En yakın arkadaşın yüklü miktarda borç istemesi sorunu

Kime olursa olsun borç olarak verdiğiniz parayı geri dönmeyecek gibi düşünerek verin. Arkadaşınız size yalan söylüyor yada eksik söylüyor gibi geldi bana.Ailesinin bu adamla evlenmesini istememesinin sebebi ne?istemeye gelinmiyor sonuçta, kolay kolay aileler nişandan dönülsün istemez.Burnuma hiç iyi kokular gelmedi, arkadaşınızın parası çoktan nişanlısı tarafından hiç edilmiş olabilir. Adam borç batağında ondan ailesi parasını vermek istemiyor olabilir.Üstelik arkadaşınız çalışan biri çok kolay kredi çekebilicekken neden bu kadar miktarı sizden istesin?Acaba kredi limitleride mi dolu 🤔 Ben böyle bir durumda asla vermezdim.
Kredi kartları dolu çünkü ev eşyası aldılar arkadaşım ödüyor

Arkadaşınız sizi öyle bir manipule etmiş kii durumunu inanılmaz icsellestirmissiniz.

Öncelikle o kişinin " sadece arkadasiniz" oldugunu kendinize hatirlatmanizi öneriyorum. Geçmişten gelen bir bağ nedeniyle yakın arkadaşız diyebilirsiniz ancak geçmişte kimler kimlerle yakın arkadaştık hiç biri kalmadı.

Bu kişi de belki 5 sene sonranızda kalmayacak. Keza olayları ela alış şekli, yok bizi ayiracaklar kanki bilmem ne mantıklı geliyor mu, size uyuyor mu mesela? Ayrılmasi gerektiğini bu derece dusunuyorsa ailesi vardır bir bildikleri.

Ya da 300 bini var utanmadan sizden para istiyor öyle mi. Gördünüz mü o paraları? Nerden belli 300 bini olduğu? Sağlam bi pacuba benzemiyor arkadaşınız bilemedim bana pek iyi hisler vermedi. Söz bazı şeylerden rahatsız olup da buraya konu açtığınıza göre aynı değilsiniz demektir, bu kişiyle kardeş değilsiniz, o sadece arkadasiniz. Bırakın kendi sorunlarını kendisi halletsin.
Parası heralde annesinin üstüne açılan hesapta o yüzden böyle. Bana demişti 300binim var diye ikimiz de öğretmeniz aynı parayı alıyoruz.

merhaba herkese, bugün bu konu yüzünden durduk yere kötü bir gün geçirdim. Şimdi olay şu benim en yakın arkadaşım aynı zamanda 5senelik ev arkadaşım nişanladı ve bir ay sonra düğünü var. Ailesi çocuğu istemiyor ve sürekli sorun çıkarıyorlar. Şimdi de yüklü miktarda altın istemişler çocuk bunu alamıyormuş. Arkadaşım da memur yıllardır biriktirdiği bir parası var ama annesi bu paraya el koymaya çalışıyor evlenmeden o parayı bana vereceksin diye tutturmuş hergün kavga kıyamet arkadaşım saçını başını yoluyor artık. Bu çocukla evlenmeyi çok istiyor ve bana dedi ki 50 bin tl borç verir misin? Ben de şaşırdım bu kadar param var ama açıkçası vermek istemiyorum en yakın arkadaşım ama olay para değil. Kendi parasını annesinden alamadığı için benden istedi çocuğa verecekmiş bilezik alsın diye. Kendi anneme söyledim annem bana çok kızdı ne alaka yani dedi. Arkadaşım da bozuldu hemen tamam al demedim diye. Neyse yaaa boşver gibi şeyler söylüyor. Biliyorum o da zor durumda ama yani çok saçma değil mi? 50bin tl az değil bana da lazım olabilir. Geri alamam aram bozulur vs. Dedi ki düğünden hemen sonra ödeyeceğim altın olarak alıp altın olarak vereceğim dedi. Ama düğünden sonra da bir sürü borçları olur ya ödeyemezse huzursuzluk olur belki evliliği düzgün gitmez mağdur olurum diye aklıma geliyor. Sizce ne yapılmalı böyle durumda?

Şu ekonomide asla vermeyin.

