Coronavirüs Türkiyede

Valla inanın Corona Çin'de görülmeye başlandığı ilk andan bu yana, kendimden ziyade bünyesi hassas kızım ve eşim için aylardır enfeksiyon uzmanı, prof, doktor ne kadar yetkili ve bilgi sahibi insan varsa hepsini seyrettim, yayınlarını takip ettim:)) baştan tam kavranmadı bu virüs, eldeki verilerde yetersizdi o yüzden uzmanlarda temkinli yaklaşmışlardı ama son 1 aydır daha çok bilgi sahibiler ve açıklamalarına güveniyorum, evet ülkemizde görülmesi bekleniyordu, bir salgın olması da muhtemel zira hastalığın görüldüğü tüm ülkelerde pig yaptığı dönem oluyor ama bu virüs bağlı bulunduğu virüs ailesinin tipik özelliklerini taşıyorsa, belli bir hava sıcaklığı seviyesinde yaşama şansı kalmıyor, bu açıklama konusunda da temkinliler ama yine de hava sıcaklıklarının yükselmesiyle hayatın normale döneceği konusunda gayet umutlu konuşmalar var, sene sonuna kadar sürmez bence

Ben hala neden ülkede ultraviyole c ampul kullanmadık diye kendime kızıyorum, dolayısıyla tüm topluma.
Yakıldığı ortamda 20 dk içinde tüm virüs bakteri vs öldüren şey, fiyatı 80 tl mi ne, evler, ofis, kalabalık ortamlar neden kullanmıyoruz ki?
Normal durumlarda da öyle, iş yerini kapat yak 20 dk havalandır git, bitti gitti.
Hijyenin alası yani.

Ama direkt göz teması halinde sakıncalı olduğu söyleniyor, sonuçta radyasyon üreten bir şey değil mi bu alet? Zararından çok yararı olduğu düşünülse kullanılırdı gibi geliyor bana, çok da bilgi sahibi değilim o yüzden bir şey diyemem.

Tabi ki boş alanda kullanılıyor.
Teması halinde zehirlenme olabiliyor.
Kalabalık ortamların, iş yerlerinin illa bir mesai bitimi var, takın abicim fişe gidin yani.
Ya da sabah açan ev dükkan iş yeri kreş vs ise 1 kişi görevlendirilir, yarım saat önce gelir çalıştırır, çıkar.

Evde özellikle ben çocuklar için çok araştırdım zamanında, evden çıkarken kullanmak ya da gece yatarken ortak alana takayım, yarım saate kapatayım mis gibi arınmış uyuyalım adına.
Kullanım sonrası havalandırmak yetiyor bu kadar basit bir eylem aslında.
O oda kullanılmayacak bu kadar.

Benimde okulumla evin arası çok uzak neredeyse 2.5 saat gidiş aynı şekilde de geliş 3 vesait gidiyorum toplu taşımalar o kadar dolu oluyor ki hele ki akşam saatinde resmen insanlarla yanak yanağa gidiyoruz valla buna ben dayanmıyorum alacağım onlenmlerim nasıl dayansın siz siz olun mecbur kalmadıkça toplu taşımayı kullanmayın hadi ben mecburum da tamamen mikrop yuvası..

Ben de çok gerginim. Şu okulları bari tatil etseler çocukları göndermesek. Zaten bu virüs 25 dereceden fazla sıcaklıkta ölüyormuş. Bu senelik havalar ısınınca başlasınlar.

Bu arada saglikli beslenme konusuna katiliyorum
Gecen yil 6 ay ugrastim hic bir sey bulunamiyordu ama ben ayaga kalkamiyordum.
Vucudum diyabet kapinda diyormus
Beslenme ile rahatladim
Eskiden 12 ayin 9 ayi nezle griptim..
Simdi oyle tariflerim varki cok azaldi
Bu yil bir sabah atesli uyandim tum gun titredim doktora gittim beni iyilestiren yine kendi yontemim oldu
Bagisiklik icin bir gun zeytinyaginda beklemis zerdecal cok iyi sonra balda ekleyebilirsiniz hatta karabiber
Icindeki kurkumin aktiflesiyormus
Tadida cok lezzetli

