emeklilik sendromu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

sassyassyy

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
27 Mart 2017
9.509
48.090
merhaba herkese,

babam 67 yaşında. hala çok aşırı yoğun bir tempoda çalışıyor. bırakmasını istiyorum. abim de ben de bu konu hakkında onunla konuştuk ama asla kabul etmiyor.

bugün de eşiyle konuşmuş "yassy doğru mu söylüyor sence bırakmalı mıyım artık,ama evde otur otur ne yapacağım" demiş.

tek bir iş yapmıyor ve aynı zamanda üniversite de okuyor. yoruculuk burada başlıyor zaten ben onun için üzülüyorum.

babanız tam anlamıyla emekli olacağı zaman böyle sorunlar yaşadınız mı? ben bu durumda ne yapmalıyım? yoksa kendi kendime büyütüyor muyum 67 yaş erken mi?

tek bir iş yapmıyor ve aynı zamanda üniversite de okuyor. yoruculuk burada başlıyor zaten ben onun için üzülüyorum
Öncelikle bu yaşına rağmen bunları yapıyor helal olsun.
Benim dedem de böyle 76 yasinda evde kalmak istemez hala çalışır. Tabii ki düşünmekte kesinlikle haklisiniz.
Tamamen bırakmasını istemeyin ama, biraz hafifletmesini isteyin bence. Tamamen bırakmasını istemek belki ters tepki yapabilir

67 yaş bana göre erken
Yaş aldıkça insanlar daha çok çalışmak istiyor.
Benim gözlemlediğim bu
Babam emekli oldu 3 ay anca dayandı.
Ufak tefek uğraşlar buluyor kendine
Annem bu durumdan acayip memnun:KK48:
Bence çok takılma kendi istediği zaman yeter artık der :KK66:

Maşallah babanıza. İnsan nasıl mutluysa öyle olmalı. Kimisi 50 yaşında ağlar emekli olamadım diye kimiside işte yaş 70 gençlere taş çıkarır.
Bırakın nasıl mutlu oluyorsa öyle devam etsin bence.
Benimki oldu evde annemden çok iş yapıyor. Her işin içinde :hamarat: Annem bazen şikayet etsede bence çok yardımcı oluyor.

Kendi kaldirabiliyorsa calissin, niye emekli olmasini istiyorsunuz ki? Hele hele emekli olunca bos günlerini dolduracak hobileri yoksa bu tempodan sonra cok sıkılabilir. Benim babam genç yasta emekli oldu ama emekli olmamasi icin tersine ben de cok uğraştım. Bir hobisi yok, evde bunalima gireceğini dusundum ki oyle de oldu. Cok sıkıldı, pisman oldu, kilo aldi vs. Ama yok bos gunlerini doldurabilecek ilgileri varsa ve maddi sorunları yoksa calismak zaten sacma.

67 yaş bana göre erken
Yaş aldıkça insanlar daha çok çalışmak istiyor.
Benim gözlemlediğim bu
Babam emekli oldu 3 ay anca dayandı.
Ufak tefek uğraşlar buluyor kendine
Annem bu durumdan acayip memnun:KK48:
Bence çok takılma kendi istediği zaman yeter artık der :KK66:

bilmiyorum ki babam böyle eve yorgun gelince kardeşim geçen gün "abla babam benimle oynamıyor" dedi. babam çocuklarıyla oynamıyorsa ciddi bir sıkıntı vardır :)

biraz azaltsa diye düşündüm asla mesleğini bırakmaz,okulu hiç bırakmaz. daha bir de fransızca öğreniyor :)

67 erken diyorsanız yani bilmiyorum keşke azaltsa ama babam ya full tempo çalışır bırakınca da tam bırakır sanırım.

Kendi kaldirabiliyorsa calissin, niye emekli olmasini istiyorsunuz ki? Hele hele emekli olunca bos günlerini dolduracak hobileri yoksa bu tempodan sonra cok sıkılabilir. Benim babam genç yasta emekli oldu ama emekli olmamasi icin tersine ben de cok uğraştım. Bir hobisi yok, evde bunalima gireceğini dusundum ki oyle de oldu. Cok sıkıldı, pisman oldu, kilo aldi vs. Ama yok bos gunlerini doldurabilecek ilgileri varsa ve maddi sorunları yoksa calismak zaten sacma.

hobisi çok fazla. satranç turnuvalarına katılır,dil bilimi üzerine çalışmayı sever,hala yeni diller öğreniyor. ben aslında mesleğini bırak sadece hocalığa devam et dedim,benim işim öğretmenlik değil o mecburiyet dedi kestirdi attı. artık diyecek bir şeyim kaldı mı bilemedim ben de.

