Mutfak Püf Noktaları Deepfreeze nasl sebze atabilirim

bugüne kadar sadece yaprak bezelye ve fasulye doldurdum şimdi evde o kadar çok semizotu var ki ne yapacağımı şaşırdım semizotunu deepfreeze nasıl atabilirim sonra nasıl kullanabilirim fikri olan var mı?

ikisi de iyi yöntem,bamya ve fasulyeyi domatesle kavuruyorum,pişireceğim zaman da eti soganı kavurup biraz da çözülmüş olan sebzeleri çeviriyorum,yemek çabucak oluyo.Bezelyeyi ise şoklayarak atıyorum çünkü bezelyeyi amerikan salatası,kumpir falan yapınca da kullanıyorum,o da çabucak pişiyor.
Bence domatesi dondurucuya atmak yer israfı,domatesleri gelişigüzel birkaç parçaya bölerek tencerede 5 dakika kadar kaynatıyorum,kaynar halde kavanozlara ağzına kadar doldurup ağızlarını sıkıca kapatıyorum ve ters çeviriyorum.Soğurken vakum oluyor ve kesinlikle bozulmuyor,açılınca yeni kaynamış gibi oluyor(yalnız kavanozlar 1/2 litelik olmalı,büyük olursa açılıyor)
Ben bir de küçük pizza tepsileriyle hamur atıyorum,hafta sonları da sabah çıkarıp üzerine malzemeleri koyup 10-15 dakika fırında pişiriyorum,süper oluyor,dışı çıtır içi yumuşak.Donmuş mayalı hamurdan ne yapsam güzel oluyor zaten.

şimdiiiiii arkadaşlar uzun uzun yazılmış okudum..
ben 10 gün oldu evleneli bankacıyım eve geç geliyorum dolaba birşeyler hazırlayıp koymam lazım..

soğan doğrayıp birer yemeklik paketlerde koyacağım, nohut ve fasulye haşlayıp soğutup direk koysam çabuk pişer mi??

sigara böreği saracağım, milföy var köfte hazırlayıp koyacağım, mısır aldım bütün olarak dondurdum canımız çekerse haşlar yeriz diye ben salata için konserve olanından kullanıyorum..

dolmalık biberi yıkayıp ayıklayıp donduracağım..
başka pratik ne olabilir bana tavsiyede bulunur musunuz deneyimli ablalarım??

bence dondurucuya atılmayacak tek şey maydanoz....
tadı ve kokusu değişiyor............
ben dondurucuya börek koyarken maydanoz koymuyorum..............

canım ben maydonozu yıkayıp kuruttuktan sonra doğrayıp hava gecirmeyen saklama kaplarına koyuyorum öyle difrize atıyorum. gayet güzel oluyo hemde kullanırken istediğin kadarını alıp kalanı yine koyabiliyorsun

Geçenelrde börülce salatasi yaparim diye deepfreeze ayikalyip börülce attim .1 gun öncesindende alt bölüme koydum akşam yapayim yeriz dedim.haşladim ama sert oldu epey de hasladim kizlar neden öle oldu ya bosu bosuna hem tup parasi hem emek walla yazik oldu börülceye deepfreezden yapacağim gun cikarsaydim da mikrodalgaya mi atsaydim ki bilemedim

şimdiiiiii arkadaşlar uzun uzun yazılmış okudum..
ben 10 gün oldu evleneli bankacıyım eve geç geliyorum dolaba birşeyler hazırlayıp koymam lazım..

soğan doğrayıp birer yemeklik paketlerde koyacağım, nohut ve fasulye haşlayıp soğutup direk koysam çabuk pişer mi??

sigara böreği saracağım, milföy var köfte hazırlayıp koyacağım, mısır aldım bütün olarak dondurdum canımız çekerse haşlar yeriz diye ben salata için konserve olanından kullanıyorum..

dolmalık biberi yıkayıp ayıklayıp donduracağım..
başka pratik ne olabilir bana tavsiyede bulunur musunuz deneyimli ablalarım??

