Coronavirüs Türkiyede

O vaka şüpheli. Pozitif test sonucu yok henüz. Prosedür böyle. Hatta aile hastaneye giderek hata bile yapmış. Müdürlüğün bize dediği kontrol hastalarından belirti gösteren olursa bize bilgi verecek ve 112 ile alınacak hasta. Sonuç + olsa çıkardı ortaya. Hasta karantinaya dün ya da ondan önceki gün alındı çünkü.

Insanlar neden bu kadar kötü..Insanlari korkutarak ellerine ne gececek o videolar ses kayitlari hic mi Allah korkusu yok acaba su an bunu yaparsam bana ne olur donup dolasip beni bulurmu diye hic mi dusunmezler..

Domina taslari gibiyiz mübarek. Ülkeden ülkeye yikiliyoruz

Cin de gördügüm duydugum seyleri irandan duydum sonra italya sonra yasadigim ülkenin basina geldi simdi de türkiye.

Yasadigim ülkede de belirli seyler bulunmuyor artik.
Maske ve desenfekte ürünleri aslinda sadece.
Onlar da direk saglik personellerine gidiyor.

Yiyecek stoklamayi abartmayin bence.. yine geliyor hersey.
Bizde stokladik ama magazalar yine dolduruldu.
Türkiyede de öyle olucak sonucta. Suan yasadiginiz panik hissini biz iki hafta önce yasamistik ..
Dejavu gibi

Arkadaşlar bu yıkama temizlik işini lütfen abarmayın su kaynaklarımızı da düşünmek zorundayız. Bilinçsizce suyumuzu israf edersek afrika ulkelerine doneriz Allah korusun. Susuzluk her hastalıgı başı zaten
Suyun olmaması demek hastalıklar virüsler demek
Lütfen ama lütfen herkes dikkat etsin. Ellerimizi yıkamak dısında ekstra bir temizlik telasesine girmeye gerek yok

Ayrıca bu anlattiklariniz doğru olsa da yanlış olsa da suç şuan. Bence çok detay vermeyin. Ki doğru olsa aciklanirdi.
Bende size katılıyorum okadar basin aciklamasinda gazeteciler sordu nerde hangi şehirde diye israrla..Bakan aciklamadi aciklamadiki vardi bir bildigi ama malesef bizim insanimiz işgüzar lik yapacak ya illa..sirf ustune vazife olmayan islere biliyorum edasi ile girisecek yaa..Evet aciklama yapmasi suç

Yazacaklarımın hiçbir bilimsel dayanağı yok, tümüyle benim varsayımım ama olabilir mi diye kafamda dönüp dolaşan bir varsayım.
Gen değil de yemek kültürümüzün bize avantaj sağlayıp sağlamayacağını düşünüp duruyorum, şöyle ki bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yolu bağırsak florasından geçiyor, sağlıklı bir bağırsak sağlam bir bağışıklık sistemi demek, ev yapımı tarhana, boza, sirke, turşu, yoğurt gibi fermente gıdaların bağırsaklara çok faydası var, başka hangi ülkelerde turşu yapılıyordur veya tarhanayı bilen kaç ülke vardır bilmiyorum ama bunlar daha çok bizim mutfağımızdan olan gıdalar.

Canan Karatay'a kelle paça açıklaması sonrası gülenler oldu ama kelle paça yerken içine sirke ve sarımsak koyulur, sarımsak doğal antibiyotiktir, vücuda giren virüslerle savaşıp bağışıklık sisteminizi korumaya yardım eder, sirke de benzer faydalara sahip.

Hastalık halinde ilaç tedavisi dışında mutfağımızdan da yardım alabiliriz sanki ya da bu virüsten korunmamızda bizim kültürümüze has turşu, tarhana vb fermente gıdaların yardımı olabilir bilmiyorum, bir fikir yalnızca.

Bakan avruoadan geldi dedı ama bizim buradaki umreden gelen buradaki kesın cunku kucuk bir ılcedeyız esim mudur okulda İl saglık mudurlugunden gelip soyledı ler ama tabi basın acıklamıyor kaos olmasın diye.
Aaa ben de bugün annemden duydum. Merkezde özel bir sağlık merkezi var oraya kaldırılmış umreden gelen bir teyze. Testi pozitif çıkmış mı? Umreden geleni ziyarete gitmek gibi bir adetimiz de var eğer kesinse çok kişiye el öpme sırasında bulaşmıştır.

Hastane zaten normalde de bakteri yuvası. Her gün temizlense ne,yüzlerce hasta geliyor... Sağlam giren hasta çıkar. Hele o hastane tuvaletlerini sormayın gitsin. Ben de korkuyorum gitmeye. Allah kerim

Bence çok haklısınız bu düşüncenizde. Biz her hafta 5 litre sütten yoğurt yapıyoruz ve bitiyor ki çoğu türk ailelerinde de durum bu ama yabancılar yoğurdu kesinlikle bizim gibi tüketmiyorlar. Burada yoğurttan yola çıkmamın sebebi, yoğurdu pişirmeden yani probiyotikleri öldürmeden tüketiyoruz.
Tarhana çorbası gibi fermantasyon ile olan bir çorbaları var mı bilemiyorum ama ben hiç öyle sirkeli sarımsaklı çorbaya rastlamadım. Kesinlikle bu gidalar direncimizi arttırıyor.

