Concerta acill yardım zor durumdayım...

Pat diye bağımlılık yapmaz ki.
Ayrıca doktorun dediği doz ile başlanır o şekilde biter.
Kaç yaşındasınız?
Tek onu mu verdi yanında ritalin de verdi mi?
Kaygılarını vs için doktorunuzla görüşün ilacın saatleri ve dozu ile ilgili sizi bilgilendirir.
Düşük doz gerekli görüldüyse, yaninda ekstra bir ilaç daha vermez ki

Bana dikkat eksikliği teşhisi koyan ve ilaç yazan doktorum gerçekten alanında çok iyidir GATA mezunu ve kapanmadan önce orada çalışmış.
Bir antidepresan (ismini vermeyeyim), sabah concerta ve daha iyi konsantrasyon için benim fikrimi önemseyerek akşam uykudan 6 saat önceye tekabül edecek şekilde almam için ritalin yazdı.
1 ay pek düzenli olmasa da kullandım ve bir ayın sonunda kontrole gittiğimde yukarda bazı arkadaşların yazdığı gibi ilacı zaman ve gün olarak düzenli kullanamadığım için bir sorun olup olmadığını sordum.
Çünkü anlatılanlar ve okuduğum kadar sihirli değnek etkisi göremedim. İnkar edemem tabi ki iyi geldi ama düşünün öyle berbat haldeymişim ki ilaçlar beni anca standarta çekti🙈 yine iyi evin yolunu bulabilmişim😂

Doktorum şunu söyledi: Antidepresanı her gün iç. Saatini bir iki saat kaçırsan da iç. Concerta ve Ritalini her gün içmek zorunda değilsin. Yoğun bir gün geçireceksen ihtiyacın varsa iç. Bu uyarıcı ilaçları antidepresan ve antibiyotik gibi düzenli kullanım sonucu etki eder diye düşünme günlük düşün, ağrı kesici gibi”
Gerçekten de her gün almadım ve ilk aydan daha iyiyim.
Sonra eczacı arkadaşa “neden antidepresan içiyorum bu ilacı kademeli mi bırakmalı ben depresif değilim” diye sordum. Doktoru mu sorguluyorsun dedi. Senin içtiğin bu antidepresan sadece depresyon amacı ile verilmemiş sana. Tedavini bütüncül düşün gibi bişeyler söyledi. Antidepresan ve concertayı birlikte aldığımda daha iyi gibi geliyor.
Benim doktorumun uzmanlık alanlarından biri yetişkin tipi dikkat eksikliği olduğu için ben ona güveniyorum. Siz ilaçla ilgili sıkıntılarınızı doktorunuzla paylaştınız mı? Paylaşmadıysanız lütfen danışın ondan habersiz bir şey yapmayın çünkü hepimizin durumu kendine özgü.
GATA kapanmadi eğitim araştırmaya evrildi

Evet bıçakla kesiyor, yanı doktora gidemem ondan habersiz tek çıkamıyorum dışarı, götürecek kimse de yok, ilacın yan etkilerinin normal olmasına sevindim, kullanmaya devam edebilirim, teşekkür ederim 🙏
Ondan habersiz çıkamıyorum derken
Ne bu zorbalık ?
Concertadan dehb den daha büyük sorununuz var

Pat diye bağımlılık yapmaz ki.
Ayrıca doktorun dediği doz ile başlanır o şekilde biter.
Kaç yaşındasınız?
Tek onu mu verdi yanında ritalin de verdi mi?
Kaygılarını vs için doktorunuzla görüşün ilacın saatleri ve dozu ile ilgili sizi bilgilendirir.
18 yaşındayım evet tek onu verdi

Concerta dikkat dağınıklığı için kullanılmıyor mu niye bağımlılık yapsın antidepresan mı bu
Size ağır geldiyse biraz daha hafif muadili olan ritalin var doktorunuz ona geçebilir ritalin bende daha etkili olmuştu concertadan memnun kalmamıştım. Ayrıca bu ilaçlar tak diye kesilmiyor azaltarak bırakmak gerek. Başlarken bile önce bir süre yarım, sonra tam tablet içiliyor