Şimdi annesine kaptırmış, evlenince kocaya kaptırır yalan olur sizin para

merhaba herkese, bugün bu konu yüzünden durduk yere kötü bir gün geçirdim. Şimdi olay şu benim en yakın arkadaşım aynı zamanda 5senelik ev arkadaşım nişanladı ve bir ay sonra düğünü var. Ailesi çocuğu istemiyor ve sürekli sorun çıkarıyorlar. Şimdi de yüklü miktarda altın istemişler çocuk bunu alamıyormuş. Arkadaşım da memur yıllardır biriktirdiği bir parası var ama annesi bu paraya el koymaya çalışıyor evlenmeden o parayı bana vereceksin diye tutturmuş hergün kavga kıyamet arkadaşım saçını başını yoluyor artık. Bu çocukla evlenmeyi çok istiyor ve bana dedi ki 50 bin tl borç verir misin? Ben de şaşırdım bu kadar param var ama açıkçası vermek istemiyorum en yakın arkadaşım ama olay para değil. Kendi parasını annesinden alamadığı için benden istedi çocuğa verecekmiş bilezik alsın diye. Kendi anneme söyledim annem bana çok kızdı ne alaka yani dedi. Arkadaşım da bozuldu hemen tamam al demedim diye. Neyse yaaa boşver gibi şeyler söylüyor. Biliyorum o da zor durumda ama yani çok saçma değil mi? 50bin tl az değil bana da lazım olabilir. Geri alamam aram bozulur vs. Dedi ki düğünden hemen sonra ödeyeceğim altın olarak alıp altın olarak vereceğim dedi. Ama düğünden sonra da bir sürü borçları olur ya ödeyemezse huzursuzluk olur belki evliliği düzgün gitmez mağdur olurum diye aklıma geliyor. Sizce ne yapılmalı böyle durumda?
Ben olsam kesin dayanamaz verirdim ama sen verme bence. Yıllar önce yani işe ilk başladığım zamanlar ilkokul arkadaşım aradı çok sıkışığız 2 aylık kira birikti falan diye bana yollarsan 1 ay sonra ayın bilmem kaçında yollayacağım dedi maaşımı aldım ilk maaşım daha eve gittim 1 tanede altın aldım bozdurdum hemen ertesi gün kıza gönderdim parayı. Baktım yollamıyor çokta iyi dürüst bir kızdır. 1 ay doldu 2 ay doldu yazdım kıza şu zaman bu zaman diye öteledi öteledi 3 5 bir sey attı çok zaman sonra kalanı da kaldı öyle. Yani işin içine para girince ne zaman ne olacağı belli olmuyor. Bence verme, annesi bile parasına el koyuyorsa vardır bir sey. Ailesi var, nişanlısının ailesi akrabaları var sana gelene kadar çok kişi var.

300 bini evde mi saklıyor nasıl vermiyormuş annesi parayı saçma geldi.
vermeyin borçla takı mı alınır. zaten istemiyorlarmış damadı takmayıversin damat.
O zaman da kızı vermiyorlar arkadaşım çok seviyor ısrar ediyor bekleyin dedim yok bizi ayırırlar ozaman bir an önce evlencem diyor

Gerçekten laftan anlamıyorlar. Resmen kızın yıllardır birikimine el koydular. Ve kıza o kadar yüklendiler ki annesi evini yeniletti eşya aldırdı arkadaşım çeyiz alıyor aynısından annesine de alıyor. Yaz tatilinde kartını alıyorlar market pazar . Kardeşlerinin yurt taksitlerini istediler vallahi gerçek bunlar
Hmmm işler biraz değişti. Sanki ailesi kızı kullanıyor gibi bilemedim. Ayrıca adamın da işi guzel. Ben işsiz güçsüz biri sanmıştım.

