Coronavirüs Türkiyede

Maske aldım demedim ki
maskeler ise yaramiyor yazmissiniz ben onu aldim ama bir ise yaramiyor anlaminda yazdiniz sandim.
herkes gerektigi kadar aliyordur zaten kim napsin kilo kilo bulguru pirinci dezenfektani.
zaten 4 kisilik standart bir aileye 1 su bardagi bulgur pirincle gayet rahat bir ogun cikiyordur.
gerci az once bir migros market resmi gordum yagmalanmis sanki reyonlar.
o kalabaliga girmek daha tehlikeli insanlar bas bas bagiriyor kalabalik yerlere girmeyin diye.
boyle kaos olusturmaktansa zamaninda az az tedbir almak daha mantikli iste.
1 aydir belliydi bu hastaligin yayildigi ulkelere son gune kadar beklemek sacma geliyor bana.

Minicik.bi ilcedeyim maskeler karaborsa esimde veteriner hekim her yer pahali fiyattan satmaya calisiyor firmacilar sende varsa 3 kati fiyatina bize sat diyorlarmis. Bu kadar panik yapmak bizi oldurecek sanirim
Maskelerin bir koruyuculuğu yok ki şuan piyasada sahteleri türedi yani iki türlüde işe yaramıyor gerçekten dikkat edildiğinde yayılacak bir virüs değil ama bizim Türk kültürü çok değişik o yüzden emin değilim yayma potansiyeli çok yüksek. Zaten başımıza ne geliyorsa plansızlık ve bilgisizlikten geliyor. Onca zaman oturup bugün paniklemek bana çok komik geliyor

Ben de aynı sizin gibiyim. Etrafımdaki paniği, stokçuluğu soğukkanlılıkla izliyorum. Virüsten değil, gereksiz istifçilikten aç kalacağız kalırsak. Kardeşim aradı, abla babam eve stok yapacak gerek var mı diye :) Dedim saçmalama, eğer bulgurun az kaldıysa git 1kg yeni al tabi ama evde açılmamış paketin varken 5kg bulgur almana da gerek yok yani..

Benim oğlum da kreşe gidiyor, ben de göndermeye devam edeceğim. 4 yaşına girecek 3 ay sonra. Kızım ise evde, önümüzdeki ay 2 yaşına girecek. Kızımın bakıcısı toplu taşıma kullanıyor, eşim ise AVM de çalışıyor. Ne yapalım yani, almayayım mı eve ikisini de?

Dediğiniz gibi, temiz olunacak, kaliteli beslenilecek. He bir de çocuklara doktorlarının onayladığı bir bağışıklık güçlendirici takviye başlatacağım. Biz de kullanırız.

Sözlerim genel, kişisel almayın olur mu

Virüs bu, üstelik tüm dünyayı etkileyen bir virüs, dünyayı tedirgin eden kısmı bulaşma hızı yoksa ölüm oranları düşük ve bulaştığı herkesi de öldürmüyor, Dünya Sağlık Örgütü'nün istatistiği var, çocuklarda eğer bir sağlık sorunu yoksa ölüm oranı çok çok düşük genç bireylerde de öyle, hatta belki bazı çocuklar ve gençler bu virüse yakalandı ama standart soğuk algınlığı gibi geçirdi, riskli grup 50 yaş üzeri, en çok ölüm vakası 70-80 yaş grubu insanlarda maalesef.
Bu virüsün ne devletler ne o devleti yönetenlerle ilgisi yok, soğuk algını salgını olunca hükümetleri mi suçluyoruz?
Corona geldi unuttunuz, Kasım-Aralık-Ocak döneminde uyuz salgını vardı yahu, o zamanda mümkün olduğunca AVM'lere, toplu alanlara pek gitmeyin dendi dinlediniz mi? Eczanelerde uyuz ilacı kalmamıştı, öldürmüyor diye mi umursanmadı?

Corona haberleri çıkmadan 1 ay kadar önce insanlar zatürreden öldü, domuz gribinden öldü, annemi zatürreden hastaneye yatırmıştık, yanına gidip gelirken bindiğim her araçta insanlar gayette rahat yüzümüze aksırıp öksürüyordu, bırakın coronayı normalde hastaysak zaten toplum sağlığı için kişisel temizlik kurallarına uymalıyız çünkü artık daha kalabalık nüfuslara sahibiz, ülkeler arası, şehirler arası seyahatler oluyor, bugün nezle yapan virüs bile mutasyona uğrayıp bambaşka bir virüs haline gelebiliyor, buna devletlerin yapabileceği bir şey yok, ancak toplum sağlığı için kamu spotları yapıp halkı bilinçlendirmeye çalışabilirler, önleyici tedbirleri almaya çalışabilirler, salgın halinde tanı ve tedavi için çabalayabilirler, geri kalanı halkın bireysel ve toplumsal korunma ve koruma bilincine kalmış.