Concerta dikkat dağınıklığı için kullanılmıyor mu niye bağımlılık yapsın antidepresan mı bu
Size ağır geldiyse biraz daha hafif muadili olan ritalin var doktorunuz ona geçebilir ritalin bende daha etkili olmuştu concertadan memnun kalmamıştım. Ayrıca bu ilaçlar tak diye kesilmiyor azaltarak bırakmak gerek. Başlarken bile önce bir süre yarım, sonra tam tablet içiliyor
Concerta başta yarim sonra tam mi içiliyor ?

Concerta başta yarim sonra tam mi içiliyor ?
Ritalin daha hafif, kısa süre etkili (2-4 saat), concerta ise bi tık daha ağır, uzun süre etkili (5-6 saat) olduğu için doktorum bana önce hafif olan ritalini başlattı sonra concertaya geçtim. Ritalin daha hafif olmasına rağmen ilk hafta yarım tablet şeklinde aldım. Eminim concerta için de böyledir. Ritalinden concertaya geçtiğim için concertayı yarım kullanmadım tabi, ben bu ilaçlara ilk başta başlanırken böyle başlanıyor anlamında söyledim. Concertadan garip bi şekilde daha az verim alınca ritaline geri döndüm ve ilacı bırakırken yarım yarım içip sonra kullanmayı kestim. Kısaca azar azar başlanır, azar azar kesilir. Birden başlayıp birden bırakmak ağır geliyor. Sizde bağımlılık yaptığını düşünmüyorum bence dozaj ayarlaması yeniden yapılabilir doktor tarafından veya ritaline geçmek isteyebilirsiniz

Kırarak almamizin zarari nedir acaba ? En azından onu öğrensem

o hapın kapsülü özel bir kapsül. Mide özsuyu ile temas ettiğinde yaklaşık 2-3 saatte kontrollü olarak içerisindeki madde vücudunuza salınıyor. Eğer kırıp içiyorsanız hepsini birden salıyorsunuz demektir o da semptomlarınızı açıklıyor.

Ayrıca kırmızı reçeteli ilacı yok abim dedi yok komşum böyle dedi diye hangi cesaretle içtiniz?

Concerta’yı yıllarca ben de kullandım sonrada doktorumla kontrollü bir şekilde bıraktık. Doğru kullanırsanız bağımlılık yaratmaz. İlk başladığımda ilacın etkisi geçmeye yakın bende de bazı semptomlar oluyordu özellikle mide bulantısı ve halaizlik gibi. Bunlar 1 ay sonra kayboluyor.

