Düğün yerim habersiz değiştirildi

merhaba, ben özel sektörde evden çalışan bir kadınım. eşim de aynı şekilde evden çalışıyor. mayısta nikahlandık, kaynanamlara yakın bir ilçedeki evlerine yerleştik. eylül’de düğünümüz var, yani çok kısa bir zaman kaldı. direkt konuya gireyim, kayınpederim ve görümcem birkaç gün önce davetiye bastırmaya bizim yaşadığımız ilçeye geldi. onların oku dağıtma alışkanlığı var, bu yüzden hediye paketlerinin üstüne yapıştıralacak şekilde davetiyeler bastırıyorlar. geldikleri gün, görümcem eşime davetiyenin fotoğrafını atıyor. öncesi de değil, ilçeye tam geldikleri zaman. davetiyeye bakarken fark ediyoruz ki düğünün yeri olarak farklı bir yer belirtmişler. bir okulun bahçesi. bu şekilde komplekslerim yoktur, lüks arayışım da yoktur. bugüne kadar da bir dediklerini iki etmedim, attığım her adıma dikkat ettim küçük bir yer olduğu için kayınvalidemin kayınpederimin benim yüzümden laf duymasını istemedim. muhafazakar bir aile oldukları için giyimime dikkat ettim. bi fazla yaptırayım her şeyi diye uğraşmadım. ailem de ben de her zaman maddi konu açıldığında neye gücünüz yeterse biz ona kabulüz, fazlasını istemeyiz dedik. tüm bu iyi niyet boşa gitmiş gibi hissediyorum çünkü düğünün yapılacağı yeri değiştirirken bize tek bir kelime etmediler, sormadılar istiyor musunuz diye. bu kararı tek başlarına aldılar. benim ne düzgün bir sözüm oldu, nişan desen zaten yok, düğünümü de kınayla birleştirdim ki onları da yormayayım. görümcelerim (2 tane) biriyle aramda 11, biriyle 15 yaş var. ne ablalık gördüm, ne iyi niyet gördüm. sevgiliyken ayrıldığımızda eşimize “sevindim. iyi olmuş” diyen insanlar. hem de benim onlara karşı bir suçum günahım olmamasına rağmen. nikahlandıktan sonra aynı evde yaşamamız dahi sorun oldu düğünü beklemediğimiz için. tamam anlıyorum muhafazakar bir aile ama evli barklı insanlar olmuşuz, daha hala kardeşlerinin eşi olduğumu kabullenemediler. üstelik bu davetiye olayından sonra eşim gitti konuştu. benim günlerdir üzgün olduğumu, böyle bir kararın bize sorulmadan verilmesinin saygısızlık olduğunu söylemiş. 1 saat dil dökmüş. görümcem abarttığımı söylemiş. kayınpederim ve kayınvalidem de anlamamak için direnmiş. kayınvalidemin dişleri kanamış sinirden, eşime sus doldum ben demiş. eşim yer önemli değil, biz kompleksli insanlar değiliz. ama karım okul bahçesinde düğün istemek zorunda değildi de, sorabilirdiniz demiş. sonuç hüsran. eşim ağlayarak döndü eve sinirden. kısacası bütün haftamız mahvoldu. ben kalp kırmak istemiyorum, ama gerçekten yoruldum. o konuşmadan sonra beni bir kere aramadılar, bir kere kusura bakmayın demediler. gelininiz üzülmüş, hiç mi önemli değil diyorum kendi kendime. kayınvalidem üzgünken ben kırk takla atıyorum. verdiğim değer yok oldu gitti yani, çok kırıldım. neyse ki eşim benim haklı olduğum konularda arkamda duruyor, anne kuzusu bir adam değil. gerçekten çok seviyorum. ama düğün öncesi bu kadar kargaşadan da bunaldım. benim ailemde her şey konuşarak çözülür, eşimin aile dinamikleri farklı ve asla iletişim kuramıyorlar. özür dileyemiyorlar, bir kusura bakma diyemiyorlar. allah var haklarını yiyemem, maddi olarak destek oldular evlerini açtılar. ama her olayın sonunda üzülen eşim oluyor. ben artık eşimi de kendimi de üzdürtmek istemiyorum. :KK43: ne yapabilirim, nasıl davranmalıyım bundan sonra? hakikaten napacağımı şaşırdım.
Yani başka bir salon olsa tolere edilme ihtimali olabilirdi ama okul bahcesi nedir Allah aşkına. Gelin odası falan yok öyle orta yerde mi duracaksiniz? Gelen geçen izlesin der gibi, sokakta düğün mü olur? Çok zor bir duruma sokmuşlar sizi. Bence sadece ilk dansa ve takı törenine katılın kalan kısmı k.validenizle k.pederiniz halletsin. Hatta elinizden geliyorsa hiç katilmayin .

