Mutfak Püf Noktaları Deepfreeze nasl sebze atabilirim

Kızlar yazdıklarınızı okudum, çok teşekkürler tam benim aradığım bilgiler bunlar. Meyve nasıl atıyorsunuz kızlar? Hangi meyveleri ve yıkıyor musunuz? Bütün mü dilimli ya da püre mi? Şimdiden herkese teşekkürler.

Benimde yenmeyen ve bozulacağını düşündüğüm kayısılarım vardı.Yıkadım doğradım ve poşetlere bölerek koydum doğru difrize.Önümüz ramazan al sana komposto :dance:
Meyveler ve sebze ne koyacaksan yıkamalı ve süzülüp kuruduktan sonra poşetlemelisin poşetin havasını da almayı unutmamalısın sengözlerimebaksanab

ocağın üzerinde yapmak istersen kirlenmesin diye aliminyum kağıt kaplayabilirsin birde elektrikli ızgaran varsa onda da közleyebilirsin ocakta közlemekten daha rahat olur.

canım tesekkurler ılgılendıgın ıcın
sen bana ılla patlıcanı kozlettıreceksin yani oyle yada bioyleyerimseniben
ama ınat ettım yapcam ınsallahÇok üzgünüm çoook

peki arkadaşlar gülmeyin ama bi soruda benden.. bu közlenmiş yada karnıyarıklık kızartıp konulmuş patlıcanları çıkarınca nasıl kullanıyoruz.eritipmi eritmedenmi.bide salatası donmuş patlıcandan nasıl oluyor lezzet olarak.teşekkürler ..

peki arkadaşlar gülmeyin ama bi soruda benden.. bu közlenmiş yada karnıyarıklık kızartıp konulmuş patlıcanları çıkarınca nasıl kullanıyoruz.eritipmi eritmedenmi.bide salatası donmuş patlıcandan nasıl oluyor lezzet olarak.teşekkürler ..

canım tabiki tamamen çözülmesini bekliyoruz,buz halinde olmazki.ben salatasını pek yapmıyorum canım yemeğini yapıyorum,buzluktan çıkarıpta hiç salatasını yapmadım,o haldeyken tadı nasıl bilemiycem.....:jeyyar:

canım tabiki tamamen çözülmesini bekliyoruz,buz halinde olmazki.ben salatasını pek yapmıyorum canım yemeğini yapıyorum,buzluktan çıkarıpta hiç salatasını yapmadım,o haldeyken tadı nasıl bilemiycem.....:jeyyar:

cevapladıgın için teşekkürler.tam bir patlıcan hastası olarak galiba donup çözülüp salata yapıp yemeye cesaret edemıycem.yerimseniben ama karnıyarık yapmak için bende denemeyi düşünüyrum.iyi geceler..:kahve:

ya arkadaşlar domatesi kaynatıp kavanoza koyan varsa, kapaklarını kaynat falan diyorlarda neden ve kapak sıcakkenmi kapanacak.birde dograyıp dolaba atarken suyuyla beraber poşetliyoruz dimi..
çok cahil gördüm kendimi :eek::eek:

ya arkadaşlar domatesi kaynatıp kavanoza koyan varsa, kapaklarını kaynat falan diyorlarda neden ve kapak sıcakkenmi kapanacak.birde dograyıp dolaba atarken suyuyla beraber poşetliyoruz dimi..
çok cahil gördüm kendimi :eek::eek:

canım ben domates sosunu tencerede iyice kaynatıyorum. yani çok güzel pişiriyorum.içinede yağ koyuyorum sonra kavonozlarara sıcak sıcak döküyorum.kapaklarınıda sıkı kapatıp kapaktarafı aşağı gelecek şekilde koyuyorum .üzerinede kalınca bez örtüyorum.1 gün öyle bekletiyorum..kavonozların kapağını hiç kaynatmam..hiçte tutmamama durumu olmuyor.kolay gelsin:1hug:

domatesleri doğradıktan sonra tabiki susuyla beraber poşetle canım.ben öyle yapıyorum

canım ben domates sosunu tencerede iyice kaynatıyorum. yani çok güzel pişiriyorum.içinede yağ koyuyorum sonra kavonozlarara sıcak sıcak döküyorum.kapaklarınıda sıkı kapatıp kapaktarafı aşağı gelecek şekilde koyuyorum .üzerinede kalınca bez örtüyorum.1 gün öyle bekletiyorum..kavonozların kapağını hiç kaynatmam..hiçte tutmamama durumu olmuyor.kolay gelsin:1hug:

domatesleri doğradıktan sonra tabiki susuyla beraber poşetle canım.ben öyle yapıyorum

ay çok teşekkürler.burda bize biraz bahçe alanı verildi.domates.sivribiber,fasulye,patlıcan vs ektik.ama sadece iki kişiyiz.yani derin dondurucuma baya iş düşüyor.peki sivri biberleri kızartmalık olarak çiğ atsam olurmu
a.s.

