direksiyon dersi sorunum...lütfen yardım :(

E bunların komutunu hoca vermiyor mu, hani ışığa yaklaşınca bire al falan diye. Normalde başta sen sürerken onun şöyle yap böyle yap diye söylemesi lazım bence.

Yani en azından benim ders aldığım hoca öyleydi. İlk derste düz, geri sürme, u dönüşü vs yaptırmıştı. İkinci ders bunlatı tekrar edip, aracı park etmeyi vs, üçüncü derste normal trafiğe çıkarıp, genelde komut vererek sürdürdü, dördüncü derste de yine trafikte fakat komut vermedi, sadece birşeyi unuttuğum zaman uyardı... Yetenekli olduğumu söylemişti, belki başka öğrencilere daha çok tekrar yaptırıyor olabilir. Tabi hoca bana verdi gazı, sürüşün iyi, direksiyon hakimiyetin çok güzel vs, sonra direksiyon sınavında el frenini indirmeyi unuttum heyecandan:KK45:

Yani sonuç olarak heyecan stres altında, insan iyi yaptığı şeyi beceremeyebiliyor. Muhakkak daha rahat hissedeceğin biri olmalı:KK54:

Ya bende sadece ilk gün oldu o yönlendirme. Mesela 3. günde neredeyse hiç komut vermedi sağ sol dışında..Dediğine katılıyorum ama stres altındayken olmuyor

Kızlar merhaba, pazartesi günü sürüş derslerine başladım bugün üçüncü dersim oldu haftada 3 gün alıyorum.
Yalnız sorunum şu, 3. gün dahi sürekli stop ettirdiğim anlar oldu moralim bozuldu falan. Hocamı değiştirmeyi düşünüyorum ama emin değilim. Ben iyi şeyler yapınca tamam aferin bilmem ne ama hata yapınca oflamaya kafasını çevirmeye başlıyor trip atıyor falan. Beni daha da demoralize ediyor bi süre hatamdan kalkamıyorum.

Bugün en son tak etti dedim bırakıyorum ben yapamıyorum diye. Yok hayır öğrencen öyle şey olmaz diye biraz yumuşadı ama ben hep onun stresini mi çekicem dedim kendi kendime.. Beni dinlemiyosun diye kzıyo bana diyorum dinliyorum ama nedense ayağımı hareket ettirirken yakalayamıyorum kavrama noktasını stop ediyor diyorum. Bana bir de diyo okumuş etmişsin kaçıncı deneme bu. En son dedim ne alaka okumuş olmakla. Bir de bir ara sordum dedim hangi viteste kaldığımı unutuyorum bakmadan nasıl daha kolay hatırlarım diye. Ben senin beynini açıp koyamam ya dedi. İnsan varsa da ben bilmiyorum falan der hani..

Hocam 55 yaşında erkek. Kadın hocalar daha mı anlayışlı oluyor? Ne yapcağımı şaşırdım...Lütfen yardım :KK43:o_O:kızgın:
Kadındı benim hocam. Daha anlayışlıydı. O adamın sana öyle trip atma lüksü yok kursa şikayet et. parasıyla değil mi yahu? Sevmiyorsa katlanamıyorsa yapmasın işini. Ben 4 yıldır araba kullanıyorum. İlk başladığımda stop ettiriyordum, titriyordum, vitesleri bilmiyordum. İkinci yıl 10 saat uzun yol yapmaya başladım cayır cayır kullanıyorum her yerde. Anamızın karnından şoför olarak mı doğuyoruz? Bas paparayı adama. Sen o kursa ücret ödüyorsun sabırla öğretecek.

Kadındı benim hocam. Daha anlayışlıydı. O adamın sana öyle trip atma lüksü yok kursa şikayet et. parasıyla değil mi yahu? Sevmiyorsa katlanamıyorsa yapmasın işini. Ben 4 yıldır araba kullanıyorum. İlk başladığımda stop ettiriyordum, titriyordum, vitesleri bilmiyordum. İkinci yıl 10 saat uzun yol yapmaya başladım cayır cayır kullanıyorum her yerde. Anamızın karnından şoför olarak mı doğuyoruz? Bas paparayı adama. Sen o kursa ücret ödüyorsun sabırla öğretecek.