Beni Corona'dan ziyade insanların fırsatçılığı, halkımızın market raflarını boşaltması şaşırttı. Ben böyle durumlarda rutini bozmadan, öz bakıma ekstra özen gösterilmesinden yanayım. İnsanın kendi kendini karantinaya alması ilginç. Dünya çapında bir virüs, öyle birkaç haftada geçecek bir şey değil. Nereye kadar insanlar kendilerini eve hapsedebilir? Ayrıca lütfen ihtiyaç dışı gıda stopu yapmayın! Dün ülkenin hali resmen rezillikti. Kendinizden başka insanlar olduğunu da unutmayın. Mesela benim evimde kolonya ve dezenfekte ürünleri olduğu için ekstra bir şey alma gereği duymadım. Dün marketteydim biri iki araba erzak almıştı. Arabada 3 tane kocaman yağ tenekesi vardı yahu. Ben rutin alacaklarımı aldım. Gereksiz israf yapmaya gerek yok. Rutinden olduğu kadar az izole olunmalı. Özellikle çocukları virüs var diye korkutup eve hapsetmeyin, ne yapmaları gerektiğini anlatın.

Bu Dr da benim gibi İstanbul metrolarinda ben birde hastanelerdeyim sürekli elimi yıkıyorum eve gelince banyo yapıyorum elbiseleri yıkıyorum
Maske daha kötüymüş hiç kullanmadım enfekte olursam kullanilirim

Aynen benim de nişanlım böyle yapmış çok kızdım. Eve gelirken 1 er paket bakliyat al ne olur ne olmaz dedim. Cidden evde hiç gıda ürünü yoktu. Adam marketteki panik halini görünce 20 paket makarna 10 paket bakliyat ve yalnızca 1 şişe 60 derece kolonya almış. Yani en alması gereken şeyi almamış. Bir de şeker hastası yani makarna pişmez bizim evde. Ne yapayım şimdi ben bu kadar makarnayı

Yatırımcı adam demek ki let go ya koyup satacak alan olur mutlaka
Kendi yemediği şeyi aldiysa

Luksemburg'da yasiyorum. Temiz insanlar ama dun mesela Belcika'da bir adam toplu tasima aracinda parmagini yalayip demirlere suruyordu videosunu izledim oyuzden insan emin olamiyor.

Beni tedirgin eden viruse yakalaninca ne olacaginin belli olmamasi. Vucudumuzun nasil tepki verecegi kesin degil. Mesela Çin'de 35 yasindaki doktor öldü. 36 yasindaki adam taburcu edildikten sonra 5 gun sonra öldü. Iran'da 23 yasindaki sporcu bir kiz öldü. Oran az olsa da gencleri de olduruyor. Onun disinda 100 yasindaki adam taburcu edildi. Bagisiklik sistemi yas ile birlikte zayifliyor diyorlardi

Insallah dediginiz gibi olur ve bir an once insanlik bu virusten kurtulur

Belki de dediginiz gibi olabilir. Sadece bir rastlantidir. Salgin da olabilir. Normal zatürre de bulasici bir hastalik diye biliyorum.

Siz de kendinize dikkat edin lutfen. Astimdan biraz riskli. Bende de seker hastaligi var. Ben de riskli grupta sayilirim. Net bir tani koyulmasa da nefes almamda da problem var. Bazen nefes acligi yasiyorum ve nefes verirken hafif hirilti ve ıslığa benzer bir ses cikiyor bogazimdan. :/

sarimsakli süte güveniyorum ben
hastalik grip donemimde astim hastasi oldugum icin agir atlatiyorum icince %90 oranda bir duzelme yasiyorum.
umarim bu virustede isimi görür

Açıkçası mesajları hayretle okudum. Kolonya dışında hiçbir şey almadık.Evde kurularla buzlukdakilerle 15 gün kadar yetecek yiyecek vardır..

Fiyat artışı oldu mu gerçekten? Gidip toplu bir alışveriş yapayım mı sizce de? Yapmasam fahiş fiyat artışları olacak mıdır devletin tedbiri yeterli olur mu?

bu arada öğretmenim okulum 1000 kişilik eşimin okulu 700 kişilik oğlumun 400 kişilik.. tedirginim ama panik değilim..

İnşallah çıkan ilk ve son vakadır. Kişisel ve ulusan tedbirlerimizi ile başka vaka olmadan geçiririz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…