Concerta acill yardım zor durumdayım...

Çünkü ripazol tablet formunda olan bir ilaç. İlaç her yerine eşit dağılmış. Kırılabilir. Ama concerta uzun salınımlı bir ilaç. Mekanizması farklı. Kana yavaş yavaş veriliyor. İlacın altında piston görevi gören itici, suyla şiştikçe kana yavaş yavaş ilaç salıveren bir kısım var. O yüzden kırılmamalı. Elma ile armutu karıştırmayalım 😊
Aaa ama ripazol kirilabiliyor, siz yanlis biliyorsunuz. Ustelik insanlari da yanlis yonlendiriyorsunuz 🙄😅

Bana dikkat eksikliği teşhisi koyan ve ilaç yazan doktorum gerçekten alanında çok iyidir GATA mezunu ve kapanmadan önce orada çalışmış.
Bir antidepresan (ismini vermeyeyim), sabah concerta ve daha iyi konsantrasyon için benim fikrimi önemseyerek akşam uykudan 6 saat önceye tekabül edecek şekilde almam için ritalin yazdı.
1 ay pek düzenli olmasa da kullandım ve bir ayın sonunda kontrole gittiğimde yukarda bazı arkadaşların yazdığı gibi ilacı zaman ve gün olarak düzenli kullanamadığım için bir sorun olup olmadığını sordum.
Çünkü anlatılanlar ve okuduğum kadar sihirli değnek etkisi göremedim. İnkar edemem tabi ki iyi geldi ama düşünün öyle berbat haldeymişim ki ilaçlar beni anca standarta çekti🙈 yine iyi evin yolunu bulabilmişim😂

Doktorum şunu söyledi: Antidepresanı her gün iç. Saatini bir iki saat kaçırsan da iç. Concerta ve Ritalini her gün içmek zorunda değilsin. Yoğun bir gün geçireceksen ihtiyacın varsa iç. Bu uyarıcı ilaçları antidepresan ve antibiyotik gibi düzenli kullanım sonucu etki eder diye düşünme günlük düşün, ağrı kesici gibi”
Gerçekten de her gün almadım ve ilk aydan daha iyiyim.
Sonra eczacı arkadaşa “neden antidepresan içiyorum bu ilacı kademeli mi bırakmalı ben depresif değilim” diye sordum. Doktoru mu sorguluyorsun dedi. Senin içtiğin bu antidepresan sadece depresyon amacı ile verilmemiş sana. Tedavini bütüncül düşün gibi bişeyler söyledi. Antidepresan ve concertayı birlikte aldığımda daha iyi gibi geliyor.
Benim doktorumun uzmanlık alanlarından biri yetişkin tipi dikkat eksikliği olduğu için ben ona güveniyorum. Siz ilaçla ilgili sıkıntılarınızı doktorunuzla paylaştınız mı? Paylaşmadıysanız lütfen danışın ondan habersiz bir şey yapmayın çünkü hepimizin durumu kendine özgü.

Kızlar merhaba ben yaklaşık 2 haftadır düzenli olarak concerta kullanıyorum (doktor tavsiyesiyle tabiki ) sorum şu bu ilacı her kullandığımda evet çok güzel odaklanabiliyorum fakat akşama doğru aşşşırı derecede stres yapıyor ağlayasim geliyor durduk yere sinirleniyorum herseye elim ayağım titriyor qma maalesef bu kadar kısa zamanda bağımlılık yaptı ve bırakamıyorum ne yapmam lazım ne olur yardım edin 🥺🥺🥺
Ilk 2 haftadan sonra yan etkiler azalmaya baslar.2 hafta daha kullanın. Yan etkiler gecmezse doktir esliginde kademeli olarak birakin.

18 yaşındaysanız ne diye abiniz kontrol ediyor? Siz kendi ilaç takibinizi yapıp, doğru şekilde kullanmaktan neden acizsiniz? Bunu sizi kırmak için demiyorum. Merak ettim gerçekten. Neden kendiniz ilaç takibinizi yapmıyorsunuz?