Evde bir tanecik kolonya vardi baktim 80dereceymiş ama yarim şişe
Aksam disari cikacagiz market için umarim 1 şise bulabilirim.

Ben de spor konusunda çok kararsız kaldım , sonuçta kalabalık ortamlar , ne kadar sağlıklı olabilir ki diye ama bilemedim.

Merkezi bir yerde degilim 10 15 kisi oluyor belki yrn gider sali gunu gelismelere gore baslarim
Ztn aylik yrn son ders
Gitmesemde uzulmem ama isin psikolojik boyutu var

ya ben sizleri bilmiyorum ama cok degisik panik atak nobetleri geciriyotum deprem haberlerinde boyleyyim insanin ailesi olunca bu kadr kotu olur mu bilmiyorum

Bireysel çaba elbette ki çok önemli ama bu durumda en önemlisi devletin vatandaşı için gösterdiği çaba olacak. Benim yaşadığım ülkede Çin Yeni Yılından hemen sonra vaka gözükmeye başladı (Çin' den tatile gelen bir gruptan bulaşmış) ve o günden itibaren önlemler artarak devam ediyor. Sağlık bakanlığı onaylanmış vakaların yakın kontakta bulunduğu herkesi 14 gün zorunlu ev karantinasında tutuyor. Virüsün hızla yayıldığı ülkelerden gelenler de 14 gün zorunlu ev karantinasında tutuluyor ve bu ülkeler her gün güncelleniyor. Bu arada tabii ki bu evde kalması zorunlu olan kişilere günde iki öğün yemek sağlanıyor, kapıya bırakılıyor. 14 gün süresini bitirmeden dışarı çıkanlar eğer yabancı ise oturum izinleri iptal ediliyor, yerel halk ise işten çıkarılıyor, sıfır tolerans gösteriyorlar bu konuya.

Onun dışında ne okullar tatil oldu, ne de iş yerleri. Bazı şirketler eğer evden çalışılabilecek bir sektörse ayrılmış takım çalışmasına geçti, takımın yarısı bir hafta evde diğer yarısı işte çalışıyor ki insan kontağı minimuma insin. Onun dışında herkes zorunlu olarak ateş ölçüp günde 2 defa bildiriyor. Ateşi yüksek olanlar hemen doktora yönlendiriliyor ve toplum sağlığını ilgilendiren bir konu olduğu için ziyaretçiler hariç burada yaşayan herkese tanı ve tedavi ücretsiz.

Bu şekilde bu kadar uzun süredir ortaya çıkan vaka sayısı 200' ü bile bulmadı. Bunun önemli sebeplerinden bir tanesi ülkenin iklimi, sıcak havada virüs elbette yayılmaya devam ediyor ama bulaşma hızı çok daha az.

Türkiye şu an bizim ilk zamanlarımızı yaşıyor o yüzden rica ediyorum stok yapmayı abartmayın. Toplumsal sorumluluk bilincinde olmayı unutmamak gerekiyor. Burada stokçuluk abartıldığı için şu an kağıt ürünlerini ve temel gıda malzemelerini sayı ile alabiliyoruz.

Kısaca bizim uyguladıklarımız kişisel hijyene dikkat etmek, sağlık bakanlığının yasal regülasyonlarına uymak, yalnızca hasta isek maske takmak (hasta olmayanlara gerçekten gerekli değil), günde 2 defa ateş ölçmek, belirti gösteriyorsak kendimizi karantinaya alıp sadece doktora gitmek. Ve aklınızda bulunsun eğer bir doktora gidip 3-4 gün içinde iyileşmezseniz yine aynı doktora gitmeniz şiddetle öneriliyor. Çünkü coronanın iyileşme süreci 2 haftayı buluyor böylece doktor ikinci gidişinizdeki duruma göre test yapmayı düşünebilir. Farklı bir doktor olsa yeni giriş hasta olarak muamele eder ve hastalığınız tespit edilemez.

Yine tekrar tekrar yazıyorum yalnızca Dünya Sağlık Örgütünün verilerini takip edin. Şimdi vaka gözükmeye başladığı için Sağlık Bakanlığını da takip edebilirsiniz. Onun dışındaki hiçbir kaynak yeterince doğru değildir.

Ben otobusten iner inmez ellerini silen yikayan bir insan degildim yemek yemeyeceksem, yerlere filan da otururdum, oyle oraya buraya dokunmayayim olaylarina hiç dikkat etmezdim ve ben kışı hastaliksiz geciririm hatta eşim hasta olsa bile beni etkilemez, grip olmuş insan degilim yillardir. Ama korkuyorum simdi. Ben bile kolonya surunmeye basladim bugun

Bence yurt dışı uçuşları iptal edilmeliydi
Adam Avrupa’dan gelmiş
O geldiği uçaktaki yolculara da bulaştırdı görevlilere falan
Tek bir vaka olduğunu düşünmüyorum

Vakaların kontrol edilemediği ülkelerden uçuşların durdurulması gerekiyor ama tüm ülkelere kapıları çok değil yalnızca 1 gün kapatırsak ne ekonomi kalır ne de oluşacak kaosu durdurabilirsiniz. Virüsten daha tehlikeli bir ortam oluşur. Tamamen dışa bağımlı ülkelerde bu dediğiniz imkansız.

