Aile Planlaması Dogum kontrol hapı, Yasmin gercekden tehlikelimi?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
Biz doktorumla yasmin hakkında konuşmuştuk.şöylediği şu oldu:yeni çıkan doğum kontrol ilacı herzaman bir öncekilerinden iyidir.daha iyi gelişmişti.. önce yazz kullandım,şimdi ise qilirista isimli 28 günlük doğum kont.ilacını önerdi.bunu çok tavsiye etti.bence bir doktorunuza danışın bu ilacı.ben hiç bir yan etkisini görmedim.çok rahat bir ilaç..yazz da bayer firmasınındı qilirista da bayer firmasının..

ben de yasmin kullanıyordum.ben de zaten bütün korunma yöntemlerinin zararlı olduğunu düşünüyorum.hamileyim doğumdan sonra ne yapıcam bilemiyorum.bir de maşallah pat diye hamile kalıyorum.sanırım kola tüp takılan bir yöntem vardı onu mu denesem diyorum.bu konuda çok dertliyim çook.
kullanma zamanını da sormuşsun da doğum kontrol hapları ilk ayda tam olarak etkili olmuyor,ikinci ayda etkili.yani sen nisanda kullanacaksın.mayısta etkili olacak.adetin ilk günü başlıycaksın.
Ben yasmini şimdilik düzenli kulaniyorum, herzaman aynı saatde,
Arada bir düzensiz icsemde, hiç bir sıkıntı yaşamadim. Sizin üzerinizde belki etkisi zayifdi, yada duzensizmi kullandınız?
ablamin dün aradığı uzman bayan, aynı zamanda arkadaşı. Kendiside yasmin kulaniyormuş. Ama her hapın riski olduğunu söyledi.
Sizde sigara kulaniyormusunuz?

Biz doktorumla yasmin hakkında konuşmuştuk.şöylediği şu oldu:yeni çıkan doğum kontrol ilacı herzaman bir öncekilerinden iyidir.daha iyi gelişmişti.. önce yazz kullandım,şimdi ise qilirista isimli 28 günlük doğum kont.ilacını önerdi.bunu çok tavsiye etti.bence bir doktorunuza danışın bu ilacı.ben hiç bir yan etkisini görmedim.çok rahat bir ilaç..yazz da bayer firmasınındı qilirista da bayer firmasının..

Ya şimdi hamile kalırsam kalayimda, ama ölme, kansere yol açma riski beni Korkut'u.
ilgnc tarafı ise, bu hap Türkiye'de hiç tartışılmamış. Gerçi bir arkadaşın tanıdığı ölmuş ama Google'dan hiç bir bilgi bulamadım.
aslinda bir cok arkadaşın dediği gibi en iyi yöntem, hiç bir şey kullanmamak ya, hadi hayırlısı.

Merhabalar bir internet sitesinden Yaz, Yasmin and Ocella Birth Control Pills - Hissey Kientz LLP bu bilgiyi aldım . İlk önce İngilizcesini sonra da Türkçesini size yazacağım.

Studies have shown that women taking Yaz, Yasmin or Ocella face twice the risk of blood clots as women taking other types of birth control pills. These blood clots can lead to a number of serious and potentially deadly side effects, including heart attacks, strokes and pulmonary embolisms.

Burada şöyle diyor:

Araştırmalar göstermiştir ki Yaz, Yasmin ve Ocella kullanan bayanların diğer doğum kontrol haplarını kullananlara göre kan pıhtılaşması riski iki kat daha fazladır. Bu kan pıhtıları kalp krizleri, felç ve pılmoner emboliler de dahil olmak üzere ölümcül birçok yan etkiye sebep olabilmektedir.

Artık yorumu siz yapın. :KK53:

Canim ben tip ogrencisiyim, dogum kontrol haplarinin oyle olum gibi yan etkileri yok, fakat olume yol acabilen kan pihtilasma sorunu yaratabilir. Fakat bu insanin kendi genleriyle ve ilacin vucudu nasil algiladigiyla alakali. Kan pihlilasmasi felc, kalp krizi gibi sorunlar dogurabiliyor ve sanirim diane'deki sorun icindeki bir maddenin bunu tetiklemesi sonucunda kaynaklandi..

Kullandigimiz her ilacin yan etkisi olucak ve herkeste degisik etkiler gosterecek ama Yasmin kullanan yada dogum kontrol hapi kullanan illada kanser olucak diyemeyiz ama arastirmalarda hormon haplari ve kanser vakalarinin arasindaki iliskiyide unutmamamiz gerekli. Hormon haplariyla sigara tuketimi yine cok zararli olabilecegi biliniyor ama bunlari ilacin direk yan etkileri diyemeyiz. Ona bakarsak basit bir aspirin bile olumcul olabiliyor..

