Coronavirüs Türkiyede

Arkadaşlar panik yapmak şu an çok gereksiz. En ufak soğuk algınlığı/grip belirtisine de hastaneye koşup zaten tıklım tıkış acilleri daha da meşgul etmeyin. Vaka zaten görülecekti, ben 1'den fazla vaka açıklanmasını bekliyordum hatta. Bunun yüksek olasılıklı olduğu ne zamandan beri söyleniyordu, ilk defa duymuş gibi davranmayın. Bakanımız da söyledi, bir vaka salgın demek değil. Bundan sonrası önem taşıyor. Corona 50 yaş altında çok nadir ölüm gösteriyor, 10 yaşın altında bildirilen hiç ölüm olmadı. Hastaların %80'i hafif geçiriyor, %18'i profesyonel tıbbi yardım alarak atlatıyor, ölüm oranı %2. Buraya hep yazdım, influenza daha ölümcül. Yakında aşısının da bulunacağını tahmin ediyorum.

Günlük hijyen kurallarına uyun, damlacıkla bulaştığı için insanlarla mesafe koyun yeterli. Kaos çıkarmanın hiçbirimize faydası yok. Nişanlım hekim, yoğun hasta alan bir bölümde çalışıyor, panik olunması gereken bir durum olsa ilk ben olurdum. Ciddiye almayın demiyorum ama panik olunacak bir durum yok. Bakanın açıklamaları gayet yerindeydi.

Kaos ortamıda yaratır zaten ekşi sözlükte biri vurun gebertin yazmış. Böyle piskopatların olduğu bir yerde söylenmemesi daha mı hayırlı acaba?

“Karantina uygulanan bir hastanın, hastalığı bulaştırma ihtimali bilimsel olarak %0.

Bu yüzden hasta ve gözetim altında tutulan yakınlarının 3 metre ötedeki kişiye de, 3000 km ötedeki kişiye de hastalığı bulaştırma ihtimali sıfır.”

bence zaten gelmişti ve hatta bir çok insan anlamadan atlattı bile.
Bende boyle dusunuyorum. Hafif sekilde atlatilmistir. Iran dibimiz. Orda olup da bize gelmemesi mucize. Hele bizim yasadigimiz ilce irandan gidip gelen tircilarla dolu. Bence de oldu ama hafif atlatildi.

Peki ya pozitif olduğunu kesinleşmeden önce çevrede başka insanlarla (ailesi hariç, karantinadaki insanlar hariç) temas halinde bulunduysa?

Ben almanyada yasiyorum. Virus zaten cogu kisiye hatta hemen hemen herkese bulasir bir defa bence. Her baska virusler gibi.

Bagisiklik sisteminizi güclendirin. Bitki caylari icin. Cig meyve sebze tüketin.

Vucudunuz bu virus ile ugrasirken baska bakterilerle ve hastaliklrla ayni anda ugrasmaya gerek kalmasin o yüzden cevrenizi ellerinizi kendinizi temiz tutun sagliginiza bir tik daha özen gösterin.

Bu arada ben güncel butun dünyada ki vakalari gösteren sayfaya baktigimda suan da türkiye bir vaka oldugu gösterilmiyor.

Ama türkiye ye de gelecek nasilolsa.. yani simdiden bagisiklik sisteminizi güclendirin ve temizlik konusunda daha hassas olun.

Öyle aman bize de geldi öldük bittik durumlarina da girmeye gerek yok.
Almanyada suan 1400 e yakin kisiye bulasti. Hergün arttigini görüyoruz hala yasiyoruz.
Sakin olun yani.

Az önce eşime bende tam böyle söyledim. Eve bütün hastalıkları sen getiriyorsun, bundan sonra çok dikkat edeceksin. Dedik ama hiç sanmıyorum.

Bende boyle dusunuyorum. Hafif sekilde atlatilmistir. Iran dibimiz. Orda olup da bize gelmemesi mucize. Hele bizim yasadigimiz ilce irandan gidip gelen tircilarla dolu. Bence de oldu ama hafif atlatildi.
Öyle demeyin ya ben kaç gündür hastayım, ateş yok ama geçmeyen gribim var.

Öyle demeyin ya ben kaç gündür hastayım, ateş yok ama geçmeyen gribim var.
Ates en onemli belirtisi. Esim de 1 haftadir grip. Ama ates yok. Yeni yeni hafifledi gribi. Zaten doktora da gitti. Normal grip dendi serum yedi dondu yani. Korkmayin bence.

Ne zaman bu virusle ilgili konu acilsa gozum seni ariyor astoria. Beni inanilmaz rahatlatiyosun

Birbirimizi gördüğümüzde el opmedi ,opusmedi diye trip atan gönül koyan insanlar var.. Allah onlardan daha çok korusun .. ne yapacağımı şaşırdım .. kimseyi öpmek istemiyorum .. el öpmek istemiyorum ..çocuğumun sapır şupur opulmesini istemiyorum maalesef bir şey yapamıyorum örümcek kafalı insanlar o kadar çok ki
.

Maske takin hocam. Ben oyle yapiyorum. Surekli de uyariyorum ellerini yikamalari icin ama ailedr ogretilmeyince malesef fayda etmiyor.

karantinaya alınmadan öncesi sıkıntı zaten.direkt ülkeye giriş yapar yapmaz mı aldılar?bunu açıklasalardı daha iyi olurdu.karantinaya alana kadar bu insan hiç mi kimseyle temas etmedi yani?

Bende bugun bir komsumu opmedim. Bana trip atti. Ben vebali miyim diyor Belki ben vebaliyimdir oyle dusun dedim yanasmadim yani

Bizi corona değil cehalet öldürecek
Her mecra sıfır bilgiyle ahkam kesen, güvenilir kaynak gösteremeyeceği halde kendince doğru bilgilerini emin şekilde yayan, kaosdan beslenip panik havasına herkesi çeken insanlarla dolu
Bi durun bi okuyun anlayın
Totonuzdan önlem uydurmayın
Sağlık bakanlığından daha iyi bilecek değilsiniz ya
Bakanlığın uyarılarını dinleyin gerekli önlemleri alın
Hemen yarın gidip stok yapmayın
Sizin gibi her insanın o malzemelere ihtiyacı var
Herkes ihtiyacı kadar alırsa kıtlıkda çıkmaz
Sadece senin önlem alman bi işe yaramayacak çünkü

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…