Evet haklısınız ama bu tip durumlarda bence yapılmalı
Sonuçta bu hastalık yayılırsa binlerce insan ölücek
O yüzden geçici olarak hastalığın yoğun görüldüğü ülkelerden uçuşlar durdurulmalı

CIRILLA,
endişe edebilirsiniz ama panik yapmayın, kronik bir hastalığınız var mı? Sanmıyorum, sağlıklı ve genç birisiniz, kişisel hijyene dikkat ederseniz bulaşsa bile soğuk algınlığı kadar bir etkiyle atlatırsınız.
İnsanların kolonyaları bile stoklaması:)
2012'de de dünyanın sonu gelecek kehaneti yüzünden marketlerde hiçbir şey kalmamıştı :)) Henüz dünyaya bir şey olmayacak, bizlere de olmayacak, dikkatli olalım yeterli, bu virüste geçip gidecek.

:)
normal grıpten de ölen bırsuru ınsan var
her zaman temkınlı olmakta yarar var
yerlere tukuren sokaga çişini yapan aksıran tıksıran tuvaletden sonra el yıkamayan ınsanlar var toplu tuvaletlere bastıkları ayakla yuruyorlar sokakta yerlere normalde de oturulmaz oturuyorsanız eve geldıgınızde tum kıyafet yıkanmalı

sızden once tuvalete gıren kısı tuvalet kagıdını yere mı dusurdu ya da kapalı dispanserdeyse bıle acılıp cıkarılan bırsey actı mı kırlı elıyle dokundu mu bılınmıyor tuvaletden sonra ellerını yıkamayan ınsanlar var o kapılara kulplara trabzanlara heryere dokundu :) o yuzden pecetenızı ve hıjyenık spreyınızı yanınızda tasımanızda fayda var

dısarda yemek yedıgınızde ıcerde hazırlayan kısı az once burnunu mu karıstırdı kıl kurdu tenyası mı vardı bılmeden yedıgınız yemekten kapacagınız cesıtlı hastalıklar var o yuzden heryerde yemek ve hersey yenmez

sızden once kıyafet deneyen kısı uyuz muydu ? bulasıcı derı hastalıgımı vardı bılınmıyor o yuzden cıplak tene yıkanmamıs urun gıyılıp denenmez kıyafet ustunden bakılır

hostesın yuzune ozellıkle hapsuran var hasta olsun dıye ...sızın gormedıgınız yerde, soyunma kabınlerınde ,tuvaletlerde, yemek yenılen yerlerde ,oturdugunuz dokundugunuz herseye ınsanlar ne yapıyor bılemezsınız bu yuzden sık el yıkanmalı dısarı cıktıgınızda eller agızda gozde yuzde gezmemelı kozmetık alısverısınde testerları alıp cumburlop dıye yuze surmeden once hıjyenık sprey veya alkol ıle once temızlenmelı :)

sadece bu vırus degıl dunyada vırusten cok ne var ? heryer mıkrop yuvası zaten panıge gerek yok sız temızlıge dıkkat edersenız sıkıntı olmaz

hasta olmamanızın sebebı bagısıklıgınız gucludur belkı ama bu hıc hasta olmayacaksınız anlamına da gelmez sız tedbırı elden bırakmayın . cok cesıtlı hastalıklar var cunku

Bende aşırı derece de tırsıyorum. Hem hamileyim hem de çalışıyorum. İşim gereği binbir insanla diyalog halindeyim. Ne yapacağımı bilemiyorum. Evdeki çalışanlar, iş yerindeki çalışanlar hangine hakim olacaksın. Yardımcımızın ablası yurt dışından gelecekmiş. Aynı evde kalacaklar. Bu bile uykularımı kaçırmaya yetiyor. Ya kadın öksürürse ya ordan oraya geçerse diye çok tedirginim. Evde küçük bebeğim var üstüne hamileyim. Nereye kadar kollayacağım yada korumayı başarabilecek miyim, eşimin müşterilerinin çoğu yabancı ve sürekli temas halindeler. Eve gelince adamı kapıda soyup duşa yollamayı düşünüyorum. Ben de iyice paranoyaya dönüştü bu virüs işi. E doğuma da gideceğim hastaneler zaten binbir ayak bir arada. Resmen ülkece çıkmaza girdik gibime geliyor

26 yasimdayim bildigim bir hastaligim yok ve yine bildigim kadariyla kolay hasta olmayan biriyim ama insan boyle okudukca korkuyor.
Stok yapmayacagim eksikleri alacagim eve ama suan marketin durumunu bilemiyorum herseyi toplamadilarsa alirim insallah

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…