Herkes düğünü yapmayın gitmeyin demişte
Siz gelinlik giymediniz muhtemelen beyaz bir elbise ile imza attınız
Gelinlik hayatınızda bir kere giyeceksiniz
Her gün evlenmeyeceksiniz sonuçta.
Yapın düğünü istediğiniz yerde
İstediğiniz şekilde

Ayrıca sizin düğün yerinizi niye eş ailesi seçiyor ki
Eşinizle kendiniz karşılayın ve kendiniz istediğiniz yerde yapın.

Onlar karşılayacaksa da onlardan alın parayı gidip istediğiniz yeri tutun

Son olarak ; nikah oldu diye gelinlik giymemezlik falan yapmayın.
Bir ömür içinizde yara olur.

4-5 aydır evli olan, aynı evde yaşayan, sevişen, akşama ne yesek diye düşünen, dizi izlerken pıçağın ucuyla birbirine elma armut uzatan, temizlik yapan, aile arkadaş ziyaretlerine gidip akşam evine geri dönen bir çiftin sanki yeni evleniyormuşçasına düğün yapması çok saçma değil mi zaten? Üstüne bir de okul bahçesi saçmalığı eklenecek. Oldu olacak İstiklal Marşı’nı da okuyun düğünde.

Bu arada dişler sinirden nasıl kanıyor? İlk defa duydum. 😐
Ay ya bu akşam kk beni çok güldürdü çok yaşayın😂😂😂😂😂 hakkaten dişleri sinirden kanamak ne acaba

Kimse kusura bakmasın hiç iyi niyetli bulmadım. Düğün mekanı seçmek için günlerce gezip ayak patlatıyorsun kafa patlatıyorsun, sonra kayın aile zort diye mekan değiştiriyor. Hayırdır kendi düğünleri mi? İşte bu yüzden nikah düğüne birkaç gün kala yapılmalı. Nasılsa aldık kafasındalar anladığım kadarıyla. Her zaman bir ayağınızın kapıda olduğu izlenimini verin.
Ben arttırıyorum
Bence nikah düğünden 2 gün sonra yapılmalı
Yoksa erkek ailesi bunu çok güzel kullanıyor.
Nasıl olsa aldık diyor ne eşya yapıyor ne düğün ne gelinlik

Ben arttırıyorum
Bence nikah düğünden 2 gün sonra yapılmalı
Yoksa erkek ailesi bunu çok güzel kullanıyor.
Nasıl olsa aldık diyor ne eşya yapıyor ne düğün ne gelinlik
Ben aynı gün yapacam😂 son dkya kadar bekarus olmayı tercih ediyorum 😂

Ya bence aileleri karıştırmasınlar, düğün istemiyoruz deyip kestirip atsınlar.
Tekrar altını çizeyim yapmak isteyen yapar kimsenin keyfine tercihine bir şey diyemem ama benim için fuzuli masraf, valla salonların fiyatı uçmuş haftasonu akşam 7-12 arası tutarsan pahalı tarife, hafta içi akşam bir tarife, hafta arası gündüz olursa bir tarife ve akıl almaz fiyatlar dönüyor, ne gerek var, bir de düğüne gelenler takı takıyor onları kayıt altına alıyorsun neymiş onun karşılığı gitmeliymiş, bu nasıl hediye anlayışı?
Millet bin tane kredi borcuyla evlenip evliliğinin en güzel 3-4 yılını borç ödeyerek ve düğünde takılanların karşılığını götürerek geçiriyor.
Gelenlere de eziyet cddiyim, adam mesela 10 yıl önce evlenmiş o zaman ona 1 çeyrek takmış olan kişi evleniyor veya takanın çocuğu evleniyor, 10 yıl önce 1 çeyrek 100 liraysa şimdi 4000 küsür, eee asgari ücretlilerin bol olduğu memlekette hem yol yapacaksın yol masrafı hem altın takacaksın, ya gençler yapsın nikahı sonra keyfine baksın.

