Coronavirüs Türkiyede

Sözlerim genel, kişisel almayın olur muHoppa

Virüs bu, üstelik tüm dünyayı etkileyen bir virüs, dünyayı tedirgin eden kısmı bulaşma hızı yoksa ölüm oranları düşük ve bulaştığı herkesi de öldürmüyor, Dünya Sağlık Örgütü'nün istatistiği var, çocuklarda eğer bir sağlık sorunu yoksa ölüm oranı çok çok düşük genç bireylerde de öyle, hatta belki bazı çocuklar ve gençler bu virüse yakalandı ama standart soğuk algınlığı gibi geçirdi, riskli grup 50 yaş üzeri, en çok ölüm vakası 70-80 yaş grubu insanlarda maalesef.
Bu virüsün ne devletler ne o devleti yönetenlerle ilgisi yok, soğuk algını salgını olunca hükümetleri mi suçluyoruz?
Corona geldi unuttunuz, Kasım-Aralık-Ocak döneminde uyuz salgını vardı yahu, o zamanda mümkün olduğunca AVM'lere, toplu alanlara pek gitmeyin dendi dinlediniz mi? Eczanelerde uyuz ilacı kalmamıştı, öldürmüyor diye mi umursanmadı?

Corona haberleri çıkmadan 1 ay kadar önce insanlar zatürreden öldü, domuz gribinden öldü, annemi zatürreden hastaneye yatırmıştık, yanına gidip gelirken bindiğim her araçta insanlar gayette rahat yüzümüze aksırıp öksürüyordu, bırakın coronayı normalde hastaysak zaten toplum sağlığı için kişisel temizlik kurallarına uymalıyız çünkü artık daha kalabalık nüfuslara sahibiz, ülkeler arası, şehirler arası seyahatler oluyor, bugün nezle yapan virüs bile mutasyona uğrayıp bambaşka bir virüs haline gelebiliyor, buna devletlerin yapabileceği bir şey yok, ancak toplum sağlığı için kamu spotları yapıp halkı bilinçlendirmeye çalışabilirler, önleyici tedbirleri almaya çalışabilirler, salgın halinde tanı ve tedavi için çabalayabilirler, geri kalanı halkın bireysel ve toplumsal korunma ve koruma bilincine kalmış.
Bende onu diyorum zaten ablacım, burada konu çok farklı millet gelmiş burada siyaset konuşuyor; devlet, hükümet, cumhurbaşkanı, başbakan buna ne yapabilir ? Burada nasıl önlemler alabiliriz, ne yapabiliriz onu konuşmamız gerekiyor; ama sürekli bir parlamento ortamı var. sürekli x parti böyle, bu hükümet şöyle.. Değişik yani

Evde bir tanecik kolonya vardi baktim 80dereceymiş ama yarim şişe 😟
Aksam disari cikacagiz market için umarim 1 şise bulabilirim. 😕
Umarım bulabilrsiniz :) karaborsaya düşmesi yakındır :)

Sabah benim 20 liraya aldığım x marka bidon kolonya 80drc 2-3 saat içinde 50 liraya çıktı ve şuanda bütün sitelerde satışlar kapalı :)

:)
normal grıpten de ölen bırsuru ınsan var
her zaman temkınlı olmakta yarar var
yerlere tukuren sokaga çişini yapan aksıran tıksıran tuvaletden sonra el yıkamayan ınsanlar var toplu tuvaletlere bastıkları ayakla yuruyorlar sokakta yerlere normalde de oturulmaz oturuyorsanız eve geldıgınızde tum kıyafet yıkanmalı

sızden once tuvalete gıren kısı tuvalet kagıdını yere mı dusurdu ya da kapalı dispanserdeyse bıle acılıp cıkarılan bırsey actı mı kırlı elıyle dokundu mu bılınmıyor tuvaletden sonra ellerını yıkamayan ınsanlar var o kapılara kulplara trabzanlara heryere dokundu :) o yuzden pecetenızı ve hıjyenık spreyınızı yanınızda tasımanızda fayda var

dısarda yemek yedıgınızde ıcerde hazırlayan kısı az once burnunu mu karıstırdı kıl kurdu tenyası mı vardı bılmeden yedıgınız yemekten kapacagınız cesıtlı hastalıklar var o yuzden heryerde yemek ve hersey yenmez

sızden once kıyafet deneyen kısı uyuz muydu ? bulasıcı derı hastalıgımı vardı bılınmıyor o yuzden cıplak tene yıkanmamıs urun gıyılıp denenmez kıyafet ustunden bakılır

hostesın yuzune ozellıkle hapsuran var hasta olsun dıye ...sızın gormedıgınız yerde, soyunma kabınlerınde ,tuvaletlerde, yemek yenılen yerlerde ,oturdugunuz dokundugunuz herseye ınsanlar ne yapıyor bılemezsınız bu yuzden sık el yıkanmalı dısarı cıktıgınızda eller agızda gozde yuzde gezmemelı kozmetık alısverısınde testerları alıp cumburlop dıye yuze surmeden once hıjyenık sprey veya alkol ıle once temızlenmelı :)

sadece bu vırus degıl dunyada vırusten cok ne var ? heryer mıkrop yuvası zaten panıge gerek yok sız temızlıge dıkkat edersenız sıkıntı olmaz

hasta olmamanızın sebebı bagısıklıgınız gucludur belkı ama bu hıc hasta olmayacaksınız anlamına da gelmez sız tedbırı elden bırakmayın . cok cesıtlı hastalıklar var cunku

