Doğumumda eşimin ailesini görmek istemiyorum

Öyle olmuyor o işler her kültür kaldırmıyor nişandan ayrılmayı, boşanmayı zaten diğer kardeşlerim sorun yaşamıştı. Ailem çok korkuyordu sorunlu bi evlilikten. Ya ayrılacaktım ya da kabul edecektim onların istediği yerde oturmayı zıtlaşmaktan korktum. Kendi buldu getirdi birde anlaşamadı ayrıldı olacaktı. İnanılmaz baskılar yaptılar aylarca kavga ettik eşimle. Oda az değil ama gaz veren kimdi ailesiydi. Şimdi kabul ediyor özür dilerim cahillik etmişim diyor napayım boşanıyım mı
Yok baba yapın hak etmiş o demek ki.
Diğer taraf ne püü babanne,büyükbaba olmayı hak etmiş mi?

Benim de erkek kardeşim sizin gibi benim maddi durumum kötü sen kendine başka şeyler alıyorsun o parayı bana versen de elindekiyle idare etsen nolur diyen bir kafası var. bunu size anlatsam ne düşünürdünüz?
hah işte şimdi de kendinizi koyun bu hikayedeki role o zaman doğruyu bulursunuz

Onun için açtım konuyu aslında biraz aklımı toparlayabilmek için. İkna olmak istediğim konu bırak ne olduysa oldu önemli olan gelecek takılma olması ama dürtüyor içimden bir şeyler geçmesini bekliyorum
Evet aynen tam da bunu demelisin.
Olan olmuş ,geçmiş gitmiş
3-5 seneye eşyaların eskiyecek
Yenisini alacaksın bile..
Geçmişte olmuş bitmiş
Neden sürekli önüne getiriyorsun bunu

Offf aklıma getirmeyeceğim, tamam alındıysa alındı de.. bunu yaşayan tek gelin sen değilsin ki son da olmayacaksın
Herkesin hatası var
Düğün işleri zordur, en büyük kırgınlıklar eşya/ziynet/ para konusunda olur
Eşin hatasını anlamış işte ne güzel
Sür git demenin ne anlamı var?
Affet, unut gitsin
Çok da bişey yapmamışlar sana
Ne kaynanalar var…
150 binlik eşya için inan bilenmeye değmez
Bundan sonra akıllı davranırsın olur biter

Onlara her daim işin düşecek
Çocuğunun hastalığı, bakımı, özel günleri, kutlamaları, okulu vsvs
Aranı bozmaya değmez
Yüzyüze bakacaksınız ömür boyu
Fevri davranma, sakinleş
Sen kaybedersin
Al işte kötü gelin derler
Niye insanlara laf ettireceksin ardından?
Parasal mevzu dışında bir sorununuzda yok üstelik
Artı’ları da var haklarını yemeyelim şimdi
Çok kötü insanlara benzemiyorlar

Karlı taraf maddi yönden sorun çıkarmış konu sahibine göre ama kendi ailesi de maddi olarak(!) yığsa da manevi yönden sıkıştırmış kendisini.
Onu neden görmüyor madem.
Yok ayrılamazdım(demek ki ayrılmak içinizde varmış aslında)
diğer kardeşlerim ayrıldı umutları bendeydi falan yazmış.
O zaman kendi ailenize de göstermeyin,her şey koltuk,bilezikle olmuyor.
Şahsen ailem koltık da almasın set de takmasın ama arkamda dursun elalem ne derden ziyade benim derdime odaklansın isterim.
Ama siz evlenirken iki taraflı yanlış yapmışsınız.
Kültüre,elaleme çok takılmışsınız.
Ve nedense eşinizin hiç suçu yokmış gibi onu baba yapmakta sorun görmeyip karşı tarafı ödüllendirmem diyorsunuz.
Cezanızı da kendiniz veremeyip bunca zamandır bebeğiniz üzerinden vermeye çalışıyorsunuz.
Ben bir ceza da göremiyorum sizin açınızdan şahsen.