Benim çok tatlı bir komşum oldu nikah yapmış minnoşlar, eşya bile almamışlar çünkü durumları elvermiyor, eşyalı ev tutup oturdular aman bir mutlular kimseye de minnet ettikleri yok geçinip gidiyorlar.
Munecim güzel konuşuyorsun
Seni de severim ama
Kendi kızından pay biç
Bir kere evleniyor
Kızını gelinlikler içinde görmek istemez misin ?
Belediye nikahında o pek olmuyor ki
Dümdüz şekilde imza atıp çıkıyorlar
Herkesin kendi tercihi ve bütçesi belirler tabi.

Önceden nikahlanıp aynı eve girmeniz hata olmuş.Tamam nikah kıyılır da aynı eve girmeseydiniz şimdi eşinizde peşinizde pervane olur,istediklerinizi yapar,ailesinin ağzına bakmazdı.Çalışan 2 insanın kimseden bi beklentisi olmamalı,herşeyi kendi yapmış,hiçbirşey içinde kalmamış biri olarak yazıyorum.Acelem yok beklerim dedim 2 yıl nişan bile yapmadım,birikim yaptım,eksiklerimi tamamladım.Eş ailesine sadece haber verdik kına şurda,düğün şurda olacak diye.O kadar büyük rahatlık ki kimse karışamıyo ,evimi istediğim yerden tuttum,döşedim,hiçbir şeyde söz sahibi olamadılar eşim de izin vermezdi çünkü benim ne kadar çabaladığımı görüyordu.Ben olsam ne o düğüne gider ne de onların evinde otururum,eşime de resti çekerim ama siz zaten evlisiniz sonuç ne olur bilemem

Munecim güzel konuşuyorsun
Seni de severim ama
Kendi kızından pay biç
Bir kere evleniyor
Kızını gelinlikler içinde görmek istemez misin ?
Belediye nikahında o pek olmuyor ki
Dümdüz şekilde imza atıp çıkıyorlar
Herkesin kendi tercihi ve bütçesi belirler tabi.
Defne teşekkür ederim 🥰 kendi kızımdan pay biçiyorum zaten, belki fikirlerim tuhaf geliyordur ama ben çocuğumu evlenirken ha gelinlik ha bir kot bir tişörtle görmüşüm hiç önemsemem doğru insanla mutlu bir evlilik yapsın kafi, ki o da evlilik arefesinde birkaç aya evleniyor, kına yapmayacağım düğün de istemiyoruz dediler, bir nikah akşamına arkadaşlarıyla eğlence ve tatile gitmeyi planladılar nişanlısıyla, kızımı da kendim gibi yetiştirmişim çaktırmadan:)

Biz baştan konuştuk her şeyi, adet madet yapmayız da yaptırmayız da gelin almaya gelirken de carul curul davul zurna da istemiyoruz seven varsa özür dilerim ama ben o zurna sesine sinir oluyorum, çocuklarımız ailelerin isteklerine göre değil kendi kafalarına göre evlensin mutlu olsunlar başka hiçbir şey istemiyoruz.

