Çok moralim bozuk

İlk kez karşılaştığınız için doğal olarak şaşırmışsınız. Normalde tabi ki bir üniversite öğrencisinden beklenen de budur. Evet haklısınız özel üniversitelerde bir hoca hakkında fazla şikayet giderse elbette sorun oluyor. Ama orda tek bir öğrencinin terbiyesizliğiyle böyle bir sorun olmazdı. Bizim hocalarımız direkt söylerdi ‘dinleyemeyecekler direkt sınıfı terketsin’ diye.. Hatta bazı hocalarımız ilk 10dakikadan sonra sınıfa girmeyi bile yasaklıyordu, ders bölünecek diye. Yani bu kadar katı hocalarımız da vardı. Çoğu hocamız da sizin gibi dışarıdan gelen hocalardı. Eğer hoca alanında gerçekten iyiyse ve bir otorite sağlayabiliyorsa bu sınıfta hemen hissediliyor ve herkes buna uyuyor. Sizin için de bir tecrübe oldu en azından. Anlıyorum mizacınıza ters belki ama maalesef bazen de biraz sert olmak gerekiyor işte hocam..

Dediğim gibi şimdiye kadar hiç sert olmam gerekmedi, 150 kişilik sınıfta susun bile demem gerekmedi. 30 kişilik sınıfta sorun yaşamak garip geliyor. Yapı olarak güler yüzlüyüm ama suratsız bir şekilde ders anlatmam gerekiyor sanırım burada.

Ben o ogretmenin yerinde olsam firlatirim suratina o dersin bir senelik parasini. Cik git bir sene ugrama derim bir de. Dersten de birakirim seneye tekrar alir. Rezil rusva olur bir daha da yapamaz bu saygisizligi. Iyiki uni.de kalmamisim ben tahammulum sıfir benim bu tarz saygisizliklara. Aile terbiyesi alamamis koca koca adamlarla ugrasamazdim ben sanirim.

Devlette böyle bir durum yaşanmıyor, tüm özellerde de yaşanmıyordur, bunlar bina üniversitelerine özel. Öğrenciler oraya sadece para ile geliyor, sınava çalışıp bir emek vermiyorlar ki.

Siz beni çok iyi anlamışsınız, çok teşekkür ederim. Buradaki arkadaşlar hep dışarı çıkarsaydın dediler ama normal biri değildi, öyle yapsam çok daha kötü tepkiler verebilirdi, normal bir durum değildi yaşadığım, normal bir insan olsa zaten böyle bir olay yaşanmazdı.
Rica ederim.Dışarı çıkarmanız ya da konumunuz gereği haddini bildirmeye çalışmanız karşı tarafı daha da kışkırtacaktır.Ki okul yönetiminin ciddiyetsizliğinden dolayı sonuç alamayacağınız kesinken;onu kışkırtmaktan başka bir işe yaramaz.Aynen söylediğiniz gibi normal bir psikolojide olsa bu davranışı yapmaz.Ayrıca bu davranış baba parasıyla özel üniversitede okuyan şımarık öğrenci profiline hiç uymuyor.Bu etiketteki öğrenciler en fazla ukala,egolu veya saygısız olabilir.Sizin karşınızdaki basbayağı psikolojik problemleri olan biri.Sabırla dönemi tamamlamanız dileğiyle...

Devlette böyle bir durum yaşanmıyor, tüm özellerde de yaşanmıyordur, bunlar bina üniversitelerine özel. Öğrenciler oraya sadece para ile geliyor, sınava çalışıp bir emek vermiyorlar ki.

Haklisiniz hocam bu onlara has. Kendi uni. Yillarimi dusunuyorum da saygida kusur etmezdik biz. 100 kisiydik bir sinifta cit ses olmazdi. Asla incitmezdik ya da kirmazdik hocalarimizi. Derste bu saygiyi korurduk mesela ama aralarda birlikte kahve sigara icebilecek kadar da dosttuk ayni zamanda. Keske hepsi kapansa bu sacma binalarin da kurtulsak bu yuruyen egolardan

Merhaba arkadaşlar,

İnanılmaz moralim bozuk, sabahtan beri kafamı dağıtmak için uğraşıyorum ama başaramadım, durdukça daha çok moralim bozuluyor. Belki birisi takma aman buna mı taktın derdini seveyim der, ya da benimde başıma geldi üzülme der diye anlatmak istedim.