Kendi başınıza da randevu alabilirsiniz ayrıca. Mhrs den alınıyor. 18 yaşın altında bile olsanız çocuk psikiyatriye gidersiniz ve doktor sizinle görüşürüz. Abinizle ilaç takibi yapmaz. Sonuçta çocuk değilsiniz ki.
Hanımefendi düşüncelerinizde haklısınız fakat kendi ilaç takibimi yapmaktan veya doktorla konuşmaktan aciz olduğum için değil aile büyüklerimin isteği böyle olduğu için annem ve babam çalıştıkları için benimle ilgilenemiyorlar ve kontrolumu tamamen abimin eline bıraktılar abim de kendi kafa yapısınca benim elime vermiyor her sabah gel yarim vercem diyor benim elimde olan bir durum değil ben sadece yaşamış olduğum yan etkilerin normal olup olmadığını merak ettim teşekkür ederim paylaştığınız fikirler için 🙏

Aslında doktor bu ilacı yazarken en düşük dozu vermişti yani bölerek icmemi istedi ama abim bana bu ilacı verirken hep yarım veriyormuş ilk günden beri zaten elim ayağım titriyordu abime söyledim doktorla konuştum dedi onun dalgınlığıma yüzünden hep 2 katı fazla kullanmisim
10 senedir concerta kullanıyorum bu ilaç asla bölünmez. Doktor kontrolünde kullandığınızdan ya da Ritalin olmadığından emin misiniz?

Concerta kırılarak içilmez. Bir yanlışınız var. Ayrıca ağızdan alınca da bağımlılık yapmaz. Burnunuzdan mı çektiniz? Dalga geçmiyorum. Ciddi soruyorum.

Kırarak iç demez ya normal şartlarda doktor, bir sıkıntı var gibi.

Ritalin verirdi eğer kır deseydi. Kaç mg ile başladınız??? Abiniz ne alaka onu anlamadım.
Şimdi seni etiketleyecektim.

Kırarak almamizin zarari nedir acaba ? En azından onu öğrensem
Zararından ziyade o ilaç kırılmaz. Concerta uzun salınımlı bir ilaçtır. Aldığınızda belli saatler boyunca (mesela 10 saat) vücudunuza yavaşça dağılır etken maddesi. Bu yüzden kırılmasının en ufak mantığı yoktur, doktor da kırılmasını asla önermez. Ritalin ise bu ilacın kısa salınımlısıdır. Kullandığınızda tamamı vücudunuzda dağılır. Bu yüzden doz azaltmak için kırılarak kullanılabilir. 10 senelik tanılı DEHB hastasıyım ve bu ilaçları kullanıyorum, hiç inanamadım söylediklerinize üzgünüm

10 senedir concerta kullanıyorum bu ilaç asla bölünmez. Doktor kontrolünde kullandığınızdan ya da Ritalin olmadığından emin misiniz?
Evet ritalin değil eminim tekrar açıklıyorum ben abimle beraber bir psikiyatriye gittim durumumu anlattım ve doktor bana 34mg lik kutuda concerta adlı ilacı verdi abim eczaneden ilaci aldı ve benim elime vermedi her sabah yanıma gel ben sana veririm dedi ve hep yarısını bölerek veriyordu sorduğum zaman doktorun böyle dediğini söyledi sonra da dediğim gibi bu yan etkiler ortaya çıkmaya başladı

Zararından ziyade o ilaç kırılmaz. Concerta uzun salınımlı bir ilaçtır. Aldığınızda belli saatler boyunca (mesela 10 saat) vücudunuza yavaşça dağılır etken maddesi. Bu yüzden kırılmasının en ufak mantığı yoktur, doktor da kırılmasını asla önermez. Ritalin ise bu ilacın kısa salınımlısıdır. Kullandığınızda tamamı vücudunuzda dağılır. Bu yüzden doz azaltmak için kırılarak kullanılabilir. 10 senelik tanılı DEHB hastasıyım ve bu ilaçları kullanıyorum, hiç inanamadım söylediklerinize üzgünüm
En azından bir zararı olmamasına sevindim fakat nefes darlığı, stres, öfke, uykusuzluk gibi birçok yan etki gösterdi ama anladığım kadarıyla bunlar normal yani endişelenmeye gerek yok değil mi ?

