Tatlı Tarifi El Açması Kırk Kat Dondurmalı Baklava- Efsane Un Sponsorluğunda.

aeben

Her daim üye :))
Kayıtlı Üye
16 Mayıs 2008
44.080
77.969
MERHABA HANIMLAR:KK68::KK68:
Beklenen baklava tarifiyle karşınızdayım .:-)

Öncelikle malzemelerimizden 2 normal tepsi çıkıyor belirteyim ...:KK66:

IMG_2331.JPG

hamuru için :
:KK200:2 yumurta
:KK200:1 br. yoğurt
:KK200:1 br. sıvıyağ
:KK200:yr. br. su
:KK200:2 paket kabarma tozu
:KK200:az miktarda karbonat
:KK200:yr. çy. br. sirke .
:KK200:bir fiske tuz
:KK200:6_7 br. un
:KK200:yr. kilo kadar buğday nişastası

Arası ve üstü için
:KK200: 300 gr kadar ceviz . fazlası size kalmış tabi
:KK200:500 gr. tereyag (iki tepsi için )
:KK200: 1 br. sıvı yağ.

Şerbeti için
( 2. tepsilik )
:KK200:6. br. şeker
:KK200:5 br su
:KK200:yr. limon .

Öncelikle şerbetimizi kaynatıp soguması için beklemeye alıyoruz.
Sonrasında sıvı malzemelerimizi bir kapta karıştırıyoruz. Unumuzu eleyip ekleyerek hamurumuzu yoguruyoruz..

IMG_2334.JPG

Ve en az yarım saat dinlendiriyoruz bu önemli :KK51:

IMG_2335.JPG

benim hamurumdan cevizden az büyük 45 beze çıktı..

1i.jpg

Sonra bunların arasını normal unlayıp tatlı tabağı kadar merdane ile açıyoruz .
sonra aralarına bolca nişasta serpiyoruz.. ben 6 taneyi tek tek aynı anda açtım . bu biraz pratiklik gerektiriyor her birini oklavaya ayrı sarıyorum ve 6 tane birden açılıyor ... tek açmakdan daha ince ve kolay açılır böyle :KK19:

2.jpg

3.jpg

her 10 katta bir ceviz atıyorum ...:KK51:toplam 3 kat ceviz var baklavamızda ...

tüm katları serdikten sonra istediğiniz şekilde çiğden kesiyorsunuz .

kızgın terayağ ve sıvı yağınızı üstüne gezdirip fırınımıza göre pişiriyorsuruz ...

BİR ÖNEMLİ NOKTADA ŞERBETİN SOĞUK TATLININ SICAK OLMASI .. ben şerbeti soğutup tatlıda fırından çıktından 5 dk sonra şerbeti dökerim .. gevret çıtır çıtır olur ... kendi yaptığımı şöylemesem hazır sanıyorlar:KK51:

AFİYET OLSUN:KK15:

IMG_2375.JPG

IMG_2376.JPG

Son düzenleme:
Bu ne güzellik böyle yaa.
Efsane gorunuyor gerçekten :-)
Ellerine sağlık canım,tam bayramlık bir tarif...bu arada o gazete ne yahu diye düşünüyordum jeton sonradan dustu :KK70:
O kadar da ince acarım demişsin atmişsin havanı maşallah :-)

Beklediğimiz tarif geldi:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Aeben'cim ellerine ,emeğine sağlık :kk77:Baklava nefis olmuş:KK19:Sunum şahane:kk77:
Yarışmada bol şans diliyorum:KK36:

Bu ne güzellik böyle yaa.
Efsane gorunuyor gerçekten :-)
Ellerine sağlık canım,tam bayramlık bir tarif...bu arada o gazete ne yahu diye düşünüyordum jeton sonradan dustu :KK70:
O kadar da ince acarım demişsin atmişsin havanı maşallah :-)
:KK23:Estağfirullah , bayramada bakarız .. nadir açarım baklava , sizin için özel yani bilesizniz:KK66::KK68:

MERHABA HANIMLAR:KK68::KK68:
Beklenen baklava tarifiyle karşınızdayım .:-)

Öncelikle malzemelerimizden 2 normal tepsi çıkıyor belirteyim ...:KK66:

Eki Görüntüle 1817132
hamuru için :
:KK200:2 yumurta
:KK200:1 br. yoğurt
:KK200:1 br. sıvıyağ
:KK200:yr. br. su
:KK200:2 paket kabarma tozu
:KK200:az miktarda karbonat
:KK200:yr. çy. br. sirke .
:KK200:bir fiske tuz
:KK200:6_7 br. un
:KK200:yr. kilo kadar buğday nişastası

Arası ve üstü için
:KK200: 300 gr kadar ceviz . fazlası size kalmış tabi
:KK200:500 gr. tereyag (iki tepsi için )
:KK200: 1 br. sıvı yağ.