merhaba, ben özel sektörde evden çalışan bir kadınım. eşim de aynı şekilde evden çalışıyor. mayısta nikahlandık, kaynanamlara yakın bir ilçedeki evlerine yerleştik. eylül’de düğünümüz var, yani çok kısa bir zaman kaldı. direkt konuya gireyim, kayınpederim ve görümcem birkaç gün önce davetiye bastırmaya bizim yaşadığımız ilçeye geldi. onların oku dağıtma alışkanlığı var, bu yüzden hediye paketlerinin üstüne yapıştıralacak şekilde davetiyeler bastırıyorlar. geldikleri gün, görümcem eşime davetiyenin fotoğrafını atıyor. öncesi de değil, ilçeye tam geldikleri zaman. davetiyeye bakarken fark ediyoruz ki düğünün yeri olarak farklı bir yer belirtmişler. bir okulun bahçesi. bu şekilde komplekslerim yoktur, lüks arayışım da yoktur. bugüne kadar da bir dediklerini iki etmedim, attığım her adıma dikkat ettim küçük bir yer olduğu için kayınvalidemin kayınpederimin benim yüzümden laf duymasını istemedim. muhafazakar bir aile oldukları için giyimime dikkat ettim. bi fazla yaptırayım her şeyi diye uğraşmadım. ailem de ben de her zaman maddi konu açıldığında neye gücünüz yeterse biz ona kabulüz, fazlasını istemeyiz dedik. tüm bu iyi niyet boşa gitmiş gibi hissediyorum çünkü düğünün yapılacağı yeri değiştirirken bize tek bir kelime etmediler, sormadılar istiyor musunuz diye. bu kararı tek başlarına aldılar. benim ne düzgün bir sözüm oldu, nişan desen zaten yok, düğünümü de kınayla birleştirdim ki onları da yormayayım. görümcelerim (2 tane) biriyle aramda 11, biriyle 15 yaş var. ne ablalık gördüm, ne iyi niyet gördüm. sevgiliyken ayrıldığımızda eşimize “sevindim. iyi olmuş” diyen insanlar. hem de benim onlara karşı bir suçum günahım olmamasına rağmen. nikahlandıktan sonra aynı evde yaşamamız dahi sorun oldu düğünü beklemediğimiz için. tamam anlıyorum muhafazakar bir aile ama evli barklı insanlar olmuşuz, daha hala kardeşlerinin eşi olduğumu kabullenemediler. üstelik bu davetiye olayından sonra eşim gitti konuştu. benim günlerdir üzgün olduğumu, böyle bir kararın bize sorulmadan verilmesinin saygısızlık olduğunu söylemiş. 1 saat dil dökmüş. görümcem abarttığımı söylemiş. kayınpederim ve kayınvalidem de anlamamak için direnmiş. kayınvalidemin dişleri kanamış sinirden, eşime sus doldum ben demiş. eşim yer önemli değil, biz kompleksli insanlar değiliz. ama karım okul bahçesinde düğün istemek zorunda değildi de, sorabilirdiniz demiş. sonuç hüsran. eşim ağlayarak döndü eve sinirden. kısacası bütün haftamız mahvoldu. ben kalp kırmak istemiyorum, ama gerçekten yoruldum. o konuşmadan sonra beni bir kere aramadılar, bir kere kusura bakmayın demediler. gelininiz üzülmüş, hiç mi önemli değil diyorum kendi kendime. kayınvalidem üzgünken ben kırk takla atıyorum. verdiğim değer yok oldu gitti yani, çok kırıldım. neyse ki eşim benim haklı olduğum konularda arkamda duruyor, anne kuzusu bir adam değil. gerçekten çok seviyorum. ama düğün öncesi bu kadar kargaşadan da bunaldım. benim ailemde her şey konuşarak çözülür, eşimin aile dinamikleri farklı ve asla iletişim kuramıyorlar. özür dileyemiyorlar, bir kusura bakma diyemiyorlar. allah var haklarını yiyemem, maddi olarak destek oldular evlerini açtılar. ama her olayın sonunda üzülen eşim oluyor. ben artık eşimi de kendimi de üzdürtmek istemiyorum. :KK43: ne yapabilirim, nasıl davranmalıyım bundan sonra? hakikaten napacağımı
1-nişanlıyken aynı evde yaşamak muhafazakar bir aileye çok ters bir tutum oturmama kalkmama herşeyime dikkat ettim söz laf gelsin istemedim küçük yer diyen biri bunu düşünememiş. Getirmişsin o sözü ki düğün yapıldı mı yapıldıya getiriyorlar.
2- kimseye tamah etmeyeceksin. Bu kendi ailen bile olsa insanın kendi parası kendi malından değerli hiç bir şey yok.
3- o görümceler ve kayınvalideden hemen uzak dur.
Bol şans.