Ben olsam kesin dayanamaz verirdim ama sen verme bence. Yıllar önce yani işe ilk başladığım zamanlar ilkokul arkadaşım aradı çok sıkışığız 2 aylık kira birikti falan diye bana yollarsan 1 ay sonra ayın bilmem kaçında yollayacağım dedi maaşımı aldım ilk maaşım daha eve gittim 1 tanede altın aldım bozdurdum hemen ertesi gün kıza gönderdim parayı. Baktım yollamıyor çokta iyi dürüst bir kızdır. 1 ay doldu 2 ay doldu yazdım kıza şu zaman bu zaman diye öteledi öteledi 3 5 bir sey attı çok zaman sonra kalanı da kaldı öyle. Yani işin içine para girince ne zaman ne olacağı belli olmuyor. Bence verme, annesi bile parasına el koyuyorsa vardır bir sey. Ailesi var, nişanlısının ailesi akrabaları var sana gelene kadar çok kişi var.
Borç hiç istemedim kimseden bu zamana kadar ama insanlar da arsız gibi sanki. 50 binin 10 tl ister gibi istiyor

Gerçekten laftan anlamıyorlar. Resmen kızın yıllardır birikimine el koydular. Ve kıza o kadar yüklendiler ki annesi evini yeniletti eşya aldırdı arkadaşım çeyiz alıyor aynısından annesine de alıyor. Yaz tatilinde kartını alıyorlar market pazar . Kardeşlerinin yurt taksitlerini istediler vallahi gerçek bunlar
tek suçlu aile değil ki. Arkadaşınız maşallah, memleketi doyurmuş, kendini doyuramamış. Yapmasaydı bunca saflığı. Siz paranızı koruyun da. Gerisini boşverin. Asla ödeyecek tipte biri gibi durmuyor

Parası heralde annesinin üstüne açılan hesapta o yüzden böyle. Bana demişti 300binim var diye ikimiz de öğretmeniz aynı parayı alıyoruz.
Öğretmen olarak sizin paranız sizin hesabinizdayken onun parasi zaten annesinin hesabindaymis demek.

- Neden??

Bazı aileler çocuklar evli degilken maaşlarına el koyarlar. Belli ki ailesi öyle. Bu demektir ki o para zaten önüm sayılmıyordu o nedenle onun aslında parası yok ve hiç olmadı diyebiliriz.

Haa durum böyle degildiyse de kendi parasını bir zahmet kendi hesabında tutsaymis salaklık edip başkasının hesabına ne diye yatırmış derim.

Nişanlısıyla yapamayacağı nişanı siz mi yapacaksınız..madem memur gidip 50 bin kredi çeksin,düğünden sonra altınlarla kredisini kapatsın. .ya da madem birbirlerini çok seviyorlar gidip nikahlarını kıysınlar..ailesi istemiyorsa düğünü de kime yapacaklarmış anlamadım..annesi bile olsa hiç kimse parasına el koyamaz...
Madem memur kredi çekip düğünden sonra ödesin, nişanlısıyla yapamadığı nişanı siz mi yapacaksınız, annesi bile olsa kimse parasına el koyamaz..bence bu işe hiç karışmayın, zaten hayırlı bir iş olmadığı ortada..parasal konuların arkadaşlıkla ilgisi olmayacağını hatta bunun dostluğunuza zarar vereceğini söyleyin ...ya da ailem istedi acil ihtiyaçları varmış falan diyin..ve bundan sonra kimseye parasal biriminiz konusunda bilgi vermeyin,bu kişinin özeli, böyle şeyler söylenmez, size kalmalı..

Öğretmen olarak sizin paranız sizin hesabinizdayken onun parasi zaten annesinin hesabindaymis demek.

- Neden??

Bazı aileler çocuklar evli degilken maaşlarına el koyarlar. Belli ki ailesi öyle. Bu demektir ki o para zaten önüm sayılmıyordu o nedenle onun aslında parası yok ve hiç olmadı diyebiliriz.

Haa durum böyle degildiyse de kendi parasını bir zahmet kendi hesabında tutsaymis salaklık edip başkasının hesabına ne diye yatırmış derim.
Bağımlı kişilikti arkadaşım biraz onu telkin ede ede düzelttim ama evlilik zamanı yine hortladı annesi

O zaman da kızı vermiyorlar arkadaşım çok seviyor ısrar ediyor bekleyin dedim yok bizi ayırırlar ozaman bir an önce evlencem diyor

kızı nasıl vermiyorlar o da çok saçma🤦‍♀️
nişan olmuş vermişler işte kızı.
ayrıca arkadaşınız koskoca kadın aynı evde bile yaşamıyorlar kendi ayaklarının üzerinde işi gücü olan biri bastıraınlar davetiyeleri gitsin versin gelen gelir gelmegen kendi bilir.

X