Müsaadenizle size bir şey sormak istiyorum, yani açıklaması biraz uzun bir mesele ama😅 doktor bana concerta adlı ilacı yazdığı zaman abim eczaneden 3 4 kutu falan aldı, bayağı var yani bizde şuan, ve abimle bu yıl tanıştık o yüzden ne yapıp yapamayacağını bilmiyorum😰 ama kendisi biraz çok bilmiş bir adam, yani etrafındaki insanlara kafasına göre concerta kullandırabilecek biri , birine kullandirdiginindan şüpheleniyorum tam öğrenemedim ama o kişiye de; sende dehb var al sende kullan diyormuş ve açıkçası abime de pek güvenemiyorum dediğim gibi bu yıl tanıştık ve doktorda şöyle bir sahne oldu; ilk içeri girdiğimizde doktor şikayetin nedir dedi, ben kesinlikle bir dikkat eksikliğinden bahsetmedim, (kendimde öyle bir şey olduğunu düşünmüyorum çünkü) sadece depresif hallerimden bahsettim, mutsuzum falan dedim, stres sinir vs bu şekil ve ben bu belirtilere antidepresan yazılmasını umud ediyordum😐😐😐 sonra işte doktor başını salladı iki üç soru sordu, sonra abim araya girdi sen çık ben doktorla konuşçam dedi, bir 10 dk falan konuştular, sonra doktor beni çağırdı ben şimdi sana bir ilaç vercem bunu sabahları içersin falan dedi? ama ilacın adını söylemedi😖 abim kağıdı alıp çantasına koydu, sonra eve döndük akşam da eczaneden ilacı almıştı, 4 kutu 36mg concerta ama bana vermedi işte, kırıyor yarıya bölüyor her sabah veriyor şimdi ben şüphede kaldım, ya doktor antidepresan yazdıysa abim bunu aldıysa? yada doktora ben çıktığımda dikkat dağınıklığım olduğunu söylediyse? offffff ne yapmam lazım çok tereddütte kaldım ve dikkat bozuklugum olduğunu da düşünmüyorum😔 öte yandan ilacı kullandirdigi bir diğer kişi? Sonuçta eğer söylediklerimde haklıysam ikimize de doktor tavsiyesi olmadan yasa dışı ilaç kullandiriyor olacak? Ve dün okuduğum bir yazıda bu ilacı kullanan kişilerde anı ölümler meydana gelebildiği yazıyordu 😨 doktora girmeme de izin vermiyor ne yapmam gerek sizce?

Sizin yerinizde olsam ilacı içmem. Nerden tutsak elimizde kalıyor. O nasıl doktor böyle teşhis mi konur? Bana dünya kadar test yapıldı. Doktor bir sürü soru sordu buna rağmen ilaç öyle 4 kutu filan yazılmadı. Her ay kontrolde birer kutu yazıyor belki bitirmediğimi söylesem yazmaz bile.
Yukarda bir arkadaşın verdiği bilgiler de çok kafa karıştırıcı. Yarım içip tama geçmek, ritalinin concertadan hafif olması… ilacı kademeli bırakmak… bunlar benim araştırmalarım ve doktorumdan aldığım bilgilerle çok alakasız.

İçmeseniz bişey olmaz konu sahibi. Sizde dikkat eksikliği teşhis edilmemiş ki.

Allah var bir ara bişey yazacaktım boşver dedim şimdi beni şüphelendirdiniz yazayım: Doktor abinizin arkadaşı ya da tanıdığı mı? 18 yaşındasınız sınava mı hazırlanıyorsunuz? Çünkü doping etkisi yapsın diye böyle etik olmayan şekilde ilaç yazdıran çok.

Bakın size önemli bir şey söyleyeyim lütfen ciddiye alın. Eğer sizde dikkat eksikliği yoksa bu ilaç ve muadilleri size zarar verir çünkü beynimizde odaklanma, bellek ve karar verme merkezlerinin olduğu prefrontal cortexe etki ediyorlar. Bizim oradaki hücreler hasarlı, ilaçlar onları onarıyor ama sizde dikkat eksikliği yoksa bahsettiğim bölgelerde sorun yok bu sebeple aldığınız ilaç o bölgeye zarar veriyor, aşındırıyor.
Aşırı temiz bulaşığı bulaşık makinesine yerleştirdiğinizde bulaşık deterjanının kir bulamayınca tabağı aşındırması gibi düşünün.

Rica ediyorum sağlığınızı yeni tanıştığınız abinizin eline bırakmayın. Gidin başka bir doktorla görüşün. Bir şey varsa da üstünü örtmeyin belki gerçekten dikkat eksikliği var belki anksiyete belki depresyon var sakın ezbere ilaç kullanmayın.

