Çok moralim bozuk

Bence zenginlikle alakası var. Bizim çocuklar genelde Anadolu'dan gelir, o derece saygılıdırlar ki anlatamam. Genelleme yapmayalım ama özeldeki çocuklar ben paramla okuyorum havasında sanırım.

Aynısını yapacağım. Yönetim de çare bulmazsa bir çaresini bulup bırakacağım, genel olarak hiç memnun değilim zaten.

Bence alakasi yok.
Ben ozel universitede msater yaptim, derse de girdim, hocaya da yardim ettim cocuklar gayet normal bir sekilde efendice ders dinliyorlardi dersi gecmek niyetindelerdi o kadar. Derse gonlu olmayanlar zaten derse gelmiyordu not falan alip sinvadan once calisiyordu. Bu dedigim gayet koklu bir vakif universitesi.

İşte o zenginlikten değil "görgüsüzlükten" hocam.
Aile görgüsüz olunca çocuk ne yapsın?

Evet haklısınız aslında aşırı efendi dersi dinleyen çocuklarda var. Ama bizim okulda öğrenciler ne zaman çıkıcaz demezler, bir şey daha öğrenelim diye bakarlar, bunlar hep ne zaman bitecek diye bakıyorlar gözümün içine. Tüm hocalar dersi erken bitiriyormuş, ilk hafta işlemiyormuş, ben işleyince çok yadırgadılar. Ben dersi son ana kadar yapıyorum, dünyanın en garip şeyi gibi davranıyorlar. Nasıl olsa okulu bitirince aileleri onlara iş bulacak, Anadolu'dan gelen çocuk gibi bir şeyler başarmak zorunda değiller, benim gözlemlediğim bu.

Bence alakasi yok.
Ben ozel universitede msater yaptim, derse de girdim, hocaya da yardim ettim cocuklar gayet normal bir sekilde efendice ders dinliyorlardi dersi gecmek niyetindelerdi o kadar. Derse gonlu olmayanlar zaten derse gelmiyordu not falan alip sinvadan once calisiyordu. Bu dedigim gayet koklu bir vakif universitesi.

Ama bakın "gayet köklü bir vakıf üniversitesi" demişsiniz. Aradaki fark bu olsa gerek.

Ben devam alıyorum bir de herkes gelmek zorunda derse o yüzden ama vazgeçtim almayacağım artık.

Yok artık:oha:

Devlet üniversitesinde şu davranışın 10'da 1'ini yapsan okulun uzar. Bahsettiğiniz üniversite İstanbul'da mı çok merak ettim.

Devlette öğrenci yapmaz ki. Bir taraftan da beni genç gördü ondan mı yaptı cesaret edebildi acaba diyorum. Ama bende de hata var, o an rezilliği göze alıp sınıftan atmam lazımdı.

Evet haklısınız aslında aşırı efendi dersi dinleyen çocuklarda var. Ama bizim okulda öğrenciler ne zaman çıkıcaz demezler, bir şey daha öğrenelim diye bakarlar, bunlar hep ne zaman bitecek diye bakıyorlar gözümün içine. Tüm hocalar dersi erken bitiriyormuş, ilk hafta işlemiyormuş, ben işleyince çok yadırgadılar. Ben dersi son ana kadar yapıyorum, dünyanın en garip şeyi gibi davranıyorlar. Nasıl olsa okulu bitirince aileleri onlara iş bulacak, Anadolu'dan gelen çocuk gibi bir şeyler başarmak zorunda değiller, benim gözlemlediğim bu.
Çoğu dediğinize katılıyorum hocam tek katılmadığım aslında durumu iyi olan ailelerin çocuklarının okudukları okul ve bitirdikleri bölüm de bir "statü" göstergesidir.

Ancak çoğumuzun bildiği gibi son zamanda o kadar çok "zengin" türedi ki, işte onlar "yeter ki diploma olsun" modunda takılıyorlar.

Yuh artık dekana bak hocam valla işiniz zor işi feshi edin mümkün oluyorsa yani derste verimli olmadıktan sonra ders vermenizin anlamı yok ki

Ne değişik okul çözemedim bende, ilk hafta hocaları ders yapmıyormuş mesela, burası lise mi. Maalesef çoğu özel üniversite ticarete dökmüş işi.

Çoğu dediğinize katılıyorum hocam tek katılmadığım aslında durumu iyi olan ailelerin çocuklarının okudukları okul ve bitirdikleri bölüm de bir "statü" göstergesidir.

Ancak çoğumuzun bildiği gibi son zamanda o kadar çok "zengin" türedi ki, işte onlar "yeter ki diploma olsun" modunda takılıyorlar.

Benim özelde okuyan arkadaşlarım vardı, okulu bitirdiklerinde ailelerinin hatırlı tanıdıkları sayesinde öyle iyi yerlerde çalışmaya başladılar ki inanamazsınız. Ben derece ile bitirmek zorundaydım, ben çalışmazsam bana destek olabilecek bir maddi durumum yoktu ailemin. Aslında hayat şartları, zorunda olmadıkları için çok çalışmayabilirler, çokta yadırganacak bir durum değil bu.