merhaba, ben özel sektörde evden çalışan bir kadınım. eşim de aynı şekilde evden çalışıyor. mayısta nikahlandık, kaynanamlara yakın bir ilçedeki evlerine yerleştik. eylül’de düğünümüz var, yani çok kısa bir zaman kaldı. direkt konuya gireyim, kayınpederim ve görümcem birkaç gün önce davetiye bastırmaya bizim yaşadığımız ilçeye geldi. onların oku dağıtma alışkanlığı var, bu yüzden hediye paketlerinin üstüne yapıştıralacak şekilde davetiyeler bastırıyorlar. geldikleri gün, görümcem eşime davetiyenin fotoğrafını atıyor. öncesi de değil, ilçeye tam geldikleri zaman. davetiyeye bakarken fark ediyoruz ki düğünün yeri olarak farklı bir yer belirtmişler. bir okulun bahçesi. bu şekilde komplekslerim yoktur, lüks arayışım da yoktur. bugüne kadar da bir dediklerini iki etmedim, attığım her adıma dikkat ettim küçük bir yer olduğu için kayınvalidemin kayınpederimin benim yüzümden laf duymasını istemedim. muhafazakar bir aile oldukları için giyimime dikkat ettim. bi fazla yaptırayım her şeyi diye uğraşmadım. ailem de ben de her zaman maddi konu açıldığında neye gücünüz yeterse biz ona kabulüz, fazlasını istemeyiz dedik. tüm bu iyi niyet boşa gitmiş gibi hissediyorum çünkü düğünün yapılacağı yeri değiştirirken bize tek bir kelime etmediler, sormadılar istiyor musunuz diye. bu kararı tek başlarına aldılar. benim ne düzgün bir sözüm oldu, nişan desen zaten yok, düğünümü de kınayla birleştirdim ki onları da yormayayım. görümcelerim (2 tane) biriyle aramda 11, biriyle 15 yaş var. ne ablalık gördüm, ne iyi niyet gördüm. sevgiliyken ayrıldığımızda eşimize “sevindim. iyi olmuş” diyen insanlar. hem de benim onlara karşı bir suçum günahım olmamasına rağmen. nikahlandıktan sonra aynı evde yaşamamız dahi sorun oldu düğünü beklemediğimiz için. tamam anlıyorum muhafazakar bir aile ama evli barklı insanlar olmuşuz, daha hala kardeşlerinin eşi olduğumu kabullenemediler. üstelik bu davetiye olayından sonra eşim gitti konuştu. benim günlerdir üzgün olduğumu, böyle bir kararın bize sorulmadan verilmesinin saygısızlık olduğunu söylemiş. 1 saat dil dökmüş. görümcem abarttığımı söylemiş. kayınpederim ve kayınvalidem de anlamamak için direnmiş. kayınvalidemin dişleri kanamış sinirden, eşime sus doldum ben demiş. eşim yer önemli değil, biz kompleksli insanlar değiliz. ama karım okul bahçesinde düğün istemek zorunda değildi de, sorabilirdiniz demiş. sonuç hüsran. eşim ağlayarak döndü eve sinirden. kısacası bütün haftamız mahvoldu. ben kalp kırmak istemiyorum, ama gerçekten yoruldum. o konuşmadan sonra beni bir kere aramadılar, bir kere kusura bakmayın demediler. gelininiz üzülmüş, hiç mi önemli değil diyorum kendi kendime. kayınvalidem üzgünken ben kırk takla atıyorum. verdiğim değer yok oldu gitti yani, çok kırıldım. neyse ki eşim benim haklı olduğum konularda arkamda duruyor, anne kuzusu bir adam değil. gerçekten çok seviyorum. ama düğün öncesi bu kadar kargaşadan da bunaldım. benim ailemde her şey konuşarak çözülür, eşimin aile dinamikleri farklı ve asla iletişim kuramıyorlar. özür dileyemiyorlar, bir kusura bakma diyemiyorlar. allah var haklarını yiyemem, maddi olarak destek oldular evlerini açtılar. ama her olayın sonunda üzülen eşim oluyor. ben artık eşimi de kendimi de üzdürtmek istemiyorum. :KK43: ne yapabilirim, nasıl davranmalıyım bundan sonra? hakikaten napacağımı şaşırdım.
Si kendiniz olmayıp onların oyuncağı olduğunuz için, kişiliksiz ve fikirsiz olduğunuza karar verip sizin düğün yerinizi kendileri değiştirip üstüne de haber verme gereği bile duymamışlar geçmiş olsun. Bu maç burdan zor döner. Genç kızlar, sevgili sözlü vs. Anne babalarını akrabalarını memnun edeyim diye kendinizden vazgeçmeyin. Siz değerli ve sevilesisiniz. Sizi olduğunuz gibi sevsinler ya da sevmesinler. Let them decide.