9 yıldır bir devlet üniversitesinde akademisyen olarak çalışıyorum. Öğrencilerle aram çok iyidir, beni çok severler, mezun olan öğrencilerimle hala görüşürüz, bende onları çok severim ve çok önemserim, hatta bir sene okulda yapılan ankette en sevilen hoca olarak seçildim, zaten insan olarak güleryüzlü, sakin mizaçlı bir insanım, genel olarak herkesle iyi anlaşırım ama öğrencileri daha da bir çok seviyorum, onlarla olmak onlara bir şey anlatmak, bana saygı ile bakmaları hayatta en keyif aldığım şeylerden.

Özetle bugüne kadar bir öğrenci ile hiç sorun yaşamadım ama bugün öyle bir sorun yaşadım ki 9 yılın hakkını çıkardı. Bu sene ilk defa özel bir üniversiteye dışardan derse gidiyorum, orada kadrom yok yani. Gitmeden önce özeldeki öğrenci profilinin ders dinlerken biraz daha isteksiz olabileceğini düşünerek başladım ama bu kadarını asla tahmin etmemiştim yoksa kesinlikle gitmezdim. Geçen hafta ilk dersi yaptık, çok güzel geçti, sınıftaki çoğu öğrenci yabancıydı zaten onlar çok saygılı oluyorlar. Bu hafta derse ilk defa bir öğrenci geldi, dersin başından itibaren garip bir şekilde bağırmaya başladı, etraftaki öğrenciler bakıp bakıp gülüyorlardı ona, dersi resmen sabote ediyordu ama kendi okulum olmadığı için tepki vermek istemedim. Sonra öğrencilere bir soru sordum, doğru mu yaptı diye kontrol etmemi istedi, baktığımda tek satır bir şey yazmıştı, sorunun çözümü 25 satır, hayır doğru değil şöyle yapacaksın diye gösterdim, ya nasıl doğru değil ya yapmışım ya diye benle ya lu yulu senli benli konuşmaya başladı, resmen şok oldum ama yine seslenmedim. Sonraki ders tahtada bir şey anlatıyorum, sürekli o nereden geliyor bu nereden geliyor diye bağırıyor. Bende normalde soru sorulmasını çok severim çünkü soru sorulmadan anlaşılacak bir ders değil benim ki, ben de soru sorulmasını çok seviyorum ama lütfen izin ver anlatayım sonra yine sor dedim, bu sefer sen bana iyi davranmak zorundasın diye bağırmaya başladı. Bende hayır ben sana saygı duymak zorundayım, sende bana saygı duymak zorundasın karşılıklı dedim ama sesini yükselttikçe yükseltti, hayatımda ilk kez böyle bir şey yaşadım diyemeyeceğim, bırak yaşamayı ilk kez duydum böyle bir olayı, resmen ağız dalaşı yaşandı.

Arada geldi, derste ne yaptınız öyle dedi, bende inanılmaz üzülmeme rağmen tamam sorun değil ben unuttum dedim, hayır ben unutmadım ne yapmaya çalışıyorsunuz dersimi bırakayım diye yine bağırmaya başladı. Aslında orada benimde ona o şekilde karşılık vermem altta kalmamam gerekiyor belki ama çok tuhaf bir ortam oluyor tüm öğrenciler sınıfta, sana cevap vermeyeceğim diyip dersi anlatmaya devam ettim, benle uğraşma senle fena uğraşırım pişman olursun, kendini kanıtlamaya çalışma vs şeklinde inanılmaz çirkin şeyler söyledi, cevap vermeyip devam ettim çünkü gerçekten mahalle kavgasında bile daha fazla seviye vardır. Daha sonra hiçbir şey olmamış gibi derste soru sormaya benle konuşmaya da devam etti. Yüksek ihtimalle psikolojik sorunları olan bir öğrenci, zengin şımarıklığı bu kadar olamaz diye tahmin ediyorum, bir de bu okul ücret olarak diğer özellerden biraz yukarda bir okul, o nedenle öğrenciler baya zengin ve bazı öğrenciler bu nedenle şımarık ama bu kadarını hiç görmedim dediğim gibi. Bu öğrenci de bir dönem boyunca dersimde olacak, bugün bile o kadar kötü oldum ki, zaten fazla hassas bir insanım, bir dönem bu öğrenciye nasıl katlanabilirim gerçekten bilemiyorum.

