Coronavirüs Türkiyede

Benim beyim de oyle. Manti yapiyorum. Benim yogurdum sarimsaksiz olsun diyor. Manti olum bu sarimsakli yenir bu diyorum diinlemiyor :KK70: :KK70: Gun boyu benden kkaciyor sanki vebaliyim😂😂
vAmpir gibi sarimsaktan olumune kaciyor. 😂
Sarimsak sogan bayilirim. Millet makarna stogu yapadursun biz sarimsak sogana abanalim 😂😂
Ahahah çok mantıklı.
Ben anlamadım zaten, evde en pis şeyleri bem yiyorum, sakatat, kokoreç, işkembe, sarımsak, soğan vb.
Koca kişisi sanki kraliyet sarayından az önce 5 çayından düştü.
Bir de evde yaptırmıyor, başlayacam ha.
Bu bünye istiyor arkadaş😂
Stoğu kralını görsünler şimdi, sarımsaklar arasında yüzeceğim

herkes herşeyi stoklamış ben sadece bir şişe kolonya almıştım doğru olanı yapmama rağmen kendimi kötü hissediyorum yağmacılar yüzünden.neden bu kadar bencil ki insanlar:KK43:bazı kişilerin saat gece 12de market market gezerek kolonya aradığını gördüm.temizlik ürünleri yağmalanmış resmen.5tlik kolonya 20tl olmuş:işsiz:
Bu duruma cahillik diyorum
Korku kaos burası bundan besleniyor
Herkese korona bulaşma ihtimali yüzde 50 bence

yağma yapmadan da korunabılırler sanki ülkede kıtlık var
Spekülasyonlar herkesin herkesten fazla bir şeyleri bilmesiyle durum kötüleşiyor

Ara ara geliyor aklıma, kadın demek aile demek, toplum demek. O yüzden yazma gereği duyuyorum. Bilmeliyiz ki maskeler öncelikle riskli gruptakiler ve sağlık çalışanları için gerekli. Bu noktada maske satışlarının bu şekilde ilerlemesi ileride riskli gruplar ve sağlık çalışanları için malzeme sıkıntısı oluşturabilir. Panik yapmadan sadece gerekli olduğu kadar gerekli olduğu zaman malzeme temin edersek hem özel sektördeki fırsatçılığına katkı sağlamamış oluruz, hem de gerçekten ihtiyaç sahiplerinin bu yoksunluklarla karşılaşmasını da önleriz.

Ahahah çok mantıklı.
Ben anlamadım zaten, evde en pis şeyleri bem yiyorum, sakatat, kokoreç, işkembe, sarımsak, soğan vb.
Koca kişisi sanki kraliyet sarayından az önce 5 çayından düştü.
Bir de evde yaptırmıyor, başlayacam ha.
Bu bünye istiyor arkadaş😂
Stoğu kralını görsünler şimdi, sarımsaklar arasında yüzeceğim
Bir elimde sogan bir elimde sarimsak umurumda mi korona modunda takilalim 😂
Ben de agzina iskembe vurmayan insandim 1 aydir olumune tuketiyorum..adam bana cok igrenc bakislar atiyor sanki ne yiyorum 😂
Kendisi tavuk balik agzina surmezdi anasi hamur isine alistirmis. Zorla alistirdim baliga tavuga sira sakatatta ins. 🤭

Cin de bu virüs den ölen kisilerin cesetlerinin yakildigi dogru mu?

Bizde ölen olursa yakilmak zorunda olurmu insanlar?

Gece gece korkutucu soru biliyorum.. ama merak ettim :KK53:

Bu duruma cahillik diyorum
Korku kaos burası bundan besleniyor
Herkese korona bulaşma ihtimali yüzde 50 bence

yağma yapmadan da korunabılırler sanki ülkede kıtlık var
Spekülasyonlar herkesin herkesten fazla bir şeyleri bilmesiyle durum kötüleşiyor
Sanki bütün kolonyaları vs alınca millete kalmayınca bunlar kendini kolonyaya batırsa ne olacak?yine gelip bu ulaşamayan kesimden hastalık kapacaklar.cehalet diz boyu en fazla 2 şişe al geç işte zaten normal alışveriş yapsa herkes karaborsaya düşmeyecek.kolonyayı geçtim mendil,tuvalet kağıdı,çamaşır suyu hiçbirşey kalmamıştı:olamaz:

Cin de bu virüs den ölen kisilerin cesetlerinin yakildigi dogru mu?