Sınıfta yokmuş gibi davransanız nasıl olur?Hic ilgilenmeseniz

Evet çok mantıklı. Ama bunları söylediği aynı ders sürekli yanına çağırıp Hocam kontrol edebilir misiniz dedi. Bir de etüt hocası gibi yaptıklarını sürekli kontrol etmemi istiyor. Sanırım ilgi istiyor. Ama yanlış desem de sorun çıkırtıyor, sırf sorun çıkartmasın diye doğru desem sınavda aynısını yapıp doğru diye itiraz eder. Gerçi sınava her koşulda itiraz eder böyle bir tip.

Yonetime şikayet etseniz sınıfın düzenini bozuyor sınıftan çıkmasını istiyorum diye söyleseniz? okudugum zamanlarda üniversitede bi hoca iki öğrenciyi sınıftan atmıştı sanırım öyle bir hakları vardır öğretmenlerin, kesinlikle olmalı. Boyle saygisizlara fırsat verilmemeli.

Kendi okulunuzda bir öğrenci size böyle davransa tepkiniz ne olurdu? Özelse özel. Özel okul diye kimseye karşı ilkelerden taviz verilmez. Bence bir sonraki derste böyle davranırsa dersten çıkarın. Her böyle davrandığında hiç uğraşmadan çıkarın dersten, ağız dalaşına girmeyin. Çıkmazsa güvenliği çağırın. Ders kutsaldır, cumhurbaşkanı bile bölemez. Tavrınızı koyun. Yönetim bu yüzden sözleşmenizi feshederse de kendi bilir. En azından saygısız bir öğrenciden kurtulmuş olursunuz. Böyle terbiyesizlere fırsat vermeyin.

bana da ilgi istiyor gibi geldi acaba bi sorunu filan mı var. ailesiyle ilişkisi nasıl acaba? yoğun duygusal bi açlık çekiyor sanırım, bunu da bu şekilde dışa vuruyor heralde.

Yonetime şikayet etseniz sınıfın düzenini bozuyor sınıftan çıkmasını istiyorum diye söyleseniz? okudugum zamanlarfa üniversitede bi hoca iki öğrenciyi sınıftan atmıştı sanırım öyle bir hakları vardır öğretmenlerin, kesinlikle olmalı. Boyle saygisizlara fırsat verilmemeli.

Bir daha aynı şeyi yaparsa sınıftan çıkmasını isteyeceğim zaten.

Evet çok mantıklı. Ama bunları söylediği aynı ders sürekli yanına çağırıp Hocam kontrol edebilir misiniz dedi. Bir de etüt hocası gibi yaptıklarını sürekli kontrol etmemi istiyor. Sanırım ilgi istiyor. Ama yanlış desem de sorun çıkırtıyor, sırf sorun çıkartmasın diye doğru desem sınavda aynısını yapıp doğru diye itiraz eder. Gerçi sınava her koşulda itiraz eder böyle bir tip.
Hocam; siz daha iyi bilirsiniz ama bana yok saymak mantıklı geldi.Kendi kendine konussun dursun, birazdan ilgilecegim deyip gecistirin isterseniz.Siz ozel ders vermiyorsunuz ki yanına gitmeyin bence bir ogrenci yuzunden kendinizi yapratmayin.Allah yardımcınız olsun insallah bir cozum yolu bulunur.

Kendi okulum olmadığı için tanıdık hoca da yok, dışardan gelip dersi verip çıkıyorum, henüz geçen hafta başladı dersler zaten.

Ben öyle böyle nasıl bitiricem dönemi inanın bilmiyorum, bu derece saygısızlığı okul dışında dahi görmedim, öğrencilerin yanında bildiğiniz hakaret ediyor, ben bu psikoloji ile nasıl sağlıklı ders anlatabilirim ki.

agırlıgnızı koymanız gerek. gerekırse sıınıftan cıkarın. hepımız ogrencı olduk boyle davrananları benım hocalarım dersten hep atmıstır

suan ıcın en mantıklı sey gormezden gelmek. bence bılınclı olarak sızı yıpratmak ıstıyor. nasıl davranmanız gerektıgı hakkında soyle yapın ya da boyle yapın dıyemıyorum, cunku ortalık baya karısık bu sefer sızı kafaya takar dıye korkuyorum, bilemedim acıkcası...

Kendi okulunuzda bir öğrenci size böyle davransa tepkiniz ne olurdu? Özelse özel. Özel okul diye kimseye karşı ilkelerden taviz verilmez. Bence bir sonraki derste böyle davranırsa dersten çıkarın. Her böyle davrandığında hiç uğraşmadan çıkarın dersten, ağız dalaşına girmeyin. Çıkmazsa güvenliği çağırın. Ders kutsaldır, cumhurbaşkanı bile bölemez. Tavrınızı koyun. Yönetim bu yüzden sözleşmenizi feshederse de kendi bilir. En azından saygısız bir öğrenciden kurtulmuş olursunuz. Böyle terbiyesizlere fırsat vermeyin.

Benim okulum ile burası kesinlikle bir değil.

Yönetim fethetse işime gelir, çok pişman oldum. Beni buraya bir arkadaşım çağırmıştı, o mahcup olur mu benim yüzünden diye çekiniyorum biraz.

X