Teşekkürler yorum için. Katılıyorum. Sanki belli bilgim varmış da tazelemeye gelmişim gibi değil tamamen sıfırım ama ben sana söylemiştim beni dinlemiyorsun diyip duruyo sürekli...Sanki bilinçli yapıyorum

Sana bir tüyo. Araba hareket etmeden , teker hareketlenmeden ayağını debriyajdan tamamen çekme.hareket ettiği an gazı arttır ve yavaşça debriyajı bırak. Vites konusunda da sol kolunu güçlendirirsen direksiyonu tutarken , sağ elin viteste durur ve vites başını hissederek hangi viteste olduğunu anlayabilirsin. Zaten şuan en fazla 3. Vitese geçiyorsundur. Sola dayalı ileri doğru duruyorsa vites kolu 1. Desin , sola dayalı geriye doğru duruyorsa 2.desin, ortada öne doğru duruyorsa 3. Desin

Sınavı geçmen için hata yapmaman şart. Kavramaya geldiğinde hafif bi tireme hissedersin zaten,ayağını kaldırdığın ölçüde gazada basacaksın. İkisininde miktarı eşit olmalı.
Arabaya alışmakla alakalı bişey bu. İlk bindiğim arabada ben bile tuhaf oluyorum ilk 10 dk :)
Hocan anlayışsız galiba,değişim iste bakalım belki daha iyi olur. Arabayı kaldırıp gitme,direksiyon hakimiyeti en kolay şey. Kaldır,dur. Kaldır,dur. On kere yirmi kere yap. Ayağın alışsın arabaya.

Bayan hocayla çalıştım. Çok tatliydi. Devamlı rahatlatti, çok moral verdi. Hep sen yaparsın, sen geçersin dedi. Ve en önemlisi cooook sakin birisiydi. Böyle arabaya binince ben de kuş gibi hissediyordum kendimi. Yoksa ben de kolay karamsarlığa kapılan birisiyim. Başkası olsa hocam şuan araba kullanamıyor olurdum büyük ihtimal. Bence hocanizi değiştirin. Bayan olursa daha rahat edersiniz. Erkekler anadan doğunca araba bildiklerini sanıyorlar bayanların da öyle olduğunu düşünüp olayları algılamaya çalışmalarına tahammül edemiyorlar...

A
Kızlar merhaba, pazartesi günü sürüş derslerine başladım bugün üçüncü dersim oldu haftada 3 gün alıyorum.
Yalnız sorunum şu, 3. gün dahi sürekli stop ettirdiğim anlar oldu moralim bozuldu falan. Hocamı değiştirmeyi düşünüyorum ama emin değilim. Ben iyi şeyler yapınca tamam aferin bilmem ne ama hata yapınca oflamaya kafasını çevirmeye başlıyor trip atıyor falan. Beni daha da demoralize ediyor bi süre hatamdan kalkamıyorum.

Bugün en son tak etti dedim bırakıyorum ben yapamıyorum diye. Yok hayır öğrencen öyle şey olmaz diye biraz yumuşadı ama ben hep onun stresini mi çekicem dedim kendi kendime.. Beni dinlemiyosun diye kzıyo bana diyorum dinliyorum ama nedense ayağımı hareket ettirirken yakalayamıyorum kavrama noktasını stop ediyor diyorum. Bana bir de diyo okumuş etmişsin kaçıncı deneme bu. En son dedim ne alaka okumuş olmakla. Bir de bir ara sordum dedim hangi viteste kaldığımı unutuyorum bakmadan nasıl daha kolay hatırlarım diye. Ben senin beynini açıp koyamam ya dedi. İnsan varsa da ben bilmiyorum falan der hani..

Hocam 55 yaşında erkek. Kadın hocalar daha mı anlayışlı oluyor? Ne yapcağımı şaşırdım...Lütfen yardım :KK43:o_O:kızgın:

Araba kullanmayı 15-20 ders alarak öğrenmiş biri olarak sizi anlıyorum, bazı insanların bu tarz şeylere becerisi, kavraması kolay olmuyor.
Ders aldığım hoca çok anlayışlıydı, hiç strese sokmadığı halde zor öğrendim. Sizinki gibi oflasa puflasa bırakır lanet olsun beceremiyorum bu işi diyebilirdim.
Hocanızı değiştirin hem para verip hem strese girmeyin.