Ev konusu dışında insanların bi kabahati yok, kötülük yaratmayın yarın çocuk doğduğunda bi kap yemek yapana çok ihtiyacınız olacak..
Böyleleri açık açık kötülük yapmaz merak etmeyin , sinsi sinsi ailenin dibini kazırlar, o yüzden de kimseyle kötü olmaz o bir tabak yemeği de yerler , içten içe kin besleyerek kendine zarar veriyor farkında değil...

Böyleleri açık açık kötülük yapmaz merak etmeyin , sinsi sinsi ailenin dibini kazırlar, o yüzden de kimseyle kötü olmaz o bir tabak yemeği de yerler , içten içe kin besleyerek kendine zarar veriyor farkında değil...
Kaç senelik evli ki konu sahibi en az 3-4 sanırım görmedim bir yerde ama

Biraz çabuk oldu bari üzerinden az daha Zaman geçseydi bu kadar bozulmazdım. En çok da neye takıldım biliyor musunuz bizim TV ünitesi yok orta sehpa vs. Hiç birisi yok. O kadar özenmiş ki baştan aşağı her şeyi takım. Madem bu kadar biliyordun önem veriyordun bize alırken niye o kadar gamsız bi tavrın vardı. Biraz olsun fedakarlık ettiğini hissetseydim şimdi böyle düşünmezdim. Neyse

Benim de erkek kardeşim sizin gibi benim maddi durumum kötü sen kendine başka şeyler alıyorsun o parayı bana versen de elindekiyle idare etsen nolur diyen bir kafası var. bunu size anlatsam ne düşünürdünüz?
hah işte şimdi de kendinizi koyun bu hikayedeki role o zaman doğruyu bulursunuz
Haklısınız böyle bakınca da saçma görünüyor. Ama Büyük uçurum varsa ya da ben yeni evleniyorum şimdi onun eşyasının acileyeti var mıydı 2 3 sene sonra alsa bizde ona destek olurduk

Biraz çabuk oldu bari üzerinden az daha Zaman geçseydi bu kadar bozulmazdım. En çok da neye takıldım biliyor musunuz bizim TV ünitesi yok orta sehpa vs. Hiç birisi yok. O kadar özenmiş ki baştan aşağı her şeyi takım. Madem bu kadar biliyordun önem veriyordun bize alırken niye o kadar gamsız bi tavrın vardı. Biraz olsun fedakarlık ettiğini hissetseydim şimdi böyle düşünmezdim. Neyse
Tahin Helva Tahin Helva yazmış ordan haberim oldu, bu insanlar zaten evlenin diye ölüp bitmemişler ki siz istemişsiniz. Bu işler böyledir, kim çok isterse o uğraşır. Orta sehpa TV ünitesi ile mutlu olacaktınız madem, gözünüzü arkada koymayacak insanların içine girseydiniz.

Kendi tercihlerinin bedelini yaşıyorsun, milletin malına göz dikmeyle kalbini karartmaktan başka hiçbir şey elde edemeyeceksin.
Sakin düşünüp,davranma ihtimalin de yok bu kafayla.

Kaç senelik evli ki konu sahibi en az 3-4 sanırım görmedim bir yerde ama
Daha yeni girmiş aileye ama düşman başına, adamlar hürmet ediyor yediği tabağına kadar kaldırıyorlar gelin hanım ise neden bana maddi destek olacaklarına kendilerine salon takımı aldılar diye kriz geçiriyor , hasta galiba , millet ne kayın ailelerle uğraşıyor farkında değil, resmen kayınvalidenin rahat hayatını kıskanıyor, benim eş ailesi maddi olarak bizden daha rahat, biz eşimle iki memuruz napalim yani fitne fesat mı yapalım, eş ailesinden tek beklentim huzur ve saygı, konu sahibi patolojik vakaa 🤷‍♀️