Bizde ölen olursa yakilmak zorunda olurmu insanlar?

Gece gece korkutucu soru biliyorum.. ama merak ettim :KK53:

Bızım ülke de yapmazlar heralde caiz değil daha derin mezar yapılıp dezenfekte edilip kireç dokulur sanırım. Ölen olsa bedeni de yıkayamazlar he ne zor bir durum ya. Insallah kımse ölmez.

Şaka gibi bende sıvı sabun sonuna kadar bitsin alırım diyordum arkadaş gitmiş kalmamış markette arkadaş napcanız okadar şeyi. Cidden cok bencil insanlar satıcıda kendi karında zaten ama eczaneler bilinçli evde olsun diye Bi kaç maske aldım zaten fazla vermiyorlar sayılı veriliyor herkese bence cok mantıklı.

Türkiye temizlik konusunda dıger ülkeleri donunda sallar ama şu tokalaşma merasimlerimiz bizi ipe götürür valla öyle Sevgi yumağı milletiz ki. Artık tokalasmayalım. Öpüşmeyelim.
Gercekten oyle. Bugun 4 yasindaki ogrencilerime virusten bahsettim. Surekli elimizi yuzumuzu yikayacagiz , devamli selpak kullanacagiz, artik selamlasmak icin sarilmayacagiz,birbirimizi opmeyecegiz, tokalasmak yok falan diye anlattim durdum bugun. Tamam dediler. 1 saat sonra 5 kisi birlesip yanima geldiler.
Ogretmenim yeni bir selamlasma yontemi bulduk dediler. Neymis dedim. Ayaklarini tokusturup selaminaleykum dediler 😂 evine giden arkadaslariyla ayak tokusturup vedalasti 🤭
En buyugunden en kucugune illa selamlasacagiz yoksa gunumuz kotu geciyor 😂

Sanki bütün kolonyaları vs alınca millete kalmayınca bunlar kendini kolonyaya batırsa ne olacak?yine gelip bu ulaşamayan kesimden hastalık kapacaklar.cehalet diz boyu en fazla 2 şişe al geç işte zaten normal alışveriş yapsa herkes karaborsaya düşmeyecek.kolonyayı geçtim mendil,tuvalet kağıdı,çamaşır suyu hiçbirşey kalmamıştı:olamaz:

Herşeyi uç noktalarda yaşayan bir milletiz de ondan bana bısey olmasında kime ne olursa olsun 5 er kilo neden alır ki insan sanarsın kırklancak 🤦

Gercekten oyle. Bugun 4 yasindaki ogrencilerime virusten bahsettim. Surekli elimizi yuzumuzu yikayacagiz , devamli selpak kullanacagiz, artik selamlasmak icin sarilmayacagiz,birbirimizi opmeyecegiz, tokalasmak yok falan diye anlattim durdum bugun. Tamam dediler. 1 saat sonra 5 kisi birlesip yanima geldiler.
Ogretmenim yeni bir selamlasma yontemi bulduk dediler. Neymis dedim. Ayaklarini tokusturup selaminaleykum dediler 😂 evine giden arkadaslariyla ayak tokusturup vedalasti 🤭
En buyugunden en kucugune illa selamlasacagiz yoksa gunumuz kotu geciyor 😂

Ahaha şekerler ya. Bu gelenek genlerimize kodlanmıs artık .. kdkdk ben artık gonul selamı verecegım politikacılar gibi Artık yaslı teyzelerin eline çenemi bile dayamam 💁

Ahaha şekerler ya. Bu gelenek genlerimize kodlanmıs artık .. kdkdk ben artık gonul selamı verecegım politikacılar gibi Artık yaslı teyzelerin eline çenemi bile dayamam 💁
En iyisi gonul selami. Temiz 😂 sekerler de akillari nelere calisiyor baksana. Sunu dusunebilen cocuklar hala 3 ile 5i ayirt edemiyor ona sasiyorum 😂 Israrla 2 ye 6 diyen var. 6ya 4 diyen falan 😂 Akillarini biraz faydali kullansalar iyi olacak 😂