Bagisikligim oldukca iyi bebeklikten beri iyi toz toprak hayvan icinde buyudum zaten ama birsey olmaz diyemiyorum yine de ben de korkuyorum ve artik dikkat ediyorum etmedigim seylere... 😟 Bundan sonra da dikkat ederim artik, bana bisey olmasa etrafima bulasir yazik.

....aklıma şarbon salgını geldi. Dünyada da ülkede de herzaman böyle salgınlar oluyor.
keşke medya biraz daha net olsa. Şarbon zamanında da tam sayıyı bir öğrenmemiştik. Kaç kişi de görüldüğünü. İnanın hergün başka bir sayı çıkıyordu. Hem de ciddi basın kaynaklarından.
benim kronik hastalıklarım olduğu için salgınları takip ediyorum. Ama genç sağlıklı insanlar benden çok panikliyor. Her salgında.
lütfen gerekli önlemleri alın. Ama Çok üzülmeyin. Takmayın. İnanın sadece bu corona değil heryer virüs , bakteri ( hem de çok tehlikeli olanlardan ) kaynıyor.

Ben mi aşırı rahatım anlamadım dünden beri.

Bu virüs zaten vardı, o adam zaten hangi ildeyse geziyordu. Şimdi bir anda resmi açıklama gelince mi bulaşmaya başlayacak? Zaten en az iki haftadır var bu virüs ülkede.

Evden çıkmamanın sonu yok. Bir haftalık bir aylık olay değil bu. Her şey daha yeni başlıyor, kimbilir de ne kadar sürecek. E beş ay evden çıkılmayacağına göre paniklemeye de gerek yok.

İki gün önce arkadaşım İstanbul'dan geldi ve sosyal ortamlara girmeye devam ediyor, dün başka arkadaşım İstanbul'dan geldi, kendisi ve ev ahalisi günlük hayatına devam ediyor. Zaten bir şey varsa yayılıyor, napayım aylarca dört duvar arasında mı kalayım?

Yani ben elimi kolumu yıkarım, yüzüme gözüme sürmem, kolonya zaten kullanıyorum. Eh daha napayım?

Ellerinizi 30 sn boyunca yikayin 20 sn Altina inmeyin. Mutlaka sabun kullanin. Yuksek alkollu Kolonya tasiyin yaninizda dezenfektan olmazsa bile. Kiyafetlerinizi sik sik yikayin. Mumkun oldukca takviye vitamin alin. Bagisjklik guclendikce hastaliga yakalanma ihtimaliniz dusuk. Aile bireylerinden yasi buyuk olanlar biraz evde kalsa daha iyi. Ben risk altinda calisiyorum 2 aydir bizim aldigimiz onlemler bunlardi. Odayi sik sik havalandirdik. Yurdisindan gelen veya hasta olan arkadaslari da eve gonderdiler rapor aldirip

Bagisikligim oldukca iyi bebeklikten beri iyi toz toprak hayvan icinde buyudum zaten ama birsey olmaz diyemiyorum yine de ben de korkuyorum ve artik dikkat ediyorum etmedigim seylere... 😟 Bundan sonra da dikkat ederim artik, bana bisey olmasa etrafima bulasir yazik.
bu dusunce kurtarır zaten ...
etrafıma bırsey bulastırmayayım dıyen ınsan yeterı ozenı gosterıyordur :)
stres yapmayın domuz grıbı, sarbon ,kus grıbı... hatırlayamadıgım 2-3 senede bır tum dunyayı saran ,yoklayan bır durum. gelır gecer .

birçok insan elini yüzünü yıkamayı öğrenir bu vesileyle belki de...vadesi dolan da gidecektir yapacak bir şey yok,tedbir bizden takdir Allahtan.

Ben annemi kolonoskopi yaptıracağım az evvel Haseki acildeydim ilaçlar ağır geldi anneme
Sabahta marketteydim herşey duruyor normaldi

Burası ne böyle yok kolonya bitmiş yok stok yok
Yapmayın etmeyin ya arkadaşlar ben en iyisi
Normal hayatıma bakayım buraya bakarsam ansiyeten öleceğim korona dan değil

