Doğumumda eşimin ailesini görmek istemiyorum

Düğünümüzde eşimin ailesi bir çöp bile takmadı almadı çokta fakir degiller oysa ama herşeyi kendimiz yaptık kimseye kin tutup gözüm görmesin demedim . Sana kendi tabağını bile yikatmayan insanlara bu düşmanlık niye para gözünüzü kör etmiş sanırım. Bence kıymetini bilin seninde evladın olacak sende kayınvalide olacaksın gelin veya damadın eşin ve senin yüzünü görmek istemese şaşırma karmadır bu işler tabiki gelip torunlarıni görecekler
Peki hangi yüzle? Ben boş eve gelin geldim, sadece 2 tane teneke bilezik taktı benim de çevrem vardı dedikodu mu yaptı doğru ya da yanlış ama muhabeti döndü. İnsan oğluna 1 bilezik takmaz mıydı ? Parası yoktu sözde şimdi nasıl aldı evine o eşyayı nerden geldi bu kadar para çok zoruma gidiyor ve hırsımı alamıyorum

Onlar neden bedel ödemedi hiç? Hem aynı binada oturmuyor diye sorun yarattılar düğün sürecimi burnumdan getirdiler hemde nişanlıma anlaşamıyorsan ayrıl dediler. Bu kadar kolay mı ? Kendi kızlarına ayrıl diyorlar mı acaba damada yapmadıkları şirinlik yok, kızının daha ciddi sorunları vardı ayrıl demiyorken ben nişanlımla elle tutulur bi sorunum yokken onlar yüzünden neden ayrılıyorum..

Olay esinizde idi o cozmemis bunları ona sorun
Esya konusunda ztn benim fikrim belli
Ama ortada birsey yokken bunu yapmak cesaret ister
Cunku kırk kat yabancı değil. Eşinizin susacağını mi zannediyorsunuz? Evde mutlu mesut oh diyeceğim mi sanıyorsunuz?
Birde muhtaç kalmak var. Bir çocuğu bir köy büyütür derler. Ona katacağı şeyleri nasil düşünemezsiniz
İyi düşünün şimdiden niyetleneceginiz şey hiç iyi değil

Evlenen insanlar maddi manevi gereken sorumlulukları kendileri almalıdır. Kimseye bel bağlamamalı, bizi borç harç içinde bıraktılar şeklinde demagoji yapmamalılar. Emin olun böylesi çok daha iyi oluyor, ileride ağızlarını açma, boş konuşma, aile içine karışma hakkı vermemiş oluyorsunuz.

Aile hediye olarak durumları müsaitse veya başka planları yoksa altın veya bir iki beyaz eşya desteği yapabilir. Bu kadar yediren, içiren, eli bol insanlar; neden yapmadı ki merak ettim? Mesela sizin tarafınız ne kadar altın taktı, ne yaptı, ne verdi? Onlardan bir şey görmeyip de sanırım oturduğunuz ev onların, ev de vermişler, daha ne yapacağız moduna mı girdiler acaba?

Kaldı ki çocuğu siz doğuruyorsunuz diye her şeye hakkınız olmuyor, o insanlarla kan bağı var; dediğinizi yapabileceğinizi sanmıyorum ve buna hakkınız olduğunu düşünmüyorum.
Oturduğumuz ev kira. Benim ailem onlardan fazla takı taktı. Nişan yaptı, kına yaptı, bütün mutfak eşyalarımı bi kaç beyaz eşyamı aldı. Yatak odası aldı.

Evet eşyalarımı, düğünümü kendim yaparım gocunmadım buraya kadar benim jeton ev konusunda baskı yaptıklarında düştü. Madem nerde oturacağıma karışıyorsun neden hiç taşın altına elini koymadın , söz hakkın yok o zaman.

Konu sahibi doğacak çocuk sadece size ait değil. Babasının da söz hakkı var. Beğenin beğenmeyin doğacak çocuğunuzun onların kanı, canı. Daha doğmamış çocuğu intikam aracı olarak kullanmaya çalışmanız yanlış. Size yaptıklarında bu kadar kinlenecek bir şey yok. Evlenecek olan sizsiniz. Paranız yoktuysa en başta evlenmeseydiniz. Kendi evinize aldıklarınız bile zorunuza gitmiş. Siz de birey olup kendi oturacağınız evin yerine kendiniz karar verseydiniz. Zorladılar ne demek kafanıza silah mı dayadılar? Karı koca çalışmış kazanmışlar ister evlerini sıfırdan düzerler ister dünya turuna çıkarlar. Sizi hiç ilgilendirmez orası