Şerbeti için
( 2. tepsilik )
:KK200:6. br. şeker
:KK200:5 br su
:KK200:yr. limon .

Öncelikle sıvı malzemelerimizi bir kapta karıştırıyoruz. sonra unumuzu eleyip ekleyerek hamurumuzu yoguruyoruz..

Eki Görüntüle 1817133

Ve en az yarım saat dinlendiriyoruz bu önemli :KK51:

Eki Görüntüle 1817136

benim hamurumdan cevizden az büyük 45 beze çıktı..

Eki Görüntüle 1817147

Sonra bunların arasını normal unlayıp tatlı tabagı kadar merdane ile açıyoruz .
sonra aralarına bolca nişasta serpiyoruz.. ben 6 taneyi tek tek aynı anda açtım . bu biraz pratiklik gerektiriyor her birini oklavaya ayrı sarıyorum ve 6 tane birden açılıyor ... tek açmakdan daha ince ve kolay açılır böyle :KK19:

Eki Görüntüle 1817148

Eki Görüntüle 1817149

her 10 katta bir ceviz atıyorum ...:KK51:toplam 3 kat ceviz var baklavamızda ...

tüm katları serdikten sonra istediğiniz şekilde çiğden kesiyorsunuz .

kızgın terayg ve sıvı yagınızı üstüne gezdirip fırınızıza göre pişiriyorsunuz ...

BİR ÖNEMLİ NOKTADA ŞERBETİN SOĞUK TATLININ SICAK OLMASI .. ben şerbeti soğutup tatlıda fırından çıktından 5 dk sonra şerbeti dökerim .. gevret çıtır çıtır olur ... kendi yaptıgımı şöylemesem hazır sanıyorlar

AFİYET OLSUN:KK15:

Eki Görüntüle 1817141

Eki Görüntüle 1817142
:kk77::kk77::kk77::kk77:
Enfes görüyor. Ellerinize emeğinize sağlık.:KK68: Yarışmada başarılar dilerim.:KK9:

Anaaaam :rolleyes: Hemide gazete goruken paklavadaan :rolleyes:
Ellerine emegine saglik canim ,hakkini vermissin bu bebisin :kk77: Harika otesi gorunuyor ,tebrik ederim :KK19:

:confused::confused::confused:
:KK9::KK9::KK9:
Hazır baklavayı fazla sevmem ,fazla ağır gelir tadı bana.Ama ev baklavasını çok severim.Bayağı emek harcamışsın,ince açmışsın,Sunumun desen çok güzel olmuş.Tek kusurun ortalığı toparlamamışsın:KK45:Ceviz çöpünü niye atmadın?:KK53:

Hazır baklavayı fazla sevmem ,fazla ağır gelir tadı bana.Ama ev baklavasını çok severim.Bayağı emek harcamışsın,ince açmışsın,Sunumun desen çok güzel olmuş.Tek kusurun ortalığı toparlamamışsın:KK45:Ceviz çöpünü niye atmadın?:KK53:
:KK70::KK70::KK70:tembellik işte :KK30:

Tabii canım,tabağı sen indir mideye,bizim için olsun:KK53:
Ah keşke ekrandan tabAk geçse.:KK45:
Aslında yerini hazırladım . size göstermesemde 2. tepsi digerinide şöbiyet yaptım .:cool:.. perşembe sohbet var arkadaşa götüreyim . cuma kurs var oraya götüreyim .. birazda dolaba koyarım ..:KK19:

Hanıımm hanııımm:KK48:
Sen benim baklavaya bide pratik demiş diyordun, bak hatun tek tek açmış yufkasını:KK57:
Şimdi gör pratiği :KK70:
Sende duydumki aynı yöntemin (aeben gibi tek tek)Antep fıstıklısını açacakmışsın, öyle duydum:KK48::cool:

X