6 aylık hamilesiniz.
Bunun bir de 2 ay olgunlaşma süreci olsa anne,baba olmaya hazır mıyız diye.
Demek ki 4 ayda eşinizin iyi baba olacağına hak ettiğine karar vermişsiniz.
Ve aslında karşı tarafın sizi üzen tek yanı oturacağınız eve karışması ve bunun da tek suçlusu eşiniz.
Sonuçta kendi paraları ile ailesine neden evi düzmüyorsunuz diyemezdi ama kendinizin kira ödeyeceği eve size ne diyebilirdi.
Eşinizi bu kadar çabuk geçip baba yapmıyorsunuz da neden aynı durum aile için onları “babanne” yapamam,ödüllendiremem olarak görülüyor?
Siz aslında ebeveyn olmak için hamile kaldınız değil mi?
Mantıken onlar da dede ve babanne olacak onları ödüllendirmiyorsunuz yani.
Bebeği böyle ucuz hesaplamaların içine katmayın demek istiyorum

Merhaba,
Yaklaşık 3 ay sonra nasip olursa doğum yapacağım. Eşimin ailesine karşı çok kızgınım. Onlar yüzünden eşimle çok şiddetli kavgalar ettik hem nişan sürecinde hemde düğünden sonra. Evet kavga etmemizde onların suçu yok büyük suç eşimde. Onları dinlemek zorunda değildi.

Ben onlarla tanıştıktan beri her şeye tamam diyen , gücünüz neye yetiyorsa onu alın diyen sürekli aman aramız bozulmasın dert değil üzülmeyin diyen kişi oldum. Yeri geldi Kendi cebimden ödedim onların durumu yok diye.

Düğün sürecinde hiç bir yardımda bulunmadılar. Yükle borcu üzerimize bıraktılar. Üstüne iş yerlerimize uzak olmasına ve pahalı olmasına rağmen onların istedikleri evde zorla oturtuluyoruz, eşime duygu sömürüsü küsme düğününe gelmeyiz tehditleri vs. Yaptıkları için.

Bana 1 tane hediye bile takmadılar güya paraları yoktu durumları yoktu şimdi düğünden 10 ay sonra evlerine 100/150 bin değerinde eşya aldılar :)

Sonuç olarak çok fazla detay var uzun uzun anlatmam mümkün değil. En son Kredisini bütün masraflarını bizim ödediğimiz ama babasının üstüne olan araba vardı , bende eşime arabayı üzerine almasını istedim. Çünkü babası değiştirmek istediğimiz de müsaade etmedi. Bu konu yüzünden bize küstüler. Konuşmuyorlar ama bayramda gittik.

Olumlu taraflara gelince, sürekli yemek yapar bizi yemeğe çağırır canımız isterse gideriz istemezse gitmeyiz baskı yok. Gittiğimde kendi tabağımı bile kaldırmama izin vermezler her şeyi yaparlar. Ne yaptıysa mutlaka eve paket yapar verir. Sürekli meyve , tatlı , bal vs ne bulursalar gönderirler. Kafamıza göre gezeriz nerdesiniz vs hiç sorulmaz. Annesi eşime sürekli hamile olduğum için eşine yardım et temizlik yapmasın eğilmesin, ayakkabısını bağla vs der. Kızıyla bir araya gelince sende gelmek ister misin der düşünür. Aslına bakarsanız benim maddi konular dışında rahatsız olduğum hiç bir şey yok. Ama maddi konular bizi çok zorlarken görmezden gelmeyip kendilerine bu kadar pahalı bi şey almalarını göz ardı edemiyorum.