Olay esinizde idi o cozmemis bunları ona sorun
Esya konusunda ztn benim fikrim belli
Ama ortada birsey yokken bunu yapmak cesaret ister
Cunku kırk kat yabancı değil. Eşinizin susacağını mi zannediyorsunuz? Evde mutlu mesut oh diyeceğim mi sanıyorsunuz?
Birde muhtaç kalmak var. Bir çocuğu bir köy büyütür derler. Ona katacağı şeyleri nasil düşünemezsiniz
İyi düşünün şimdiden niyetleneceginiz şey hiç iyi değil
Aslında evet zararı daha büyük olacak ama içimdeki kin ne olacaksa olsun onlar da yaptıklarının karşılığını böyle alsınlar , bedel ödesinler diyor. Ne ekersen onu biçersin olsun diyor. Eşimden çekiniyorum ama bi yandan onunda ağzının payını alması gerekiyor diyorum çünkü oda onları dinledi ilk zamanlar

Oturduğumuz ev kira. Benim ailem onlardan fazla takı taktı. Nişan yaptı, kına yaptı, bütün mutfak eşyalarımı bi kaç beyaz eşyamı aldı. Yatak odası aldı.

Evet eşyalarımı, düğünümü kendim yaparım gocunmadım buraya kadar benim jeton ev konusunda baskı yaptıklarında düştü. Madem nerde oturacağıma karışıyorsun neden hiç taşın altına elini koymadın , söz hakkın yok o zaman.

Anlattıklarınızın tümü nikah öncesi olan şeyler. Neden evlendiniz o zaman tek derdiniz nikahı ve kocası olan kadın olmak mıydı?

Peki hangi yüzle? Ben boş eve gelin geldim, sadece 2 tane teneke bilezik taktı benim de çevrem vardı dedikodu mu yaptı doğru ya da yanlış ama muhabeti döndü. İnsan oğluna 1 bilezik takmaz mıydı ? Parası yoktu sözde şimdi nasıl aldı evine o eşyayı nerden geldi bu kadar para çok zoruma gidiyor ve hırsımı alamıyorum
Size ne?
Alırken size mi soracak ayol.
Senin de ailen yapmasaydi madem.
Kendi evinize aldığınız eşyaların borcunu kocan ile sen odeseydiniz.
Olması gereken buydu zaten.
Kız annesiyim ama oğlum olsa zerre eşya almam.
Gönlümden geçen hediyeyi de takdim eder gelin hanımın gönlü olacak diye de altınla bezetmem kusura bakmasın ya da isterse dibine kadar kusura baksın.
İt gibi çalışıp aman çocuklarım rahat etsin derdine düşemem.
Yaslanacak olan benim sefasını sürecek olan da benim.
Az da çocuklar cefa çeksin fena mı ? Kıymet bilirler bari.

Konu sahibi doğacak çocuk sadece size ait değil. Babasının da söz hakkı var. Beğenin beğenmeyin doğacak çocuğunuzun onların kanı, canı. Daha doğmamış çocuğu intikam aracı olarak kullanmaya çalışmanız yanlış. Size yaptıklarında bu kadar kinlenecek bir şey yok. Evlenecek olan sizsiniz. Paranız yoktuysa en başta evlenmeseydiniz. Kendi evinize aldıklarınız bile zorunuza gitmiş. Siz de birey olup kendi oturacağınız evin yerine kendiniz karar verseydiniz. Zorladılar ne demek kafanıza silah mı dayadılar? Karı koca çalışmış kazanmışlar ister evlerini sıfırdan düzerler ister dünya turuna çıkarlar. Sizi hiç ilgilendirmez orası
Öyle olmuyor o işler her kültür kaldırmıyor nişandan ayrılmayı, boşanmayı zaten diğer kardeşlerim sorun yaşamıştı. Ailem çok korkuyordu sorunlu bi evlilikten. Ya ayrılacaktım ya da kabul edecektim onların istediği yerde oturmayı zıtlaşmaktan korktum. Kendi buldu getirdi birde anlaşamadı ayrıldı olacaktı. İnanılmaz baskılar yaptılar aylarca kavga ettik eşimle. Oda az değil ama gaz veren kimdi ailesiydi. Şimdi kabul ediyor özür dilerim cahillik etmişim diyor napayım boşanıyım mı

Aslında evet zararı daha büyük olacak ama içimdeki kin ne olacaksa olsun onlar da yaptıklarının karşılığını böyle alsınlar , bedel ödesinler diyor. Ne ekersen onu biçersin olsun diyor. Eşimden çekiniyorum ama bi yandan onunda ağzının payını alması gerekiyor diyorum çünkü oda onları dinledi ilk zamanlar

Yazık işin nereye varacağını farkında bile değilsiniz biri ders alacak ama onlar değil..

