Doğumumda eşimin ailesini görmek istemiyorum

Size ne?
Alırken size mi soracak ayol.
Senin de ailen yapmasaydi madem.
Kendi evinize aldığınız eşyaların borcunu kocan ile sen odeseydiniz.
Olması gereken buydu zaten.
Kız annesiyim ama oğlum olsa zerre eşya almam.
Gönlümden geçen hediyeyi de takdim eder gelin hanımın gönlü olacak diye de altınla bezetmem kusura bakmasın ya da isterse dibine kadar kusura baksın.
İt gibi çalışıp aman çocuklarım rahat etsin derdine düşemem.
Yaslanacak olan benim sefasını sürecek olan da benim.
Az da çocuklar cefa çeksin fena mı ? Kıymet bilirler bari.
Doğru ama benle de aynı bina da otur burnumun dibinden ayrılma der misiniz ? Gelin hanım orası bütçemize fazla bi semt uygun değil derse bu kızı da bırak oğlum der misiniz ? Zaten bir sürü borcu varken ondan borç bile değil para ister misiniz ?

Evet zaten planlarım böyleydi ama hak etmiyorlar işte. Ben çalışacağım işe döncem babaannesine alışsın diyordum ama işte evladına acıyıp dur şu eksiğini de ben alayım demek yerine gidip kendine eşşek kadar pahalı eşya alıyor çıldırıyorum bu bencilliğe , nankörlüğe
Tek bencil ve nankör sizsiniz gibi duruyor. Hırstan dediklerinizi kulaklarınız duymuyor. Kimse kendi kazandığı parayı size ya da oğluna yedirmek zorunda değil. Size ne kendine aldığı eşyalardan. Kendi kazanmış, kendine harcamış. Herkes defalarca almak zorunda değil diye yazmış. Ama asla duymak istemiyorsunuz.

Tek haklı olduğunuz konu ev konusu. Diğerleri fasofiso...

Doğru ama benle de aynı bina da otur burnumun dibinden ayrılma der misiniz ? Gelin hanım orası bütçemize fazla bi semt uygun değil derse bu kızı da bırak oğlum der misiniz ? Zaten bir sürü borcu varken ondan borç bile değil para ister misiniz ?
Hah o halde evlenmeyecektin.
Madem mecbur kaldım evlendim diyorsun sen kendi kocanı bile taniyamamissin

Sizi nişandan bile ayırmayan kültürün getirdikleri işte. Kültürse neden damat tarafı olarak elini taşın altına atmadılar diye sorarsınız, kişide güç olsun yeter ki, gücü olan kendine göre kültür yaratıyor işte, bütün mesele güç.

Merhaba,
Yaklaşık 3 ay sonra nasip olursa doğum yapacağım. Eşimin ailesine karşı çok kızgınım. Onlar yüzünden eşimle çok şiddetli kavgalar ettik hem nişan sürecinde hemde düğünden sonra. Evet kavga etmemizde onların suçu yok büyük suç eşimde. Onları dinlemek zorunda değildi.

Ben onlarla tanıştıktan beri her şeye tamam diyen , gücünüz neye yetiyorsa onu alın diyen sürekli aman aramız bozulmasın dert değil üzülmeyin diyen kişi oldum. Yeri geldi Kendi cebimden ödedim onların durumu yok diye.

Düğün sürecinde hiç bir yardımda bulunmadılar. Yükle borcu üzerimize bıraktılar. Üstüne iş yerlerimize uzak olmasına ve pahalı olmasına rağmen onların istedikleri evde zorla oturtuluyoruz, eşime duygu sömürüsü küsme düğününe gelmeyiz tehditleri vs. Yaptıkları için.

Bana 1 tane hediye bile takmadılar güya paraları yoktu durumları yoktu şimdi düğünden 10 ay sonra evlerine 100/150 bin değerinde eşya aldılar :)

Sonuç olarak çok fazla detay var uzun uzun anlatmam mümkün değil. En son Kredisini bütün masraflarını bizim ödediğimiz ama babasının üstüne olan araba vardı , bende eşime arabayı üzerine almasını istedim. Çünkü babası değiştirmek istediğimiz de müsaade etmedi. Bu konu yüzünden bize küstüler. Konuşmuyorlar ama bayramda gittik.