Yaşlı yaşlı insanlardı aslında kıyamıyorum ama çok kızıyorum. En çok onların bilinçli olması gerekiyordu ya. Umarım pişman olurlar bir daha dereyi görmeden paçayı sıvamazlar.
Yaa evet bide onlar yokluğu görmüş insanlar Benim babam eskiden bayramlarda firinlarda ekmek cikmiyormus diye bayram gelince 3 gunluk ekmek alirdi eve zar zor vazgecirdiydik bu huyundan.

Azerbaycanlı bir arkadaşla konuştum onlarda tatil olmuş martın sonuna kadar büyük ihtimal olacakmış...
Okullar dezenfekte edılıyormuş ki orada da çok vaka yok bildiğim kadarıyla
Online ders yapılıyormuş

bizde de böyle bir şey yapılacak mı acaba?

Gunes yok burda hep bulutlu, hep bulutlu. Allahtan cocukta yok. Olsa bir de ona pimpiriklenirdim. Camasirlari 40 veya 60 derecede yikiyorum ama ekstra son durulama suyu icin antibakteriyel sivi var ondan katiyorum. Zaten bir de yuksek derecede kurutuyorum.

Ama sey var mesela bu cindekiler lama gibi oraya buraya tukuruyorlardi ya. O aklimdan cikmiyor. Bizim camasir ve kurutma makinasi ortak camasir odasinda.. Yani apartmanin bodrumunda. Acaba diyorum apartmandakiler oyle bir manyaklik yapip tukuruyor mudur

Toplu tasima kullanmiyoruz. Kalabalik yerlerde de bulunmuyoruz sadece markete gidiyoruz o da hafta ici kalabalik olmasin diye.

Insallah guzel ulkemde yayilmadan kontrol altina alirlar bu virusu. Simdi ilk vaka cikti ya insanlarimiz daha dikkatli olacaktir diye dusunuyorum. Hem hijyen konusunda, hem de yurt disina cikislarda.

Yaa evet bide onlar yokluğu görmüş insanlar Benim babam eskiden bayramlarda firinlarda ekmek cikmiyormus diye bayram gelince 3 gunluk ekmek alirdi eve zar zor vazgecirdiydik bu huyundan.
Eskiler öyle.
Benim babamda her bayram 3 5 kombin alırdı bayramlık. Hem kendisine hem bize. Yokluk görmüş insanın hali başka oluyor. :/ Allah yaşatmasın.

Psikolog olmaniza sevindim..Peki bizim gibi panik atak hastalari panik halinde yani atak geçirirken ne yapmali nasil sakin kalabiliriz?Ben o anlarda dış dunyadan kopup aklim hayir desede hem acabami diyen beynimi kemiren sorulara yoneliyorum..terliyorum duymuyorum dusunemiyorum tatmin olamiyorum guvende hissedemiyorum kendimi..Surekli cevremdekilere soru sorup rahatlama ihtiyaci hissediyorum boğulur gibi oluyorum

Her durumda olduğu gibi bu durumda da birsürü ses kaydı atıldı whatsapplara umuyorum ki atılan kayıtlar dogru olmasın bu kaydı cekenlerden haberi var midir bu isi arastiranların bilmiyorum ama eger yalansa ve bosu bosuna binlerce insanın icine daha fazla korku salıyorsa insallah hakettigi cezayi bulur.
Annem bi yerden bi ses kaydı duymus kadında zaten kaygı bozuklugu olsun vs vs hersey var kadın korku icinde ya. Yazık vallahi

Yaşadığınız milleti bilmiyorum ama genel olsak titiz, görgüden yoksun insanlar değilse tükürmüyorlardır bence :/ Iıyy düşüncesi bile iğrenç.
Ya dikkatli oluyorlar ama fazla abartılıyor. Sanki dünyanın sonu gelmiş gibi. İnşallah daha fazla infiale neden olmaz ve sağsalim atlatırız bu durumu.

Bana kalırsa da öyle, Avrupa'nın beslenme alışkanlığını bilmiyorum ama sanırım çoğu ülkede ev yemeği kültürü yok, bizim mutfağımız çok zengin ve tarhana, yoğurt, boza gibi yararlı bakteri üreten gıdalarda bizim mutfağımızda, en azından ben eşimden örnek vereyim kış mevsiminde çok sık hasta olmaya meyilli bir bünyesi var, evde kurduğum turşular ona çok iyi geliyor, belki psikolojik olarak iyi geliyordur onu da bilemem, lakin bir yandan bakınca turşu, tarhana, ev yapımı elma sirkesinin bağışıklık sistemine yararı uzmanlarında kabul ettiği bir şey, sarımsak soğan da mutfaklarımızın vazgeçilmezi, hiçbir şey olmasa doğal vitamin ve mineral alıyoruz hepsinden.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…