....aklıma şarbon salgını geldi. Dünyada da ülkede de herzaman böyle salgınlar oluyor.
keşke medya biraz daha net olsa. Şarbon zamanında da tam sayıyı bir öğrenmemiştik. Kaç kişi de görüldüğünü. İnanın hergün başka bir sayı çıkıyordu. Hem de ciddi basın kaynaklarından.
benim kronik hastalıklarım olduğu için salgınları takip ediyorum. Ama genç sağlıklı insanlar benden çok panikliyor. Her salgında.
lütfen gerekli önlemleri alın. Ama Çok üzülmeyin. Takmayın. İnanın sadece bu corona değil heryer virüs , bakteri ( hem de çok tehlikeli olanlardan ) kaynıyor.
hah aynen de bu ıste
heryer vırus bakterı aldıgımız havada mıkrop var zaten
bız temızlıgımıze dıkkat ettıkten sonra daha ne yapılabılınır kı zaten

26 yasimdayim bildigim bir hastaligim yok ve yine bildigim kadariyla kolay hasta olmayan biriyim ama insan boyle okudukca korkuyor.
Stok yapmayacagim eksikleri alacagim eve ama suan marketin durumunu bilemiyorum herseyi toplamadilarsa alirim insallah😕😕😕
Dünyayı etkilediği ve Çin'den gelen ilk görüntüler yüzünden bu kadar panik, insanlar sokak ortasında aniden düşüp ölüyordu, yalan yok baştan o görüntüleri izleyince bende ne oluyor dedim ama sonra çok araştırdım, dünya sağlık örgütünü takip ettim, virüsün tarihçesini araştırdım, Corona virüs geniş bir virüs ailesi, çok çeşitleri var, bizde en sık görülen tipi soğuk algınlığına sebep olanıydı, solunum yollarını etkiliyor, ateş, sıtma, öksürük, kemik ağrıları, halsizlik yapıyor üst solunumu etkiliyor, covid19 tipi olan bu virüste aynı şekilde ama ciğerlere etkisi çok alt solunum enfeksiyonuna sebep oluyor, ölenler akciğer, kalp gibi sorunları olan ve daha çok yaşlı insanlar, onlarda bile virüsten her etkilenen ölmüyor, ölümlerden daha fazla virüse yakalanıp iyileşen vaka var, aniden düşüp ölenler kandaki oksijen seviyesinin düşmesi ve ani kalp durması gibi şeyler yaşadığından, ki bugün zatürrede de ölüm sebebi kandaki oksijen seviyesinin düşmesi, karbondioksit seviyesinin yükselmesi, belli yaşın üzerindeyseniz de ölüm riski yüksek, annem zatürre oldu doktorlar panikledi, yoğun bakıma yatırma durumu bile gündeme geldi, doktorların panik yaptığı zatürre oluşu değildi, kandaki oksijen seviyesinin düşmesiydi, kilolu oluşu, sigara kullanması, tansiyon ve diyabet hastalığına ek yaşlı hasta oluşu onu riskli gruba sokuyordu, bunları yazıyorum korkunuz paniğe dönüşmesin diye yazıyorum, tedbir alın mutlaka ama bulaşırsa öleceğiz diye de korkmayın olur mu?

İnsanlar koronadan değil panikten ölecek.

Hayır paniklemek hastalığı engelliyorsa hepimiz panikleyelim, sorun değil.

Panik ve fırsatçılık
On gün önce 200ml boğaziçi kolonyasını 7 TL ye aldım aylık alışverişimin içinde, az önce kardeşim almış 200 ml şişeyi 20 TL den, yuh artık diyorum ya

İnsanlar koronadan değil panikten ölecek.

Hayır paniklemek hastalığı engelliyorsa hepimiz panikleyelim, sorun değil.
benımde korkum bu
bırde eve esya stoklamalar zaten yuksek olan fıyatları da yukseltecek ve gercekten ıhtıyacı olan ınsanlar da erısemeyecek bu da halkın daha fazla gergınlık ve stres yasamasına huzurun bozulmasına neden olacak

aynen dedıgınız gıbı panık ve stresden hasta olacaklar

Panik ve fırsatçılık
On gün önce 200ml boğaziçi kolonyasını 7 TL ye aldım aylık alışverişimin içinde, az önce kardeşim almış 200 ml şişeyi 20 TL den, yuh artık diyorum ya
cok uzucu deprem zamanı da boyle yapmıstı kotu olan ınsanlar :KK43:

Ben annemi kolonoskopi yaptıracağım az evvel Haseki acildeydim ilaçlar ağır geldi anneme
Sabahta marketteydim herşey duruyor normaldi

Burası ne böyle yok kolonya bitmiş yok stok yok
Yapmayın etmeyin ya arkadaşlar ben en iyisi
Normal hayatıma bakayım buraya bakarsam ansiyeten öleceğim korona dan değil
İnternete şöyle bir bakın :) kolonya vs için konuşuyorum kolonya veya el dezenfektanı almaya kalkın el dezenfektanı için mesela 10 siteye bakın 1 tane dahi bulamayacaksınız :)

Panik ve fırsatçılık
Sabah n11 den marka bir kolonya aldım bidon olarak :)
ben 22 TL ye aldım, aldıktan 2-3 saat sonra 48 TL ye çıktı :)

Ve şuan da sitelerde kolonya adına bir şey yok :) Şaka gibi

X