Olumlu taraflara gelince, sürekli yemek yapar bizi yemeğe çağırır canımız isterse gideriz istemezse gitmeyiz baskı yok. Gittiğimde kendi tabağımı bile kaldırmama izin vermezler her şeyi yaparlar. Ne yaptıysa mutlaka eve paket yapar verir. Sürekli meyve , tatlı , bal vs ne bulursalar gönderirler. Kafamıza göre gezeriz nerdesiniz vs hiç sorulmaz. Annesi eşime sürekli hamile olduğum için eşine yardım et temizlik yapmasın eğilmesin, ayakkabısını bağla vs der. Kızıyla bir araya gelince sende gelmek ister misin der düşünür. Aslına bakarsanız benim maddi konular dışında rahatsız olduğum hiç bir şey yok. Ama maddi konular bizi çok zorlarken görmezden gelmeyip kendilerine bu kadar pahalı bi şey almalarını göz ardı edemiyorum.

Yapmak istediğim, yaptıklarının karşılığını bencil olmalarının karşılığını birde torun vererek yanlarında olarak onları mutlu etmemek. Madem küstüler sende daha çok küs ne evlerine git ne de evine sok diyorum kendi kendime. Ne düşünmem gerektiğini bilmiyorum siz olsanız nasıl davranırsınız kafam çok karışık bana önerilerde bulunur musunuz? Teşekkür ederim
Az fena değilsiniz hani siz de.

Diğer üyeler şu konuda çok haklı, eşiniz ailem hak etmiyor demez. Sizin aranız bozulur, onlar alışverişe devam eder. Çocuk konusunda nötr olun.
Elimde başka bir şey yok ki birisi bu çocuk göstermem diyen gelinlere hastayım yazmış e çünkü başka bir şey gelmiyor elden anca onunla hırsını almaya çalışıyor insanlar. Belki tamamen gelmesinler değil de belli etmeden çok samimiyet kurmamak mı ? Yani annesi bakmak istiyordu eşimin ben ona bir şey demiyordum çalışmaya başlayınca bırakırım diyordum bu fikirden vazgeçicem o zaman annem de var çünkü ama onlar çok istiyor diye tamam diyordum kendi kendime

Peki o zaman şöyle söyleyeyim. Bana baştan bak kızım bizim durumumuz yok her şeyi siz yapacaksınız deseydiler. Benim ailem üstüne düşeni yaptı bunlar hiç bir şey üstlenmedi ama bana bunu söylemediler. Üstüne birde aynı binada oturacaksınız diye neredeyse bizi ayırıyorlardı.
Hiçbir şey yapmamışlar ama beklentileri de yokmuş sizden. Hem yapmayıp hem çoğunluk gibi karışmayı kendilerinde hak görseydiler haklı olurdunuz

Yetişkin insanlarız. Haksızlık yapılmış olabilir. Ancak böyle durumlarda birbirimize tamamen küsmek, iletişime geçmemek yersiz geliyor. Maddi konularda verici değiller belli ki. Kafanız da tutmuyor olabilir. Bunun için sınırlarınızı iyi koruyarak hareket etmeniz, düğün bayram hastalık doğum gibi olaylarda küs olmadan iki gülümseyip hal hatır soracak kadar aile kalmak yeterli.
Doğumdan sonra torunlarını görmeleri onlarında hakkı. Tabi siz istemezseniz size kalıp bakmasınlar elinizde bir zahmet bari burada dengeyi kursun.

Maddi manevi zarar insan dolu memleket.
Saydığınız güzel özellikler olması gereken demis bir arkadaş ama hiç de olması gereken olmuyor, olduramiyoruz.
Ülkede %10 kadın anca bulur o saydiklarinizi.

