Ehliyet Sınavı. Lütfen araba kullananlar baksın

Yok canım debriyajla ilerleyebilirsin bir süre bir sey olmaz
Isıkları görünce ayagını gazdan cek debriyaja sonuna kadar bas ve hemen ısıkların yanına gelince de frene bas.

Yokuşta durduysan yarım debriyaj+gaz kalkacaksın,düz yolda debriyajla ilerleyip gaz ver hafif hafif. 2 sn bir duracaksan debriyajla git.

Parkı da debriyajla yapacaksın unutma. 2. Viteste durursan kalkarken bire almayı unutma. Kaputu açtırıyorlar artık onlara çalıştın mı? Silecekler,farlar nereden çalışıyor hepsini soruyorlar.

1. viteste oluyorum zaten ilk ışığı gördüğümde vitesi 2 den 1e düşürüyorum. İlkinde duruyorum sıkıntı yok ama o 2.ve 3. ışıkta dururken ayaklarım birbirine dolanıyor orada ne yaptığımı nereye bastığımı hala çözebilmiş değilim diyorum ya bazen sorunsuz geçiyorum oraları bazende araba titriyo o zaman daha çok korkuyorum ve anında stop ediyo ben bi türlü o ışıkları nasıl sorunsuz geçiyorum o sırada ayaklarım debriyajda mı gazda mı ne debriyaja tam mı basıyorum yarım mı onu bilmiyorum

dediğini şöyle anlıyorum kırmızıda normal duruyorum sonra ine kırmızı yanıyor aradaki mesafe nasıl bilmiyorum 10 metre ise yine aynı işlemi yapacaksın gaza basmadan araba nasıl gidecek??eğer yokuş aşağıysa boşta gider gaza basmayacaksın duracaksan fren yapacaksın...o nedenle bayanlar düz araba kullanamaz...

Ahh daha 2 gün önce öğrendim bu kaput açtırma mevzusunu kursta hoca gösterdi 1 kere ondan yana pek sıkıntım yok da benim korkum o kavşakta geçmek. Ben düz yolda durcam sadece son ışıkta hafif yokuş var. O zaman Ben ilk ılıkta durduğumda yeşil ışık yanınca ayağımı tam debriyaja basıp vitesi 1 atsam ayağım tam debriyaja basılı şekilde ilerleyebilir miyim gaza basmadan

Yarım debriyaj yapıyorsunuz o halde. Araba titremeye başladığında debriyajdan ayağınızı çekip gaza basıp devam edeceksiniz. O kavrama noktasını biliyorsunuzdur zaten, erken çekerseniz debriyajdan yada debriyajdan çekip hemen gaza basmazsanız stop eder araç. Ona dikkat etmeniz yeterli.

işte problem aradaki mesafe 1 metre ne var ne yok . İlk ışıktan sonra kalkış yapar yapmaz yine durmam gerekiyor 2-3 saniye geçmeden

Ayağın debriyaja basılı Nasıl ilerleyeceksin? Çekmen lazım debriyajdan ilerlemek için.
Edit: hafif çekmen lazım tabi pat diye bırakma debriyajı

öyle brşey olmaz ayağını debriyajdan çek 1. vitesteyken hafifi gaz fren yaparak o dediğin yerden geçersin ben öyule yapıyorum

Kavrama noktasından sonra hafif gaza basıyorum ama mesafe o kadar kısa ki normal şartlarda debriyajdan ayağını hemen çekmemem lazım biraz ilerledikten sonra çekmek lazım ama seninde dediğin gibi mesafe kısa olduğu için ayağımı o zaman debriyajdan erken çekmiş oluyorum debriyajı yarım yapıp gaza bastığım an 2 saniye gecmeden yine durduğum için ayağımı debriyajdan cekmeli miyim yoksa yarım şekilde mi devam etmeliyim

gaza köklemeyeceksin hafifi değeceksin hafif...gaz fren yapacaksın ayağını iyi ayarla hafifi bas...
Ama mesafe o kadar kısa ki ilk yeşil ışıktan sonra benim ayağım yarım debriyajda diğeride gaza basılı hafif hafif ya hani ayağımı 2 saniye sonra debriyajdan çekersem araba stop etmez mi normalde biraz ayağın debriyajda ilerliyosun ya hemen çekmemek gerek, benim o kadar zamanım olmuyor

Ayağını debriyajdan çekip,hafifçe gaza basmalısın. Mesafe ne olursa olsun. Gaza yüklenmediğin sürece araba hızlı kalkmaz zaten. Yavaşça kaldır,durman gerektiğinde yine debriyaj fren yap dur. Vitesi ayarla kavrama noktasına gel kaldır arabayı yine. Sorun olmaz. Ayakların zaten azda olsa alışmıştır diye düşünüyorum, panikleme sakin ol mantık hep aynı dursanda kalksanda. Duracaksan debriyaj +ayağını gazdan çekip yavaşça fren,kalkacaksan,ayağın frendeyken yarım debriyaj,titremeye başlayınca araç frenden çekip hemen gaza bas ama hafif hareketlerle. Bunu yaparsan mesafenin önemi olmaz Ayaklarını doğru kullanabilmen önemli sadece. Hiç kafanı karıştırma debriyajla gitmek vs diye. Mantık basit.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…