Doktor-Mühendis olmuyor muymuş?

Annenin asıl meselesi damat adayının mesleği değil, bir damat adayının olmasıymış. Zira kızı ömür boyu evde onunla kalıp, parasını onlarla yemeliymiş dediğine göre. Eeeee o zaman biz neyi tartışıyoruz ki, doktor mu, mühendis mi diye? Arkadaşınızın yapması gereken tek şey, anneyi sallamayıp, kendi kararını vermesi.

Kızlar merhaba uzun zamandır konu açmıyordum. Benim bir arkadaşım var okuldan, kendisi doktor yani. Bir süre önce mühendis sevgilisiyle evlenme kararı aldı, teklif aldı. Çok mutlu görünüyor. Ama annesi hiç razı değil.
İlla damadı doktor olacakmış, diyordu önce. Şimdi ise diyor ki “sen bu evi, kardeşini ve beni geçindirmek varken, neden kocanın evini geçindiresin?”
Annesi yalnız bu arada, baba vefat etmiş. Ama kendi başına da maaşı, arabası, evi olan bir kadın.
İstemeye gelelim diyor sevgilisi artık, ancak anne diyor ki “benim asla rızam yok, git nerde evleniyorsan evlen. Ben soranlara damadım mühendis demeye utanırım. Bu eve gelmesinler sakın. Evlenirsen de ben yokum.” Bildiğin kaçarak evlen demek istiyor herhalde :olamaz:
Bugün arkadaşımın sevgiliyle tanıştık. Çok nazik, çok efendi bir çocuk bence. Ayrıca çok iyi bir sıralamayla Hacettepe bilgisayar mezunu olmuş, şu an arkadaşım kadar da para kazanıyor zaten. Ama annenin derdini anlayamıyoruz. Çok çıkmaza girdik arkadaşım her gün ağlıyor. Nolur bize bir çıkış yolu gösterin :silah:
Bu anne, annelikten reddedilmeli bence.

Annesini dinlemesini öneririm.
Ben bu konularda ailenin düşüncesine güveniyorum.
Zor bir ailede olsa, ciddi sıkıntıları olsa hayırlı biridir inşallah, mesleği var, evlensin derdim.
Şu durumda, annesini dinlemesi daha mantıklı.
Neden peki

Çok yorulduğum doğrudur ama daha dün kalp krizi geçiren bir amcaya müdahale ederek hayatını kurtardım. Tüm yorgunluğum siliniyor böylece :21:

Cips poşetini açamazken nasıl müdahale ettin ?
Ah canım venim kıyamam
Kaç kaç çalışıyosun sen ?

Kızlar merhaba uzun zamandır konu açmıyordum. Benim bir arkadaşım var okuldan, kendisi doktor yani. Bir süre önce mühendis sevgilisiyle evlenme kararı aldı, teklif aldı. Çok mutlu görünüyor. Ama annesi hiç razı değil.
İlla damadı doktor olacakmış, diyordu önce. Şimdi ise diyor ki “sen bu evi, kardeşini ve beni geçindirmek varken, neden kocanın evini geçindiresin?”
Annesi yalnız bu arada, baba vefat etmiş. Ama kendi başına da maaşı, arabası, evi olan bir kadın.
İstemeye gelelim diyor sevgilisi artık, ancak anne diyor ki “benim asla rızam yok, git nerde evleniyorsan evlen. Ben soranlara damadım mühendis demeye utanırım. Bu eve gelmesinler sakın. Evlenirsen de ben yokum.” Bildiğin kaçarak evlen demek istiyor herhalde :olamaz:
Bugün arkadaşımın sevgiliyle tanıştık. Çok nazik, çok efendi bir çocuk bence. Ayrıca çok iyi bir sıralamayla Hacettepe bilgisayar mezunu olmuş, şu an arkadaşım kadar da para kazanıyor zaten. Ama annenin derdini anlayamıyoruz. Çok çıkmaza girdik arkadaşım her gün ağlıyor. Nolur bize bir çıkış yolu gösterin :silah:

Arkadaşının annesi mühendislerin totosunu yesin!
Karı koca mühendisiz. Eşimin doktor olmasını istemezdim ben asıl. Nöbeti var, cani hasta yakını var, acil hastası var. Var allah var.
Mühendisle olmak rahatlıktır, net :rapci:

Gönül kimi severse iyisi, güzeli O'dur.Meslek, etiket çok da önemli değil.Allah hayırlısını versin

Neyse olay doktor-mühendis-maaş kıyasına gelmiş, ama bunu tartışmaktan çok, anneyi ikna etme çabamız var. Sizin söylediklerinizi, kıyaslarınızı, parayı pulu anlatıyoruz ancak razı olmuyor bir türlü. Onun gözünde hala damadı kızının parasından statüsünden faydalanacak biri.
Bu, toplumdaki genel bakış açısı, maalesef kolay kolay da değişeceğini sanmıyorum.

Koskoca doktor olmus amma anne sozu bu iste:)) bencede anasi hakli valla.. elin oglu yiycene anam yeseymis kazandigim parayi:))

Bu arada bşy daha diyeceğim. Çok yakın bi akrabamız kız Dr oldu. Kendi gibi Dr ile evlendi. Düğünleri evleri vs herseyi muhteşemdi. Sonra adam kadını aldattı. Baska başka Kadınlara gitmekten bu Dr kadına da hastalık bulaştırdı. Kadın şimdi kanser olma riski ile karşı karşıya.
Yani o anneye söyleyin Dr olması değil dürüst , efendi , ahlaklı , namuslu, Sadık , sorumluluk sahibi biri olması önemli.
Inşallah ders alır

X