Yazacaklarımın hiçbir bilimsel dayanağı yok, tümüyle benim varsayımım ama olabilir mi diye kafamda dönüp dolaşan bir varsayım.
Gen değil de yemek kültürümüzün bize avantaj sağlayıp sağlamayacağını düşünüp duruyorum, şöyle ki bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yolu bağırsak florasından geçiyor, sağlıklı bir bağırsak sağlam bir bağışıklık sistemi demek, ev yapımı tarhana, boza, sirke, turşu, yoğurt gibi fermente gıdaların bağırsaklara çok faydası var, başka hangi ülkelerde turşu yapılıyordur veya tarhanayı bilen kaç ülke vardır bilmiyorum ama bunlar daha çok bizim mutfağımızdan olan gıdalar.

Canan Karatay'a kelle paça açıklaması sonrası gülenler oldu ama kelle paça yerken içine sirke ve sarımsak koyulur, sarımsak doğal antibiyotiktir, vücuda giren virüslerle savaşıp bağışıklık sisteminizi korumaya yardım eder, sirke de benzer faydalara sahip.

Hastalık halinde ilaç tedavisi dışında mutfağımızdan da yardım alabiliriz sanki ya da bu virüsten korunmamızda bizim kültürümüze has turşu, tarhana vb fermente gıdaların yardımı olabilir bilmiyorum, bir fikir yalnızca.
Cok haklisiniz.. Benim annem 62 yasinda kalp problemi var, ustune bir de seker, tansiyon hastasi. Ocak ayinda Turkiye'ye geldim. Gribe yakalandim. Ardindan annem de yakalandi. Benden sonra yakalanip, benden once iyilesti. Benim atesim dustukten sonra gunlerce boncuk boncuk terledim kendime gelemedim. Ama annem oyle olmadi.

Ozellikle kalp ile ilgili yasadigi sorundan sonra yani 5 senedir kendisine cok dikkat etmeye basladi. Zaten tek yasadigi icin kokusuna aldirmadan bol bol sarimsak, sogan yiyor. Sarimsak kuru vs yapiyor. Cesit cesit kendi yaptigi tursulari tuketiyor. Organik yumurta, koylu kadinlardan sebze meyva aliyor. Kelle paca iciyor mumkun oldugunca. Zeytin yagi ve koy tereyagi disinda yag kullanmaz yemeklerine.

Bense 34 yasindayim ne dogru duzgun kahvalti ederim, ne de dogru duzgun bir yeme duzenim var.. 62 yasindaki annemin bagisikligi benden daha gucluymus bunu fark ettim.

Beslenmenin bagisiklik uzerinde cok buyuk etkisi var gercekten.

Cok haklisiniz.. Benim annem 62 yasinda kalp problemi var, ustune bir de seker, tansiyon hastasi. Ocak ayinda Turkiye'ye geldim. Gribe yakalandim. Ardindan annem de yakalandi. Benden sonra yakalanip, benden once iyilesti. Benim atesim dustukten sonra gunlerce boncuk boncuk terledim kendime gelemedim. Ama annem oyle olmadi.

Ozellikle kalp ile ilgili yasadigi sorundan sonra yani 5 senedir kendisine cok dikkat etmeye basladi. Zaten tek yasadigi icin kokusuna aldirmadan bol bol sarimsak, sogan yiyor. Sarimsak kuru vs yapiyor. Cesit cesit kendi yaptigi tursulari tuketiyor. Organik yumurta, koylu kadinlardan sebze meyva aliyor. Kelle paca iciyor mumkun oldugunca. Zeytin yagi ve koy tereyagi disinda yag kullanmaz yemeklerine.

Bense 34 yasindayim ne dogru duzgun kahvalti ederim, ne de dogru duzgun bir yeme duzenim var.. 62 yasindaki annemin bagisikligi benden daha gucluymus bunu fark ettim.