Bu arada dersi bırakıyorum deme şansım yok, hem sözleşme yaptım, hem de etik olmaz dönemin ortasında bırakmak.
Hocam çok geçmiş olsun. Böyle öğrenciler var oldukça ben aslında daha çok mutlu oluyorum niye biliyor musunuz uğraşmayı seviyorum hocam,öğrenci psikopatsa ben de psikopata bağlıyorum. Bu arada ben de akademisyen adayıyım yani sizi iyi anlayabiliyorum. Şöyle yapabilirsiniz, vizede verin yüksek notu öğrenci size yaptığı saygısızlığı unuttuğunuzu sansın aha da finalde,bütte geçme notunu vermeyip dersten bırakın da aklı başına gelsin. Yani inşallah gelir :)

Hocam çok geçmiş olsun. Böyle öğrenciler var oldukça ben aslında daha çok mutlu oluyorum niye biliyor musunuz uğraşmayı seviyorum hocam,öğrenci psikopatsa ben de psikopata bağlıyorum. Bu arada ben de akademisyen adayıyım yani sizi iyi anlayabiliyorum. Şöyle yapabilirsiniz, vizede verin yüksek notu öğrenci size yaptığı saygısızlığı unuttuğunuzu sansın aha da finalde,bütte geçme notunu vermeyip dersten bırakın da aklı başına gelsin. Yani inşallah gelir :)
Kişisel problemlerin notlara yansımasını hiç etik bulmuyorum.Hakettiği neyse o olmalı notu.

Kişisel problemlerin notlara yansımasını hiç etik bulmuyorum.Hakettiği neyse o olmalı notu.
Saygının alınan nottan çok daha değerli olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki öğrenci öğrenmek için azim bile göstermiyor. Üniversite çağına gelmiş bir insan saygı duymayı öğrenemediyse hocasına ve sınıfına karşı, istiyorsa dersten en yüksek notu alsın. Üniversitenin sadece sınav yapılan,ders anlatılan bir yer olduğunu düşünmüyorum.

Saygının alınan nottan çok daha değerli olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki öğrenci öğrenmek için azim bile göstermiyor. Üniversite çağına gelmiş bir insan saygı duymayı öğrenemediyse hocasına ve sınıfına karşı, istiyorsa dersten en yüksek notu alsın. Üniversitenin sadece sınav yapılan,ders anlatılan bir yer olduğunu düşünmüyorum.
Kesinlikle ben de saygının nottan çok daha değerli olduğunu düşünüyorum.Ama bu yaşına kadar ailesinden edinemediği saygı,terbiye gibi değerleri hakkı olupta alamadığı not sayesinde edinebileceğine inanmıyorum.Yaşamı boyunca olumsuz davranışları kişiye zaten kaybediş olarak geri dönecektir.Adil olunması taraftarıyım.

Dediğim gibi şimdiye kadar hiç sert olmam gerekmedi, 150 kişilik sınıfta susun bile demem gerekmedi. 30 kişilik sınıfta sorun yaşamak garip geliyor. Yapı olarak güler yüzlüyüm ama suratsız bir şekilde ders anlatmam gerekiyor sanırım burada.

Suratsız demeyelim de ‘yetişkin’ gibi davranmayanlara biraz daha sert ve net olmak diyebiliriz sanırım..

Suratsız demeyelim de ‘yetişkin’ gibi davranmayanlara biraz daha sert ve net olmak diyebiliriz sanırım..