Geçen yıl aldım ehliyetimi coook anlayışlı bir hocam vardı ilk 3 gün bende çok stop ettirmistim ama ilk gün dolgu topuklu ayakkabı giydim diye oldu diğer günlerde sağolsun eşim bizim arabayla öğretmişti azcik bizim arabanın debriyajı gazi biraz sertti o yüzden cokkk stop ettirdim kadıncağız sibel ya hâkimiyetin çok güzel neden stop ettiriyon diyodu tabi sonra sonra alıştım hiç müdahalesiz gidip geliyordum bir seferde iki erkek hocayla çıktım o da benim şansım kendi hocam hastalanmıştı iki erkek hocayla beraber gittin geldim hoca bana bazı erkek öğrencilerimden bile güzel kullaniyosun demişti hemde avantaj olmuştu aynı sınavda hissetmiştim kendimi bide her hocanın tekniği farklı oluyor rampa yaparken bayan hocada hep stop ettiriyordum ama erkek hoca geldiği gün debriyajı yavaş yavaş birakirken vites topuzuna bak titremeye başladığında bas gaza bağırsın araba önemli değil demişti onun sayesinde hem hiç stop ettirmedi hemde tek seferde gecmistim sinavi

Geçen yıl aldım ehliyetimi coook anlayışlı bir hocam vardı ilk 3 gün bende çok stop ettirmistim ama ilk gün dolgu topuklu ayakkabı giydim diye oldu diğer günlerde sağolsun eşim bizim arabayla öğretmişti azcik bizim arabanın debriyajı gazi biraz sertti o yüzden cokkk stop ettirdim kadıncağız sibel ya hâkimiyetin çok güzel neden stop ettiriyon diyodu tabi sonra sonra alıştım hiç müdahalesiz gidip geliyordum bir seferde iki erkek hocayla çıktım o da benim şansım kendi hocam hastalanmıştı iki erkek hocayla beraber gittin geldim hoca bana bazı erkek öğrencilerimden bile güzel kullaniyosun demişti hemde avantaj olmuştu aynı sınavda hissetmiştim kendimi bide her hocanın tekniği farklı oluyor rampa yaparken bayan hocada hep stop ettiriyordum ama erkek hoca geldiği gün debriyajı yavaş yavaş birakirken vites topuzuna bak titremeye başladığında bas gaza bağırsın araba önemli değil demişti onun sayesinde hem hiç stop ettirmedi hemde tek seferde gecmistim sinavi

A

Araba kullanmayı 15-20 ders alarak öğrenmiş biri olarak sizi anlıyorum, bazı insanların bu tarz şeylere becerisi, kavraması kolay olmuyor.
Ders aldığım hoca çok anlayışlıydı, hiç strese sokmadığı halde zor öğrendim. Sizinki gibi oflasa puflasa bırakır lanet olsun beceremiyorum bu işi diyebilirdim.
Hocanızı değiştirin hem para verip hem strese girmeyin.

Katılıyorum. Ben haftaya ders başladığında tekrar böyle bir durum olursa değiştireceğim kursa söyleyip.. En azından fikirlerinizi aldım çok teşekkür ederim.

Öncelikle daha üçüncü gunundesin. Yani çok normal bahsettiğim hatalar. Ama şoförlüğü ogrenebilmen için ne çok baski altında olan lazim ne de çok rahat. Hocayi değiştir ama her hatani hoş görecek bir hocayla da ogrenemezsin. Ortayi bulman lazim.

valla benım hocam kadındı cok ta memnundum 4 yıllık şöförüm
dıreksıyonu donuslerde ve gerı gıdıste tek elle cevırmeyı ogrettı
tek elle cok guzel manevra yapıyorum
erkek gıbı kullanacaksın derdı arabayı
erkeklerın elınden herseyı aldık arabayı da alacaz derdı

Debriyajdan hafif kaldırıyorum kavrama diyorum aha sonra frenden çekip hafif gaz veriyorum o anda bakıyorum duruyo falan yani milimlik şeyden kaybediyorum. Ben de sinir olurum evet ama sonuçta hiç eline direksiyon değmemiş biriyim ve daha yapıcı yaklaşılması gerektiğine inanıyorum. Bedavaya oturmuyor orada sonuçta. Vites de şöyle oluyor. Mesela üst vitese çıkmak istiyorum ama kaçıncıda olduğumu o an hatırlayamadığım için vitese bakıp da ona göre çevirmek durumunda kalıyorum. Bir de ışıkta durunca 1 e almam gerektiğini bazen unutuyorum falan..

Debriyajı kaldırıp motorun sesini duyduğunda hemen çekme ayağını bir iki saniye gaz ver ondan sonra çek. Zamanla tek saniyede çekmeye alışırsın. Vitesleri karıştırman ya da unutman çok doğal. Göz ucuyla hafif aşağı bakarak kontrol et anlık yani yola bakmayı bırakmadan. Zamanla alışkanlık olacak bakmadan değişeceksin biraz sabır. Ama hocanı değiştirme konusunda haklısın çünkü gerildikçe daha çok hata yaparsın. Herkes her şeyi tek seferde kavramak zorunda değil zira araba kullanmak kavramaktan çok pratikle olan bir şey, yapa yapa alışacaksın vazgeçme

Ben araba kullanırken ezber yapılmasına karsıyım. Çoğu direksiyon eğitmeni farklı sekilde öğretiyor yok önce su sonra bu vs diye. Sonra kafamızda ilk söyle yapıcam sonra böyle yapıcam diye düşünmekten olmuyor bu iş.

