Doğum esnasında karna bastırılması

sule-46

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2008
1.403
5
Komşum bugünlerde doğuracak,annesi gelmiş memleketten,dün dedi ki dikkat edin ebeler karnınıza bastırmasın,doğum esnasında.Çok zararlı filan diye anlattı.Siz böyle şeyler duydunuz mu?

evt canım doğum esnasında hemşire yada doktorlar karnın yukarısından bebeğe hafif bastırıyorlarmış,ve normalmiş,hatta benım doktorum geçen kontrolde bı hastasının eşinin normal doğum esnasında karısının karnına bastırıp kendisine yardımcı olduğunu soylemişti.Ve bunu sadece benım doktorumdan değil başka kişilerdende duydum

Benim kayınvaldem ebe, bazı durumlarda karına bastırılabiliyormuş hatta bazen bebek ters falansa annenin ayaklarından tutup poposunu havaya kaldırılıyormuş.

benim bastırdılar felaket bişeydi sancı geldiği an yukardan bastırıp ittirdi hemşire aşağıya doğru kıyameti kopardım ama bebek çabuk çıktı 3-4 kez bastırdılar

spinal sezeryan oldum benımde sezeryan sırasında bastırdılarr nefesım kesıldıı oksıjen takvıyesı yaptılarr cocugun kafasının gozlere kadar olan ksımı cıkmıs gerıkalan kısmı ıcınde kalınca bastırmıslrrr ben anestezılı oldugum haldeee nefesım gıttı yanııııı

bende spinal anestezi ile sezeryan oldum ama bana ilaç vermişler uyudum hiçbişey hissetmedim lakim karnımda mor renkli iki tane parmak izi gördüm

Benim ilk bebeğim olucak doğum konusunda düşünmek istemiyorum artık uzmanlara teslim edicem kendimi sanırım onlar en iyisini bilirler.Çok rahatım herhangi bir endişem sıkıntım yok.tek istediğim ve hayalim bebeğimi kucağıma sağlıcakla almam,ve sizlerdende gelen güzel haberleri okumak.

Bu siralar cok korkmaya basladim yaa napicam bilmem simdi bile sabahtan beri bagirsak agrisi cekiyorum sancilaniyorum ona bile dayanamiyorum nefesim kesiliyo kaldiki dogumda ne yapicam ben oy oyyy Allah acisin bizlere :KK43:((

Karna bastirma olayi abartilmadigi surece dogumu kolaylastiran bir etken.Ama Turkiyedeki kimi ebeler masallah nerdeyse kadinin uzerine cikiyorlar.O kadar degil ama anneyi rahatliticak ve bebegin dogumunu kolaylastiricak sekilde bastirmanin her hangi bir zarari oldugunu duymadim canim..

kızzz anniş korkulu yerlerde geziyosun çık bakıyım iyice stres olucan doğum ertesi doğum ertesi korkma be yaa
yabancı memlekettesin
orda önemsiyolardır insan sağlığını hele sen bi burdaki devlet hastanelerine bi gel bakimm :KK43:(

bende 38. haftamın sonundayım pazar günü 39. haftama giricem annenin ıkınması iyiyse bastırmaya gerek kalmıyor bende hemşireyim ama bu stresli olmama engel değil pazartesi çatı muayenesi olucam tuşe (parmakla muayene) ile bakıcak uzun zamandır rahattım doğumdada bakıcaklar offffffffff umarım normal doğum yaparım kendinize iyi bakın

Valla aynı sorunu bende yaşadım ,uzun bir süre karnıma bastırdı doktoröbür doktorda doğumu gerçekleştirdi.Ama acayip ağrı yaptı o anı unutamıyoum bayağı zorlanmıştım burnumda oksijen tüpü zordu