Benim doktorum bana dogum kontrol hapini yasakladi cunku bizim ailemizde gogus kanseri var ve doktorum dogal olmayan hormonlardan tuketmemem gerektigini belirtti. Son 1-2 yildir piyasada olan ama daha yaygin olmayan bir hapi onerdi doktorum. Bilmiyorum Turkiye'de varmidir ama gercek insan hormonunu kopyalayip daha dogal olan bir ilac cikti, fiyati su anda baya yuksek ama bir kac seneye daha da yayginlasir. Artik dogum kontrol haplari gelisiyor ve bu biz hanimlar icin iyi bir haber :)

Benim tavsiyem ilacin yan etkilerini iyice gozden gecir icine sinmiyorsa kullanma ama genelde korkulacak bir sey yok. Sonucunda milyonlarca kadin kullaniyor bu hapi :)

Eşim sanırım benden kurtulmak istiyor:KK9:
adama ne dediysem, inanmıyorum, inanma diyor:KK14:

birde bir şey olmaz, hata 2 tane üst üste iç diyor:KK19:

Eşim sanırım benden kurtulmak istiyor:KK9:
adama ne dediysem, inanmıyorum, inanma diyor:KK14:

birde bir şey olmaz, hata 2 tane üst üste iç diyor:KK19:

Canim korkma bu kadar, her ilacin yan etkisi var, ben bir hafta bebek aspirini kullandim midemde ulser cikti yani olacaksa en basit seydende yan etki oluyor. Zararli olsa piyasada olmaz ve her yan etki illada olucak diye bisey yok. sende guldurdun beni kizz bu kadar korkma:KK9:

Dogum kontrol hapindan korkuyosan bu kadar kalp hastalari kanser hastalari napsin canim tedavi olmasin mi? Onlarin yan etkilerini duysan sen kim bilir nolur :KK1::KK1: Korkma guzelim Yasmin hatta en iyilerden bir tanesi

Canim korkma bu kadar, her ilacin yan etkisi var, ben bir hafta bebek aspirini kullandim midemde ulser cikti yani olacaksa en basit seydende yan etki oluyor. Zararli olsa piyasada olmaz ve her yan etki illada olucak diye bisey yok. sende guldurdun beni kizz bu kadar korkma:KK9:

Dogum kontrol hapindan korkuyosan bu kadar kalp hastalari kanser hastalari napsin canim tedavi olmasin mi? Onlarin yan etkilerini duysan sen kim bilir nolur :KK1::KK1: Korkma guzelim Yasmin hatta en iyilerden bir tanesi
Orası dogru, haklisin, toplanirdi! Ancak herkez bir ağızdan bir şeyler demesi, Gercekdende korkmamakda elde değil, biraz soğuk kanlı olmam gerekiyor, şimdiye kadar baş ağrım olsa, bile hiç bir şey kullanmamaya çalışırdım,
eh ölümde kulağa hiç tatlı gelmiyor:26: en önemliside yeni evlendim daha yanı, yani! Ne kadarda eşim benimle dalga gecsede, ben nedense ciddiye alıyorum..

neyse:) bir şeyde olursa, Allah'ın bir takdiri olur.

Canim sen bunu o kadar stres haline getirmissinki yani ilacin yan etkisinden degilde Allah korusun bu yaptigin stresin yan etkileri ilactan daha yipratici olabilir. Merak etme hic birsey olmaz ben eczacilik fakultesindeyim her dakika arastirmadayim bu ilaclar elimize gecene kadar kac cesit testten geciyor. Kagitta yada internette yazilanlarin bir cogunun olma ihtimali %1 gibi bisey. hatta kadinlar yasmin'in kilo verdirici ve sivilce yok edici ozelligine hayran :) korkma gulum rahatcana kullan yoksa 9 ay sonra uykusuz geceler seni bekler haaa :KK66: boyle motive etmek lazim seni :KK1:

Canim sen bunu o kadar stres haline getirmissinki yani ilacin yan etkisinden degilde Allah korusun bu yaptigin stresin yan etkileri ilactan daha yipratici olabilir. Merak etme hic birsey olmaz ben eczacilik fakultesindeyim her dakika arastirmadayim bu ilaclar elimize gecene kadar kac cesit testten geciyor. Kagitta yada internette yazilanlarin bir cogunun olma ihtimali %1 gibi bisey. hatta kadinlar yasmin'in kilo verdirici ve sivilce yok edici ozelligine hayran :) korkma gulum rahatcana kullan yoksa 9 ay sonra uykusuz geceler seni bekler haaa :KK66: boyle motive etmek lazim seni :KK1:

Sen gercekden şirinsin ya!!:))
dun bu mesajini görseydim, eminim daha rahat uyurdum, oysa ben kalp kirizi geçire bilirmiyim, ailemede var diye beynimi karincalaşdirarak, uyuya kalmışım:KK53: motiven İcin cok tskler canım!!

evet evet kilo verdirmiş, cildimi gençlertirmişti.şöyle bunların hatırına bir 6 ay kullanmak istiyorum :)))

evet evet kilo verdirmiş, cildimi gençlertirmişti.şöyle bunların hatırına bir 6 ay kullanmak istiyorum :)))
Dogru olabilir, benim ablamda yüzün cok guzel olmuş diye sürekli tekrarlayıp duruyordu,
ama, aksine ben hiç bir şey farketmemişdim, abooooo yoksa bu yüzdenmi acil bu hapı bırakmanı istedi:KK51: :p

Kizlar doktorumun bana yeni yazmis oldugu dogum kontrol hapinin ismi Zoely, ben yurtdisindayim turkiyede daha degisik olabilir ismi fakat bunun icindeki ostrojen dogal insan hormonuna cok yakinmis ve daha az yan etkileri varmis.