En azından bir zararı olmamasına sevindim fakat nefes darlığı, stres, öfke, uykusuzluk gibi birçok yan etki gösterdi ama anladığım kadarıyla bunlar normal yani endişelenmeye gerek yok değil mi ?
Yan etkileri normal ancak concerta’nın 34 mgsi yok. 36 olmalı o. Ya da 54.
Yanınızda mı kırıyor abiniz ilacı?

Evet pardon 36mg olacaktı hayır odasında kırıyor
Bu arada ilacın kırılmasının zararı var mı emin değilim. Onu kırmak için bıçakla falan kesmek gerekir sanırım. Normal yapıda klasik bir ilaç değil.
Bahsettiğiniz yan etkiler bende de oluyordu doz artırım zamanlarında ama herkes için farklı tehlikeler arz edebilir.
Bu ilaç meselesini abinizle ilerletmeyin. Doktorunuza yalnız gidip durumu ve yan etkileri anlatın.

Bu arada ilacın kırılmasının zararı var mı emin değilim. Onu kırmak için bıçakla falan kesmek gerekir sanırım. Normal yapıda klasik bir ilaç değil.
Bahsettiğiniz yan etkiler bende de oluyordu doz artırım zamanlarında ama herkes için farklı tehlikeler arz edebilir.
Bu ilaç meselesini abinizle ilerletmeyin. Doktorunuza yalnız gidip durumu ve yan etkileri anlatın.
Evet bıçakla kesiyor, yanı doktora gidemem ondan habersiz tek çıkamıyorum dışarı, götürecek kimse de yok, ilacın yan etkilerinin normal olmasına sevindim, kullanmaya devam edebilirim, teşekkür ederim 🙏

Kızlar merhaba ben yaklaşık 2 haftadır düzenli olarak concerta kullanıyorum (doktor tavsiyesiyle tabiki ) sorum şu bu ilacı her kullandığımda evet çok güzel odaklanabiliyorum fakat akşama doğru aşşşırı derecede stres yapıyor ağlayasim geliyor durduk yere sinirleniyorum herseye elim ayağım titriyor qma maalesef bu kadar kısa zamanda bağımlılık yaptı ve bırakamıyorum ne yapmam lazım ne olur yardım edin 🥺🥺🥺
Concertanin etkisi gectiginde aksama dogru bu tarz semptomlar olabilir, uzun etkili bir stimulant yazabilir doktorunic, ya da Aksam uzeri kisa etkili bir ilac yazabili.. bagimli degilsiniz muhtemelen

Teşekkür ederim 🙏
Bunlarin hepsi doktorla cozulecek seyler. Eger gittikce daha fazla almaya basladiginizi farkederseniz o zaman bagimlilik oluyor olabilir, o zaman da doktora danisirsiniz.

bu arada diger uyeler icin, intihar ya da suistimal tehlikesi oldugunda aile uyelerine ilac kontrolu verilebiliyor

Aslında doktor bu ilacı yazarken en düşük dozu vermişti yani bölerek icmemi istedi ama abim bana bu ilacı verirken hep yarım veriyormuş ilk günden beri zaten elim ayağım titriyordu abime söyledim doktorla konuştum dedi onun dalgınlığıma yüzünden hep 2 katı fazla kullanmisim
Bu ilaç yapı olarak bölünmez. Kullandığınız ilacın concerta olduğuna emin misiniz?

Kırarak almamizin zarari nedir acaba ? En azından onu öğrensem

Ben de concerta kullanıyorum doktor salınım sebebiyle dedi yani salınımı kirilmayacak şekilde yapılmış kırılınca etkili olmayacağını söyledi. Doktora tekrar sorun doz için. Ben ilk başladığımda sabah saatlerinde aşırı heyecanlı ve manik akşama doğru da biraz stresli ve endişeli yapıyordu zamanla bu yan etkileri geçti. Doz için mutlaka doktora sorun.

Pat diye bağımlılık yapmaz ki.
Ayrıca doktorun dediği doz ile başlanır o şekilde biter.
Kaç yaşındasınız?
Tek onu mu verdi yanında ritalin de verdi mi?
Kaygılarını vs için doktorunuzla görüşün ilacın saatleri ve dozu ile ilgili sizi bilgilendirir.

Concertayi kırarak veriyordu ?
Sebep ?
Hiç bı doktor kır iç demez ki onu, kırılmaz

X