Gerçekten hata bende mi diye merak ettiğim için soruyorum. Sınıfa girdim günaydın dedim gülümsedim, ders anlatmaya başladım. Öğrenci bu tür davranışlar sergileyince bende uslubuna dikkat etmesini söyledim ve devamı bu şekilde ilerledi. Karşımda böyle biri varken ben davranışlarımla engelleyebilir miyim böyle bir durumu? Ben engelleyemem diye düşünüyorum çünkü karşımda bırakın hocaya saygıyı, toplum içinde nasıl davranılması gerektiğini hiç bilmeyen bir insan var. Benle bu münakaşaya girmeden önce de diğer öğrenciler onun tavırlarına gülüyordu. Benim bu durumda yapabileceğim tek şey hiçbir şekilde umursamamak ya da idareye söyleyip öğrenciye uyarı vermek.

Gerçekten hata bende mi diye merak ettiğim için soruyorum. Sınıfa girdim günaydın dedim gülümsedim, ders anlatmaya başladım. Öğrenci bu tür davranışlar sergileyince bende uslubuna dikkat etmesini söyledim ve devamı bu şekilde ilerledi. Karşımda böyle biri varken ben davranışlarımla engelleyebilir miyim böyle bir durumu? Ben engelleyemem diye düşünüyorum çünkü karşımda bırakın hocaya saygıyı, toplum içinde nasıl davranılması gerektiğini hiç bilmeyen bir insan var. Benle bu münakaşaya girmeden önce de diğer öğrenciler onun tavırlarına gülüyordu. Benim bu durumda yapabileceğim tek şey hiçbir şekilde umursamamak ya da idareye söyleyip öğrenciye uyarı vermek.

Dediğim gibi bu kadar kafaya takıp genellemeyin. Psikolojisi bozuk belki de sadece dikkat çekmeye çalışan henüz ergen kalmış biri. İkili tartışmalara girmenizi hiç tavsiye etmem. Bütün uyarılarınızı genel olarak sınıfa yapın ve dersi anlatmaya devam edin. O öğrenci de bu şekilde devam ederse gerekeni yaparsınız zaten. Kendisi düşünsün, kalacak olan o sonuçta.. Bu kadar canınızı sıkmayın.

Bu kişisel bir problem değil, öğrencinin terbiyesizliği. İstesem çok rahat öğenciyi bırakabilirim çünkü sayısal bir ders olduğu için soruları tam olarak çözen çok az olur, insiyatif kullanarak gidiş yolundan puan veriyorum, bazen hiç verilmeyecek yere bile veririm, vermezsem kimse neden verdin diyemez. Ama ben başkasına bir puan veriyorsam ötekine de veriyorum, başka türlüsü kul hakkı olur, benim onda hakkım olsun, onun bende değil.

Dediğim gibi bu kadar kafaya takıp genellemeyin. Psikolojisi bozuk belki de sadece dikkat çekmeye çalışan henüz ergen kalmış biri. İkili tartışmalara girmenizi hiç tavsiye etmem. Bütün uyarılarınızı genel olarak sınıfa yapın ve dersi anlatmaya devam edin. O öğrenci de bu şekilde devam ederse gerekeni yaparsınız zaten. Kendisi düşünsün, kalacak olan o sonuçta.. Bu kadar canınızı sıkmayın.

Çok teşekkür ederim.

Bu kişisel bir problem değil, öğrencinin terbiyesizliği. İstesem çok rahat öğenciyi bırakabilirim çünkü sayısal bir ders olduğu için soruları tam olarak çözen çok az olur, insiyatif kullanarak gidiş yolundan puan veriyorum, bazen hiç verilmeyecek yere bile veririm, vermezsem kimse neden verdin diyemez. Ama ben başkasına bir puan veriyorsam ötekine de veriyorum, başka türlüsü kul hakkı olur, benim onda hakkım olsun, onun bende değil.
Evet öğrencinin terbiyesizliği ama hakettiği notu yaşanılan olaydan dolayı alamazsa kişisele dönüşür.Haketmiyorsa notu zaten almamalı.Tabiki çok rahat bırakabilirsiniz.Kul hakkı tam olarak kasdettiğim bu.

Allah yardımcınız olsun ben burda sinir oldum. Artık ortaokul öğrencisi bile eğitimciye saygı duymuyor. Eğitimcilere nasıl bakıyorlar ne gözle bakıyorlar bilemiyorum. İdare ile konuşun bence.

X