Çok moralim bozuk

mein_traume

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
1 Eylül 2017
963
1.248
38
Merhaba arkadaşlar,

İnanılmaz moralim bozuk, sabahtan beri kafamı dağıtmak için uğraşıyorum ama başaramadım, durdukça daha çok moralim bozuluyor. Belki birisi takma aman buna mı taktın derdini seveyim der, ya da benimde başıma geldi üzülme der diye anlatmak istedim.

9 yıldır bir devlet üniversitesinde akademisyen olarak çalışıyorum. Öğrencilerle aram çok iyidir, beni çok severler, mezun olan öğrencilerimle hala görüşürüz, bende onları çok severim ve çok önemserim, hatta bir sene okulda yapılan ankette en sevilen hoca olarak seçildim, zaten insan olarak güleryüzlü, sakin mizaçlı bir insanım, genel olarak herkesle iyi anlaşırım ama öğrencileri daha da bir çok seviyorum, onlarla olmak onlara bir şey anlatmak, bana saygı ile bakmaları hayatta en keyif aldığım şeylerden.

Özetle bugüne kadar bir öğrenci ile hiç sorun yaşamadım ama bugün öyle bir sorun yaşadım ki 9 yılın hakkını çıkardı. Bu sene ilk defa özel bir üniversiteye dışardan derse gidiyorum, orada kadrom yok yani. Gitmeden önce özeldeki öğrenci profilinin ders dinlerken biraz daha isteksiz olabileceğini düşünerek başladım ama bu kadarını asla tahmin etmemiştim yoksa kesinlikle gitmezdim. Geçen hafta ilk dersi yaptık, çok güzel geçti, sınıftaki çoğu öğrenci yabancıydı zaten onlar çok saygılı oluyorlar. Bu hafta derse ilk defa bir öğrenci geldi, dersin başından itibaren garip bir şekilde bağırmaya başladı, etraftaki öğrenciler bakıp bakıp gülüyorlardı ona, dersi resmen sabote ediyordu ama kendi okulum olmadığı için tepki vermek istemedim. Sonra öğrencilere bir soru sordum, doğru mu yaptı diye kontrol etmemi istedi, baktığımda tek satır bir şey yazmıştı, sorunun çözümü 25 satır, hayır doğru değil şöyle yapacaksın diye gösterdim, ya nasıl doğru değil ya yapmışım ya diye benle ya lu yulu senli benli konuşmaya başladı, resmen şok oldum ama yine seslenmedim. Sonraki ders tahtada bir şey anlatıyorum, sürekli o nereden geliyor bu nereden geliyor diye bağırıyor. Bende normalde soru sorulmasını çok severim çünkü soru sorulmadan anlaşılacak bir ders değil benim ki, ben de soru sorulmasını çok seviyorum ama lütfen izin ver anlatayım sonra yine sor dedim, bu sefer sen bana iyi davranmak zorundasın diye bağırmaya başladı. Bende hayır ben sana saygı duymak zorundayım, sende bana saygı duymak zorundasın karşılıklı dedim ama sesini yükselttikçe yükseltti, hayatımda ilk kez böyle bir şey yaşadım diyemeyeceğim, bırak yaşamayı ilk kez duydum böyle bir olayı, resmen ağız dalaşı yaşandı.

Arada geldi, derste ne yaptınız öyle dedi, bende inanılmaz üzülmeme rağmen tamam sorun değil ben unuttum dedim, hayır ben unutmadım ne yapmaya çalışıyorsunuz dersimi bırakayım diye yine bağırmaya başladı. Aslında orada benimde ona o şekilde karşılık vermem altta kalmamam gerekiyor belki ama çok tuhaf bir ortam oluyor tüm öğrenciler sınıfta, sana cevap vermeyeceğim diyip dersi anlatmaya devam ettim, benle uğraşma senle fena uğraşırım pişman olursun, kendini kanıtlamaya çalışma vs şeklinde inanılmaz çirkin şeyler söyledi, cevap vermeyip devam ettim çünkü gerçekten mahalle kavgasında bile daha fazla seviye vardır. Daha sonra hiçbir şey olmamış gibi derste soru sormaya benle konuşmaya da devam etti. Yüksek ihtimalle psikolojik sorunları olan bir öğrenci, zengin şımarıklığı bu kadar olamaz diye tahmin ediyorum, bir de bu okul ücret olarak diğer özellerden biraz yukarda bir okul, o nedenle öğrenciler baya zengin ve bazı öğrenciler bu nedenle şımarık ama bu kadarını hiç görmedim dediğim gibi. Bu öğrenci de bir dönem boyunca dersimde olacak, bugün bile o kadar kötü oldum ki, zaten fazla hassas bir insanım, bir dönem bu öğrenciye nasıl katlanabilirim gerçekten bilemiyorum.

Bu arada dersi bırakıyorum deme şansım yok, hem sözleşme yaptım, hem de etik olmaz dönemin ortasında bırakmak.

Tanıdığınız varsa diğer hocalarla bir görüşün.Başka derslerde de aynı tavrı sergiliyor mu?

Siz öyle böyle dönemi bitirirsiniz de o gencin hayatı bu davranış şekliyle zor geçer.

Kendi okulum olmadığı için tanıdık hoca da yok, dışardan gelip dersi verip çıkıyorum, henüz geçen hafta başladı dersler zaten.