canım ya sen kuru soganımı doğrayıp poşetleyip buzluga atıyosun,ama bu çok saçma ....nohut ve fasulyeyi güzelce haşlarsan soğutup poşetleyip buzluga atabilirsin,ben mesela kuru fasulye haşlıyorum eger fazla yapmışsamsa birazını poşetleyip buzluga atıyorum başka bi zaman çıkarıp pişiriyorum.Yanlız ben dolmalık biberlerin içini çıkarıpta buzluğa koyuyodum ama çok yer kaplıyo yaa,ondan artık çok az bi yağda biberleri çevirip sogutup öyle koyucam hem daha lezzetli oluyo hemde hiç buzlukta yer kaplamıyo.Taze fazulyede koyuyorum bezelyede,közlenmiş patlıcanda koyuyorum hiçde kararmıyo,ve vişnede koyuyorum kışın komposto yapmak için....:icecream:

canım ya sen kuru soganımı doğrayıp poşetleyip buzluga atıyosun,ama bu çok saçma ....nohut ve fasulyeyi güzelce haşlarsan soğutup poşetleyip buzluga atabilirsin,ben mesela kuru fasulye haşlıyorum eger fazla yapmışsamsa birazını poşetleyip buzluga atıyorum başka bi zaman çıkarıp pişiriyorum.Yanlız ben dolmalık biberlerin içini çıkarıpta buzluğa koyuyodum ama çok yer kaplıyo yaa,ondan artık çok az bi yağda biberleri çevirip sogutup öyle koyucam hem daha lezzetli oluyo hemde hiç buzlukta yer kaplamıyo.Taze fazulyede koyuyorum bezelyede,közlenmiş patlıcanda koyuyorum hiçde kararmıyo,ve vişnede koyuyorum kışın komposto yapmak için....:icecream:

Neden saçma olsun ki, çok zaman kazandırıyor, soğan doğramak tam bir işkence, hele bide makyajlı isen daha berbat, bence çok mantıklı bişey....

gonulcum nıye sacma olsun bende soganı dogruyorum yemeklık kadar ayırıp atıyorum buzluga cokda pratık oluyor yeme yaparken hemen oylece tencereye kotutorum kapagı kapatıyorum 2 dakkada sogan hazır..
bırde sen patlıcanı nasıl kouyyosun da kararmıyor benımkı karrdı hıc guzel gorunmedı ustelık

gonulcum nıye sacma olsun bende soganı dogruyorum yemeklık kadar ayırıp atıyorum buzluga cokda pratık oluyor yeme yaparken hemen oylece tencereye kotutorum kapagı kapatıyorum 2 dakkada sogan hazır..
bırde sen patlıcanı nasıl kouyyosun da kararmıyor benımkı karrdı hıc guzel gorunmedı ustelık

Canım ben kötü bi amaç için demedim ama:KK43: sadece demek istediğim şimdi kuru soğan yaz kış var ondan hiç gerek yok anlamında biliyorum diğer sebzelerde var yaz kış ama yaz sebzeleri kışın pek bi kötü oluyo hiç tadı yok ben o yüzden koyuyorum buzluga...Biz parlıcanın yemeğini yaptığımız için bol bol koyarız közlenmiş patlıcanı buzluga...patlıcanları tavada çok güzel közlüyorum,kabuklarını soyuyorum ,ve iyice yıkıyorum,süzgece koyup 1 saat suyunun süzülmesini bekliyorum poşetleyip buzluga atıyom...canım benimki gibi yaparsan harika sonuç alırsın.Ben kış için 4 poşet koydum buzluga....a.s

Canım ben kötü bi amaç için demedim ama:KK43: sadece demek istediğim şimdi kuru soğan yaz kış var ondan hiç gerek yok anlamında biliyorum diğer sebzelerde var yaz kış ama yaz sebzeleri kışın pek bi kötü oluyo hiç tadı yok ben o yüzden koyuyorum buzluga...Biz parlıcanın yemeğini yaptığımız için bol bol koyarız közlenmiş patlıcanı buzluga...patlıcanları tavada çok güzel közlüyorum,kabuklarını soyuyorum ,ve iyice yıkıyorum,süzgece koyup 1 saat suyunun süzülmesini bekliyorum poşetleyip buzluga atıyom...canım benimki gibi yaparsan harika sonuç alırsın.Ben kış için 4 poşet koydum buzluga....a.s

hee anladım tamam canım uzulme yanı sacma degıl yapılabılır demek ıstedım bendeyerimseniben

bende cok sevıyorum patlıcanı kozleyınce ama fırında yapayım dedım mubarek yaptım ama kapkara bı goruntusu oldu ıcım almadı yemeyı
ocakta yapınca heryer batıyor ıcın yoksa ocak sıl
kıslık oldugu ıcınde fazlaca yapmak ıstıyorum yapamadım
sen tavada kozluyorum demıssın oylece kabuguylamı koyuyosun tavaya
ay altı ustu patlıcan ne cok sordum dımıı