Aile apartmanı gibi bir şey okudum sanki aralarda, sanıyorum sizi çok istememişler ve onaylamamışlar; içime öyle doğdu. Ee her şeyin parasını siz veriyorken oturduğunuz yere siz karar verseydiniz, madem kira onlardan uzak bir yere kiraya gidin. Eşiniz de mecbur gelir, manipülasyona gelmeyin;ama doğmamış bebek üzerinden bu tarz planlara siz girişmeyin.

Anlattıklarınızın tümü nikah öncesi olan şeyler. Neden evlendiniz o zaman tek derdiniz nikahı ve kocası olan kadın olmak mıydı?
Ayrılamazdım ailem bunu kaldıramazdı. Diğer kardeşlerim yaşadı ayrılık tek tesellileri sürekli bende mutlu olmaktı çok baskı vardı bak çok çektik sakın sende sorun çıkmasın e birde çok seviyordum ayrılmak istemiyordum. Eşime baskı yapıldığının farkındaydım. Sabırlı olmak istedim zamanını bekledim

araba olayi
Onlar neden bedel ödemedi hiç? Hem aynı binada oturmuyor diye sorun yarattılar düğün sürecimi burnumdan getirdiler hemde nişanlıma anlaşamıyorsan ayrıl dediler. Bu kadar kolay mı ? Kendi kızlarına ayrıl diyorlar mı acaba damada yapmadıkları şirinlik yok, kızının daha ciddi sorunları vardı ayrıl demiyorken ben nişanlımla elle tutulur bi sorunum yokken onlar yüzünden neden ayrılıyorum
anlasamiyorsan ayril cumlesinden daha dogal ne olabilir anlasamayan insanlar ayrilmali tabi ki

Öyle olmuyor o işler her kültür kaldırmıyor nişandan ayrılmayı, boşanmayı zaten diğer kardeşlerim sorun yaşamıştı. Ailem çok korkuyordu sorunlu bi evlilikten. Ya ayrılacaktım ya da kabul edecektim onların istediği yerde oturmayı zıtlaşmaktan korktum. Kendi buldu getirdi birde anlaşamadı ayrıldı olacaktı. İnanılmaz baskılar yaptılar aylarca kavga ettik eşimle. Oda az değil ama gaz veren kimdi ailesiydi. Şimdi kabul ediyor özür dilerim cahillik etmişim diyor napayım boşanıyım mı
O halde kültürün sana bu yapacaklarının yol su elektrik olarak geri döneceğini de öğretmiş olmalı :KK66:

Aynen öyle, söz hakları yok. Neden dinlediniz?

Onlar neden bedel ödemedi hiç? Hem aynı binada oturmuyor diye sorun yarattılar düğün sürecimi burnumdan getirdiler hemde nişanlıma anlaşamıyorsan ayrıl dediler. Bu kadar kolay mı ? Kendi kızlarına ayrıl diyorlar mı acaba damada yapmadıkları şirinlik yok, kızının daha ciddi sorunları vardı ayrıl demiyorken ben nişanlımla elle tutulur bi sorunum yokken onlar yüzünden neden ayrılıyorum
Çocuk üzerinden bedel işlerine girişmeyin. Olan eninde sonunda size olur. Kininiz varsa bireysel olarak güdün yine. Çocuğun babaannesi dedesi halası vs ile arasını açmayın. Yarın size bir şey olursa sahip çıkacak olan onlar. En basitinden işiniz düşer, emin ellere emanet edebilirsiniz. Şimdi anlamazsınız, zamanla bilirsiniz kıymetini, o çocuk hele bi doğsun.

Tamam peki bu dediğini yap..
Ama usulune göre yap!
doğum konusunda yapma !
Hem onlara çok büyük haksızlık olur hem de kendi ayağına sıkmış olursun

Niye koz veriyorsun insanlara??
Öfkeni çocuk üstünden çıkartma
Doğacak çocuğa da düşman etme

İnsanların ahını alma bence
Sal gitsin

Affedersen, olumsuz düşüncelerden arınırsın ancak!
Zihnini boşalt
Kin , öfke beslemeye devam edersen bu dert seni bitirir, çekilmez birine çevirir.

Affet ve yola devam et
Mesafe koyarsın , bitti gitti….

X