Bu arada geleneklere göre nişan ve kınayı kız evi yapar yani yorulacak olan kız tarafı olacaktı. Onlar misafir gibi gelip gideceklerdi.
Si kendiniz olmayıp onların oyuncağı olduğunuz için, kişiliksiz ve fikirsiz olduğunuza karar verip sizin düğün yerinizi kendileri değiştirip üstüne de haber verme gereği bile duymamışlar geçmiş olsun. Bu maç burdan zor döner. Genç kızlar, sevgili sözlü vs. Anne babalarını akrabalarını memnun edeyim diye kendinizden vazgeçmeyin. Siz değerli ve sevilesisiniz. Sizi olduğunuz gibi sevsinler ya da sevmesinler. Let them decide.

Defne teşekkür ederim 🥰 kendi kızımdan pay biçiyorum zaten, belki fikirlerim tuhaf geliyordur ama ben çocuğumu evlenirken ha gelinlik ha bir kot bir tişörtle görmüşüm hiç önemsemem doğru insanla mutlu bir evlilik yapsın kafi, ki o da evlilik arefesinde birkaç aya evleniyor, kına yapmayacağım düğün de istemiyoruz dediler, bir nikah akşamına arkadaşlarıyla eğlence ve tatile gitmeyi planladılar nişanlısıyla, kızımı da kendim gibi yetiştirmişim çaktırmadan:)

Biz baştan konuştuk her şeyi, adet madet yapmayız da yaptırmayız da gelin almaya gelirken de carul curul davul zurna da istemiyoruz seven varsa özür dilerim ama ben o zurna sesine sinir oluyorum, çocuklarımız ailelerin isteklerine göre değil kendi kafalarına göre evlensin mutlu olsunlar başka hiçbir şey istemiyoruz.
Mutluluklar diliyorum ❤️

benim ne düzgün bir sözüm oldu, nişan desen zaten yok, düğünümü de kınayla birleştirdim ki onları da yormayayım.
söz, kıza ait
nişan, kıza ait.

kına , kıza ait onu da düğünle birleştirip onlara yıkmışsınız sanki. Ne dersiniz?

Bu arada size sorulmadan yapılan bu şey aşırı çirkin.
Gün sizin gününüz, buna uygun bir bütçeleri olmayabilir ama bunu size söylemeleri gerekirdi.

Muhafazakarlar demişsiniz
Ama aynı evdesiniz. Anın şartlarıdır saygı duyarım ama ikilikler seziliyor maalesef.

söz, kıza ait
nişan, kıza ait.

kına , kıza ait onu da düğünle birleştirip onlara yıkmışsınız sanki. Ne dersiniz?

Bu arada size sorulmadan yapılan bu şey aşırı çirkin.
Gün sizin gününüz, buna uygun bir bütçeleri olmayabilir ama bunu size söylemeleri gerekirdi.

Muhafazakarlar demişsiniz
Ama aynı evdesiniz. Anın şartlarıdır saygı duyarım ama ikilikler seziliyor maalesef.
Düğünle kınayı birleştirince salonlar ekstra ücret almıyor. Aksine erkek tarafının işine geliyor.

Düğünle kınayı birleştirince salonlar ekstra ücret almıyor. Aksine erkek tarafının işine geliyor.
kadın kına için ayrı yer tutacaktı normalde
kına yapmamış
yani mekan tutmamış

söz de , nişan da , kına da kadında
erkek de çerez elbise vs alacaktı evet ama
nişan ikramıydı salonuydu kadının sorumluluğundaydı
olmadı derken yapmamış yani

Ama kuzucum eğer adetler uygulanacaksa düğünle kına birleştirilince kız tarafı hiçbir şeye elini sürmemiş oluyor, kız tarafı kına yapsaydı bir yer tutmaları gerekirdi, ya bu adetler topyekün uygulanmamalı veya sadece erkek tarafına yüklenilmemeli.

X