Müsaadenizle size bir şey sormak istiyorum, yani açıklaması biraz uzun bir mesele ama😅 doktor bana concerta adlı ilacı yazdığı zaman abim eczaneden 3 4 kutu falan aldı, bayağı var yani bizde şuan, ve abimle bu yıl tanıştık o yüzden ne yapıp yapamayacağını bilmiyorum😰 ama kendisi biraz çok bilmiş bir adam, yani etrafındaki insanlara kafasına göre concerta kullandırabilecek biri , birine kullandirdiginindan şüpheleniyorum tam öğrenemedim ama o kişiye de; sende dehb var al sende kullan diyormuş ve açıkçası abime de pek güvenemiyorum dediğim gibi bu yıl tanıştık ve doktorda şöyle bir sahne oldu; ilk içeri girdiğimizde doktor şikayetin nedir dedi, ben kesinlikle bir dikkat eksikliğinden bahsetmedim, (kendimde öyle bir şey olduğunu düşünmüyorum çünkü) sadece depresif hallerimden bahsettim, mutsuzum falan dedim, stres sinir vs bu şekil ve ben bu belirtilere antidepresan yazılmasını umud ediyordum😐😐😐 sonra işte doktor başını salladı iki üç soru sordu, sonra abim araya girdi sen çık ben doktorla konuşçam dedi, bir 10 dk falan konuştular, sonra doktor beni çağırdı ben şimdi sana bir ilaç vercem bunu sabahları içersin falan dedi? ama ilacın adını söylemedi😖 abim kağıdı alıp çantasına koydu, sonra eve döndük akşam da eczaneden ilacı almıştı, 4 kutu 36mg concerta ama bana vermedi işte, kırıyor yarıya bölüyor her sabah veriyor şimdi ben şüphede kaldım, ya doktor antidepresan yazdıysa abim bunu aldıysa? yada doktora ben çıktığımda dikkat dağınıklığım olduğunu söylediyse? offffff ne yapmam lazım çok tereddütte kaldım ve dikkat bozuklugum olduğunu da düşünmüyorum😔 öte yandan ilacı kullandirdigi bir diğer kişi? Sonuçta eğer söylediklerimde haklıysam ikimize de doktor tavsiyesi olmadan yasa dışı ilaç kullandiriyor olacak? Ve dün okuduğum bir yazıda bu ilacı kullanan kişilerde anı ölümler meydana gelebildiği yazıyordu 😨 doktora girmeme de izin vermiyor ne yapmam gerek sizce?
Kullanma ilaci. bence abinin doktorla bir cesit alisverisi var. bu ilaclar zor bulunuyor. seni ya da senin gibi bir suru kisiyi ilaclari yazdirmak icin kullanip sonra goturup millete satiyor olabilir.

Boyle sacmalik mi olur ya bir yasima daha girdim. Yerinde olsam abine bir sey soyleyemiyorsan bile gizliden sikayet et doktoru. korkar bir daha boyle isler cevirmeye.

bir dakika.. benim bildiğim concerta 2 kutudan fazla yazılmıyor yani en fazla 2 aylık doz şeklinde yazılıyor

nasıl yeni tanıştığınız abiye güveniyorsunuz ah be kuzum

benim kızımda da var dikkat eksikliği oda kullanıyor aynı ilacı testlere girdi de teşhis öyle kondu

bilemiyorum kafam karıştı

yeni tanıştığınız abi nasıl oluyor onu anlamadım... ayrıca anne babanız nerede onlarla görüşün madem tek başına çıkamıyorsunuz... ilk önce anne yada babanızla konuşup sizi doktora götürsün... sonra ilaç kısmına odaklanın. garip birşeyler var anlayamadığım.

Diğer konunuzla birlikte bu konunuz gece rüyama girdi ailemden kaçıyordum. Eğer anlattıklarınız tamamen doğru ise gerçekten istismarcı ve kriminal yani tam Müge Anlı’lık bir aileniz var. Sim kart yakmalar, şaibeli şekilde ilaç vermeler, sokağa çıkartmamamalar bunlar düpedüz istismar. Kaçın ve polise gidin durumu anlatın belgeleyin gerekirse. Hiçbir koşul şu içinde bulunduğunuzdan kötü olamaz.

X