Yapmak istediğim, yaptıklarının karşılığını bencil olmalarının karşılığını birde torun vererek yanlarında olarak onları mutlu etmemek. Madem küstüler sende daha çok küs ne evlerine git ne de evine sok diyorum kendi kendime. Ne düşünmem gerektiğini bilmiyorum siz olsanız nasıl davranırsınız kafam çok karışık bana önerilerde bulunur musunuz? Teşekkür ederim
Bu zihniyeti hic anlayamiyorum, kimse sizin masraflarinizi ustlenip evlilik borcunuzu odemek zorunda degil, kendinize cebinize guvenmiyorsaniz evlenmeyin.
Isterse milyonlari olsun sizinle paylasmak zorunda degiller.
torunlarindan onlari mahrum etmeye de hakkiniz yok kabul edin ya da etmeyin onlara bir torun doguruyorsunuz.
Bence cok yanlis dusunuyorsunuz

Daha yeni girmiş aileye ama düşman başına, adamlar hürmet ediyor yediği tabağına kadar kaldırıyorlar gelin hanım ise neden bana maddi destek olacaklarına kendilerine salon takımı aldılar diye kriz geçiriyor , hasta galiba , millet ne kayın ailelerle uğraşıyor farkında değil, resmen kayınvalidenin rahat hayatını kıskanıyor, benim eş ailesi maddi olarak bizden daha rahat, biz eşimle iki memuruz napalim yani fitne fesat mı yapalım, eş ailesinden tek beklentim huzur ve saygı, konu sahibi patolojik vakaa 🤷‍♀️
Tv ünitesi denen şeyler 3-5 senedir revaçta.
Özenmiş almıştır kadıncağız.
Benim annem de özeniyordu hediye aldım anneme ben.
Onların da hakkı var evini yenilemeye.
Akbaba gibi takip etmeye ne gerek var.
Ki ben annemin tvsini koyduğu sehpayı daha çok seviyordum tam bir vintage idi.
Ama insan kendinde olmayan modele özeniyor veya yenilik iyi geliyor.
İyi yapmış kadın kendi 15-20 yıllık mobilyasını değişmekle sefası olsun

Biz çok zorlandık evlenirken üstünden de çok zaman geçmedi. Yani en azından dur şu perdeleri de ben ödeyeyim demez mi insan ? Biz onlaron gönlü olsun diye daha ucuz semtler varken yakınlarında ki evde oturuyoruz. Hani ben teşhir salon takımı alırken kendisinin çok lüks bi takım alması çok kısa zamanda normal mi

evet, normal. kendi kazandığı para sonuçta. neden sizin evinizi düzüp kendisi eski veya kalitesiz eşya ile yetinmek zorunda kalsın ki... bu nasıl bir kıskançlık? siz de kazanın, siz de alın. anladığım kadarıyla eksiğiniz de yok ama daha iyisi neden olmadı diye kuruluyorsunuz. Allah bilir niye onu takmadılar, niye şunu vermediler diye de kinleniyorsunuzdur.
Kimse kimseyi rahat ettirmek zorunda değil, kimse kendi kazandığıyla rahat ettiğinde hesabını vermek zorunda da değil.
O eksik, bu ucuz diye hesap kitap yapana kadar yuva kurmanın (evlenmenin demiyorum, dikkatinizi çekerim) derdine düşmenizi tavsiye derim. Ancak kendi çocuğunuzu bile bir güç simgesi olarak görmenize bakılırsa bu bakış açısından oldukça uzaksınız. Sahiden daha doğmadan bunca hesaba malzeme yapılan o masum bebeğe yazık.
Ne diyeyim, herkesin evine bir gün gelin/damat giriyor. Bir gün sizin evinize de girecek. O gün geldiğinde evlerden ırak dedirtecek hesapçı insanlarla karşılaşmazsınız umarım.

