ek gıdaya başlayanlar neler veriyosunuz?

evet inek sütünün 1 yaşına kadar verimediği doğru.mama mı inek sütü mü dersen inek sütü derim.çünkü doğal bişey.ben bide organik alıyorum.herneyse doktor inek sütü verilmez direk olarak ama yoğurt verbilirsin demişti.bizim oğlanda da alerji çıktı işte.ama bebeğin vücudu alıştkça geçiyormuş.6. ayını doldurunca tekrar denicem.olmazsa artık yoğurt da vermem ne yapayım.

kızlaaaaaarr dün ilk kez oğluşuma havuç suyu vermekle ek gıdalara başlangıç açılışını yapmış bulunmaktayım!!!:hooray::lepi:hihoyyytcokacimcoook:teytey:
bunlar accayip mutlu oluşumun ifadeleri:))) eee bugünleri az beklemedik..

oğluşum 6 ayını 10 gün sonra dolduracak. dr. haaala hayır, hayır deyip duruyordu. walla artık dayanamadım. dün ve bugün tatlı kaşığı ile havuç suyu ile başladım. bir iki gün daha bunu verip sonra elma suyuna geçeceğim. vücudunun reaksiyonunu görebilmek için bunu yapıyorum. bu arada salı günü de doktora gideceğiz ve başladığımı söyleyeceğim. e o da artık bir beslenme programı verir herhalde.

ilk yoğurtla başlayın diyorlar. tabii elma ve havuç suyu diyen de var. ben havuç suyu ile başlamak istedim, elma belki gaz yapar dedim. zaten haaaala gazla uğraştığımız oluyo.

bugün marketten bebelac'ın hazır pürelerinden de aldım 2-3 çeşit.kaydirigubbakcemile2kaydirigubbakcemile2 onları vermeye daha var ama inanın oğluşumdan çok sabırsızlanıyorum:)) elimdeki kaşığa nasıl saldırıp çırpınıyor yavrum:) e o da istiyordu artık, farkındayım..

siz sütü sanırım yoğurt için kullanıyorsunuz. bu anne eliyle yapılmış gibi danoneler, yada bebe yoğurtları nasıl olur peki?? ben onları kullanıcam sanırım. kendim yapabileceğimi hiç sanmıyorum..

hepinize sevgilera.s.

bu arada mayıs anneleri arkadaşlar, mercan_dilara, kardelen, ebru, yasemin, rida, daha adını hatırlayamadıklarım, sizler ek gıdalar konusunda neler yaptınız? nerelerdesiniz yahuu??

happcim evde yapsana meyve püresini yoğurdunu hazırlar dışarı çıkarken felan kullanırsın.

bu ek gıda konusunda ben allak bullak oldum. bizde bir ay önce kiloyu az aldığından meyve püresine başladık (suyunu istemedi ağzına gelmiyomuş beyefendinin). baktım iştahı arttı beni daha çok emiyor başka bişey vermedim. geçen hafta yoğurda başladık kayınvalidem kendi yapıyor. sabah 10-11 gibi meyve ikindi 15-15,30 gibi yoğurdunu yiyor. hadi bide akşamları saat 19,30 gibi muhallebi vereyim dedim bebelacın ama bütün gece uyumadı. karnı ağırdı bebeğimin. şimdi muhallebi yerine ne versem diye kara kara düşünüyorum. öğlenleride sebze püresine başladık bugün itibari ile ama benim aklıma takılan sütüm yeterli zaten biberonla veriliyor ama ek gıdaya başlayalı doymamış olsa bile bi kaşık ek gıda peşine süt ver almıyor. ne yapmam gerektiği hakkında kararsızım valla. daha 6. ayı doldurmadık. anne sütü ek gıdadan daha önemli değilmi?? bide gece nasıl tok tutacam ben bu çocuğu? dediğim gibi sanırım muhallebi gaz yaptı...

happcim evde yapsana meyve püresini yoğurdunu hazırlar dışarı çıkarken felan kullanırsın.

canım dedim ya hevesten aldım:)) tabii ki püreleri evde yapacağım ama bunlar da dışarı çıkarken acil durumlar için bulunsun diye aldım. hem dedim ya evde yoğurt yapabileceğimi sanmıyorum. ayrıca püreyi püre, yoğurdu yoğurt olarak yemesinden yanayım. zaten doktorlar da öyle söylüyor. püreleri de egzotik meyveli ve tahıllı seçtim.. hani ananas falan.. her zaman evimizde ananas olmaz ya, değişik olsun dedim.

sevgilera.s.

zaten birkaö defa verdiğim yoğurdu artık veremicem.6.ayını doldurduktan sonra tekrar denicem.doktor alerji olma ihtimali yüksek biraz bekle ve tekrar dene.ozaman görüşelim dedi.armut püresi ile başlamıştım geçen hafta bu hafta elma püresini eklicem.haftaya da muhalebi.sonaki hafta sebze çorbası... işte böyle böyle alışacak.doktor kilosu çok iyi.1 ay daha bekleyebilirsin dedi.belki de onun dediği gibi yaparım.sadece tatına baktırırım.karar veremedim.