Ehliyetiniz ve arabanız varsa bence bi kaç sefer kendiniz yapmaya calısın. Bir kaç denemeden sonra hııı demek böyle yapınca oluyor derseniz devam edin.

Olmuyorsa hemen hocanızı değiştirin kendinizi daha rahat hissedebilceginiz birini bulun. Bulduktan sonrada suanki deneyiminizi rahat olamadıgınız için stres yaptıgınızı anlasın.

Baktınız o da olmuyor. Otomatik vites en güzeli onun üzerne gidin. Ben manuel kullanıyorum hiç sıkıntı yok ama otomatik tercihimdir.

Debriyajı kaldırıp motorun sesini duyduğunda hemen çekme ayağını bir iki saniye gaz ver ondan sonra çek. Zamanla tek saniyede çekmeye alışırsın. Vitesleri karıştırman ya da unutman çok doğal. Göz ucuyla hafif aşağı bakarak kontrol et anlık yani yola bakmayı bırakmadan. Zamanla alışkanlık olacak bakmadan değişeceksin biraz sabır. Ama hocanı değiştirme konusunda haklısın çünkü gerildikçe daha çok hata yaparsın. Herkes her şeyi tek seferde kavramak zorunda değil zira araba kullanmak kavramaktan çok pratikle olan bir şey, yapa yapa alışacaksın vazgeçme

Çok teşekkürler açıklama için. Biraz gazlamam gerek evet. Ben de zamana ve pratiğe bırakmak istiyorum olayı ama şu anki hocamla mümkün gözükmüyor. Önümüzdeki derste durumu netleştircem..

Ehliyet sınavında aktif olarak görev alan biriyim ve gözlemlediğim kadarıyla bayan ve yaşı daha genç hocalarla çalışan kursiyerler daha başarılı oluyorlar sınavda .Bnece de hocanızı değiştirin ...

Ayy ben neler cektim hic motive etmiyordu bile ama cok eylenceliydi konuskandi yolun ottasinda durdurdugu oluyirdu ahh ne gunelerdi:KK45:ehluyeti aldiktan sonra dediki iste alasin diye sana iyi yapiyorsun falan cumleleri kurmadimki kafana takip ogrenesin diye :sopa: bende dedm azcik etseydin bare ne cektim:psenden.insan korkuyor tabiki tavirlardan falan az bulunur sakini, birde düşünün hep ayni seyelrri gunde kackere gosteriyor işî ama iste sinir siatemler cokuyor bi zaman sonra .Basarilar :KK39:

3 gun evet fazla buyuk ihtimal hala stop ettirdigin icin onu dinlemedigini dusunuyo. Tabii abi, es, baba gibi azarlayacaksa ondan egitim almanin bi'mantigi yok ama daha ozenli ol derim. Her seferinde arac duruyorsa bi'seyde acele ediyosun demektir.
Ayrica 3.gun komut verilmez. Komutu ilk derste verirler sonrasinda trafige cikarir ve tum olayi sana birakir. Bakti cidden kurtaramiyosun trafikte kendini ozaman müdahale eder. Her seferinde o isik yandi 1e al, aman aynayi kontrol et derse sen bu becerileri kazanamazsin. Neticede sinavda sana kimse demiyecek.

Canım bu konuda hoca önemli benim ilk hocam 50 60 li yaşlarda bir kadındı çok sinirliydi o küfür ben küfür bıraktım o zaman zaten hiç keyfim yoktu ehliyete :)
Geçen yıl tekrar başladım annemle babamın zoru ile araba aldılar önce elimi sürmedim keyif yok ya hocam hlgenc bir kadındı eglenceliydi iyi güzel gidiyordu ama o çok yoğundu sonra genç bir erkek hoca geldi valla kanka olduk :KK70: 1 haftada arabayı çözdüm resmen zaman su gibi akıyordu hata yapmamaya da başladım. Diyeceğim o ki hoca çok önemli! Değiştirmekten korkma :) şimdiki lakabım Schumacher :deli: ehliyeti alalı şimdi 1 yil oldu...
Arabayı da bi kac kez vurdum :işsiz:

X