Son düzenleme:
Bilmiyorum kafam alak bulak ya şunu sindiremiyorum sanki her şey onların istediği gibi oluyor, oldu. Mesela ben x semtinde oturmak istiyorum hadi gidelim ev bakalım desem onların müdahalesi var. Eşime baskı yapıyorlar bence. E iyide sen hiç bir şeye destek olmadın niye senin istediğini yapalım ? Bizim üzerimizde bu evde söz sahibi olacak ne hakkın var. Hem kendi keyfini yapıyorsun hemde bize müdahale ediyorsun. E bu evin kirasını eşşek gibi çalışıp ödeyen benim. Sana birde ödül al torun sev mi diyelim neden sadece anne baba olduğun için mi ? E benim annem babam da var üstelik senin yapmadığın fedakarlıkları yaptı bu evlilik için
Siz şaka mısınız? Hem hiç bir şey istemeyin, gücünüz neye yeterse deyin, bazı şeyleri kendiniz ödeyin sonra da çıkıp bir çöp almadılar diye ağlayın. Siz istemediğiniz için almamışlar, kendi eşyalarını yenilemişler sorun ne burada? Ayrıca millet çocuklarını büyütmüş evlendirmiş, geri kalan ömürlerinde güzel temiz eşyalarla yaşamak istemiş, çok mu? Sizden veya kocanızdan mı istediler paraları, hayır kendi imkanlarıyla ödemişler. Aynı sizin yapmanız gerektiği gibi.

Beş para etmez biriyle evlenmişsiniz. Daha nişanlılığınızda başlamış kavgalarınız, ne yapmış ailesine karşı gelmiş mi? Sizin aileniz nasıl kabul etti hem pahalı hem de onların dibindeki evde oturmanızı? Bu kadar mı aman yeterki evlensin gitsin sonrasına bakarız kafasındalardı?

Daha hangi evde oturup oturamayacağına bile karar veremeyen, anası babası höt dese pısan adama hiç suç bulmuyor musunuz? Eşime baskı yapıyorlarmış, yaptırmasın kazık kadar adam. Onlar baskı yapmış siz kavga etmişsiniz ama kocanız onların lafını daha değerli bulmuş. Keşke eşiniz de sizi onu sevdiğiniz kadar sevseydi. Pahalı evin kirasını bile size ödetiyorlar. Size yapacaklarını bile annesi söylüyor, kadın söylemese etmese eşiniz bir işin ucunu tutmayı hamile kadına yardımcı olmayı bilmiyor mu? Anasının babasının lafı sözü kanun kocanız için ve bu adam torunlarını göstermeyecek öyle mi? Bakın sizin ailenize göstermez ama kendi anasının babasının evinden çıkartmaz çocuğu.

Hiç ailem üzülürdü vs bahane göstermeyin sevdiğiniz için her şeye he demişsiniz. Maddi yönden yapmamışlar yapamamışlar veya yapmak istememişler fark etmez. Siz kocanızla evlendiniz, beraber bir hayatı paylaşacağız diye imza attınız. Nişandan ayrılmak kültürünüze tersse boşanmak söz konusu bile olmaz. Kocanız göstere göstere alıp götürecek çocuğunuzu veya annesini eve çağıracak. Herkes yazmış, torun göstermeme gibi bir hakkınız yok. Onların da canı kanı tek başınıza yapmadınız çocuğu. Zaten sizdeki bu kocam da kocam varken cesaret edemezsiniz çocuğumu göremezler demeye.

Merhaba,
Yaklaşık 3 ay sonra nasip olursa doğum yapacağım. Eşimin ailesine karşı çok kızgınım. Onlar yüzünden eşimle çok şiddetli kavgalar ettik hem nişan sürecinde hemde düğünden sonra. Evet kavga etmemizde onların suçu yok büyük suç eşimde. Onları dinlemek zorunda değildi.

Ben onlarla tanıştıktan beri her şeye tamam diyen , gücünüz neye yetiyorsa onu alın diyen sürekli aman aramız bozulmasın dert değil üzülmeyin diyen kişi oldum. Yeri geldi Kendi cebimden ödedim onların durumu yok diye.

Düğün sürecinde hiç bir yardımda bulunmadılar. Yükle borcu üzerimize bıraktılar. Üstüne iş yerlerimize uzak olmasına ve pahalı olmasına rağmen onların istedikleri evde zorla oturtuluyoruz, eşime duygu sömürüsü küsme düğününe gelmeyiz tehditleri vs. Yaptıkları için.