Para için cocugu göstermemek cok yersiz olur.
Deyin ki kendi paramla istediğim hayatı yaşarım. Evinizi, arabanızı değiştirin hiç sormayın bile.
Hatta eşim değişti diyorsunuz aslında bunlarla değişimini göstermeli.
Lafta hepsi hatamı anladim bık bık yapiyo.

Elimde başka bir şey yok ki birisi bu çocuk göstermem diyen gelinlere hastayım yazmış e çünkü başka bir şey gelmiyor elden anca onunla hırsını almaya çalışıyor insanlar. Belki tamamen gelmesinler değil de belli etmeden çok samimiyet kurmamak mı ? Yani annesi bakmak istiyordu eşimin ben ona bir şey demiyordum çalışmaya başlayınca bırakırım diyordum bu fikirden vazgeçicem o zaman annem de var çünkü ama onlar çok istiyor diye tamam diyordum kendi kendime
Bakın çocuk elinizdeki bir koz değil. En başta çocuğunuzun iyiliği için bunu yapmayın. Yapabileceğiniz tek şey uzağa taşınmak olur. Onda da bebeğin bakımıyla ilgili annenizden eminseniz yapın. Size de bu ev konusu dışında bir zararları dokunmamış. Boşuna kendinizi doldurmayın.

Merhaba,
Yaklaşık 3 ay sonra nasip olursa doğum yapacağım. Eşimin ailesine karşı çok kızgınım. Onlar yüzünden eşimle çok şiddetli kavgalar ettik hem nişan sürecinde hemde düğünden sonra. Evet kavga etmemizde onların suçu yok büyük suç eşimde. Onları dinlemek zorunda değildi.

Ben onlarla tanıştıktan beri her şeye tamam diyen , gücünüz neye yetiyorsa onu alın diyen sürekli aman aramız bozulmasın dert değil üzülmeyin diyen kişi oldum. Yeri geldi Kendi cebimden ödedim onların durumu yok diye.

Düğün sürecinde hiç bir yardımda bulunmadılar. Yükle borcu üzerimize bıraktılar. Üstüne iş yerlerimize uzak olmasına ve pahalı olmasına rağmen onların istedikleri evde zorla oturtuluyoruz, eşime duygu sömürüsü küsme düğününe gelmeyiz tehditleri vs. Yaptıkları için.

Bana 1 tane hediye bile takmadılar güya paraları yoktu durumları yoktu şimdi düğünden 10 ay sonra evlerine 100/150 bin değerinde eşya aldılar :)

Sonuç olarak çok fazla detay var uzun uzun anlatmam mümkün değil. En son Kredisini bütün masraflarını bizim ödediğimiz ama babasının üstüne olan araba vardı , bende eşime arabayı üzerine almasını istedim. Çünkü babası değiştirmek istediğimiz de müsaade etmedi. Bu konu yüzünden bize küstüler. Konuşmuyorlar ama bayramda gittik.

Olumlu taraflara gelince, sürekli yemek yapar bizi yemeğe çağırır canımız isterse gideriz istemezse gitmeyiz baskı yok. Gittiğimde kendi tabağımı bile kaldırmama izin vermezler her şeyi yaparlar. Ne yaptıysa mutlaka eve paket yapar verir. Sürekli meyve , tatlı , bal vs ne bulursalar gönderirler. Kafamıza göre gezeriz nerdesiniz vs hiç sorulmaz. Annesi eşime sürekli hamile olduğum için eşine yardım et temizlik yapmasın eğilmesin, ayakkabısını bağla vs der. Kızıyla bir araya gelince sende gelmek ister misin der düşünür. Aslına bakarsanız benim maddi konular dışında rahatsız olduğum hiç bir şey yok. Ama maddi konular bizi çok zorlarken görmezden gelmeyip kendilerine bu kadar pahalı bi şey almalarını göz ardı edemiyorum.

