl az değil bana da lazım olabilir. Geri alamam aram bozulur vs. Dedi ki düğünden hemen sonra ödeyeceğim altın olarak alıp altın olarak vereceğim dedi. Ama düğünden sonra da bir sürü borçları olur ya ödeyemezse huzursuzluk olur belki evliliği düzgün gitmez mağdur olurum diye aklıma geliyor. Sizce ne yapılmalı böyle durumda?
Bende annemden alamıyorum deyin👀 verip kötü olacağınıza vermeyip kötü olun🤷🏻‍♀️

Eğer vereceksiniz de geri gelmeyecek gibi düşünmeniz gerekiyor.
Borç böyle bir şey çünkü.
Bir arkadaşıma verdim geri vermedi mesela sorun etmedim beni zor duruma düşürecek bir miktar değildi.
Eşimin çok yakın arkadaşı da durumu iyiydi mesela evlenirken eşimden borç almış o da geri vermedi.
Hatta hikaye sizinkine çok benziyor kızı istemedikleri için çocuğun ailesi para vermemiş falan
Biz o yüzden artık kimseye borç para vermiyoruz 🤦‍♀️

merhaba herkese, bugün bu konu yüzünden durduk yere kötü bir gün geçirdim. Şimdi olay şu benim en yakın arkadaşım aynı zamanda 5senelik ev arkadaşım nişanladı ve bir ay sonra düğünü var. Ailesi çocuğu istemiyor ve sürekli sorun çıkarıyorlar. Şimdi de yüklü miktarda altın istemişler çocuk bunu alamıyormuş. Arkadaşım da memur yıllardır biriktirdiği bir parası var ama annesi bu paraya el koymaya çalışıyor evlenmeden o parayı bana vereceksin diye tutturmuş hergün kavga kıyamet arkadaşım saçını başını yoluyor artık. Bu çocukla evlenmeyi çok istiyor ve bana dedi ki 50 bin tl borç verir misin? Ben de şaşırdım bu kadar param var ama açıkçası vermek istemiyorum en yakın arkadaşım ama olay para değil. Kendi parasını annesinden alamadığı için benden istedi çocuğa verecekmiş bilezik alsın diye. Kendi anneme söyledim annem bana çok kızdı ne alaka yani dedi. Arkadaşım da bozuldu hemen tamam al demedim diye. Neyse yaaa boşver gibi şeyler söylüyor. Biliyorum o da zor durumda ama yani çok saçma değil mi? 50bin tl az değil bana da lazım olabilir. Geri alamam aram bozulur vs. Dedi ki düğünden hemen sonra ödeyeceğim altın olarak alıp altın olarak vereceğim dedi. Ama düğünden sonra da bir sürü borçları olur ya ödeyemezse huzursuzluk olur belki evliliği düzgün gitmez mağdur olurum diye aklıma geliyor. Sizce ne yapılmalı böyle durumda?
Takmasın alrın o zaman. Madem yok

Sahte bilezik aldırsın ya ne gerek var emanet altın nı alınır

Eger yakin arkadas olarak gorseydiniz bu soruyu dusunmezdiniz bence.
Ya borcuna sadik olmayacak birine en yakin arkadas diyorsunuz, ki bu yine sizin sucunuz.
Ya da karsinizdaki kisi sizi arkadas olarak secmekle hata yapmis.

Ayni durumda olsam gozumu kirpmadan veririm, cunku bilirim ki ne olursa olsun en yakinim.dedigim kisi bana yanlis yapmaz.
Diger bir sorun da annesinin paraya el koymasi, cok sacma.

hep derim birine borç vereceksen o paradan vazgeçeceksin, gelirse sürpriz olur

Param olduğunu biliyor yok desem hiç inanmaz. Durumum baya iyi
Vermek istemiyorum diyin sadece, kendi paranızı neden vermek istemediğinizi açıklamak zorunda değilsiniz, hastalık vs bir durum olsa tabiki elden geldiği kadar destek olmak gerekir de. Böyle bir durumda ya evlenmesinler ya da kendi altın almasınlar, madem düğünden sonra ödeyecekler kredi çeksinler madem.

X