Bana 1 tane hediye bile takmadılar güya paraları yoktu durumları yoktu şimdi düğünden 10 ay sonra evlerine 100/150 bin değerinde eşya aldılar :)

Sonuç olarak çok fazla detay var uzun uzun anlatmam mümkün değil. En son Kredisini bütün masraflarını bizim ödediğimiz ama babasının üstüne olan araba vardı , bende eşime arabayı üzerine almasını istedim. Çünkü babası değiştirmek istediğimiz de müsaade etmedi. Bu konu yüzünden bize küstüler. Konuşmuyorlar ama bayramda gittik.

Olumlu taraflara gelince, sürekli yemek yapar bizi yemeğe çağırır canımız isterse gideriz istemezse gitmeyiz baskı yok. Gittiğimde kendi tabağımı bile kaldırmama izin vermezler her şeyi yaparlar. Ne yaptıysa mutlaka eve paket yapar verir. Sürekli meyve , tatlı , bal vs ne bulursalar gönderirler. Kafamıza göre gezeriz nerdesiniz vs hiç sorulmaz. Annesi eşime sürekli hamile olduğum için eşine yardım et temizlik yapmasın eğilmesin, ayakkabısını bağla vs der. Kızıyla bir araya gelince sende gelmek ister misin der düşünür. Aslına bakarsanız benim maddi konular dışında rahatsız olduğum hiç bir şey yok. Ama maddi konular bizi çok zorlarken görmezden gelmeyip kendilerine bu kadar pahalı bi şey almalarını göz ardı edemiyorum.

Yapmak istediğim, yaptıklarının karşılığını bencil olmalarının karşılığını birde torun vererek yanlarında olarak onları mutlu etmemek. Madem küstüler sende daha çok küs ne evlerine git ne de evine sok diyorum kendi kendime. Ne düşünmem gerektiğini bilmiyorum siz olsanız nasıl davranırsınız kafam çok karışık bana önerilerde bulunur musunuz? Teşekkür ederim
Ortada bir bencil var evet ama bu kayın ailesi değil.

Evet aynen tam da bunu demelisin.
Olan olmuş ,geçmiş gitmiş
3-5 seneye eşyaların eskiyecek
Yenisini alacaksın bile..
Geçmişte olmuş bitmiş
Neden sürekli önüne getiriyorsun bunu

Offf aklıma getirmeyeceğim, tamam alındıysa alındı de.. bunu yaşayan tek gelin sen değilsin ki son da olmayacaksın
Herkesin hatası var
Düğün işleri zordur, en büyük kırgınlıklar eşya/ziynet/ para konusunda olur
Eşin hatasını anlamış işte ne güzel
Sür git demenin ne anlamı var?
Affet, unut gitsin
Çok da bişey yapmamışlar sana
Ne kaynanalar var…
150 binlik eşya için inan bilenmeye değmez
Bundan sonra akıllı davranırsın olur biter

Onlara her daim işin düşecek
Çocuğunun hastalığı, bakımı, özel günleri, kutlamaları, okulu vsvs
Aranı bozmaya değmez
Yüzyüze bakacaksınız ömür boyu
Fevri davranma, sakinleş
Sen kaybedersin
Al işte kötü gelin derler
Niye insanlara laf ettireceksin ardından?
Parasal mevzu dışında bir sorununuzda yok üstelik
Artı’ları da var haklarını yemeyelim şimdi
Çok kötü insanlara benzemiyorlar
Hiç bir şey yapmadan ruh halimin düzelmesini bekliyorum zaten bayramda kalktık gittik eşim zorlamadı ben dedim gitmek istiyorsan gidelim diye. Çok stres dolu zamanlar yaşıyorum son zamanlarda vajinismusken hamile kaldım, aldırmak istedim, işten çıkarıldım dava etmek istedim, kendi ablamla ailemle sorunlar yaşadım her şey üzerime geliyor. Sessizce durup zamanın akışına bırakmak istiyorum

X