ek gıdaya başlayanlar neler veriyosunuz?

irmikli çorba== 1 minik patates,1 minik soğan,1 çorba kaşığı irmik ile haşlanır ve ezilir. içine 1 çay kaşığı zeytinyağı ve yarım çay bardağı süt eklenir.[/QUOTE]

gökçencim soğan ve süt gaz yapabilir ama

Serpilcim teşekkürler verdiğin bilgiler için..deniycem hepsini de..bebe bisküvisini bir arkadaşım önermişti ama hemşire kızınca ne yapacağımı bilemedim..sor bakalım doktoruna..bu arada kırıkkale'li misin..benim annem kırıkkaleli evimiz var orda..

kahvaltıda yumurtanın sarısını ve peyniri ezip ver dedi hemşire..öyle yapıcam artık..iki gün evdeyim..annem öğlen yoğurt çorbası içiriyordu...nasıl sabırsız yiyordu yavrum..bir de annem çığlıkla uyandı dedi..susturamamış çok ağlamış oğluşum..bir kaç kez ben de yaşadım..(Allah korusun)sizinkiler de oluyor mu? rüya mı görüyorlar aceba neden oluyor?
bir de damağıyla ses çıkarıyor şu sıralar neden yaptığını anlamıyorum..eşim; ben çocukken damağım kaşındığında böyle yapardım. bana çekmiş diyor..güldüm ona da.. :))

ben kahvaltıya başlamadım daha.şimdilik elma-armut ve yoğurt(haftada 2 kez).tam 6 ayını doldursun bakalım.muhallebiyi de 2-3 defa verdim daha.

irmik çorbasına soğan ceviz büyüklüğünde falan olcak.gaz yapar mı bilmem ama denemeden bilemeyiz.
yazdığım sebze çorbasına zamanla taze fasülye,kabak,brokoli ve domates de ekleyebilirsiniz.

Yaa kizlar ne guzel yazmissiniz.Icinizde en buyuk Kayra ama ben dah cok fazla bisey vermiyorum..Sabahlari burada mamalar icin bi toz var soguk olarak ictigi sute katiyorsun,pisirmeden muhallebi oluyor,ondan yiyor yaklasik bir cay tabagindan azicik fazla,2 gyunde birde oglenleri bir kutu sebze puresi veriyorum...Aslinda vermek istiyorumda benim cok cok cok istahli obez olur korkusundan veremiyorum...Mesel o muhallebiyi onun ayina uygun olcude hazirladigimda tabak bittigi halde benim ki kiyameti kopariyor daha ver diye...Kutu sebze purelerinin boyutu turkiyedekiler kadar ondan da 2kutu yese daha ver diyecek istahta...Biz hala sute devam ediyoruz.Yedigi bi koca tabak seyin ustune mutlaka bir koca bibebronda sut icmeden susmuyor...Sizinkilerde bu kadar cok yiyor mu? Pazaretesi 6 ay check up i var bakalim dr ne diyecek....
Mercan cok istahsizdi zorla yedirirdim ,bununda onunden kaciriyorum..Mercan corba icerken elinden kasigi almaya ugrasiyor,babasinin kucagindayken eger adam bisey yiyorsa elini agzina sokup agzindan lokmasini cikariyor...Sizde de oluyor mu bunlar

canım yaaa kayracım çok tatlıı maşşallah demek babasının ağzından lokma kaçırıyo .)) mert fazla yemiyor.2 gündür sebze çorbasına başlamıştık ona alıştı bugün tarhana çorbası vericem kahvaltıyada başladık.mahmuda hep bıldırcın yumurtası kullanmıştım mertede ondan verdim sabah sadece sarısını mamasına karıştırdım sevdi :)) ama üstüne mama vermedim hepsini yemedi bile zaten..o meyvve püresinin ancak yarısını yiyo .içtiği mamada 150 cc

Yasemincim bende bu sabah sizden ozendim yumartanin sarina biraz da beyaz peynir ilave edip verdim ama benim ki okadar sabirsiz ki daha agzindaki lokma bitmeden kasiga saldirip ver diye agliyor.Bi goren olsa vah vah cocuk gunlerdir ac der..O oyle acele acele yutmaya calisinca yumurtanin sarisi girtlagina kaciyor bende korktum.....Yarin onden biraz karnini doyurup ondan sonra tadimlik vericem belki daha yavas yer...

canım bencede dra götür belkide yapısaldır az kilo alması ama ben hiç bebe busküvisi vermeyi düşünmüyorum sabah kahvaltı öğlen sebze çorbası öğleden sonra meyve püresi ve yoğurt mutlaka yedir bence sebze çorbasının taridfini gökçen çok güzel vermiş sağolsun ben pirinçli yapıyorum artık kabak brokoli falanda ekleycem ev tarhanasına geçeecem senin hazırı yiyosa verebilirsin ama hazırda çok kötü kokuyo yafff
ridacım ya benim kahvaltı konusunda kafam karıştı kızlar yardım eben anne sütüne bi gün yumurta bi gün peynir karıştırıp pekemzlede karıştırıp veriyodum ama bazı yerler bu şekil verin diyor bazı yerler süt ile pekmezi bir arada vermeyin diyor bazı yerler yumurta ile peyniri beraber verin diyor bazı yerler ayrı ayrı verin diyor ne yapacağımı şaşırdım siz ne yapacaksınız

elif kayra ya maşalha ya çok iştahlıymışı bizimkide yiyor ama çokda memnun değil
bence muhallebi verme sende o zaman ama mutlaka peynir yoğğurt yumurta ver yumurtayı mama ile karıştırki katı olmasın boğazında kalmasın sebze çorbasıda çok kilo yapmaz besleyici bide onuda ver kilo yapan busküvi muhalelbi falan onları az ver

irmik çorbasına soğan ceviz büyüklüğünde falan olcak.gaz yapar mı bilmem ama denemeden bilemeyiz.
yazdığım sebze çorbasına zamanla taze fasülye,kabak,brokoli ve domates de ekleyebilirsiniz.