Beslenmenin bagisiklik uzerinde cok buyuk etkisi var gercekten.
Doğal ve katkısız beslenmenin faydasına inanıyorum, mesela bir hastalık olduğunda bazı yaşlılar çabuk atlatır hatta eski toprak deriz onlara, yedikleri içtikleri şeylerin doğallığından geliyor bu dirençleri, kimi yaşlınında 90 yaşına gelmesine rağmen hiçbir sağlık sorunu olmaz, 100 yaşına gelip 100'lük dişi çıkanları biliyorum tek bir hastalığı yoktu ama artık çok yaşamaktan yaşlı olmaktan bıkmıştı, Allah ömür versin diyenlere ağzından yel alsın artık öleyim derdi:))
Ne yerseniz o'sunuzdur derler doğrudur bence, yediklerimiz içtiklerimiz ne kadar sağlıklı olacağımızı da belirliyor.

Doğal ve katkısız beslenmenin faydasına inanıyorum, mesela bir hastalık olduğunda bazı yaşlılar çabuk atlatır hatta eski toprak deriz onlara, yedikleri içtikleri şeylerin doğallığından geliyor bu dirençleri, kimi yaşlınında 90 yaşına gelmesine rağmen hiçbir sağlık sorunu olmaz, 100 yaşına gelip 100'lük dişi çıkanları biliyorum tek bir hastalığı yoktu ama artık çok yaşamaktan yaşlı olmaktan bıkmıştı, Allah ömür versin diyenlere ağzından yel alsın artık öleyim derdi:))
Ne yerseniz o'sunuzdur derler doğrudur bence, yediklerimiz içtiklerimiz ne kadar sağlıklı olacağımızı da belirliyor.

Biz hiç oyle beslenmiyoruz. 😕 Tarhanayi cocukken babannemlerde yemistim. Yesil sogan ve yogurt disinda sarimsak, sogan, turşu, kelle, sirke, boza hiç yemeyiz, kullanmayiz. 😔

Ben sağlıklı beslenen bir insan değilim ama protein aşırı tüketirim.
Bu argümana inanma sebebim, aktif olarak 14 senedir sigara içiyorum ve gerçekten 2 paket civarı içiyorum.
Çocuklardan malum, günü bir tost ya da bir bardak sütle kapattığım oluyor, buldu mu hamurişi gömerim, sık hasta olurum falan filan.
Her sene check up yaptırıyorum ve her sene umutsuzca bir şey çıkmasını, en azından vitaminin düşük, yok efendim b 12 dvitamini falan bir şey duyayım, nerde!
Günün en sağlıklısı seçilip yolluyorlar, ciğerlerim ise ‘sigara içmediğimden dolayı tebrik alıyor’!
Şaka değil...
Bunun tek sebebini yumurta, süt ürünleri, yeşillik, kırmızı et, bolca ama bolca yoğurt, tereyağ ve zeytinyağı kullanımına bağlıyorum.
Başka açıklaması olamaz.
Ki söyledim sağlıklı beslenmem ama 2 bağ roka semizotunu cips yerine yerim ya da 1 bardak süt ve 3 yumurta yiyerek gün bitiririm.

Biz hiç oyle beslenmiyoruz. 😕 Tarhanayi cocukken babannemlerde yemistim. Yesil sogan ve yogurt disinda sarimsak, sogan, turşu, kelle, sirke, boza hiç yemeyiz, kullanmayiz. 😔
CIRILLA,

bu virüs ve salgın endişesi sizi kötü etkiledi, bugün bu topiğe ne zaman yazsanız moralsizdiniz :KK43: ama endişe etmeyin ne olur, sizi hep capcanlı görmeye alışık olduğumdan bu haliniz beni de üzüyor, meyve sebze tüketiyorsunuzdur, sirke kullanmıyorsanız limon kullanıyorsunuzdur, tarhana içmezsiniz de mercimek çorbası pişirirsiniz, tarhana, boza, sirke diyoruz ama bunları tüketenler sağlıklıdır hastalıktan etkilenmeyecekler, diğerleri sağlıksız ve hastalık etkileyecek anlamında yazmıyoruz, bizim mutfak kültürümüz daha çok ev yemeklerine yönelik bunun faydası olabilir genel olarak üstünde durduğumuz şey bu aslındaHoppa