Yapmak istediğim, yaptıklarının karşılığını bencil olmalarının karşılığını birde torun vererek yanlarında olarak onları mutlu etmemek. Madem küstüler sende daha çok küs ne evlerine git ne de evine sok diyorum kendi kendime. Ne düşünmem gerektiğini bilmiyorum siz olsanız nasıl davranırsınız kafam çok karışık bana önerilerde bulunur musunuz? Teşekkür ederim
Maddi konularda olanlar bence zamanla aşılabilir şeyler. Yani insanın gönlüne çok koymaz manen yaşatılanlar gibi.
Mesafeli olursun ama onlar da kan bağı var dedesi babaannesi oluyorlar. Bunu değiştiremezsin.
Ben kendi kv ile görüşmeyen çok kişiye tanık oldum ama babasıyla beraber gönderiyordu torununu görsün diye.
Yani onların arasındaki bağ da bence önemli.
O raddeye gelen bir tartışma, hakaret vs yok aranızda.
Eşiniz sizin hissettiklerinizin farkındaysa, sizi ezdirmiyorsa bence bu torun göstermeme çok aşırı kaçar diye düşünüyorum.
Sağlıkla kucağınıza alın inşallah yavrunuzu🌺

Evet zaten planlarım böyleydi ama hak etmiyorlar işte. Ben çalışacağım işe döncem babaannesine alışsın diyordum ama işte evladına acıyıp dur şu eksiğini de ben alayım demek yerine gidip kendine eşşek kadar pahalı eşya alıyor çıldırıyorum bu bencilliğe , nankörlüğe

bir insanın kendi parasıyla kendine eşya alması ne zaman nankörlük oldu?
illa size harcamak zorunda mı? üstelik gıda vs konusunda da sürekli veriyormuş zaten. yemek yapıp gönderiyormuş. bunlar yetmiyor bir de kendine eşya almayıp size vermesini mi istiyorsunuz? üstelik torunla cezalandırmayı düşünüyorsunuz. resmen hamile de kaldım, yerim sağlam artık deyip yargı dağıtma arayışına girmiş gibisiniz. (bu arada öyle adaletsiz bir durum da yok ortada)
çalışacaksınız, babanesine alışsın diyormuşsunuz. babanesi mi bakacak çocuğa siz çalışırken? bu konuda da yardım alacaksınız yani. doğumda istemiyorsunuz, çalışmaya başlayana kadar burunları sürter diye falan mı düşünüyorsunuz?

Bence kv den cok sizi maddi durumlar yipratmis. Çocuğu yanında olsun diye mi iş yerlerine uzak evde oturmanizi istediler? 100-150 milyarlık eşya hangi parayla alındı bunu sorabilirsiniz? Gücünüz yettiği kadar yapın demişsiniz. Onu da mı yapmadilar anlamadım. Sanırım maddi konuda bı güvensizlik oluşmuş. Sürekli bir müdahale etme ihtiyacı duyuyorlar. Bunun üzerine gitmeniz lazım. Küsmek tavır almak çözüm değil. Bir de konu doğumda istemiyorum ile başlamış ama altında yatan sebepler bambaşka.. Yani aranızda çok büyük bir sorun oluşmamış doğumda dahi görmek istemeyeceğiniz kadar. Hormonal davranıyor olabilirsiniz.
Bilmiyorum kafam alak bulak ya şunu sindiremiyorum sanki her şey onların istediği gibi oluyor, oldu. Mesela ben x semtinde oturmak istiyorum hadi gidelim ev bakalım desem onların müdahalesi var. Eşime baskı yapıyorlar bence. E iyide sen hiç bir şeye destek olmadın niye senin istediğini yapalım ? Bizim üzerimizde bu evde söz sahibi olacak ne hakkın var. Hem kendi keyfini yapıyorsun hemde bize müdahale ediyorsun. E bu evin kirasını eşşek gibi çalışıp ödeyen benim. Sana birde ödül al torun sev mi diyelim neden sadece anne baba olduğun için mi ? E benim annem babam da var üstelik senin yapmadığın fedakarlıkları yaptı bu evlilik için

X