soğana bencede gerek yok ardanın acayip gazı oluyor ya ridanın dediği gibi fırlıyor tyataktan ben gaza bağlıyorum
gökçen ben kabak koydum ama daha çok koymam mevsimi geçti domatesinde öyle taze fasulyede yaz senbzesi bitek brokoli havuç patates kalıyor seze çorbasına pek bir alternatififmiz olmuyo ne yazııkki
7. aydada sebze çorbasına artık et ekleyecez ozaman değeri artar

ya sizin muhallebi dediğiniz bebekler için olan pirinç unu deilmi ben oğluma 4. aydan bu yana veriyorum (ülkerinkini)sebze çorbası meyve püresi yogurt pekmez doktorumuzun yönlendirmesiyle tabiki bugünde bebe büsküvisi aldım yogurtla veririm diye siz inek sütü veriyormusunuz ben 1 yaşıa kadar verilmez diye biliyorum
hiç nane çayı yapıp içiren varmı oğlum çok hassas sürekli üşütüyor veriyorum bazen su yerine içiriyorum bekliyorum tariflerinizi yollayın ne güzel alternatiflerimiz çoğalır
herkesin bebeğine rabbim sağlıklar versin hayırlı evlat olurlar inşallah(benimkide):Saruboceq:

evet canım 1 yaşına kadar verilmiyor ama bizim doktor yoğurdu inek sütüyle yap,muhallebisine de çay bardağının 3te 1i kadar koyabilirsin dedi. mama kullanma dedi. kuzey çünkü mama yemedi şimdiye kadar.muhallebi birkaç kez yaptım pirinç unu kullandım.irmik de kullanmıştım bikeresinde.

Son düzenleme:
merhaba
benim bebişim 23 kasımda 6 aylık olacak doktor artık ek gıdalara başlayabiliriz dedi bugün ilk kez 2 kaşık elma püresi ve muhallebi yedi benim bir sorum olacak yoğurt yapan varsa dün denedim mama(formül süt) ile cıvık pis kokulu gibi geldi yoğurt gibi değildi sanki 1 yaşına kadar inek sütü vermeyin mamayla yapın diyen var, süt yoğurtta mayalanıyor değişime uğruyor diyen var,pastorize sütle yapın daha temiz diyen var,eskiden biz açık sütle yemedik mi o daha doğal diyen var kafam çok karıştı sizce hangisi doğru? deneyimlerinizi yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

benim oğlumda 23kasımda 6 aylık olacak ne güzel
ben oğluma sütüm yetmiyordu diye 4. aydan beri veriyorum yoğurt çorba herşey de veriyorum inek sütüylede yapıyorum yoğurdu bence bir zararı yok sen bilirsin yine de

ya kızlar ben 4. aydan başladım vermeye azar azar. oğluşum şimdiye kadar hiç geri çevirmemişti ama dün tarhana çorbası vereyim dedim bir kaşık aldı ve yemedi. bakalım daha sonra tekrar deneriz(

bu arada biz biraz pimpirikli bir gurup muyuz. herşeyi çok ince eleyip sık dokuyoruz. bir arkadaşımın 5 yaşında bir oğlu ve 8 aylık bir kızı var. oğlunu büyütürken yemesine çok özen gösterdiğini, çorbasını kahvaltısını herşeyini ona özel hazırladığını oğlununsa şimdi doğru düzgün bişey yemediğini çok fazla yemek seçtiğini söyledi. kızına öyle yapmıyormuş. sofraya oturtuyorum ve yiye bileceğini düşündüğüm herşeyden veriyorum azar azar diyor. muhallebisini meyvesini yine ayrı yapıpıyormuş ama yemeklerin tadına da baktırıyormuş anlıyacağınız.
şimdi benim kafamı karıştıran şu; tecrübeleri mi dikkate almalıyım, yoksa teorileri mi?
keşke eski dr'umuz gitmeseydi. onunda bizimkiler kadar bir bebeği vardı ve tavsiyeleri daha gerçekçiydi.
ne yapmalıyım sizce. oooooooooooooooooooooff of

yiyebileceği şeyden biraz biraz vermek lazım tabi.ben doktora falan sormuyorum ne yedireyim diye. kitaplar evde ona bakıyorum.anneme ve ananeme soruyorum.

arkadaşlar kahvaltıda ne veriyorsunuz.ben bebe bisküvisi, peynir,yumurta sarısı ve muzu ıhlamurla eziyorum onu veriyorum. başka ne katacağım. ne zamana kadar böyle ezip vereceğim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…