Ben sağlıklı beslenen bir insan değilim ama protein aşırı tüketirim.
Bu argümana inanma sebebim, aktif olarak 14 senedir sigara içiyorum ve gerçekten 2 paket civarı içiyorum.
Çocuklardan malum, günü bir tost ya da bir bardak sütle kapattığım oluyor, buldu mu hamurişi gömerim, sık hasta olurum falan filan.
Her sene check up yaptırıyorum ve her sene umutsuzca bir şey çıkmasını, en azından vitaminin düşük, yok efendim b 12 dvitamini falan bir şey duyayım, nerde!
Günün en sağlıklısı seçilip yolluyorlar, ciğerlerim ise ‘sigara içmediğimden dolayı tebrik alıyor’!
Şaka değil...
Bunun tek sebebini yumurta, süt ürünleri, yeşillik, kırmızı et, bolca ama bolca yoğurt, tereyağ ve zeytinyağı kullanımına bağlıyorum.
Başka açıklaması olamaz.
Ki söyledim sağlıklı beslenmem ama 2 bağ roka semizotunu cips yerine yerim ya da 1 bardak süt ve 3 yumurta yiyerek gün bitiririm.
Aynen, bende sigara tiryakisiyim hem de çok uzun yıllardır, muhteşem bir beslenme planım var da diyemem, ki annem tansiyon ve diyabet hastalığı olan biri, üstelik obez kategorisinde:KK43: yani aile hikayemde hipertansiyon diyabet de var otomatikman ama yıllardır doğal beslenirim, en son ne zaman margarin yedim hatırlamıyorum belki 25 yıl önce falandı bilmiyorum, makarna dahi yapsam ya saf zeytinyağı ya gerçek tereyağı kullanırım, yeşillik eksik olmaz, bazı sebzeleri hiç sevmem ama onları da çiğden salata yaparak tüketirim, mesela kereviz, rendeleyip yeşil yapraklarını da kullanarak, içine zeytinyağı, sirke sarımsak, biberiye, fesleğen karışımı sos yapar salata olarak tüketirim, roka tere hiç eksik olmaz, et kadar ot da yeriz, bir de ben sürekli yürüyüş yapmanın da bana faydası olduğunu düşünüyorum, bu sayede annemden bana miras kalabilecek hipertansiyon, diyabet, kilo sorunlarını bertaraf ettim sanırım, en azından 48 yaşına girmek üzereyim ve bildiğim hiçbir kronik sağlık sorunum yok, he bir de asla gerçekten ihtiyaç yoksa soğuk kompresle baş ağrım geçecekse, karanfil tarçın bal karışımlarıyla soğuk algınlığım iyileşecekse ilaç kullanmam.

CIRILLA,

bu virüs ve salgın endişesi sizi kötü etkiledi, bugün bu topiğe ne zaman yazsanız moralsizdiniz :KK43: ama endişe etmeyin ne olur, sizi hep capcanlı görmeye alışık olduğumdan bu haliniz beni de üzüyor, meyve sebze tüketiyorsunuzdur, sirke kullanmıyorsanız limon kullanıyorsunuzdur, tarhana içmezsiniz de mercimek çorbası pişirirsiniz, tarhana, boza, sirke diyoruz ama bunları tüketenler sağlıklıdır hastalıktan etkilenmeyecekler, diğerleri sağlıksız ve hastalık etkileyecek anlamında yazmıyoruz, bizim mutfak kültürümüz daha çok ev yemeklerine yönelik bunun faydası olabilir genel olarak üstünde durduğumuz şey bu aslındaHoppa

Modum devamli degisiyor bugun inip cikiyor. 🙄 Bu topicte biraz moralim bozuluyor evet. Sebze, meyve tuketiyoruz, corba yapiyoruz evet ama ev yapimi, dogal olmuyor tabi market urunleri...
Planlarimin bozulmasina uzuldum daha cok hani yapsam bile huzurla yapamayacagim zaten. 🙂 Umarim sene sonuna kadar surmez havalar isininca biter vee gelmemek uzere gider. 👍

X