valla kızlar ben çalıştığım için sizin kadar şanslı değilim.maalesef erkenden bakıcıya bırakmak zorundayım.bu nedenle biz ek gıdalara 4. ayda başladık.aslında iyide oldu.kaşıkla yemeyi öğrendi.ben hazır hiçbirşey vermiyorum.herşeyi kendim yapıyorum.sebze çorbaları meyve püreleri filan.biberon almadığı için hiç mama vermedim.sadece geceleri emiyor.ama benim kızda kahvaltı yapmıyor.nasıl alıştıracam bilmiyorum.karışımı kabul etmedi bende tek tek vermeyi düşünüyorum.bakalım ne olacak

bende haftaya kahvaltıya başlamayı düşünüyorum. anne sütüne hazırlasam olurmu acaba?? bide peynir yumurta pekmez hepsini birden mi başlıyayım yoksa teker teker mi?

Canim kahvaltiya 6 ayda başla dedi doktor,
sende daniş istersen

ya haftaya dedimde yani 8 kasımda kontrole gideceğiz 9 kasımda zaten 6 aylık olacak hem dr sorcam hemde sonra başlarım diye planlıyorum sırnaşık şey ama işte bizimki ek olarak anne sütü istemediği için her verdiğimi mümkün olduğunca anne sütü ile hazırlamaya çalışıyorum.

şu ticker da olmadı gitti yaaaa offf -

şimdi olmuş :):)

kızlaaaaarrr!! bugün oğluşumu doktora götürdük ve artık ek gıdalara başlama izni çıktı:içelim::teytey::sm_cool:kaydirigubbakcemile2:dance:

bize bir program yazdı. 3 gündür tatlı kaşığı ile havuç suyu veriyordum. şimdi hemen uygulamaya geçicem. ikindiye çorba yapıcam. yoğurt, muhallebi, kahvaltı.. oooo...
oğluşum neler yiyecek neler:))

kahvaltıyı ayrı ayrı ver dedi. bilginiz olsun.. bence de öyle daha mantıklı.
ve bebe bisküvisini kendi sütlerinden sağdıklarınla ıslatıp verebilirsin dedi.

oğluşum ve ben çooooooook heyecanlıyız!!

hemen markete gidip onun için gerekli malzemeleri almalıyım..

ne güzel şeymiş bu annelik yaa! :))senağlama:1hug: Allahım her isteyene nasip etsin inşallah.

hepinize sevgilera.s.

kahvaltıya başlayan varmı kızlar
birde bebe biküvisi veriyomusunuz nasıl yapıyosunuz

devam mamasıyla birlikte veriyorum bebe bisküvisini.portakal suyuyla yapınca kusuyor hemen...

ben sadece elma-armut püresi,yoğurt ve muhallebi veriyorum.onları da hergün değil.ara sıra.zaten yoğurt haftada 1-2 defa yicek alerjiden dolayı.alışması için.kahvaltıya 7 aylık olunca başlıcam.ayrı ayrı veririm heralde.bebe bisküvisi yerine ekmek versek olmaz mı?evde kendim yaparım ekmeği. ayrıca geçenlerde evde kendim yaptım bisküvisini.pekmezle.pirinç unundan.hazır da alırım ama arasıra veririm heralde.

doktor bize devam maması kullanma dedi.süt kullan ama çok az kullan dedi.kuzey hiç mama yemedi şimdiye kadar.doktor da yedirme dedi.herhangi bişeye de karıştırma dedi.ben de tam devam maması alcaktım,vazgeçtim.

kızlar bence sütünüzde varsa 5.5 aydan önce bişiy vermeyin.ilk önce mryve suyu sonra yoğurt sonra sebze meyve püresi en sonda kahvaltıya başladım ben şimdi sabahlrı bir gün yumurta bir gün peynirli pekmezli anne sütlü karışım veriyorum
öğlen patates havuç kabak pirinç ve az zeytinyağlı çorba saat 4 gibi meyve püresi saat 6.30 gibide yoğurt devam maması ile kendim yapıyorum herşeyini kendim yapıyom hazırlar alerji yaptı ne yazıkki
akşam saat 8-9 gibide emip yatıyor 7. ayda muhallebiye başlıyacam

gizemcim ben bebe bisküvisi veriyordum..hemşire kızdı bana neden veriyorsun çocuğun midesini bozmuşsun dedi sürekli kustuğunu söylediğimde..6900gr geldi oğlum zayıfmış gelişmemiş..çok üzüldüm...hemşire eşimle beni tatmin etmedi doktora götürücem oğlumu..ayrıca kahvaltıya başlayın peynir, yumurta, çorba verin dedi..dün hazır çorbadan biraz verdim..kusmadı sanırım midesini tok tuttu...sebzeli çorba tarifi bekliyorum sizlerden..

sebze çorbası== 1 minik patates,1 minik havuç,1 tatlı kaşığı pirinç ve 2 su bardağı su ile pişirilir.kevgirden geçirilip püre haline getirilir.içine 1 çay kaşığı zeytinyağı eklenir.(koyuluğunu isteye göre ayarla)

irmikli çorba== 1 minik patates,1 minik soğan,1 çorba kaşığı irmik ile haşlanır ve ezilir. içine 1 çay kaşığı zeytinyağı ve yarım çay bardağı süt eklenir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…