Kizlar doktorumun bana yeni yazmis oldugu dogum kontrol hapinin ismi Zoely, ben yurtdisindayim turkiyede daha degisik olabilir ismi fakat bunun icindeki ostrojen dogal insan hormonuna cok yakinmis ve daha az yan etkileri varmis.

bu ilaçla ilgili yabancı forumlarda intihar düşüncesine kadar götürdüğünü yazmışlar.

ben de uzun süre yasmin kullandım, daha önceleri olmamasına rağmen geçtiğimiz ay aşırı yanma, gögüslerimde çok şiddetli ağrılar ve aşırı sertlik hissedince bıraktım. herkes kendi vucudunu tanır, iyi gelmediğini hissediyorsanız kullanmayın kızlar. herkesin vucudnun verdiği tepki farklı oluyor çünkü.

bu ilaçla ilgili yabancı forumlarda intihar düşüncesine kadar götürdüğünü yazmışlar.

ben de uzun süre yasmin kullandım, daha önceleri olmamasına rağmen geçtiğimiz ay aşırı yanma, gögüslerimde çok şiddetli ağrılar ve aşırı sertlik hissedince bıraktım. herkes kendi vucudunu tanır, iyi gelmediğini hissediyorsanız kullanmayın kızlar. herkesin vucudnun verdiği tepki farklı oluyor çünkü.

Yabanci sitelerde, dediğin gibi herşey yaziyor! Nedense anlayamadim, Türk sitelerinde, doğru dürüst hic haber yok:26:
Şuan sen ne kullanıyorsun?

Ben artik vücudumu pek iyi dinleyemiyorum, taniyamiyorum. Kulanmaya şimdilik devam edecegimm, allah inşallah, hepimizi hastaliklardan ve zararlardan korur.

Yabanci sitelerde, dediğin gibi herşey yaziyor! Nedense anlayamadim, Türk sitelerinde, doğru dürüst hic haber yok:26:
Şuan sen ne kullanıyorsun?

Ben artik vücudumu pek iyi dinleyemiyorum, taniyamiyorum. Kulanmaya şimdilik devam edecegimm, allah inşallah, hepimizi hastaliklardan ve zararlardan korur.

ben tamamen bıraktım ilaç olayını, zaten tedavi amaçlı kullanıyordum korunma amaçlı değil.

bende pkoluyum ve yasmını 4 yıl boyunca aralıksız kullandım.ilk basladıgım aylarda ve duzenlı içtigim için 94 kilodan diyet falan yapmadan 75 kioya dustum :KK51:
sonra evlendım 6 7 ay kadar bu ılacı kullanmaya devam ettım.Taki bebek isteyene kadar...
ilacı bıraktım bıraktıktan sonra tam 7 ay adet görmedım ve davul gıbı tekrar şiştim verdıgım kiloların uzerıne de koyup 100e merdıven dayadım.Dr a gittim bütün hormonlarım dengesız bır sekılde yuksek cıktı..İlacın etkılerını vucudumdan atmam baya uzun surecekmiş + pkoluydum dr öyle söyledi...

velhasıl ilacı bırakalı yaklasık 2,5 3 yıl oluyor.Pkoluyum hala suandada bebek ıcın tedavıye basladım.Ama vucudumm ilacın etkısınden daha yenı kurtuldu :KK53:

Canim zaten depresyon anksiyete bozuklugu gibi rahatsizliklarin varsa hormon haplari pek onerilmez. Hormonlar beyinden salgilandigi icin sinir sisteminide etkileyebilir, onun icin bu tur rahatsizliklari olan insanlarda intihar dusunceside bundan kaynaklaniyor. Ayni bu sekilde Roaccutane diye sivilceler icin kullanilan ilac var ve ondada bu vakalar goruluyor ama bu ilacin yarattigi bozukluktan kaynaklanmiyor. Yoksa bu ilaclar kesinlikle yasaklanir.

Herhangi bir hormon ilacina basladiginda olabilecekleri gorup kendini gozlemleyip oyle devam etmen gerekiyor. Mesela ben yazz kullandigimda her aksam istifra ediyordum bana fazla geliyordu, ki zaten aile gecmisimde gogus kanseri oldugu icin doktorum dogal yontemlerle korunmaya calis dedi.

kızlar merhaba ben yasmin kullanıyorum on gündür. Adetimin ilk günü başladım.Normalde adetim 6 günde biter ama 10 gün oldu hala az da olsa leke geliyor. ben anlamadım bu işi bana zarar vermiş olabilir mi?

X