Doktor-Mühendis olmuyor muymuş?

Ne saçma anne (?).
kızcağız mühendisle evlensin, anne de çok meraklıysa kendine bir doktor buluversin.
Tövbeler olsun ne saçma düşünceler.
anne ikna olmak zorunda değil hele böyle saçma bir konuda. Görünen o ki millete reklam yapmayı veya parayı seven biri. İkna boşa olur.

"Banlılar ve diğerleri" pek yakında KK sinemasında, nasıl film ama? Kesin tutar, izlenme rekorları kırar, yazdım, oynadınız, yönettim derim olmaz mı?

Anne haklı. Erkeğin mesleği kim ne derse desin sorun olacak, aşağılık kompleksine girecek erkek tarafı.
Kadın bir süre sonra tatmin olmayacak eşinden ve statüsünden.
Kendi gibi doktor bulsun, en azından statü kavgasını elemiş olurlar evlilik hayatında.

Niye yahu mühendislik kötü mü ki? İyi mühendisler doktor×2, yöneticiliğe yükselmiş mühendisler doktor×3 maaş kazanıyor derdiniz paraysa. İyi mühendissen fırsatların ucu bucağı yok. Ben kendi işimi kurucam mesela. Toplum statüleri de gayet benzer doktor kocaya tapan kız anneleri ve kezban oara avcılarını saymazsak.

Paradan ziyade kültürlerin benzerliği ve anlaşmak önemli. Hem mühendis hem doktorlar zorlu eğitimden geçmiş, başarılı, yüksek eğitimli insanlar. İşleri zor, disiplinli, keza kafaları da benzer. Kafaların benzer olması önemli bence. Ben uyum görüyorum.

Bence anne saçmalamış açıkçası.

Paradan sebep değil.
Mühendis daha fazla kazansa bile, seçim doktordan olur her zaman. Adı var derler ya aynen öyle.
Valla ben de çevremde çok duydum böyle şeyler. Erkeğin doktor, kadının mühendis olması pek mesele olmuyor ama tam tersi durumda işler epey değişiyor.
Bu konuda pembe bakamıyorum.
Benim duyduklarım ve gördüklerim, kadının bir süre sonra yetersiz göreceği yönünde.

Yani halkımızın bakış açısı da bir hoş açıkçası
İkisi de statüsü, kazancı, klası yüksek güzel meslekler
Kadınlarımız doktor koca sevdasında çığıra koşuyor ne diyeyim

ay çok kıskandımm neden ben doktor değilim ya nedennn nedennn

Mühendisim, neredeyse tüm arkadaşlarım da mühendis ve eşleri doktor olan birçok erkek mühendis tanıyorum. Sorun yaşayan görmedim. Uzun yıllar evliliklerini gayet mutlu sürdüren insanlar.
Üstelik ben dahil tüm mühendis arkadaşlarım puanımız yetmesine rağmen tıp yerine mühendislik seçtik.
Sonuç olarak bazı sığ insanlar tarafından sadece adı var doktorluğun.

Ne yalan söyleyeyim, doktor olmayı isterdim. Doktor eş de isterdim.
Mühendis bir sevgilim oldu ama diyelim ki doktor ve mühendis arasında kaldım, hayal kurmak yasak değil ya
Çok berbat bir karakteri yoksa, doktoru seçerdim.

Bu mesleği çok kutsal ve inanılmaz buluyorum çünkü.
İnsan hayatı kurtarıyorsun, bundan daha etkileyici bir meslek olabilir mi?

Doktorluğu çok etkileyici buluyorum.
İnsan olmadan, mühendisliğin bir anlamı yok çünkü.
Bir hayat kurtarmak demek, bir insanın var olmaya devam etmesi demek.
Bu çok özel ve bence hiçbir meslekle mukayese edilmemeli.
Tabi işini doğru yapmayan, her meslek erbabını tenzih ediyorum.

Ben de mesela öğretmenliği çok etkileyici biliyorum. Bir çocuğun ilk öğretmeni olup onun hayatında önemli bir yere sahip olabilmek inanılmaz.
Ama eşimi buna göre seçmedim. Kafamın ve gönlümün uyduğunu seçtim. Mesleğine göre eş seçmek ne derece mantıklı?