hee anladım tamam canım uzulme yanı sacma degıl yapılabılır demek ıstedım bendeyerimseniben

bende cok sevıyorum patlıcanı kozleyınce ama fırında yapayım dedım mubarek yaptım ama kapkara bı goruntusu oldu ıcım almadı yemeyı

hayır canım çok soru sormadın,tabiki soracaksın,hepimizin birbirimizden öğreneceği çok şeyler varr:)ben hiç fırında denemedim hep ocakta yaptım patlıcanın sapını çıkarıyorum,evet seninde dediğin gibi mutfakta yapınca hem koku oluyo hemde ocak batıp çıkıyo,ben bu sene eşime küçük piknik ytüpü aldırdım patlıcanı közlemek için valla küçük tüpü balkona götürüyorum altınada iki gazete seriyorum büyük bi tavanın içinde közlüyorum,ayıptır söylemesi ben balığı bile küçük tüpte balkonda kızartıyorum ,hem evim kokmuyo yağlanmıyo,bence sende küçük yüp al öyle yap canım...başka sorun varsa sorabilirsin canım burdayım....:1hug:

ben salata yapmak ıcın koymustum zaten ama kararmıstı benzetmek ıstemıyorum nımetı ama camur gıbı bı goruntu vardı hıc olacak gıbı degıldı

belki patlıcanın cinsindendir, o kadar kara olmaması lazım yada fazlamı közlendi acaba bir kere daha deneyebilirsin yine de

ocağın üzerinde yapmak istersen kirlenmesin diye aliminyum kağıt kaplayabilirsin birde elektrikli ızgaran varsa onda da közleyebilirsin ocakta közlemekten daha rahat olur.

Mikrodalga firini olan arkadaslarim ozellikle dikkat!!

Ben gecen aylarda yeni kesfettigim ; isimi kolaylastiran ve esimin bayildigi bir yontemi anlatacagim..

Gecenlerde kuru fasulye pisirdim;
yemegim kaldi;
biliyorum ki ertesi gun kimse yemeyecek onu;
hemen buzdolabi posetine koydum suyu ile birlikte yaptigim kalan yemegi; dogru deepfreezer'a..
Bir sonraki gun bamya pisirdim ama yine artti;
fazlasini koydum yine posete;
deepfreezer' a koydum..

Iki uc gun sonra cat kapi misafirim geldi;

Pilav ve patlicanli bir yemek yapmistim ama yeterli degildi hepimiz icin..

Hemen cikardim deepfreezer'daki donmus yemeklerimi;
mikrodalga firinda 900 W 3 dakikada isittim;
tadi ilk pisirdigimden daha guzel;
sicacik tazecik iki cesit yemegim oldu;
esim bayildi;
misafirlerim ovguler yagdirdi;
hem yaratici fikre; hem de yemegin lezzetine..

Kesinlikle tavsiye ediyorum kizlar;
artan yemeginiz olursa;
bir tabaklik bile kalsa;
atin deepfreezer'a;
sofraniza zenginlik katacaktir..

Sevgilera.s.

tebrikler arkadaşım..aynı işlemi bende yapıyorum.geçen taze fasulyem kaldı ikinci gün yemediler attım dondurucuya... sonra pilav kaldı onuda poşetledim koydum...pilavıda yoğurt çorbasında kullanıyorum.hem ziyan olmuyor.hemde çok lezzetli oluyor..hiç bir şeyi atmıyorum..sonradan insanın önüne geliyor hazır yemek oluyor

Kızlar yazdıklarınızı okudum, çok teşekkürler tam benim aradığım bilgiler bunlar. Meyve nasıl atıyorsunuz kızlar? Hangi meyveleri ve yıkıyor musunuz? Bütün mü dilimli ya da püre mi? Şimdiden herkese teşekkürler.

Kızlar yazdıklarınızı okudum, çok teşekkürler tam benim aradığım bilgiler bunlar. Meyve nasıl atıyorsunuz kızlar? Hangi meyveleri ve yıkıyor musunuz? Bütün mü dilimli ya da püre mi? Şimdiden herkese teşekkürler.

canım ben sadece vişne atıyorum. kış gelince komposto ya da taze reçel yapıyorum. halam herşeyi yıkayıp doğrayıp atardı muzu bile a.s
sonra pasta yaparken kullanırdı onu.

Bende vişne koyuyorum,saplarını çıkarıyorum iyice yıkayıp poşetleyip buzluga atıyorum kışında komposto yapıyorım,6 poşet koydum buzluğa.Kızlar kayısıda konabilir....

X