Ben öyle böyle nasıl bitiricem dönemi inanın bilmiyorum, bu derece saygısızlığı okul dışında dahi görmedim, öğrencilerin yanında bildiğiniz hakaret ediyor, ben bu psikoloji ile nasıl sağlıklı ders anlatabilirim ki.

Hocam çok fazla alttan almışsınız, neden tepki vermediniz ki? Zenginse zengin. Keşke sert bir tepki verip şikayetçi olsaydınız. Gereksiz sakin kalmayın, saygısız bir tip belli. Okul yönetimiyle görüşün derim ben, prosedürlere hakim değilim pek ama vardır bir yolu.

Böyle tiplerin elinde birde üniversite diploması olacak ya vah ülkemin haline .

Ben sizin gibi davranamazdim sanırım ya okurken bile içimden saydım sövdüm.

Okul yönetimine söyleyin diyecem ama essek kadar insan şikayet nasıl olur nasıl edilir bir çözüm çıkar mı bilemedim.Sonucta özel okul ve ne yazık ki müşteri mantığı ile yaklaşılıyor bazen

Neden dersten çıkmasını söylemediniz bunu anlamıyorum gerçekten? Orası üniversite sonuçta kimse de gelip size hesap sormaz neden öğrenciyi sınıftan attınız diye. Özel üniversitede okumuş biri olarak diyebilirim ki ilk zamanlardan tavrınızı net bir şekilde koyun ortaya. Yoksa bu şekilde hiç önünü alamazsınız bence.. Ayrıca özel üniversite öğrencilerine karşı önyargılı olmayın lütfen. Biz de öğrenciler olarak herzaman hocaların önyargısıyla uğraştık. Herkes bir değil. Mesafe uygun şekilde ayarlanırsa ve öğrenciler tarzınıza alışırsa hiçbir sorun olmaz.

Ben verdiğim derste bu kadarını yapmayanları bile dışarı attım. Kimse kim. Sıkıyorsa gelip uğraşsın. O kişi bir yana, altda kalıp otorite olmazsanız tüm sınıf saygısını kaybeder bunu unutmayin. Mesleğinizi hakkı ile yapıyorsunuz. Kendinize böyle haksızlık yapılmasına izin vermeyin. Güvenlik yok mu orda?

Çok garip saygısız terbiyesiz bence ince ince sözlerle yerin dibine sokun

Dediğim şey bana saygılı olmak zorundasın, bana verdiği cevap: bana kendini kanıtlamaya çalışma.

İnce ince nasıl yerin dibine sokabilirim ki? Bir de 5 dakika sonra hiçbir şey olmamış gibi davranıyor.

Hocam çok fazla alttan almışsınız, neden tepki vermediniz ki? Zenginse zengin. Keşke sert bir tepki verip şikayetçi olsaydınız. Gereksiz sakin kalmayın, saygısız bir tip belli. Okul yönetimiyle görüşün derim ben, prosedürlere hakim değilim pek ama vardır bir yolu.

O okulda çalışmıyorum, okul yönetimini de tanımıyorum ama çok ilginç bir okul. Biz bölüm başkanı ile irtibat kurduk, kendisi bile bu okul çok tuhaf, hiçbir şey düzgün değil dedi. Bir dekan var görmeniz lazım, evlere şenlik, ne dersen he he diyor, hiç dikkate almıyor insanı. Bunu anlatsam dinlemez bile. Sınıfı küçük vermişler, öğrnecilere yetmedi, söylüyorum değiştirin diye boşver ayakta dursunlar diyor, dekan diyor bunu düşünün. Dekan yardımcısına gittim, öğrenci işlerine git dedi, öğrenci işlerine gittim başka kampüse gidip bildirin dedi, ben o okulun hocası bile değilim ama sınıfı ben ayarlamak zorunda kaldım.

Böyle tiplerin elinde birde üniversite diploması olacak ya vah ülkemin haline .

Ben sizin gibi davranamazdim sanırım ya okurken bile içimden saydım sövdüm.

Okul yönetimine söyleyin diyecem ama essek kadar insan şikayet nasıl olur nasıl edilir bir çözüm çıkar mı bilemedim.Sonucta özel okul ve ne yazık ki müşteri mantığı ile yaklaşılıyor bazen

Kesinlikle asla öğrenci gibi görmüyorlar, onlar için tamamen müşteri. Sınıf yetmiyor öğrenci sayısı fazla, ben söyledim halletmediler, dekan bana öğrencileri üzerimize salma ayakta dursunlar dedi.

Neden dersten çıkmasını söylemediniz bunu anlamıyorum gerçekten? Orası üniversite sonuçta kimse de gelip size hesap sormaz neden öğrenciyi sınıftan attınız diye. Özel üniversitede okumuş biri olarak diyebilirim ki ilk zamanlardan tavrınızı net bir şekilde koyun ortaya. Yoksa bu şekilde hiç önünü alamazsınız bence.. Ayrıca özel üniversite öğrencilerine karşı önyargılı olmayın lütfen. Biz de öğrenciler olarak herzaman hocaların önyargısıyla uğraştık. Herkes bir değil. Mesafe uygun şekilde ayarlanırsa ve öğrenciler tarzınıza alışırsa hiçbir sorun olmaz.

+++++
Sinifin duzenini bozuyorsa, baska insanlarin ders dinlemesini engelliyorsa siniftan atarim net

X