arkadaşlar öyle kafadan doldurma şeylere inanmayın üff ben çook sinirleniyorum böyle şeylere kusura bakmayın ama sanki dışardan insanlar çoook biliyorlar. tabiki normal dogumda karna bastırılırılıyor ve bastırılmak zorunda nedeni ise anne yeterli ıkınamayınca kasılmaya bebişin daha çabuk çıkmasına yardımcı olabilmek için bastırılıyor yoksa anneye bırakılırsa ıkınma yeterli olmayınca bebiş tam dogum kanalına giriyor ve sıkışıyor hatta oksijensizde kalabiliyor ve dr yada hemşire ebe bastırarak dogum kanalında bebegin ilerlemesine çabuk çıkmasına yardımcı olunuyor. hatta resmen üstüne bastırıyorlar ve tüm agırlıklarını veriyorlar. bazı dogumlardada bastırılmayabiliniyor anne yeterli ıkınıca gerek kalmaya biliyor bile , yani ben dışardan karışanlara çook ama çook kızıyorum ilk defa dogum yapacak birine yok şunu yaptırma yok bunu yaptırma diye korkuturyorlar resmen zaten yeni annne adayı korkuyor bide dışardan karışılınca anne adayının morali sıfıra iniyor ve strese sokuyorlar.
LÜTFEN KAFANIZI KARIŞTIRMALARINA İZİN VERMEYİN

sulecim önemli degil ama kimse takmasın kulaktan dolma şeylerle o meslegi bilmeyen için tamam dogrudur kendince söyledikleri ama kimse helehele bir sağlıkçı durduk yere zarar vermek için kimse karnı burnunda kadının karnına bebege bastırmaz. zarar vermek için degil ona yarar sağlamak kolaylık sağlamak için yapılır. benim anlamadıgım yeni anne adayına böyleşeyler söylenmezki yazık zaten anne adayı kafasında birsürü soru var korku var bide dışardan medehale yapılmamlı bence yasakkelime

kizlar ben almanyada yasiyorum uc sene once oglumu dunyaya getirdim bir ay oncede kizimi dunyaya getirdim oglumu normal dogumla dogurdum 17 saat surdu dogumum ama karnima bastirmadim ben burda boyle biseyi hic durmadim sizlerden duydum burda bebeyin kendiliginden gelmesini bekliyolar kizimida sezeryanla dogdu ondanda karnimda parmak izi mizi yoktu ama asagi tarafim mosmordu oda bastirmaktan olmaz ama annem kiz kardesimi dogurdugunda yengem yok bebek donsun diye bastirmaya kalkmis doktorlar demisti bastirmanin hicbiryarari olmaz doguma

kizlar ben almanyada yasiyorum uc sene once oglumu dunyaya getirdim bir ay oncede kizimi dunyaya getirdim oglumu normal dogumla dogurdum 17 saat surdu dogumum ama karnima bastirmadim ben burda boyle biseyi hic durmadim sizlerden duydum burda bebeyin kendiliginden gelmesini bekliyolar kizimida sezeryanla dogdu ondanda karnimda parmak izi mizi yoktu ama asagi tarafim mosmordu oda bastirmaktan olmaz ama annem kiz kardesimi dogurdugunda yengem yok bebek donsun diye bastirmaya kalkmis doktorlar demisti bastirmanin hicbiryarari olmaz doguma

canım yurtdışını hiç bir şekilde türkiyeyle kıyaslama onların ögrendiği ugulamasıyla türkiyeninki çoooooooooooook farklı zaten her dogum yapanın karnına bastırmıyorlar hatta çogu zaman gerek kalmıyor ama bastırlması gereken durumlar oluyor ve yapılıyor. keşke herşeyimiz olanaklarımız yurtdışı gibi olsa gerce okadarda geride degiliz ama neyse türkiyenin egitiminde böyle bir uygulama varr ... tıpta herşey tartışılır çünkü tek dogru yoktur kesinlik yokdur olabilir vardır çünkü hastadan hastaya hastalıkda değişirr. a.s

arkadaşlar öyle kafadan doldurma şeylere inanmayın üff ben çook sinirleniyorum böyle şeylere kusura bakmayın ama sanki dışardan insanlar çoook biliyorlar. tabiki normal dogumda karna bastırılırılıyor ve bastırılmak zorunda nedeni ise anne yeterli ıkınamayınca kasılmaya bebişin daha çabuk çıkmasına yardımcı olabilmek için bastırılıyor yoksa anneye bırakılırsa ıkınma yeterli olmayınca bebiş tam dogum kanalına giriyor ve sıkışıyor hatta oksijensizde kalabiliyor ve dr yada hemşire ebe bastırarak dogum kanalında bebegin ilerlemesine çabuk çıkmasına yardımcı olunuyor. hatta resmen üstüne bastırıyorlar ve tüm agırlıklarını veriyorlar. bazı dogumlardada bastırılmayabiliniyor anne yeterli ıkınıca gerek kalmaya biliyor bile , yani ben dışardan karışanlara çook ama çook kızıyorum ilk defa dogum yapacak birine yok şunu yaptırma yok bunu yaptırma diye korkuturyorlar resmen zaten yeni annne adayı korkuyor bide dışardan karışılınca anne adayının morali sıfıra iniyor ve strese sokuyorlar.
LÜTFEN KAFANIZI KARIŞTIRMALARINA İZİN VERMEYİN