İnsanın seçimleri her zaman mantıklı ya da duygusal olmuyor.
Benim beynimde kodlanmış aşk, hayranlığı içeriyor demek ki.

Onun yeteneklerine, başarısına duyduğum hayranlık, bende aşk uyandırıyor olabilir.
Belki de kendimi çok yetenekli görmediğimden ve hayatımda yeterince başarı elde edemediğim içindir.

Yani panpacım inan bana bulduğun doktor abi kendi mesleğini bu kadar dramatize etmiyordur. Finansal şartları iyi olan mesleklerde çalışan tüm arkadaşlarımın ve benim, mesleki zevke doyduktan sonra öncelikleri şu şekil oluyor:
- sağlığına zaman ayırmak, iyi beslenmek, spora vakit ayırmak
- arkadaşlarına hobilerine sosyalliğe gezmeye vakit ayırmak
- ailene eşine çocuklarına vakit ayırmak

Kısacası kaliteli yaşamak. Akıllı insanların derdi parayı kaliteli yaşamaya yatırmak. Parayı harcayacak zamanın, eşin dostun, sağlığın yoksa gerisi boş. Dediğim gibi olgun doktorlar da oh ben çok kutsalım demiyor, saat 5te çıkıp evine gidiyor, parasını cebine koyuyor keyfine bakıyor. Ben de çok çok iyi bir teknik okuldan mezunum, tanınmış bir okuldan PhD terkim, dünyaca ünlü journallarda makale bastım ama tam şu anki derdim gelecek hafta başka bir şehre gezmeye gitmek, daha az çalışacağım bir işe geçmek.....dediğim gibi mesleki başarıya doyduktan sonra insan önemli olanın kendine ve sevdiklerine vakit ayırmak olduğunu anlıyor

Ya bence bu dünya zevklerine çok bağlanmış insanlar için geçerli.
Bu ara anksiyete hastası olduğum için, doktorlar daha bir kutsal bana göre.

Kendimi ilk defa ölüme çok yakın hissettim ve kalp krizi geçiriyorum sandım. Bunu yaşamayan bilemez.
İnsan o zaman, bedeninde varlığının ince bir çizgide olduğunu hissediyor.

Ölüm dedikten sonra da parayı cebine koymanın, gezmenin, eşin, dostun bir anlamı kalmıyor. Doktorlar bu çizgideki insanların hayatını kurtarıyorlar, artık bu açıdan bakıyorum.
Önceden bu kadar ince bir noktadan bakamazdım.

Anlamadığım olay şu, doktor ve mühendisin denk olduğunu konuşuyoruz sayfalardır, ben de sizlere katılıyorum arkadaşımın sonuna kadar yanındayım.
Gel gör ki şu sitede mühendisim desem inanırsınız sorgulamadan ama doktorum diyince inanmıyorsunuz ben şimdi nasıl mühendislerle kendimi aynı kefeye koyayım

Yok tatlım. Doktorluğu çok yüce ve ulaşılmaz gördüğümüz için inanmıyor değiliz. Önceki açtığın konuda kendini koyduğun fotoğraftaki kişi ile profil fotondaki kişinin aynı olmadığı kabak gibi ortadayken, ısrarla bu fotoğraftaki benim deyip yalan söylediğin için inanmıyoruz mesela.

Benim de doktor akraba ve arkadaşlarım var ahahjsjs. Uzaylı muamelesi görmüyorlar ve sürekli ben doktorum demiyorlar üstelik. Tutarsız konuşmaları da olmuyor.

Ben kendi adıma cevap vereyim. Senin doktor olduğuna inanmıyorum evet. Bunun sebebi doktor olmanın imkansız ve olağanüstü olması değil. Sizin konularınıza, yazdıklarınıza, çelişkilerinize ve gözlemlediğim mevcut potansiyelinize bakınca, bu hayali konulara inanıp doktorları küçümsemek istemem. En nihayetinde insan hayatı onlara emanet. Mühim bir meslektir. Ne diyeyim inşallah bu hayali dünyada kaybolup gitmek yerine bir gün başarırsınız doktor olmayı ama zor be gülüm. Yani en azından sizin için.

Dip not: tatlişkom bu sitede birkaç doktorla muhabbetim oldu. Konularda denk geldim. Kimse de sorgulamadı onları cınım. Bak bunu bir düşün. Sayısal zekan müsaade ederse ahsjsjs.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…