Babamı yeni kaybettim , 50 yaşındaydı .. yaşasaydı çalışmayı tercih ederdi ..benden daha dinamik bir adamdı ..birşeyler yaptıkça var olduğumun bilincine varıyorum , ölü gibi köşeme çekilip ,silik bir hayat yaşayamam ,derdi :/

Bırak nasıl mutlu oluyorsa öyle yaşasın ..iş yükünü biraz azaltabilir ..

bilmiyorum ki babam böyle eve yorgun gelince kardeşim geçen gün "abla babam benimle oynamıyor" dedi. babam çocuklarıyla oynamıyorsa ciddi bir sıkıntı vardır :)

biraz azaltsa diye düşündüm asla mesleğini bırakmaz,okulu hiç bırakmaz. daha bir de fransızca öğreniyor :)

67 erken diyorsanız yani bilmiyorum keşke azaltsa ama babam ya full tempo çalışır bırakınca da tam bırakır sanırım.
Bazı insanlar böyledir.
Benim eşimde böyle mesela gündüz çalışır yetmez evde çalışır yetmez Pazar günü çalışır.Doktora yapmaya niyetlendi diğer işlerinden tez yazmaya vakit bulamıyor.
Ben mesela eşimin emekliliğini düşünemiyorum.
Takılıyorum senin emekli olduğun gün ben işe başlarım diye :p

Zaman ayırma konusunda konuşabilirsin ama en azından kardeşin için :KK66:

Kendi hayatı hakkında kendi kararlarını verebilecek bir insan, size pek söz düşmüyor diye düşünüyorum. Yoruluyorsa zaten kendisi size sormadan emekli olmak ister. Bazı insanlar yoğun tempoyla çalışarak var olduklarını hissederler, ben de bu insanlardan biriyim mesela. Evde durmak beni depresyona sokar, ruh gibi olurum. Hiçbir şey yapamasam bile gönüllü aktivitelere, kurslara katılırım.

Babamı yeni kaybettim , 50 yaşındaydı .. yaşasaydı çalışmayı tercih ederdi ..benden daha dinamik bir adamdı ..birşeyler yaptıkça var olduğumun bilincine varıyorum , ölü gibi köşeme çekilip ,silik bir hayat yaşayamam ,derdi :/

başınız sağolsun. babam da benden dinamik. bir yanım karışma diyor diğer yanım da artık o da rahat etsin diyor bilemiyorum.

hic karisma birak istedigi gibi yasasin
emin ol emekli olursa bi anda yaslanir ve çöker , o yuzden hic ama hic karisma
ben 39 yasindayim emeklilige gun sayiyorum hic anlayamiyorum o yasta calisan indanlari o ayri :bicak:

hobisi çok fazla. satranç turnuvalarına katılır,dil bilimi üzerine çalışmayı sever,hala yeni diller öğreniyor. ben aslında mesleğini bırak sadece hocalığa devam et dedim,benim işim öğretmenlik değil o mecburiyet dedi kestirdi attı. artık diyecek bir şeyim kaldı mı bilemedim ben de.

Aslinda o zaman emekliligin tadına varsa keske daha once yapsaydim der. Insanın hayatta maddi sıkıntıları olmadan sadece hobileriyle ugrasmasi mukemmel bir sey bence.

Kendi hayatı hakkında kendi kararlarını verebilecek bir insan, size pek söz düşmüyor diye düşünüyorum. Yoruluyorsa zaten kendisi size sormadan emekli olmak ister. Bazı insanlar yoğun tempoyla çalışarak var olduklarını hissederler, ben de bu insanlardan biriyim mesela. Evde durmak beni depresyona sokar, ruh gibi olurum. Hiçbir şey yapamasam bile gönüllü aktivitelere, kurslara katılırım.

ama çok yoğun :KK43:

ben de biraz dinlensin artık diyorum işte. 40 yıldır çalışıyor ve giderek artıyor kimseyi kıramıyor ordan oraya koşuyor. iyiliğini istiyorum sadece :KK43:

hic karisma birak istedigi gibi yasasin
emin ol emekli olursa bi anda yaslanir ve çöker , o yuzden hic ama hic karisma
ben 39 yasindayim emeklilige gun sayiyorum hic anlayamiyorum o yasta calisan indanlari o ayri :bicak:

annem babam ikisi de aynı abla ben de daha okul bitmeden emeklilik düşünmeye başladım :KK70:

hem hastane,hem üniversite,bir yandan daha okuyor falan korkuyorum bir anda bir şey olacak diye :KK43:

ama çok yoğun :KK43:

ben de biraz dinlensin artık diyorum işte. 40 yıldır çalışıyor ve giderek artıyor kimseyi kıramıyor ordan oraya koşuyor. iyiliğini istiyorum sadece :KK43:

Ama bu onun kendi hayatı, senin hayatın değil. Baban senin hayatına karışsa bunu ne kadar hoş karşılarsın, öyle düşün.

Benim babam da 67 yaşında.Güya yıllar önce elini eteğini çekecekti işten güçten.Hala son sürat çalışıyor.Kendi işi olunca bırak da denmiyor haliyle.
Çok şükür ki artık ara ara kendine vakit ayırmaya,ufak tatillere falan başladı.Bu babalar hep böyle galiba.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X