Canım ya bende zaman yaklaştıkça çok korkmaya başladım sen hemşiresin ilk bebekler olduğu için insan merak ediyor ıkınma zamanımızı falan doktor yada hemşire söylüyormu yada biz anlıyormuyuz ıkınmamız gerektiğini doğumun yaklaştığını bebişin çıkışını falan.suni sancı verilirse daha fazla mı canımız acıyor. Valla bu gidişle endişelerim beni sezeryana yönlendiriyor ama kızımında tam olarak zamanını doldurduktan sonra dünyaya gelmesini istiyorum doğum günü ve anını Yüce Rabbimin ne zaman uygun görürse o zaman olmasını istiyorum. Bugün biraz karnımda gaz sancısı gibi birşey vardı o bile çok zor geldi dayanamadım iki büklüm oldum. Şu doğum sancısının keşke tarifi mümkün olabilse.

Bugün bir arkadaşla konuştuk adet sancısının biraz daha :) şiddetlisi diyor.Suni sancı için de normal sancıyı saatlerce çekiyorsun,bir geliyor arada dinleniyorsun,tekrar geliyor ama suni sancıda yarım saat ful dinlenmeden sancı çekiyorsun diye anlattı.
Ben de şunun doğruluğunu merak ediyorum.Bir kaç kişi her sancı gelişinde ıkın , kolayca doğurursun dedi,ama sanki biryerde bunun yanlış olduğunu okumuştum,ıkınma son evrede olmalı diye,bilenler buyursun anlatsın :KK70:

kızlar o kadar korkmayınya tabiki gerekli durumda hemşire ve ya dr.karnına bastırıyorlar ben 2 doğum yaptım ilk doğumumda karnıma bastırdılar tabiki bebek doğrudan aşağıya insin diyee zaten oan da biranönce doğurayım diye düşünmekten o acıyı hissetmiyorsun bile.artı ıkınma konusuna gelince arkadaşım zaten hemşire sana ne zaman ıkınman gerektiğini ne zaman durman gerektiğini söylüyor canımm ve kolay diye birşey yok sonuçta canında can çıkacak zor tabiki ama doğurduktan sonra o acıyı unutuyor insan.

doğum yapacak arkadaşlar bir avazda kurtulur ve sağlıkla bebişlerinizi kucağınıza alırsınız inşallahhhh

Canım ya bende zaman yaklaştıkça çok korkmaya başladım sen hemşiresin ilk bebekler olduğu için insan merak ediyor ıkınma zamanımızı falan doktor yada hemşire söylüyormu yada biz anlıyormuyuz ıkınmamız gerektiğini doğumun yaklaştığını bebişin çıkışını falan.suni sancı verilirse daha fazla mı canımız acıyor. Valla bu gidişle endişelerim beni sezeryana yönlendiriyor ama kızımında tam olarak zamanını doldurduktan sonra dünyaya gelmesini istiyorum doğum günü ve anını Yüce Rabbimin ne zaman uygun görürse o zaman olmasını istiyorum. Bugün biraz karnımda gaz sancısı gibi birşey vardı o bile çok zor geldi dayanamadım iki büklüm oldum. Şu doğum sancısının keşke tarifi mümkün olabilse.

CANIM İNŞALLAH HAYIRLISIYLA BEBİŞİNİ KUCAGINA ALIRSIN DR , HEMŞİRE FALAN SANA SENİN KASILMAN SANCIN OLDUGU ANDA SANA SÖYLER IKIN DİYE EGER ONLARIN DEDİĞİ ZAMAN IKINIRSAN KOLAY OLUYOR. AMA ONLARIN HER DEDİĞİNDE YAPARSAN BİŞİ OLMAZ VE ONLARIN HER DEDİĞİNİ UYGULA BENCE a.s.

X