Kızlar burada yazanlardan bazılarını denemek için bugün dolaba bişeyler attım. Sonucu size kışa ayzarım inşallah hepsi çok güzel olur. Taze fasülye, börülce, patlıcan, bamya, biber, domates, şeftali, armut koydum. Hepsinden az az. Güzel olanı seneye daha çok yaparım inşallah. Hepinize çok teşekkürler. Haftaya pazara çıkınca devam gene bakalım daha neler koyacağım?

slm arkadaşlar bende herkes gibi derin dondurucuya çok şey atıyorum attıklarımın listesi:))))))

taze fasulye
haşlanmış kuru fasulye ve nohut
vişne erik kayısı çilek(komposto ve tatlılar için)
karnıbahar
kabak
bamya
fazla olan peynirlerim(beyz peynir kaşar lor)
fazla gelen hamurlarım
haşlanmış ve parçalanmış et(yemekler için)
hamur işleri(gözleme kuru pasta börek çeşitleri kek)
patlıcan(kızarmış karnıyarık ve musakka için)
pırasa(çiğ yemeklik ve kızartmalık)
maydonoz+dereotu
yaprak sarması(pişmiş veye pişecek ikisede aynı oluyo)
ıspanak+semizotu+lahana+pancar(çiğ olarak)
domates(melemenlik ve yemeklik)
dolma biber
çarliston ve sivri biber(kızartmalık pıratik oluyorlar)
a.s.

Son düzenleme:
Genelde fasulyeyi haşlamak gerekiyor. Yoksa pişmiyor. Bezelyi , taze barbunyayı haşlamadan buzdolabı poşetlerine koyuyorum. Patlıcanı fırında közleyip, kabuklarını soyarak hazır hale getiriri. Yalnız imam bayıldı ve karnıyarık yapacaksam ona göre kesiyorum ve kızartmadan fırınlıyorum. Aynı kızarmış gibi oluyor. Domatesleri rendeleyip poşetliyorum. Dolma biberin içlerini çıkarıp, öyle poşetliyorum. Sivri biberi kullanacağım şekle göre hazırlayıp, poşetliyorum (yani kızartacaksam kızartıp, yoksa haşlayıp koyuyorum). Kabağı nede kullanacaksam ona göre hazırlayıp çiğ koyuyorum. Bölürceyi yine haşlayıp poşetliyorum. Kırmızı Biberleri fırında közleyip poşetliyorum. Aklıma gelenler bunlar. Kolay gelsin.

Bazı arkadaşlar, artan yemeklerini poşetleyip koyuyormuş. Benim bir arkadaşım çorbayı bile poşetleyip koyuyordu. Yalnız pişmiş pirinç koymamanızı tavsiye ederim. Tadı tuhaf oluyor. Aslında mantığınıza uygun gelen herşey konulabilir. Yalnız yer kaplamaması için en uygunu poşetlemek ve poşetlerin iyice havasını almak.

arkadaşlar haftasonu öğrendiğim birşeyi sizinle paylaşmak istiyorum. domatesi robottan geçirip bildiğimiz buz kalıplarına döken bir tanıdığımız var. donduktan sonra küçük kalıplar şeklinde poşetliyormuş. sonra kış gelince yemek yaparken içine salça yerine tablet gibi atıyormuş. birde buz torbaları var ya yine küp küp oluyor. bende bu sene onlardan alıp deneyeceğim. a.s.

ben ne bulursam atıyorum.Domatesleri yıkıyor kuruluyor tüm olarak koyuyorum kışında yemege göre 1-2 tane alır sude1-2dk. bekleyince kendiliğinden soyuluyo zatenbirkaç bıçak darbesiyle doğranıyo sonra biberleri doğrar başka hiçbir işlemden geçirmeden poşetlerim,patlıcanları fırında közler soyar doğrar koyarım kışın babahannuş yaparım salçalık kırmızı biberide közlerim imam bayıldı için yine patlıcanları alacalı soyar kızartır koyarım,asma yapranı yıkar birkaç dk.sıcak suda bekletir soğutur poşetler koyarım,yine fasülyeyi haşlar koyarım yaza doğruysa ıspanağı doğrar haşlar koyarım lahananın beyaz göbeğinni alır koyarım(yazın kısırla ekşilemesi süper)ben yemeğe koyacağım nohutu da biraz fazla haşlarkoyarım gerek oldukça alırım umarım sorularınıza faydalı olmuşumdur.

domatesleri önceden rendeleyip koyuyordum ama şimdi (halamdan öğrendim) sadece yıkayıp butün halde kabuklarıyla atıyorum. lazım oldüğunda çıkarıp sıcaksu döküyorum üzerine kabuğu hemen soyuluyor. tencerede de bütün kalmıyor dağılıyor. kabuğu kalkan gibi domatesi koruyor ve bozulmasını engelliyor.bezelyeleri ayıkalyıp yıkıyorum ve poşetleyip atıyorum buzluğa. çıkarınca sıcak suda bekletiyorum 10 dakika ne donmuş tadı kalıyor nede sert sert oluyor. harika oluyor.
maydanoz ve dere otunu yıkayıp poşetleyip atıyorum. lazım olunca bıçakla üzerinden koparıp tekrar atıyorum buzluğa hiç birşey olmuyor.
herkese tavsiye ederim.

bişi sorucam bilen hanımlar..
kuru fasulye veya nohut haşlayıp buzluğa koymak istiyorum. önce suda bekletmelimiyim bunun için de

X