Donmuş embriyoya PGT görüşleriniz

Evet bende yeni öğrendim çalışılan hücre sayısı yetersizdi denildi tabiki bu durum embriyoyu yoruyor ama risk alıp göndermeyi seçtik.
Opudan sonra 4 tane göndermiştim onun sonucunu alalı baya oldu
Geride 1 tane kalmıştı oda gideli 2 hafta oldu 2 gündür soruyorum sonucum çıkmamış inşallah sağlıklı döner oda🤲
Siz ne karar verdiniz pgt yaptıracak mısınız baştan mi başlayacaksınız?
Canım transfer oldun mu ?

Dondurup çözdürmeyle ilgili aklıma bir şey geldi ama instagrama giriş yapılamıyor malesef. İnstagramda seval taşdemir tüp bebek doktoru. Canlı yayın ve bazen de soru cevaplar yapıyor. Birkaç kez benim sorularıma da döndü. 30 yıllık tecrübesi olan biri. İnstagram açılırsa onu takibe alıp sorabilirsiniz kendisi mutlaka dönecektir.

Embriyolarınızı taşıyabilirsiniz. Malesef tanıdık akraba vs varsa 2 hafta kalırsınız yoksa uygun fiyatlı öğretmen evi felan kalınıyor. Sizi anlıyırum şu an bende günübirlik 8 saat tam gidip geliyoruz. Yaş arttıkça embriyo ve hücre kaliteleri düşüyor. pgt tamamen sağlıklı garantisi vermek değil ama ileri aşamalarda başka şeyler çıkabilir bunı bilerek yaptırın da diyorlar. Umutsuz olmamak lazım dediğim gibi 45 yaşında ikiz nasip oluyorsa çabalarsak inşaAllah olacaktır.

Orası öyle tabi ama embriyoda problem olduğunda ileri haftalarda da kayıp veya problemler yaşanabiliyor. Onu da hesaba katmak gerekebilir.

Tabiki. Önemli olan sizin içinizin rahat olmasi. İnşallah kucağınıza sağlıklıca alirsiniz.

Bize embriyolog her embriyo da toplam kaç tane elde edildi ise yüzde 30 u sağlıklı çıkıyor ortalama demişti . Ben de 38 yaşındayım. 3 embriyo oldu . 1 i kalitesi zaten kötü geldi , diğer 2 aynı ve iyidi . Birini kullandık negatif . Geriye bir tane kaldı . Ben de olumsuz denemem çok olduğundan ona pgt yapmak isterim ama mantıklı gelmiyor

Merhabalar ben de aynı durumdayım ve karar vermek çok zor
Kızlar prof Osman Develioğlu takip ediyorum. O da 30 senelik tüp Bebek uzmanı. Bilgisine tecrübesine güvendiğim biri. Soru cevap yapıyor bazı sorularımı cevapladı. Dondurulmuş embriyolarima pgt onermiyor. Çiftlerde genetik bir rahatsızlık yoksa dondurulmadan da önermiyor. Bunla ilgili uzun yazıları var. Benim ilk iki kimyasal olunca acaba yumurta buyutma sirasinda yumurtaların genetiği mi bozuldu, bundan sonrakilerde aynı mi olacak diye kaygı oluşmuştu. Doktor böyle cevapladı.
Peki kızlar kimyasal embriyoyla alakalı değilse, başka neden olabilir ? Dr rahim kalınlığını iyi buluyordu hep.
Screenshot_2024-08-23-23-26-47-141_com.instagram.android.jpg

Eklentiler

• Screenshot_2024-08-23-23-26-47-141_com.instagram.android.jpg
    Screenshot_2024-08-23-23-26-47-141_com.instagram.android.jpg
    63,5 KB · Görüntüleme: 12
Kızlar prof Osman Develioğlu takip ediyorum. O da 30 senelik tüp Bebek uzmanı. Bilgisine tecrübesine güvendiğim biri. Soru cevap yapıyor bazı sorularımı cevapladı. Dondurulmuş embriyolarima pgt onermiyor. Çiftlerde genetik bir rahatsızlık yoksa dondurulmadan da önermiyor. Bunla ilgili uzun yazıları var. Benim ilk iki kimyasal olunca acaba yumurta buyutma sirasinda yumurtaların genetiği mi bozuldu, bundan sonrakilerde aynı mi olacak diye kaygı oluşmuştu. Doktor böyle cevapladı.
Peki kızlar kimyasal embriyoyla alakalı değilse, başka neden olabilir ? Dr rahim kalınlığını iyi buluyordu hep.Eki Görüntüle 3470915
Merhaba bilgilendirme için teşekkürler kafam karışıktı pgt konusunda 🙏🏻bir arkadaşımın da hep kimyasal oluyor ama erken dönemde. Hcg si 100 ü geçmeden çoğu zaman düşüyor. Dün perinatoloğa gitti. O da genetkli tüp bebek önermiş. Kan pıhtılaşması da var arkadaşımın ama bunun çok erken dönemde problem oluşturmayacağını söylemiş

Merhaba bilgilendirme için teşekkürler kafam karışıktı pgt konusunda 🙏🏻bir arkadaşımın da hep kimyasal oluyor ama erken dönemde. Hcg si 100 ü geçmeden çoğu zaman düşüyor. Dün perinatoloğa gitti. O da genetkli tüp bebek önermiş. Kan pıhtılaşması da var arkadaşımın ama bunun çok erken dönemde problem oluşturmayacağını söylemiş
Benim ilki yüzde 50-60 oranında arta arta 45 ten 350 ye kadar çıkmıştı.
İkinci de 107-64-8 oldu.

