Ehliyet Sınavı. Lütfen araba kullananlar baksın

Yarım debriyajda arabayı titretirsin ama, Sen gaz veremiyorsun arabaya.Kalkış esnasında yeterli gaz veremezsen araba titrer ve stop eder.

1-)yeşil ışık yanar.
2-)Debriyaja bas vitesi 1'e al .
3-)Debriyajdan ayağını çekerken gaza bas. Arabayı dinle mutlaka, titreyecektir, kendisini ileriye atmak için bir hamle bekleyecektir senden. Araba titrediğinde gaz vermeye devam.
4-)Ayağını debriyajdan çek.

Kırmızı ışık duracak mısın?
1-)Frene basarak arabanın hızını düşür. Işık araları çok az dediğin için zaten 2.vitese atmış olamazsın, diye düşünüyorum. Debriyaja basarak vitesi boşa al ve frene basmaya devam et.

Hayal edemediğim için ancak bu kadar anlatabildim.

O ZAMAN DEBRİYAJ FREN YAPACAKSIN
Debriyaj fren yapıcam da ayağım zaten yarım debriyajda olmuş oluyo bu doğru bir pozisyon mu onu bilmiyorum dedim ya bazen nasıl yapıyorsam o kavşaktan hiç sorunsuz geçiyorum bazende araba titriyo stop ediyo orda ne yapmak lazım. Şöyle düşünün bir kavsak var ve 3 tane ışıkta durcaksınız ilki düz yolda yani debriyaj fren yapıp duruyorum. Sonra sarı yanar yanmaz ayağımı frenden çekip ayağımı hafif debriyajdan kalrırıken gaza basıyorum ya araba ilerliyor 2. kırmızı ışık yanıyo benim ayakda yarım debriyajda ama bazen o 2. kırmızı ışığın olduğu 1 metrelik mesafede o an yaptığım yanlış sey neyse araba stop ediyo veya titriyo.

2 saniye içinde tekrar durmanız gerekiyorsa debriyaj+fren şeklinde vites boşta duracaksınız. Birde bu iş böyle olmaz, pratikte yapabilmek farklıdır. Bence sen heyecanlısın şuan, bildiğin herşeyi unuttum sanıyorsun ama direksiyon başında hatırlarsın. Rahat olmaya çalış, ucunda ölüm yok.

Çok teşekkürler ben surdan devam edeyim 4. maddede ayağını debriyajdan cek yazıyo ya 2 saniye içinde ayağımı çekersem araba stop etmez mi böyle düşünün ve ona görede bi cevap yazarsanız çok sevinirim

Debriyajın ayarını ayarlamıyorsun sen, fazla yüksekte tutuyorsun. Yani arabanın tam gaz istediği noktada sen frene basıyorsun. Arabanın stop edeceğini anladığın an debriyaja köküne kadar bas. Bazı araçların debriyajı yukarıda kavrar, sen yarım bastım sanarken o kavrama noktasına gelmiş gaz istiyordur. yeterli gazı alamazsa stop eder, araba stop etmeden titrer zaten o anda ya gaza basacaksın yada debriyaja basacaksın köküne kadar.

Ohh ya tamam anladım gibi , o zaman yarım debriyajda ilerlemek sorun değil

Yeterli gazı verirsen etmez, gaz vermezsen araba stop eder tabi. Senin o yarım debriyaj olayı senin açından pek uygun gelmedi bana. Kavrama noktasını hissedemiyorsan arabayı stop ettirirsin tabi.

O zaman yarım debriyajda gidebilirsiniz ama diğer ayağınız frene her an basabilecek şekilde dursun. Durulması gerekince debriyaj +fren yapar durursunuz. Çok sağlıklı bir hareket değil ama o anı kurtarır

Yeterli gazı verirsen etmez, gaz vermezsen araba stop eder tabi. Senin o yarım debriyaj olayı senin açından pek uygun gelmedi bana. Kavrama noktasını hissedemiyorsan arabayı stop ettirirsin tabi.
Galiba ben ayağım o yarım debriyajdayken kalkış yaptıktan sonra sabit yerde tutamıyorum ayağımı

O zaman yarım debriyajda gidebilirsiniz ama diğer ayağınız frene her an basabilecek şekilde dursun. Durulması gerekince debriyaj +fren yapar durursunuz. Çok sağlıklı bir hareket değil ama o anı kurtarır
Anladım o zaman arabayı titreten şey benim yarım debriyajda ilerlemem değil, demek ki ya fazla basıyorum yada daha çok yukarı kaldırıyorum debriyajı

Anladım o zaman arabayı titreten şey benim yarım debriyajda ilerlemem değil, demek ki ya fazla basıyorum yada daha çok yukarı kaldırıyorum debriyajı

Bu arada bu yarım debriyaj sık kullanıldığı zaman araca zarar verir bilgin olsun. İleride kendi aracınla giderken yarım debriyajı kullanma , başarılar diliyorum sana.

Isıkların arası kısa mesafe oldugu ıcın bence ılk ısıkta durduktan sonra kalkınca bı sure yarım debrıyaj gıt yıne ısık gorunce debrıyaja tam bas, yanı o ısıklar arası mesafede ayagını debrıyajdan cekmene gerek yok yarım debrıyajle gıdebılırsın

debriajı iyi ayarlaman lazım durduğun zaman debriajı bırakma, kalktığın zamanda debriajı yavaş yavaş bırak birden değil.

Aynen öyle, bu seferde araba titriyor. Yani sana diyor ki "ya gaza bas gidelim ya da frene bas duralım" :)
Dili olsada konuşsa üstümden in diyecek bana :) Şim son olarak maddeler halinde yazayım da kafam netleşsin hepinizinde kafasını şişirdim kusura bakmayın başım ağrıyor valla düşün düşün
1) Kırmızı ışıkta debriyaja bas frene bas vitesi boşa al ayağını debriyajdan çek bekle
2)Sarı yanar yanmaz debriyaja tekrar bas vitesi 1 al ayağını hafif hafif debriyajdan kaldırıp gaza yüklen ama az az
3)Sonra ayağım yarım debriyajdayken 2. kırmızı ışık yanmış oluyo oraya kadar yarım debriyajda ilerleyebilirim yani sıkıntı yok ?

Evet aynen öyle,araba titreyince ya gaza ya frene bas diyor sana,süre uzayınca stop ediyor Kavrama noktasında fazla yukarı kaldıriyorsun yani kalkış pozisyonu oluyor. Bu yarım debriyaj işini keşke hiç göstermeseler,ciddi kafa karıştıran birşey. Sadece yokuşta kullandırılsa sıkıntı olmayacak ama ilk bunu öğretiyorlar,ayağınız ,debriyaj+fren/debriyaj+gaz durumuna alısamıyor. Pratikte bunlar kullanılmalı aktif trafikte zira kimse ışıkta öndeki aractakinin arabayı dinleyecek,kavramayı bekleyecek durumuna sabredemiyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…