Elden kira isteyen ev sahibi

jeehan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2017
2.390
1.772
Hanımlar selam,

Bilen varsa nasıl ilerlemem gerektiğiyle ilgili bilgi verirse çok sevinirim.

Önceki konumda da belirttiğim gibi ayrı eve çıktım. Kira+komisyon+depozito ödedim. Ev sahibiyle daha önce konuşmamıştım hep emlakçı aracılık ediyordu. Ev sahibi aradı az önce bana diyor ki konuştuğumuz gibi kiranın yarını elden yarısını bankaya ödersiniz. Benimle kimse böyle bi şey konuşmadı. Bilgi verilmedi. Bapıcam? Bunu kabül etmek istemiyorum ama eşyalarım da geldi. Çıkmam vs zor. Ne yapmam gerekiyor

Sakın elden kira vermeyin sakın. İspatlayamazsınız ödediğinizi mahkeme dekontlara bakıyor.
İlle de elden verecekseniz WhatsApp konuşmaları delil olabilir. Kirayı elden verseniz bile mutlaka verdiğinize dair bir konuşma falan olsun.
Sözleşmeye de küçük not şeklinde eklemenizde fayda var.

vergiden düsmek için yapıyor. kabul etmeyin. şikayet edin gerekirse. herkes çakal olmus yavv.

bizimki de bize açıklamaya kira yazmasanız olur mu dedi inadına her ay yazıyoruz

Benimki de açıklama yazdım, hoca sen benim başımı derde mi sokcan diye aradı ahahahah

Sözleşmede kiranın nasıl ödeneceği kısmına elden yazın. Sonra kira ödediğiniz, mesela 12 aylık bir liste düzenleyin, 2 nüsha şeklinde. Kirayı verirken iki taraflı imza altına alın. Yarısı banka, yarısı elden kabul etmeyin.

Vergi kaçırıyor büyük ihtimalle. Ayrıca sana iki iş olacak. Ya hepsini elden verip imza attiracaksin bu ay odesi diye. Bizim komsunun ev sahibi de elden alıyor her verdiginde WhatsApptan mesaj atıyor ve bir belge imzalatiyor. X ayi kira bedeli elden teslim alinmistir diye.

Hepsini banka kanalı ile ödeyin. Kim bilir kaç liraya kiracı oldunuz? O kadar komisyon depozito ödediniz vs. Ama iş kendi yararına olan kısma gelince yaptığına bakın. Tahliye taahhüdü imzaladiniz mi? İmzaladı iseniz tarihsiz mi?

Ben de kirayı elden veriyorum vergi almasınlar diye böyke bir yol izledi ev sahibim. Ama bana dekont gibi bir şey veriyor ayrıca her elden vermeye gittiğimde ses kaydı alıyorum.

Elden verirken imza alın, kiranın şu kadarını şu ayın kirasını şu kişiye elden teslim ettim. Alan veren imzalar vs.
Söyleyin siz de ben de mağdur olmayalım diye, imzalamak istemezse o zaman bankadan yollayacağım dersiniz.

Elden kira verirseniz, yarın ev sahibinizin sizi çıkarmak için pislik yapacağı tutarsa, verdiğiniz kirayı kanıtlamak için çok uğraşırsınız. Ev sahibinizin amacı vergi kaçırmak, kesinlikle banka üzerinden açıklamalı bir şekilde her ay +1 -1 fark etmez aynı günlerde kiranızı gönderin.

Sözleşmede 5 bin yazıyorsa, siz 5 bin elden 5 bin de bankadan verecekseniz sorun olmaz. Sözleşmede yazan miktarı banka aracılığıyla vermiş oluyorsunuz ve kanıtlayabilirsiniz. Ama sözleşmede 10 bin yazıyorsa sıkıntı olur

Çıkmana gerek yok ki sen sözleşmeni yaptın
Seni çıkaramaz yaptığı da yasal değil
Hepsini bankadan gönder
Vergi kaçırmaya çalışıyor

Etik değil fakat ben ev sahibi ile çok yüz göz olmama taraftarıyım.
Kiran 20 binse ve 10 elden 10 banka şeklinde istiyorsa kabul et. Fakat hali hazırda 10 bin tllik yeni bir kira sözleşmesi de yaptır imzalasın.
Yani pislik yapabilme ihtimaline karşı herkeste koz bulunsun.

Kira sözleşmesinde yazan bedelin yarisinimi bankaya yatirmanizi istiyor? Oyleyse hic yapmayim, sonra eksik kira yatiriyor diye ihtar cektirip sizi evden cikarabilir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…