İnşallah canım Allah bu defa nasip etsin🙏 sen ne yapacaksın? Naçizane tavsiyem embriyolarina hiç bir işlem yaptırmadan tekrar transfer olman.
Canım yukarıda da paylaştım ya güvendiğim doktor görüşünü. Bende pgt yaptırmamaya karar verdim bunlara. Eğer bunlar da negatif sonuçlanır da yeniden bir sürece başlarsam, ki 5 kez negatif sonuçlanmış oluyor, 5 negatiften sonra yeniden başlama motovasyonum olur mu bilmiyorum, onda basdan pgt li yaotirabilirim

Canım yukarıda da paylaştım ya güvendiğim doktor görüşünü. Bende pgt yaptırmamaya karar verdim bunlara. Eğer bunlar da negatif sonuçlanır da yeniden bir sürece başlarsam, ki 5 kez negatif sonuçlanmış oluyor, 5 negatiften sonra yeniden başlama motovasyonum olur mu bilmiyorum, onda basdan pgt li yaotirabilirim
Canım kimyasala hep embriyo kaynaklı bakılıyor zaten embriyo sağlıksızsa vücut atıyor. Tüp bebekte de embriyonun bölünme saatine şekline büyüklüğüne kalitesine yapısına herseyine bakıp en iyisi transfer ediliyor ama haa nasipte yoksa herşey uygunsa yani rahim kaynaklı sorunda yoksa yine olmayınca olmuyor

Peki kızlar kimyasal embriyoyla alakalı değilse, başka neden olabilir ? Dr rahim kalınlığını iyi buluyordu hep.Eki Görüntüle 3470915
Doktorunuzun donmuş embriyoya pgt işlemi yaptırmak isteyip, embriyo bozulma oranını da yuzde bir olarak vermesi hiç aklıma yatmamıştı açıkçası. Çünkü ben de kendi doktorum da dahil hep aksine görüşler duymustum.

Kimyasal gebelik hakkında pek bir fikrim yok açıkçası. Neden olur, embriyo son anda tutunmaktan neden vazgeçer bilmiyorum ama bir ara şey duymuştum; kimi insanların bağışıklık sistemi embriyoyu kabul etmeyebiliyormuş. Vücutlari onu yabancı bir şey olarak algıladığı için atıyormuş, tutmuyormuş. Bu ihtimal doğrultusunda bazı doktorlar hastalarının bağışıklık sistemini destekleyici ilaçlar kullanıyorlarmış. Doktorunuza bu ihtimali de sorabilirsiniz. Bir de kan pıhtılaşma testi yaptırmadıysanız onu da yaptırmanızı öneriyorum.

Doktorunuzun donmuş embriyoya pgt işlemi yaptırmak isteyip, embriyo bozulma oranını da yuzde bir olarak vermesi hiç aklıma yatmamıştı açıkçası. Çünkü ben de kendi doktorum da dahil hep aksine görüşler duymustum.

Kimyasal gebelik hakkında pek bir fikrim yok açıkçası. Neden olur, embriyo son anda tutunmaktan neden vazgeçer bilmiyorum ama bir ara şey duymuştum; kimi insanların bağışıklık sistemi embriyoyu kabul etmeyebiliyormuş. Vücutlari onu yabancı bir şey olarak algıladığı için atıyormuş, tutmuyormuş. Bu ihtimal doğrultusunda bazı doktorlar hastalarının bağışıklık sistemini destekleyici ilaçlar kullanıyorlarmış. Doktorunuza bu ihtimali de sorabilirsiniz. Bir de kan pıhtılaşma testi yaptırmadıysanız onu da yaptırmanızı öneriyorum.
Canım bağışıklık baskılayıcı kulandim her iki transferde de.
Kan pıhtılaşma benim de aklımda, kapsamlı bir hastane mi olması gerek acaba, ben ilçede yaşıyorum, burdaki devlet Hastanesi'nde yaptırabilir miyim ?

Canım bağışıklık baskılayıcı kulandim her iki transferde de.
Kan pıhtılaşma benim de aklımda, kapsamlı bir hastane mi olması gerek acaba, ben ilçede yaşıyorum, burdaki devlet Hastanesi'nde yaptırabilir miyim ?
Özellerde yaptırabilirsiniz. Devlet hastanesi daha önceden iki ve daha fazla düşük şartı arıyor, kimyasalları düşükten sayıyolar mı hiç bilmiyorum ama zaten yapılan düşükler kayıt altına fln alınmıyor. Doktora gidip direkt iki veya üç düşüğüm var derseniz de sizden rapor fln istemeden yapıyorlar, en azından bnden bir ispat vb bir şey istenmemisti. Bunun için tıbbi genetik böl.den randevu almanız yeterli oluyor.

Özellerde yaptırabilirsiniz. Devlet hastanesi daha önceden iki ve daha fazla düşük şartı arıyor, kimyasalları düşükten sayıyolar mı hiç bilmiyorum ama zaten yapılan düşükler kayıt altına fln alınmıyor. Doktora gidip direkt iki veya üç düşüğüm var derseniz de sizden rapor fln istemeden yapıyorlar, en azından bnden bir ispat vb bir şey istenmemisti. Bunun için tıbbi genetik böl.den randevu almanız yeterli oluyor.
Tesekkur ederim.

Çok erken dönemde problem oluşturmayacaksa neden tüp bebek drları transfer hazırlığında önceden oksapar ve aspirin kullandırıyor. tabi hormon alırken pıhtı atma riski var kanı sulandırmak lazım. ama transfer sonrası da önlrm amaçlı 2 nedenden devam ediyor. Gebelik oluşmadan aspirin kullanımını öneren Drlar var. Sorun olmaz demek yanlış önlem almak lazım her türlü.

X